Log In
El Norte - Day 2 • Oct 8 2017
4.9
1.1
2.3
2.2
3.2
Clear, 82 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
1.1
Moisture
2.3
Accel
2.2
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Vincent Elevate-KHS
2 Derrick Saunders Smooth Operator
3 Lawrence Gibson Rockwall Racing
4 Thomas Garrad PACC
5 Ethan Storm Dallas Bike Works
6 Aston Haswell Giant Lakeside pb MINI of Plano
7 Nathan Tew
8 Mark Rawlings GS Tenzing
DNF Bryan Roberts Team Bicycles inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aston Haswell Giant Lakeside pb MINI of Plano
2 Clifford Green Dallas Bike Works
3 Beckett Tooley Latini's Bicycle Repair
4 Gabriel Ortiz Rudy's Ritas
5 Nicholas Petrov Lionhearts Junior Cycling
6 John Mcallister Elevate Cycling
7 Sean Tremblay McKesson
8 Joseph Mccracken
9 Robert Smith
10 Leah Loggin Matrix/RBM
11 Jennifer Ragan-marlowe Matrix/RBM
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Ross Rockwall Racing
2 Marcus Mendoza
3 Braden Barnett Resolute Racing
4 Joshua Storm Crest/RBM
5 Rob Hopkins Dallas Bike Works
6 Josh Crain
7 Jeff Makohon Rockwall Racing
8 Russell Carawan Mirage
9 Michael Johnson
10 Robert Smith
11 Austin Minor PACC Racing
12 Robert Yates Matrix/RBM
13 Ken Chigani
14 Jack Makohon Rockwall Racing
15 Joseph Mccracken
16 Coy Harrison velo republic
17 Riley Walberg GS Tenzing
18 John Harding ChristianCycling Texas
19 Adam Frelin LGBTEAM
20 Brice Koerner Unspoken Racing
21 John Grimes
22 Kevin Krekeler Rock Riders Cycling
23 Joseph Flynn
24 Jeff Garner Wanderlust
25 Jason Peterson Wanderlust
26 David Bradfield
27 Daniel Neice Cadence Cyclery
28 Travis Pope Mirage Cycling p/b RBM
29 Thomas Garcia
30 Joseph Mckean Welhous Bikes
31 Bob Ingram Matrix Cycling
32 Ron Simmons
33 Charles Edison
34 Jason Ross Rockwall Racing
35 Ryan Wells North Tarrant Cycling Club
36 Mark Culp Velo Gold Racing
37 Jason Harper
38 Allen Herrington King Racing Group
39 Lance Peebles NTCC
40 Chris Smith
41 Kevin Daniel
42 Brian Schofield
43 Dyron Clower
44 Michael Boyer
DNF David Martinez
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Latini's Bicycle Repair
2 Jack Makohon Rockwall Racing
3 Dyjea Patterson NTCC
4 Landon Bell
5 Braxton Boyer Dallas Racing
6 Baron Roberts
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Petrov Lionhearts Junior Cycling
2 Victor Gibson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bonds SPCX p/b R.K. BLACK
2 Steve Dodge PACC
3 Mark Rawlings GS Tenzing
4 Stephen Nold Team Elevate Racing
5 Michael Kincaid Smooth Operator
6 Ryan Hobbs Matrix/RBM
7 Mark Macklin Filth and Fury
8 James Exum
9 Tracy Mcgrath Matrix / RBM
10 Chris Jennings McKinney Velo
11 Jordan Ransom GS Tenzing
12 Joel Shewry TBI/DRT
13 Daniel Fontenot PACC
DNF Adam Spears Mellow Johnny's
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Brown Team Bicycles Inc.
2 Christopher Schmiedeke KingRacingGroup
3 Steven Price Colonel's Bicycles
4 Paul Gerhardt Welhous Bikes
5 Sonny Williams Team Chalupa Batman
6 Wade Braun
7 David Stanley Cadence Cyclery p/b Mini of Plano
8 Marc Overton Windsor Door Racing
9 David Parks Mirage
DQ Robert Dow
DNF Chris Olson Planetary Cycles Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Clark
2 Adam Frelin LGBTEAM
3 Brad Howard Team Super Awesome
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Yates Matrix/RBM
2 Leah Loggin Matrix/RBM
3 Jennifer Ragan-marlowe Matrix/RBM
4 Kim Chance Matrix/RBM
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neidi Miller Matrix/RBM
2 Liesel Mcallister Elevate Cycling
3 Jaime Larmer
4 Traci Gibson Colonel's
5 Jennifer Clower
6 Suzanne Laine Velo Gold Racing
7 Michelle Reyero MBBC Racing
8 Rhonda Green MBBC Racing
9 Morgan Hoffman Playtri
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tarryn Brumley Team Playtri Elite
2 Caroline Lee
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1