Log In
Deer Farm CX • Sep 30 2017
5.1
3.9
4.1
4.6
3.9
Partly Cloudy, 48 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
3.9
Moisture
4.1
Accel
4.6
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Morris BMB Racing 00:24:21
2 Parker Welch BMB Racing 00:25:22
3 Dante Mulcahy GUS CX 00:26:00
4 Robie Sumner Bikeman.com Lapped
5 Jonah Katz Colonial Bicycle Company Lapped
6 Spinnaker Ford Lapped
7 Peter Cote Lapped
8 Garrett Dolbec Lapped
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Foley Gus' CX Team 00:22:46
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chanah Katz Colonial Bicycle Company 00:24:41
2 Gina Mulcahy Lapped
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Barry Downeast Racing 00:35:19
2 Anthony Giguere BMB RACING 00:36:49
3 Jon Bernhard Riverside Racing 00:37:09
4 Rick Nelson Bikeman.com 00:37:12
5 George Lowe BMB 00:37:26
6 Jason Bradeen Portland Velo Club 00:37:30
7 Christopher White CYCLONAUTS 00:37:33
8 Jay Prewitt Colonial Bicycle 00:38:04
9 Christopher Darling Portland Velo Club 00:38:12
10 Bob Bisson Spin Arts Cycling/American Lung Ass 00:38:21
11 Curtis Boivin NEXT-BMB 00:38:33
12 William James Bikeman.com 00:38:46
13 Doug Marks State 9 Racing p/b Vittoria 00:38:55
14 Michael Benson Bikeman.com 00:38:56
15 Timothy Young State 9 Racing p/b Vittoria 00:39:14
16 Matthew Reynolds BMB RACING 00:39:15
17 Mark Burns Nantucket Velo 00:39:16
18 Bruce Schwab Rainbow Bicycle Racing 00:39:22
19 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience 00:39:32
20 Derek Griggs Recycled Sports 00:39:42
21 Paul Weiss Portland Velo Club 00:39:55
22 Richard Smith Symscape 00:40:26
23 Jamie Wright SMCCC Gorham Bike and Ski 00:40:35
24 Eric Larsson Portland Velo Club 00:40:39
25 Paul Jobin State 9 Racing p/b Vittoria 00:41:44
26 William Casazza Cyclonauts-SMART 00:41:54
27 Michael Thorp Lapped
28 Jim Dowling Maine Cycling Club Lapped
29 Eiric Marro Sunapee/Buchika???s/Continental Pav Lapped
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Breeze Keller 00:45:16
2 Joseph Clemenzi Seaside Cycle | ECV 00:46:15
3 Dan Vaillancourt Gorham Bike and Ski 00:46:29
4 Eric Follen Colonial Bicycle Company 00:46:43
5 Kip Roberts Onion River Sports 00:47:00
6 Don Seib BMB Racing 00:47:02
7 Alan Starrett BIKEMAN.COM 00:47:23
8 Matthew Mollo Squadra Flying Tigers | Mad Alchemy 00:47:52
9 Benjamin Coleman BMB Racing 00:48:07
10 Mike Rowell Bikeway Source Racing 00:48:13
11 Nathaniel Smith Portland Velo Club 00:49:49
12 Matt Hersey Bikeman.com Lapped
13 Patrick Cochran Seaside Cycle | Atomic Coffee Roast Lapped
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Rudd 00:48:32
2 Erik Saunders Mad Alchemy | Zanconato 00:49:09
3 Kevin Orlowski Chainline Cycles 00:49:55
4 Kenneth Wiley Colonial Bike Company Lapped
5 Jonathan Sturm Lapped
6 Camden Black ingersoll Downeast Racing Lapped
7 Timothy Young State 9 Racing p/b Vittoria Lapped
8 Carl Ring Pemi-Baker Cycling / Rhino Bikework Lapped
9 Torin La liberte Sunapee Racing / Buchika's Ski and Lapped
10 Casey Clark Lapped
11 Patrick Greehan ecv | essex county velo Lapped
12 Richard Smith Symscape Lapped
13 Alec Perrotti JRA Cycles Lapped
14 Roni Vetter Mad Alchemy | Zanconato Lapped
15 Adam Gould BMB Racing Lapped
16 Timothy Putnam UNH Cycling Lapped
17 John Sumner Bikeman.com Lapped
18 Benjamin Kramer Sunapee/Continental Paving/Buchikas Lapped
19 Sam Damphousse Barker Mountain Bikes Lapped
20 Peter Cole Dr. Naylor-TreadwellTraining Racing Lapped
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugh Kenny Downeast Racing 00:43:42
2 Shanta Keller 00:43:54
3 Kenneth Wiley Colonial Bike Company 00:45:11
4 Chris Dsida Downeast Racing 00:45:20
5 Torin La liberte Sunapee Racing / Buchika's Ski and 00:45:21
6 David Jaffe Sunapee/Continental Paving/Buchikas 00:45:55
7 Christopher Barr Tall Sock Racing 00:45:59
8 Eric Morris BMB Racing 00:46:04
9 Scott Levasseur State 9 Racing p/b Vittoria 00:46:35
10 Benjamin Kramer Sunapee/Continental Paving/Buchikas 00:46:55
11 Timothy Putnam UNH Cycling 00:47:00
12 Kevin Woodhouse Portland Velo Club 00:47:25
13 James Godbey 545 Velo 00:47:53
14 Michael Bloom Jewett Farms + Co. Racing Team 00:47:55
15 Tom Scontras 00:47:56
16 Jake Mathews 00:48:50
17 Timothy Mccoy Gus' CX 00:49:36
18 Adam York 00:49:37
19 Matt Tardif Fast & Happy Bicycles 00:49:53
20 Gerald Hart Central maine cycling club powered 00:50:04
21 Garrison Parker Colonial Bicycle Company 00:50:05
22 Michael Passanisi Comprehensive Racing / GC Coaching 00:50:19
23 Nicholas Huber GREEN LINE VELO driven by Zipcar 00:50:35
24 Kyle Wilson Tall Sock Racing 00:50:37
25 William Whitcher Guipago Custom Cycles Lapped
26 Brad Baker Team Houlton Farms Dairy Lapped
27 Trevor Teachout Lapped
28 Robbie Jenkins Jewett Farms + Co. Racing Lapped
29 Ian Sleeper Colonial Bicycle Company Lapped
30 Anthony Case Lapped
31 Stephen Flynn Lapped
32 Simon Nott Gus CX Lapped
33 Frank Mulcahy GUS CX Lapped
34 Greg Mcpherson Lapped
35 John Cox MCC/Rainbow Bicycle Lapped
36 Kurt Jepson Maine Coast Cycling Lapped
37 Christopher Beeson Lapped
38 Tim Tucker Lapped
39 Marc Richardson 20/20 Fuel Lapped
40 Tyler Brown Lapped
41 David Beneman Portland Velo Club Lapped
42 Robert Schulz MCC/Rainbow Bike Lapped
43 John Kasbohm Northhampton cycling Lapped
44 Noah Chabot NEXT-BMB Lapped
45 Robert Larcome Breakthrough Performance Coaching Lapped
46 Kevin Mcguire HUP United Lapped
47 Jim Mcdonald Fast & Happy Bicycles Lapped
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 15   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Wells Fast & Happy Bicycles 00:24:00
2 Michael Thorp 00:24:59
3 Marc Richardson 20/20 Fuel 00:26:35
4 Dave Marchant Fast and Happy Bicycles 00:26:41
5 Cathy Follen Fast & Happy Bicycles Lapped
6 Kristen Mulcahy Lapped
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roni Vetter Mad Alchemy | Zanconato 00:47:26
2 Ryanne Carmichael Pemi-Baker Cycling 00:51:00
3 Cathy Rowell Bikeway Source Racing 00:52:52
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Katz Colonial Bicycle Company 00:50:32
2 Kim Coleman BMB Racing 00:51:14
3 Rachel Hovel Spokeswomen Racing 00:52:13
4 Anne marie Prewitt 00:52:56
5 Tania Gregory Colonial Bicycle Company 00:53:21
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathy Morton BMB Racing 0:38:27
2 Jennifer Murphy Colonial Bicycle Company Lapped
3 Kathleen Gagnon Colonial Bicycle Company Lapped
4 Alyssa Molinaro Lapped
5 Marcia Baker Lapped
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2