Log In
Kirkland Cyclocross Race • Sep 10 2017
4.6
4.1
3.3
3.7
4.1
Clear, 61 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
4.1
Moisture
3.3
Accel
3.7
Tech
4.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addison Rizzi HRRT
2 Jesse Miele HRRT
3 Colin Ruddy Team SOS
4 James Healey HRRT
5 Peter Del pino Syracuse Bike Club
6 Una Vlasak Philadelphia Cyclocross School
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Shostack Bike Loft East
2 Eric Behrman Syracuse Bicycle / SB Juniors
3 Riley Collier
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Summers
2 Patrick Frank
3 Brendan Kelly NYCROSS/R-Cubed
4 Samuel Lasher
5 Paul Perry NYCROSS
6 Nicholas Dunham HRRT
7 Adam Weitz HRRT
8 Zachary Shostack
9 Eric Behrman Syracuse Bicycle / SB Juniors
10 Jesse Miele HRRT
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Harper DaHANGER/Harmony Builders
2 Ryan Conley NYCROSS p/b Craft
3 Scott Hock No. 22 CX TEAM
4 Peter Dinolfo NAV - North American Velo
5 Finbarr Scannell Team SOS
6 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance
7 Robert Shostack Bike Loft East
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Yacobelli CNYC/NYCM Insurance
2 Jurgen Beneke DaHANGER
3 Jim Nicholson Team 2 Cycling
4 William Sprengnether HRRT
5 Raymond Willard Atlas Cycling Team
6 Bret Young No. 22 CX TEAM
7 David Faso Bike Loft East
8 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance
9 Bryan Blake Team 2 Cycling
10 Chris Caza Team 2 Cycling
11 Gregory Drumm Empire Brewing - Syracuse Bicycle
12 Bill Volkomer
13 Daniel Servetas NYCROSS p/b Craft
14 Charles Tanner
15 Daniel Pone
16 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang
17 Eric Crandall Empire Brewing - Syracuse Bicycle
18 Armand Arekian Old Time Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Summers CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
2 Brad Young No. 22 CX TEAM
3 Thierry Blanchet NAV - North American Velo
4 James Laird Peak Racing?Pactimo/Valley Bike and
5 Michael Tucker BCA/Linen
6 Gene Primomo CBRC
7 Brian Sanders GS MVBC
8 Phil Thompson Mohawk Valley Bicycling Club
9 Donald Snoop Hang on Snoopy
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julian Georg Syracuse University
2 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles
3 David Yacobelli CNYC/NYCM Insurance
4 Sam Dries No. 22 CX TEAM
5 Cameron Lewis Grey Ghost Bicycles
6 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching
7 Brad Young No. 22 CX TEAM
8 Kurt Mason NY Cross
9 Charley Kachigian Slappers
10 Thierry Blanchet
11 Rich Rutishauser gsmvbc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Meunier
2 Cameron Lewis NYCROSS p/b Craft
3 Tommy Servetas Thoroughbred Triathlon Coaching
4 Tim Russell HRRT
5 Tyler Zierer Capital Bicycle Racing Club
6 Jeff Krywanczyk Bicycle Depot
7 John Cullinan NYCROSS p/b Craft
8 Connor Singh Expo Wheelmen
9 James Honda Slappers
10 Charley Kachigian Bike Brothers
11 Martin Schleede No. 22 CX TEAM
12 Scott Hock
13 Peter Olmsted
14 Ian Vernooy
15 Chris Battles wineforecaster.com
16 David Valvo NYCROSS p/b Craft
17 Mark Walling NYCROSS p/b Craft
18 Raymond Stockwell NYCROSS p/b Craft
19 James Leone Team NYCROSS p/b Craft
20 John Ormsby
21 Jesse Bond Team Highlands Xtreme
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Gaulin Mello Velo Racing
2 Kyle Konopnicki North American Velo
3 Aaron Vlasak Team SOS
4 Patrick Frank HRRT/Niskayuna High School
5 Aaron Sirtoli
6 Rob Haberbusch Team Highlands Xtreme
7 Aaron Girard NYCROSS p/b CRAFT
8 Mark Walling NYCROSS p/b Craft
9 David Tate Syracuse Bicycle Race Team
10 Alex Bogda
11 Brian Hupe Team Houlton Farms Dairy
12 Tarrance Lasher
13 Ben Rabin Syracuse Bicycle Racing Team - Rabi
14 Raymond Stockwell
15 Jesse Saldana
16 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club
17 Joseph Decker
18 Shannon Brown Team SOS
19 Gavin Klami NYCROSS p/b Craft
20 Patrick Meszler NickelCity Cycles
21 Stephen Healey HRRT
22 Daniel Deemer Syracuse Bike
23 Peter Gryga
24 Brian Burke GS MVBC
25 James Porambo R-cubed
26 Jesse Bond
28 Jeff Mannion R-Cubed
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Ruddy Team SOS
2 Alex Bogda
3 Ben Rabin Syracuse Bicycle Racing Team - Rabi
4 Brian Wood CBRC
5 Daniel Deemer Syracuse Bicycle Race Team
6 Ken Livingston
7 Duncan Wardle Hilltop bicycles
8 Michael Ullberg
9 Daniel Dubois
10 Peter Gryga
11 Mcconnach Randy
12 Terry Briscoe Elevate Cycles
13 James Porambo R-cubed
14 Jeff Mannion R-Cubed
15 Daniel Hupe
DQ Guy Mintel Guy's Bicycle Shop
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles
2 John Cullinan Bicycle Depot
3 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance
4 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance
5 Daniel Pone
6 Raymond Stockwell
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Willard Atlas Cycling Team
2 Andrew Gracey Growler Performance Bikes
3 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang
4 Patrick Meszler NickelCity Cycles
5 Annette Fentress Syracuse Bicycle Women's Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Healey HRRT
2 Mariana Rinaldo Bike Loft East
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Rosenberger DaHANGER
2 Katina Walker Park Ave. Bike p/b Borah
3 Shylah Weber Capital Bicycle Racing Club
4 Natalie Koch Team Novo Nordisk
5 Victoria Dubois Mission in Motion -William H. Lane
6 Alison Merner Nickel City Cycles
7 Leah Valvo wineforecaster
8 Stacy Beneke DaHANGER
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Merner Nickel City Cycles
2 Melissa Merlin
3 Susan Faso Bike Loft East
4 Amie Thomas
5 Michelle Collier
6 Pauline Shostack
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2