Log In
Humbolt Park Cyclocross • Sep 10 2017
4.2
2
3.2
3.3
4.1
Clear, 65 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
2
Moisture
3.2
Accel
3.3
Tech
4.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff
2 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
3 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Al Krueger Linear Sport / Trek
6 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
7 Jorian Giorno
8 James Holmes
9 Kevin Severs
10 Bill Street KUHL Cycling Team
DNF Mitch Nordahl Team Wheel & Sprocket
DNF Steven Trebatoski Team Velocause
DNF Jack Nielsen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz
2 Ethan Ley Oak City Cycling Project Race Team
3 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
4 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Matthew Mckay
6 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Zach Giffey
8 Nick Dahl MoMo Riders' Club
9 Tim Hartung Trek Midwest Team
10 Josh Mckinney Trek Midwest Team
11 Aaron Weiford Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Adam Ward BELGIANWERKX
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Harder
2 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
3 Zach Butler Trek Midwest Team
4 Michael Mcnulty Team Velocause
5 Kyle Kargel
6 Billy Baader MoMo Riders' Club
7 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
8 Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
9 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
10 Andrew Rosch
11 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
12 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
13 Andy Rossetto
14 Andrew Link
15 Nathan Robbins
16 Erik Crook
17 Kurt Greenslit Colavita Racing
18 Shawn Mcmahon
19 Mark Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
20 Robert Lewis
21 James Calvetti Polish & Slavic FCU International C
22 Tom Brundige
23 Scott Willms
24 Wayne Sletten
25 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
26 Michael Kren Team Velocause
27 Eric Schram Fiets Club Flahute
28 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
29 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
30 Richard Torine 3CB Racing
31 Anthony Hoak
32 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
33 Ron Sloan Bike Haven Race Team
Finishers: Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Reindl
2 Drew Bublitz
3 Sean Mcnaughtan
4 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Andy Holliday
6 Matt Luger Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
7 Brent Baumann
8 Robert Scianni BELGIANWERKX
9 Alex Loy
10 Alex Koconis
11 Alex Sukowaty
12 Jonathan Hayden Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
DNF Jason Bickford Team Velocause
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Jeff Abitz Diablo Cycling
3 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
4 Brian Schwaller Velocause Centraal Cycling
5 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
6 Chan Barden Fiets Club Flahute
7 John Robertson Diablo Cycling
8 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
9 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Chad Hartley
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Brent Baumann
3 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
4 Shawn Mcmahon
5 Wayne Sletten
6 Robert Lewis
7 Matthew Terski
8 Aaron Gabriel
9 Erik Jensen Neff Cycle Service
10 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
12 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
15 Kevin Plato Twin Six
16 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
17 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
18 Darrell Howard US Military Endurance Sports
19 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
20 Chris Jens
21 Dennis Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
2 Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
3 David Studner Trek Midwest Team
4 John Boudry Team Velocause
5 Chan Barden Fiets Club Flahute
6 Martin Coffey
7 David Hanrahan Team Pedal Moraine
8 Benny Smith Team Velocause
9 Pj Braun Fiets Club Flahute
DNF Michael Curtes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Gene Tolli
4 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Michael Mayer Trek Midwest Team
6 David Mcclenahan PYOC
7 Christopher Berge
8 Michael Curtes
9 Michael Daws Team Velocause
10 Troy Sable
11 Sean Shields Hampshire Cycle Club
12 John Lichtenberg Diablo Cycling
13 Richard Janisch Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
14 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
15 Brian Petted Team Extreme
16 Kurt Tromp Plus One Cycling
17 Joseph King Neff Cycle Service
18 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
19 Jack Nielsen
DNF Matt Lutz
DNF Pj Braun Fiets Club Flahute
DNF Glen Jones Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Greenslit Colavita Racing
2 Scott Willms
3 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
4 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
6 Steve Hardman PSIMET Racing
7 Richard Torine 3CB Racing
8 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
9 John Grosz
10 Rick Huebschman
11 Alan Berendt
12 Rit Booth Hampshire Cycle Club
13 Bryan Jacques
14 Thomas Silbernagel Team Extreme
15 Doug Levy
16 Dennis Klinkert
17 Patrick Uphill
18 Ron Sloan Bike Haven Race Team
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franck Bock V.C. Bikesport
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emmett Bock
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Chris Hill BELGIANWERKX
4 Samuel Janisch ISCorp Cycling
5 Anthony Hoak
6 Arlen Spicer BELGIANWERKX
7 Michael Meteyer Trek Midwest Team
8 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
9 Thomas Normington
10 Adam Raychel
11 Wayne Sletten
12 Glen Jones Trek Midwest Team
13 Otley Freymiller
DNF David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Michael Mcnulty Team Velocause
DNF Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 April Beard Trek Midwest Team
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Heidi Beck Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
6 Jamie Ertl KS Energy Services / MOSH / Team Wi
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Cyr Team Velocause
2 Amy Rider
3 Harper Beasley Trek Midwest Team
4 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
5 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
6 Caroline Haebig Team Velocause
DNF Rachel Headley BELGIANWERKX
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sunniva Kessenich
2 Genevieve Harkness
3 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
4 Heather Gregoire Angry Monkeys Racing
5 Justine Ertl
6 Mary Geralts
7 Jennifer Schliereed
8 Anna Federspiel
9 Beth Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Emily Raychel
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
2 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Susan Uphill Velocause Centraal Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2