Log In
Cross-Shooshko Cyclocross • Sep 9 2017
4.2
1.9
3.5
3.3
3.2
Clear, 65 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
1.9
Moisture
3.5
Accel
3.3
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff
2 Bryan Fosler 801 W. Madison
3 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
4 Tyler Stein
5 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 James Marschalek BELGIANWERKX
7 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Jorian Giorno
9 Steven Trebatoski Team Velocause
10 Al Krueger Linear Sport / Trek
11 Tim Hartung Trek Midwest Team
12 Kevin Severs
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Verbeke xXx Racing
2 Ethan Ley Oak City Cycling Project Race Team
3 Tony Lemke Trek Midwest Team
4 Henry Lutz
5 Jereme Noffke
6 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
7 Thomas Haubenschild
8 Kia Namin Team Velocause
9 Josh Mckinney Trek Midwest Team
10 Branden Downs KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
12 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Nick Dahl MoMo Riders' Club
14 Adam Ward BELGIANWERKX
15 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
16 Matthew Mckay
17 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
18 Jakub Cychowski
19 Daniel Krutzik
20 Michael Martinsen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
21 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
22 Anthony Grisa ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
23 Carl Hoffman
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Oberski BELGIANWERKX
2 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
3 Justin Blumer
4 Ken Bozych
5 Drew Bublitz
6 Sean Mcnaughtan
7 David Defilippis Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
8 Andy Holliday
9 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
10 Matt Luger Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
11 Philip Krebs
12 Jonathan Balicki
13 Jeremy Hackbart
14 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
15 Corey Wolf
16 Alexander De grave MoMo Riders' Club
17 Jeremey Wade Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18 Alex Koconis
19 Bob Feeny
20 Alex Sukowaty
21 Alex Wichmann
22 Mark Kessenich
DNF Davis Dolson
DNF Adam Napier
DNF Scott Whittingham
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Lee Unwin L5 Racing
4 Travis Goodlund Brazen Dropouts
5 Christopher Morris Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Jef Mayer
7 Zachary Redding MadCity Velo Club
8 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
9 David Weis Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
10 Ronald Knutowski
11 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
12 Jason Rudroff BELGIANWERKX
13 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
14 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Chad Hartley
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Gross SRAM Factory
2 Tom Spencer KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Adam Raychel
4 Shane Meakim LAPT
5 Michael Jenich
6 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
7 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
8 Reggie Lund
9 Jim Igielski Revolution Cycles Club
10 Steven Kattman
11 Matthew Terski
12 Thomas Leu Hollander Benelux Racing
13 Kevin Plato Twin Six
14 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
15 Jonathan Nehring Team Extreme
16 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
17 Jason Reimer BELGIANWERKX
18 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
19 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
20 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
21 Mike Knecht Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
22 Brett Nepper
23 Brian Halm
24 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
25 Darrell Howard US Military Endurance Sports
26 Adam Napier
27 Karl Galko MoMo Riders' Club
28 Muse Davis Revolution Cycles Club
29 Dennis Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
30 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Johnson Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
2 Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
3 Chris Pappathopoulos
4 John Riley Trek Midwest Team
5 John Boudry Team Velocause
6 Benny Smith Team Velocause
7 David Weis Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
8 Peter Tampa 3CB Racing
9 Ronald Knutowski
10 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
11 April Beard Trek Midwest Team
12 Robert Schrank Type One United
DNF Martin Coffey
DNF Mark Vareschi Revolution Cycles Club
DNF Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
4 Michael Curtes
5 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
6 Christopher Berge
7 Michael Mayer Trek Midwest Team
8 Scott Sugent High Gear/Trek/WW
9 John Riley Trek Midwest Team
10 James Linn Ten27 Cycling Club
11 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
12 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 John Lichtenberg Diablo Cycling
14 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Troy Sable
16 Joseph King Neff Cycle Service
17 Sean Shields Hampshire Cycle Club
18 Richard Janisch Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
19 Brian Petted Team Extreme
20 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
22 Robert Garner 3CB Racing
23 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
24 Kurt Tromp Plus One Cycling
DNF David Mcclenahan PYOC
DNF Glen Jones Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Pagel
2 Paul Fox Velo Trocadero
3 Kurt Greenslit Colavita Racing
4 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Scott Holan Hollander Benelux Racing
6 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
7 Christopher Osborne Team Extreme
8 Steve Hardman PSIMET Racing
9 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
10 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
11 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
12 Richard Torine 3CB Racing
13 Peter Ackermann
14 Scott Whittingham
15 Marty Vander velde
16 John Senkerik Team Extreme
17 Rick Huebschman
18 John Grosz
19 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
20 Rit Booth Hampshire Cycle Club
21 Bryan Jacques
22 Doug Levy
23 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mcnulty Team Velocause
2 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
3 Ross Ford BELGIANWERKX
4 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
5 Jackson Porreca
6 Kyle Kargel
7 Billy Baader MoMo Riders' Club
8 Paul Harder
9 Jeremy Bloyd-peshkin INTENT
10 Zach Butler Trek Midwest Team
11 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
12 Anthony Grisa ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
13 Andrew Rosch
14 Henry Mcalvanah Junior Dropouts
15 Andy Rossetto
16 Andrew Link
17 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
18 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
19 Edward Gross SRAM Factory
20 Matthew Young
21 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
22 Christian Walding
23 Arick Pustaver MoMo Riders' Club
24 Arturo Garza-gongora
25 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
26 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
27 Ralph Rufo ISCorp Cycling
28 Kurt Greenslit Colavita Racing
29 Tom Brundige
30 Steven Friederich
31 Christopher Osborne Team Extreme
32 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
33 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
34 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
35 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
36 Brennan Kreiman
37 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
38 Richard Torine 3CB Racing
39 Eric Rydholm
40 Dennis Klinkert
41 Otley Freymiller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Osborne Team Extreme
2 Henry Mcalvanah Junior Dropouts
3 Samuel Janisch ISCorp Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Berry
2 Jack Bozych Kenosha Kutters
3 Rylen Bozych
4 Everett Slama
5 Callum Cornia
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team
4 Chris Hill BELGIANWERKX
5 Christopher Morris Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Lee Unwin L5 Racing
7 Travis Gruchow L5 Racing
8 Sean Kennedy Great Dane Velo Club p/b Capital Br
9 Matthew Herr
10 John Neal
11 Glen Jones Trek Midwest Team
12 David Cestelli
13 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
14 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Joseph King Neff Cycle Service
16 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
17 Otley Freymiller
DNF David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Michael Curtes
DNF Michael Mayer Trek Midwest Team
DNF Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Sydney Guagliardo PSIMET Racing
3 April Beard Trek Midwest Team
4 Abby Strigel
5 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
6 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
7 Heidi Beck Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
8 Jamie Ertl KS Energy Services / MOSH / Team Wi
9 Claire Armstrong
10 Rebecca Welbes Skunkworks Racing
11 Kelli Richter PSIMET Racing
12 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
13 Emily Imdieke Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
2 Andrea Cyr Team Velocause
3 Amy Plato Hollander Benelux Racing
4 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Jennifer Koch ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Harper Beasley Trek Midwest Team
7 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
8 Rachel Headley BELGIANWERKX
9 Amber Rydholm
10 Kayla Johnson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Genevieve Harkness
2 Sonnira Kessenich
3 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
4 Elizabeth Franczyk Palomino American Cyclocross
5 Christine Dickow BELGIANWERKX
6 Claudia Reyestodd
7 Morgan Fisher Gryphon Velo Racing
8 Kim Berner
9 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Emily Raychel
11 Beth Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Mia Scarlato
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
2 Amy Osborne Team Extreme
3 Beatrix Cornia 5Nines/Motorless Motion
4 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
4 Heidi Beck Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Amy Plato Hollander Benelux Racing
6 Jennifer Koch ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Kate Konkle Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1