Log In
Hub Labels Cyclocross Challenge • Sep 10 2017
4.2
2.8
4.9
5
4.6
Clear, 65 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
2.8
Moisture
4.9
Accel
5
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:39:49.8
2 Ryan Knight C3-Twenty20 Cycling Co. 0:39:55.8
3 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:41:55.6
4 Kevin Ellsworth Unattached 0:42:20.3
5 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:51.8
6 Chris Dobroth Unattached 0:45:02.3
7 Sean Price Velo Allegro 0:45:10.8
8 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 1 Lap
9 Joseph O'callaghan Bad Cat Racing/Irish - Carolina Pre 1 Lap
DNF Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
DNF Colin Eustis Unattached DNF
DNF Larry Miller Bodeum DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
2 August Milliken Rock Creek Velo
3 David Gunnerson Unattached
4 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Chris Dobroth Unattached
8 Auggie Plitt JAMSQUAD Cycling
9 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe
10 Aidan Dixon Rock Creek Velo
11 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
12 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe
13 Joshua Townes Rock Creek Velo
14 Sean Price Velo Allegro
15 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo
16 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
17 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
18 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
19 Stephen Spencer Crosshairs Cycling
20 Nathan Cristler Unattached
21 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
22 Austin Butts Ascent Concept Team
23 Chris Boland Unattached
24 Samuel Kristy Crosshairs Cycling
25 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji
26 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:22:02.9
2 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:23:01.1
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:23:01.8
4 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:57.2
5 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:14.1
6 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:24:20.6
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:24:46.8
8 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:24:59.2
9 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:25:03.4
10 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:25:55.6
11 Evan Tubb Baltimore Youth Cycling 0:26:29.9
12 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:34.9
13 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:26:47.9
14 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:26:59.8
15 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:27:44.6
16 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:27:53.0
17 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:28:17.8
18 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:28:35.7
19 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:29:25.1
20 Wilson Faucette Unattached 0:30:10.3
21 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:30:14.9
22 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:30:30.2
23 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:31:32.8
24 Paul Griffin Rock Creek Velo 0:32:29.5
25 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:32:31.0
26 Mason Dove Endorphin Fitness 0:32:43.8
27 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 0:33:54.7
28 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
29 Oliver Deitrick Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Caleb Miley Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:19:11.8
2 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:19:36.4
3 Kai Dove Endorphin Fitness 0:19:59.6
4 Ansel Casper HPC 0:20:05.9
5 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:53.1
6 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:21:52.1
7 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:21:55.8
8 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:22:40.8
9 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:45.3
10 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:23:05.5
11 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:23:45.0
12 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:24:30.3
13 Santiago Castro-luna Unattached 0:24:45.7
14 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:26:18.8
15 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:27:52.3
16 Aidan Helt Unattached 0:31:35.6
17 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:14:18.0
2 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:14:30.5
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:15:29.1
4 Jasper Estes Unattached 0:15:29.9
5 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 0:16:07.2
6 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:16:55.6
7 Kai Faucette Unattached 0:17:36.4
8 Alexander Griffin Rock Creek Velo 0:19:49.5
9 Connor Mattes Tarmac&Trail 0:19:55.2
10 Max Jelin Baltimore Youth Cycling 0:20:40.5
11 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:22:34.5
12 Reuben Goates Unattached 0:23:48.0
13 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 0:26:04.5
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Dove Crosshairs Cycling 0:42:03.1
2 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:42:09.3
3 Lucas Mccollum Unattached 0:42:09.8
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:48.3
5 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:23.1
6 Joshua Delmanzo Unattached 0:46:12.0
7 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:46:46.5
8 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
9 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 1 Lap
DNF Nathan Coleman Unattached DNF
DNF Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike DNF
DNF Dan Miller Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Braithwaite Unattached 0:45:35.2
2 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:16.9
3 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:47:21.4
4 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:47:48.1
5 Ethan Frost First State Velo Sport 0:48:00.7
6 Jason Wood Unattached 0:48:08.6
7 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:48:14.1
8 Che Hale Unattached 0:48:37.3
9 Michael D'angelo Unattached 0:49:08.1
10 Michael Scardaville DCMTB 0:49:21.3
11 Patrick Maloney Unattached 0:50:15.0
12 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:52:05.4
13 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:52:38.3
14 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
15 Jeremiah Still Unattached 1 Lap
DNF Jesse Tubb Unattached DNF
DNF Mark Lahuec Unattached DNF
DNF Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Danny Welsch CTC Racing DNF
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:41:55.4
2 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:41:56.8
3 Abe Ehlers Artemis Racing 0:42:00.8
4 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:19.6
5 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:43:37.3
6 Stokely Samuel Sportif Coaching Group 0:44:14.0
7 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:44:39.4
8 Sean Mealey Unattached 0:45:19.0
9 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 1 Lap
10 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
11 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
12 Peter Schultz Team Bikenetic 1 Lap
DNF George Ganoung Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike DNF
DNF Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
DNF Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B DNF
DNF Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:45:25.8
2 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:04.5
3 Jesse Morse Unattached 0:46:14.6
4 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:46:40.5
5 Chris Cosper Unattached 0:46:57.4
6 Michael Shipp Rogue Velo Racing 0:47:11.5
7 Ron Edwards DCMTB 0:47:43.0
8 Dennis Dischler Unattached 0:48:48.4
9 Albert Greene DCMTB 0:49:30.9
10 David Klinke Unattached 0:49:34.3
11 Juan Constanza Phase Cycling 0:49:41.7
12 David Jenkinson Unattached 0:49:48.9
13 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 0:49:49.5
14 Joseph O'callaghan Bad Cat Racing/Irish - Carolina Pre 0:49:50.3
15 Thomas Dahbura Unattached 0:51:13.0
16 Scott House Unattached 0:51:21.2
17 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc 0:51:26.4
18 Ted Blake Rock Creek Velo 0:51:28.5
19 Leonardo Vieira Unattached 0:52:07.0
20 Mike Neary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:32.8
21 Norman Kreiselmeier Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:52:33.1
22 Pablo Bachelet Unattached 0:52:48.3
23 Robert Yarlott Unattached 0:53:38.6
24 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Keith Esham Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
26 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
27 Don Andersen Unattached 1 Lap
28 James Maiden Unattached 1 Lap
29 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
30 Richard Mccaffery Unattached 1 Lap
31 Shawn Blumenfeld Hub Racing 1 Lap
32 James Kline Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
33 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2 Laps
DNF Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. DNF
DNF Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team DNF
DNF Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Mike Shaw Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 22   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:44:01.2
2 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:44:59.4
3 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:47:23.7
4 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:27.1
5 Denny Boyle Lee & Associates Race Team 1 Lap
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
7 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
8 William Feasley DC Velo Limited 1 Lap
9 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
10 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
11 Gary Kelley Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
12 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
DNF Gary Moon Unattached DNF
DNF Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nunzio Dibiasi Deluxx Bicycles 0:41:52.0
2 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:11.9
3 Ken Newcombe Unattached 0:46:03.3
4 James Carlson Potomac Velo Club 0:47:49.1
5 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Dancy Unattached 0:28:18.2
2 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:30:16.3
3 Jeff Money Unattached 0:30:36.1
4 Kurt Twiford Unattached 0:30:48.5
5 Erik Braun Unattached 0:31:12.7
6 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:23.4
7 Marty Steele JOE HAGER RACING 0:31:28.6
8 Julian Paul University of Maryland-Baltimore Co 0:31:42.3
9 Ben Stockman Unattached 0:31:44.9
10 Adrian Pavia Unattached 0:31:46.2
11 Don Anderson Unattached 0:31:46.9
12 Curtis Mason Unattached 0:32:14.7
13 Patrick Maloney Unattached 0:32:15.4
14 Trey Perkins Unattached 0:32:16.5
15 Darren David Artemis Racing 0:32:17.1
16 Phil Forbes Unattached 0:32:30.4
17 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:35.5
18 Peter Huybers Rock Creek Velo 0:32:55.0
19 Thomas Wandzilak Unattached 0:32:57.1
20 Brian Elsts Unattached 0:33:06.3
21 Christian Zegal District Taco Cycling 0:33:53.4
22 Kent Thompson Unattached 0:33:55.9
23 Ian Atwood Unattached 0:34:22.6
24 Brendan Jacobs Unattached 0:34:30.9
25 Sean Linfield Unattached 0:34:35.3
26 Ian Lutz Unattached 0:34:40.1
27 Jesse Adkison Unattached 0:34:44.9
28 Wade Taylor Unattached 0:37:18.7
29 William Fader Unattached 0:37:27.4
30 Jason Randle Unattached 0:37:44.8
31 Bradley Dion Unattached 0:38:46.3
32 Ari Suryanto Unattached 0:39:53.7
33 Keith Ives Unattached 1 Lap
34 Wendell Miley Unattached 1 Lap
35 Connor Stemple Unattached 1 Lap
DNF Dexter Steis District Taco Cycling DNF
Finishers: Cat 5: 30   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Coblentz Unattached
2 Jack Lanier Unattached
3 Dylan Stagner Great Eskape
4 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
5 Tyler Kirkwood Unattached
6 Conor Dancy Unattached
7 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All
8 Jonathan Carney Crosshairs Cycling
9 Brenden Leavitt Unattached
10 Matt Holmes Team Bikenetic
11 Dane Paris Team Bikenetic
12 Ryan Von dohlen Unattached
13 Salim Riley Unattached
14 Andrew Parker National Capital Velo Club/UnitedHe
15 George Lewis Team Bikenetic
16 Ian Buggey Team Bikenetic
17 Alexander Hinton Unattached
18 Matthew Toigo Crosshairs Cycling
19 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
20 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe
21 Andre Burton Drexel University
22 Chris Boland Unattached
23 Michael O'Brien Unattached
24 Alex Currie Unattached
25 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
26 Chris Spurrier US Military Endurance Sports
27 Scott Peitz Unattached
28 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing
29 Jason Mallett Unattached
30 James Dvorsky Unattached
31 Matthew Kasprzak Unattached
32 Andrew King Unattached
33 Bradley Kennedy Unattached
34 Matthew Wright Unattached
35 Joseph Odonnell Unattached
DQ Brett Showalter Unattached
DNF Dirk Martin Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
DNF Nathan Cristler Unattached
DNF Curtis Mason Unattached
DNF Matthew Canard Unattached
DNF Carter Schultz Wooden Wheels Racing
DNF Peter Childs Race Pace Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:40:33.1
2 Larry Miller Bodeum 0:41:32.5
3 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:41:35.8
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:01.8
5 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:44:21.5
6 Brad Hawk Team Bikenetic 0:45:10.5
7 Michael Hoffman Hup United 0:45:29.0
8 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 0:47:03.9
9 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:56.6
10 Benjamin Toll Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:32.1
11 George Lewis Team Bikenetic 0:48:39.1
12 Andrew Webster Unattached 0:49:29.6
13 Peter Schultz Team Bikenetic 2 Laps
DNF Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv DNF
DNF Andres Sola Unattached DNF
DNF Eric Ivey Team Bikenetic DNF
DNF Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:36:16.6
2 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:36:50.4
3 William Heschl Unattached 0:40:01.8
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:40:30.0
5 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:41:02.4
6 Ansel Casper HPC 0:41:29.5
7 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:01.7
8 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:43:22.0
9 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:43:44.7
10 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:59.7
11 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 0:44:35.3
12 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
13 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Edwin Sloman HPC 1 Lap
16 James Kline Unattached 1 Lap
DNF Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Willem Drescher SEAVS/Haymarket DNF
DNF Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Joseph Kennedy Rock Creek Velo DNF
DNF Alexander Alfano Crosshairs Cycling DNF
DNF Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Jonah Killy Rock Creek Velo DNF
DNF Nathan Cusack Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:40:42.0
2 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:42:05.5
3 Jenna Latour nichols Bicycle Revolutions Racing 0:43:06.9
4 Lisa Jancy Team Sticky Fingers 0:44:27.6
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:40:00.9
2 Grace Sheehy Unattached 0:41:21.9
3 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:42.6
4 Kelly Bystry JAMSQUAD Cycling 0:41:43.8
5 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:41:45.4
6 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:43:23.3
7 Cara Schultz Team Bikenetic 0:43:45.4
8 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:43:47.0
9 Anna Avila Rock Creek Velo 0:44:01.4
10 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:48:03.2
11 Stacey Bran Team Sticky Fingers 0:48:10.0
12 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 0:49:20.5
13 Becky Mcjonathon Unattached 0:50:29.0
14 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
15 Samantha Brann Unattached 1 Lap
16 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:25:38.4
2 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:26:42.8
3 Emma Covas Rock Creek Velo 0:29:43.0
4 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:33:33.3
5 Natalie Woolford Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:21:54.8
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:22:12.2
3 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:22:19.3
4 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:23:09.1
5 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:23:21.1
6 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:23:29.7
7 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:23:36.1
8 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:23:43.4
9 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:25:07.2
10 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:38.6
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:14:00.3
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:14:04.5
3 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:14:40.6
4 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:17:29.1
5 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:17:54.7
6 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 0:20:27.0
7 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:21:34.5
8 Gemma Joyce Rock Creek Velo 0:22:18.4
9 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 0:27:46.5
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:45:14.5
2 Diane Vettori HUP UNITED 0:45:38.1
3 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:11.6
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:04.5
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
6 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
7 Carole Harris Phase Cycling 1 Lap
8 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
DNF Irina Sarkisov Unattached DNF
DNF Fiona Grant Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessie Oppenheimer Unattached 0:33:46.8
2 Paula Caro Unattached 0:33:57.4
3 Casey Bailey Team Bikenetic 0:35:25.2
4 Cary Cosper Unattached 0:35:37.4
5 Jenny Bourque Unattached 0:36:15.8
6 Natasha Calderwood Unattached 0:37:15.1
7 Sade Smith Unattached 0:37:24.2
8 Ann Wiringa Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:38:16.5
9 Kimberly Webster University of Delaware 0:39:08.3
10 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club 0:39:14.3
11 Tania Pierce Team Bikenetic 0:40:07.6
12 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
14 Downing Lu Rock Creek Velo 1 Lap
15 Madeleine Padgett Unattached 1 Lap
16 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
17 Theresa Hall Unattached 1 Lap
18 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Sperty Team Bikenetic 0:46:12.6
2 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:58.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:37:25.3
2 Sophie Randle Baltimore Youth Cycling 0:42:21.2
Finishers: Cat 4: 2