Log In
MFG Cross Race #1 • Sep 13 2009
5
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Gallaher
2 Brendan Connolly AVANTI
3 Max Kullaway HUP UNITED
4 Todd Morse tucker TODD BICYCLE CENTERS
5 Phil Oppenheimer BICYCLE CENTERS
6 Nikos Mills GARAGE RACING
7 Justin Harman BICYCLE CENTERS
8 Ross Gilbert OLD TOWN BICYCLES
9 Damon Pettinger HAGENS BERMAN
10 David Salo SECOND ASCENT
11 Todd Herriott HSP
12 Creig Dillon CUCINA FRESCA
13 Aaron Turner SECOND ASCENT
14 Conal Groom WINES OF WASHINGTON
15 Michael Murdin GEORGES
DNF Rory Shakles TURIN BICYCLE SOCIETY
DNF James Johnson SECOND ASCENT
DNF Matt Hill GARAGE RACING
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Krumins OLD TOWN BICYCLES
2 Bart Sanderson BLUE ROOSTER/SPORTS MED
3 Craig Undem CYCLE U
4 Todd Bandy BIKESALE.COM
DNF Rick Heckenlaible CUCINA FRESCA
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Weighall GIANT BERRY
2 Ryan Iddings LAPIERRE
3 Steve Fisher RAD RACING NW
4 Davy Yeater RIVER CITY BICYCLES
5 Molly Cameron PORTLAND BICYCLE STUDIO
6 Logan Owen REDLINE
7 Ian Terry RAD RACING NW
8 Cary Miller
9 Richard Mcclung HAGENS BERMAN
10 James Birkenbuel ALKI RUBICON
11 John-Christian Flack CHRISTIAN THE VALLEY ATHLETIC CLU
12 Nathan Bannerman RAD RACING NW
13 Craig Fowler UBRDO TEAM PROJECT
14 Jiri Senkyrik BENAROYA RESEARCH INST.
15 Kelly Ryan PORTLAND BICYCLE STUDIO
16 Ian Tubbs LENOVO
17 Daivd Burke RCR
18 Aaron Mickels BENAROYA RESEARCH INST.
19 Glenn Soja CUCINA FRESCA
20 Landon Erikson CUCINA FRESCA
21 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLES
22 Jeff Anderson CUCINA FRESCA
23 Steven Williams RECYCLED CYCLES
DNF David Richter HSP
DNF Steven Hunter
DNF Tim Woods
DNF Toby Swanson BENAROYA RESEARCH INST.
DNF Tony Kic
DNF Spencer Paxson TEAM S&M
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Stewart TOTAL RESTORATION
2 Kristi Berg REDLINE
3 Jenni Gaertner RIVERSTONE WOMEN'S RACING
4 Jadine Riley GROUP HEALTH
5 Kele Murdin GEORGES
6 Victoria Boivin CUCINA FRESCA
7 Lee Smith GROUP HEALTH
DNF Kari Studley VELOBELLA
DNF Lea Stralka BYRNE GAS
DNF Beth Lyndon-griffit HAGENS BERMAN
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Salamon RECYCLED CYCLES
2 Michael Dicenso NRC/KONA
3 Mike Gile BYRNE GAS
4 Daniel Studley NRC/KONA
5 J. Juelis JOE BAR
6 LeRoi Smith RAD RACING NW
7 Lane Seeley BRYNE INVENT
8 Stevie Miller DOS EQUIS CERVEZA
9 Nathan Kiger RAGNAROK RACING
10 Joe Martin PEDAL MASHERS
11 Matthew Oseto LENOVO
12 Sean Wittmer BICYCLE CENTERS
13 Brad Kilcline IJM.ORG
14 Ross Copeland RAGNAROK RACING
15 Parker Lund NRC/KONA
16 "jason Bavuso" JOE BAR
17 Terry Buchanan LAKE WA VELO
18 Jeff Woerner IJM.ORG
19 Jason Dudek SECOND ASCENT
20 Dean Rogers GARAGE RACING
21 Charles Bartlett JOE BAR
22 Jon Foster ALKI RUBICON
23 Tim Spence NRC/KONA
24 Andrew Begley
25 Mike Doherty CUCINA FRESCA
26 Mick Woynarowski SECOND ASCENT
27 Matt Bergerson CUCINA FRESCA
28 Josh Smith PLANET BIKE
29 Paul Boivin CUCINA FRESCA
30 Travis Nease
31 David Mcintosh GIANT NORTHWEST
32 Paul Thompson GIN OPTICS
33 Brad Loetel CUCINA FRESCA
34 Patrick Raney GARAGE RACING
35 Cameron Mallory UBRDO TEAM PROJECT
36 Cole Meckle CUCINA FRESCA
37 Er Brown VIKING SPORT
DNF Jim O'Brien SECOND ASCENT
DNF Keith Dilly RAGNAROK RACING
DNF Brian Walburn HAGENS BERMAN
DNF Shannon Kupfer UBRDO TEAM PROJECT
DNF Mark Rieden PLANET BIKE
DNF Phil Clark AMGEN CYCLING
DNF Robert Trombley RECYCLED CYCLES
DNF Will Kelly MARKET STREET CYCLING
DNF Bernardo Acevrdo RAD RACING NW
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Senkyrik SECOND ASCENT RENTON
2 Mike Donnelly
3 Patrick Tongue BICYCLES WEST RACING
4 Rob Piper AMGEN CYCLING
5 Roy Colven
6 Brian Wentz OLD TOWN BICYCLES
7 John Alving
8 Vern Cole STARBUCKS CYCLING
9 Andrew Novikoff UBRDO TEAM PROJECT
10 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLES
11 Matthew Cazier 20/20 FUEL
12 David Bennett BICYCLE CENTERS
13 Paul Krebsbach FIRST RATE MORTGAGE
14 Will Fernghough BYRNE GAS
15 Bernie Bogliol BYRNE GAS
16 Peter Emsky RAD RACING NW
17 Dave Stanton CUCINA FRESCA
18 Rick Raymond OLD TOWN BICYCLES
19 Alex Rosenast
20 Todd Anderson BICYCLE CENTERS
21 Jerry Shafer CUCINA FRESCA
22 Brian Volkert TEAM DOUBLECHECK
DNF Dave Ryan FITZGERALD'S BICYCLES
DNF Rob Schueler COLUMBIA ATHLETIC
DNF Randy Daniels
DNF Jim Peot
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards LENOVO
2 Cameron Charles RMCC
3 Gabriel Grant SECOND ASCENT
4 Dave Davis
5 David Schmidt FIRST RATE MORTGAGE
6 Aaron Huebner COUNTERBALANCE BICYCLES
7 Christopher Green AMGEN CYCLING
8 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES
9 James Whitesides UBRDO TEAM PROJECT
10 Kris Lepine COUNTERBALANCE BICYCLES
11 Kevin Hansen SECOND ASCENT LAKE
12 Matthew Oseto LENOVO
13 Nate Solomon ALKI RUBICON
14 Clair St. LUKE RECYCLED CYCLES
15 Alan Adams HAGENS BERMAN
16 Dan Doran FIRST RATE MORTGAGE
17 Alden Kroll HAGENS BERMAN
18 Nick Brown RECYCLED CYCLES
19 Chris Johns RAD RACING NW
20 Erin Stansbury SECOND ASCENT
21 David Volkert TEAM DOUBLECHECK
22 Todd Sahl
23 Ernest Powers HAGENS BERMAN
24 Joseph Wasikowski HAGENS BERMAN
25 Anthony Rutter BICYCLE CENTERS
26 Michael Prater HAGENS BERMAN
27 Mark Yunker OLD TOWN BICYCLES
28 Jeremy Bowler
29 Sean Cameron
30 Nicholas Barile UBRDO TEAM PROJECT
31 Kurt Litsinger APEX RACING
DNF J.d. Fette HAGENS BERMAN
DNF Justin Berndt NRC/KONA
DNF Colin Krebsbach ASC RACING/REDLINE
DNF Andrew Mcnett FIRST RATE MORTGAGE
DNF Brian Walburn HAGENS BERMAN
DNF Justin Littell REVOLUTION CYCLES
DNF Austin Clevenger RAD RACING NW
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Martin NRC/KONA
2 Molly Foster COUNTERBALANCE BICYCLES
3 Melissa Moffett RAGNAROK RACING
4 Karen Todd DIFFERENT BIKES
5 Lindsey Meyer
6 Holly Davis ALKI RUBICON
7 Sharon Gregg BLUE ROOSTER/SPORTS MED
8 Karyn Abraham CYCLE U
9 Ellen Ruotsala GROUP HEALTH
10 Ali Ritter STARBUCKS CYCLING
11 Nicola Mcloughlen ALKI RUBICON
12 Karen Wilkinson GROUP HEALTH
13 Kat Sweet DIRT CORPS
14 Camille Jentgen UBRDO TEAM PROJECT
15 Jenn Sinclair TAI PORT
16 Julie Robertson JULIA HAGENS BERMAN
17 Joanne Anderson CUCINA FRESCA
DNF Karlee Brandner SCOTT/MAVIC
DNF Ariella Odierna CYCLOSPORTIF
DNF Elizabeth Marzolf STARBUCKS CYCLING
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Urakawa V02 MULTISPORT
2 Mike Porter
3 Bob Mcgee TAI
4 Rob Born
5 Kevin Miller NRC/KONA
6 Dominic D'angelo BICYCLE CENTERS
7 Shawn Burke CUCINA FRESCA
8 Zqwan Peterson CUCINA FRESCA
9 Todd Allen
10 Nathan Webster
11 Brian Johnson DOUBLE CROSS
12 Chris Kunin
13 Ben Ulness
14 Matthew Stanigar CUCINA FRESCA
15 Shane Cromrey BICYCLE CENTERS
16 Troy Grant OLD TOWN BICYCLES
17 John Prieve
18 Phil Kamolz UBRDO TEAM PROJECT
19 Greg Johnson OLD TOWN BICYCLES
20 Dave Wilton FACING THE FUTURE
21 Terry Davis TAI
22 Ed Amdahl STARBUCKS CYCLING
23 Michael Mabale
24 Troy Nebeker MOTOFISH REDMOND
25 Travis Dougan CYCLE U
26 Jason Sobottka OLD TOWN BICYCLES
27 Ketil Freeman
28 Chris Blanton
29 Jeremy Harrison HUP UNITED
30 Travis Fulton MOTOFISH
31 Patrick King
32 Chris Gross
33 Brian Carlson MOTOFISH
34 Shawn Harrington CYCLE U
35 Ben Voigts
36 James Rial
DNF Donny Buchanan OLD TOWN BICYCLES
DNF Greg Awalt CLASSIC CYCLING BAINBRIDGE
DNF Tony Flawery-rye BIKESALE.COM
DNF Rob Jordan
DNF Ryan Linville VYRNE
DNF Luke Siler
DNF Chris Liebsch TAI
DNF Jason Glover CUCINA FRESCA
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 13   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Gaspers APEX RACING
2 Joe Kilborn
3 Jeff Fuller TECATE / KUHL
4 Hal Kussick
5 Steve Ellis BLUE ROOSTER/SPORTS MED
6 George Jackson iii OLD TOWN BICYCLES
7 Chris Lagerberg HIGH LIFE CREW
8 Kevin Conners
9 Steve Mcrae
10 George Spaggiani BD ROOFING
11 Jean Cannella
12 Ken Takakn
13 Jeff Skov OLD TOWN BICYCLES
14 Scott Holmes
15 Fred Hammerquist MOTOFISH
16 Barry Johnson FIRST RATE MORTGAGE
17 Rick Davies NWCC SEDRO
18 David Fette HAGENS BERMAN
19 Roland Goeckel DOUBLE CHECK
20 Buys De THOMAS
21 Tim Mccormick BYRNE INVENT
22 Glen Danielsen
23 Kevin Raymond BIKESALE.COM
24 Greg Moring REVOLUTION CYCLES
25 Derek Gallichotte 20/20 FUEL
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Avolio BRANFORD
2 Matt Maylon NRC/KONA
3 Chad Marion GARAGE RACING
4 Adam Stern UBRDO TEAM PROJECT
5 Kit Redwine HUP UNITED
6 Bill Craven STARBUCKS CYCLING
7 Lucciano Worl FLUIDRIDE
8 Joseph Mullan OLD TOWN BICYCLES
9 Andrew Erickson HAGENS BERMAN
10 John Spiess
11 Jason Cameron RECYCLED CYCLES
12 Brian Koder THE VALLEY ATHLETIC CLUB
13 Jason Goff VELOCE VELO
14 Micah Middlelow BICYCLE CENTERS
15 Mike Reed OLD TOWN BICYCLES
16 Dylan Carney
17 Samuel Courtney VN SIGNS
18 Chris Schmalz CYCLE U
19 Dustin Lennon RECYCLED CYCLES
20 Warren Scott
21 Edwardo Balansay CUCINO
22 Mark Taylor STARBUCKS CYCLING
23 Sean Horita
24 Kevin Speltz RECYCLED CYCLES
25 Andrew Wright REVOLUTION CYCLES
26 Pj Lauriello PJ'S BIKE O RAMA
27 Daniel Godbout CUCINA FRESCA
28 John Robinson AMGEN CYCLING
29 Chris Seymar SECOND ASCENT
30 Josh Cohen
31 Matt Nucci
32 Ryan Smith
33 Dean Peterson
34 Sam Swan ASC RACING/REDLINE
35 Bryan Mclellan
36 Chris Castle
37 Christian Helfrich
38 Jay Malyon NRC/KONA
39 Josh Schmidt BLUE ROOSTER/SPORTS MED
40 Andrew Williams OLD TOWN BICYCLES
41 Chad Richmond
42 Nathan Garnett
43 Dave Preston
44 Peter Moore
45 Jeff Landers
46 Robert Belcher
47 Brian Marr HAGENS BERMAN
48 Hyen Lee HAGENS BERMAN
49 David Cole RAY
50 Jon Lafollette UBRDO TEAM PROJECT
DNF Dan Doran FIRST RATE MORTGAGE
DNF Mark Augustyniewicz
DNF Cunningham Karl
DNF Brian Tucker STARBUCKS CYCLING
DNF Benji Perin
DNF Zach Gayne
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marsa Daniel
2 Jessica Cutler CUCINA FRESCA
3 Kristen Bell
4 Laura Newman CUCINA FRESCA
5 Larisa Wade RAD RACING NW
6 Camille Terhune THE VALLEY ATHLETIC CLUB
7 Judy Wexler GROUP HEALTH
8 Catrena Sullivan
9 Kathryn Meckle CUCINA FRESCA
10 Carrie Middelton BICYCLE CENTERS
11 Alexie Montalante IJM.ORG
12 Katie Bergerson NORTH
13 Amanda Mcnabb GROUP HEALTH
14 Rachel Huffman CUCINA FRESCA
15 Amanda Schmidt BLUE ROOSTER/SPORTS MED
16 Jennifer Lill WINES OF WASHINGTON
17 Erin Danielson
18 Karen Fischer
19 Sundy Preston
20 My-trang Robinson
21 Carlie Spence NRC/KONA
22 Tiffiny Suitts
23 Marna Kagele GROUP HEALTH
24 Tia Williams
25 Kate Bavuso
26 Christine Chang
27 Trista Smith NUUN ACTIVE HYDRATION
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Osborn OLD TOWN BICYCLE
2 Dan O'connell
3 Miriam Preus
4 Aaron Last
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Donnely
2 Caden Tongue BICYCLES WEST RACING
3 Brayden Buchanan
4 Denver Turner SECOND ASCENT
5 Owen Davies NWCC SEADRO
6 Joseph Halverson PEDAL DYNAMICS
7 Jacob Oppenheimer BICYCLE CENTRES/COLLISION
8 Ian O'connell
9 Oliver Cazier 20/20 FUEL
10 Daniel Mcgee TAI
11 Holden Berg BICYCLE CTR
12 Sofia Bellizzi
DNF Parker Rathbun
DNF Bridger Branum
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kody Raymond OLD TOWN BICYCLES
2 Truman Langley NUUN ACTIVE HYDRATION
3 Marcus Tongue BICYCLES WEST RACING
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Patnode RAD RACING NW
DNF Alex Springer RAD RACING NW
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Corwen RAD RACING NW
DNF Clinton Anderson ASC RACING/REDLINE
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jitka Cole
2 Monica Dewald CUCINA FRESCA
3 Mary Powers
4 Victoria Carter ALKI RUBICON
DNF Deenie Robertson
DNF Jody Duquette CUCINA FRESCA
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Williams CUCINA FRESCA
2 Ian Crane RAD RACING NW
3 Luke Brechwald RAD RACING NW
4 Bernard Georges HUP UNITED
5 Derik Archibald THE VALLEY ATHLETIC CLUB
6 John Duquette ALKI RUBICON
7 Nat Pellman STIFF LINK
8 Zach Daab HUP UNITED
9 Clung Mc MATT
10 Rob Lehtinen ALKI RUBICON
11 Alex Rohde SECOND ASCENT
12 Sally Fornes STIFF LINK
13 Dan Peterson SECOND ASCENT
14 Patrick Monteith SECOND ASCENT
15 Dyke Van ADAM PEDAL DYNAMICS
16 Troy White
17 Thad Boss JOE BAR
18 Mark Roughgarden
19 Lawrence Jobe SUCK IT
20 Jason Wennstrom OLD TOWN BICYCLES
21 Larry Doll VIKING SPORT
22 Mike Rolcik RAGNAROK RACING
23 Justin Harman BICYCLE CENTERS
24 Michael Connelly
25 Dewey Stace BICYCLE CENTERS
26 Ric Cochrane
27 Schon Branum
28 Dan Warren FIRST RATE MORTGAGE
29 Seth Davis ALKI RUBICON
30 Ben Smith SECOND ASCENT
31 Alex Morrow RECYCLED CYCLES
32 Tyler Smith NUUN ACTIVE HYDRATION
33 Ed Harrington
34 Alex Andel
35 Quinn Gundersen HELALA
36 Steve Ellis BLUE ROOSTER/SPORTS MED
DNF Joseph Mullan OLD TOWN BICYCLES
DNF Anthony Dickson SECOND ASCENT
DNF Todd Karam
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodi Connally AVANTI
2 Brandee Era-miller THE VALLEY ATHLETIC CLUB
3 Karen Metcalfe THE VALLEY ATHLETIC CLUB
4 Brenda Biernat IJM.ORG
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 2