Log In
Cascade Cross Series 2016: Bandit Cross • Jan 14 2017
5.8
1.8
2.9
5.5
5.4
Clear, 34 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
1.8
Moisture
2.9
Accel
5.5
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Skaggs Fanatik Bike Co. Race Team 49:18.26
2 Jacob Gervais Fanatik Bike Co. Race Team 53:23.01
3 Nathan Sabol McLeod/Snohomish Bike Racing 35:41.72
3 Addison Lee ExpressiveFit 55:39.27
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BEER MONGERS 01:15:11.02
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dale Plant Kona Bikes 01:04:25.47
2 Derek Shiers Trailhead Racing 01:05:44.97
3 Jeff Cummings Homegrown Racing/Jacks Bicycle Cent 01:05:56.98
4 Kevin Johnson Egencia 01:09:03.48
5 Mike Rolcik Taco Time NW Cycling Team 01:00:25.96
6 Rick Heckenlaible AUDI 01:02:15.22
Finishers: Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Scott steed cycles 01:00:45.01
2 James Beieler Fanatik Bike Co. Race Team 01:01:59.01
3 Jonas Bakkane Egencia 01:02:10.01
4 Ian Horton Homegrown Racing/Jacks Bicycle Cent 01:02:24.26
5 Magnus Collander 01:02:32.77
6 Steven Moe Nemesis 01:02:50.76
7 Scott Johnson 01:02:55.51
8 Daniel Tomko Kenmore Velo/Center Cycles 01:03:51.77
9 Michael Mallory SVC Kona 01:04:34.77
10 Jeff Cota Old Town Bicycle p/b GEC 01:05:09.02
11 Chris Webb 01:05:10.02
12 Doss Herndon-schepper Team Double Check 01:05:43.52
13 Craig Cooper B'hammocks Racing 01:07:26.03
14 Melanie Lewis PCP Racing 56:15.25
15 Curtis Crape Fanatik Bike Co. Race Team 56:35.75
16 Sven Koehler Egencia 58:09.50
17 Matt Curtis Kerfuffle Racing 58:16.26
18 Michael Lee ExpressiveFit 59:36.01
19 Reeve Geary Egencia 57:49.01
19 Greg Scott BEER MONGERS 01:08:31.03
20 Vincent Hill 24:51.66
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noel Phillips Shuksan Velo Club 45:34.99
2 Ruy Lopez Homegrown Racing/Jacks Bicycle Cent 49:29.50
3 Allan Waller 49:30.75
4 John Coleman 49:38.00
5 David Bishop Fanatik Bike Co. Race Team 49:46.00
6 Mark Rieder 51:57.75
7 Mark Orr Egencia 57:30.27
8 Shawn Peerson Team Peerson 58:38.78
9 Harry Bohan 40:40.48
9 Robert Beare + mss 45:44.99
10 Greg Gizinski 34:26.71
11 Kevin Williamson 03:23.12
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Paxson Kona Bikes 59:50.46
2 Calder Wood Rad Racing NW 59:59.46
3 Daniel Hertel RACEPACE 01:03:19.98
4 Rory Jack Recycled Cycles Racing 01:06:34.23
5 Evan Geary Cal Cycling 01:08:35.98
6 Brad Nelson RACEPACE 01:09:49.99
7 Jordan Sembler Kona Bikes 59:56.96
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Schafer Fanatik Bike Co. Race Team 57:30.99
2 Jeremy Stafford Homegrown Racing/Jacks Bicycle Cent 57:44.50
3 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. Race Team 57:54.00
4 Cody Scott Cannondale p/b Fortius 59:38.76
5 Forrest Longman 01:01:56.26
6 Mario Rivas Team Double Check 01:02:00.01
7 Terry Campbell BEER MONGERS 01:02:55.26
8 Keith Mcintire BEER MONGERS 01:03:11.76
9 Justin Resnick Space Cadet Racing 01:03:26.01
10 Michael Mclane 01:04:13.26
11 Bill Klingler BEER MONGERS 01:05:22.76
12 Colin Ferguson Fanatik Bike Co. Race Team 01:07:32.02
13 Andrew Berg 01:07:58.03
14 Kyle Stephens BEER MONGERS 58:08.00
14 Sean Stroup BEER MONGERS 35:28.68
15 Carmen Marin Glotman Simpson Cyclocross p/b Even 51:49.48
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pollack Ruckus! 46:39.74
2 Steven Tauscheck jr Epic Racing 46:40.49
3 Patrick Mccabe Grit City Health 46:56.99
4 Andy Heinz 48:37.00
5 Divven Browne 50:07.25
6 Matt Marsden 54:17.01
7 Connor Gizinski Cycle U 02:37.37
7 Micah Chan Egencia 01:02:14.78
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Heath HODALA! 01:05:35.73
1 Rich Blake Whidbey Island Bicycle Club 46:39.49
2 James Thompson 47:02.24
2 Adam Vandyke Egencia 59:32.21
3 Dan Froula Trailhead Racing 48:16.50
3 Andrew Morrison Seattle Cancer Care Cycling 01:00:20.46
4 Erik Hokanson Fanatik Bike Co. Race Team 49:22.50
4 John Pitton Fanatik Bike Co. Race Team 01:00:24.71
5 Josh Parrish Kona Bikes 01:00:27.71
5 David Bennett Voler/Bicycle Centres 50:07.75
6 Josh Smith 51:26.76
6 Michael Brazel Mafia Racing NW 01:01:36.22
7 Tom Petersen Upriver Racing 52:04.76
7 Erik Lookabill BackHand! 01:04:33.73
8 Keith Mcintire BEER MONGERS 01:05:11.48
8 Steve Tauscheck Team Double Check 52:15.01
9 Dale Delmage 56:15.27
9 Joel Liefke Hammer & Awl 01:06:24.23
10 Trent Vigor 45:29.49
10 Ruben Beitia 01:07:19.24
11 Kellen Rack Heartthrob 01:07:41.49
11 Gregory Rehm Shuksan Velo Club 45:51.99
12 Brett Berry Bellingham Grind Corps 01:11:12.75
13 Craig Stephens BackHand! 01:01:41.47
14 Kip Zwolenski Bellingham Grind Corps 01:03:53.72
15 Matt Hoffmeyer Kona Bikes 01:07:27.23
26 Robert Lang 56:43.78
27 Charlie Herron 47:45.25
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Cowie steed cycles 01:03:47.96
2 Elizabeth Hartsoch Kulshan Cycling 01:05:01.47
3 Leah Kiviat Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt 01:08:00.97
4 Andi Zolton Liv Co-Factory Off-Road 01:11:18.48
5 Kirsten Jensen Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt 01:13:22.23
6 Amber Bethe 9:Zero:7 01:13:33.49
7 Hannah Neubeck Trailhead Racing 01:14:14.49
8 Hayden Gizinski NWCX Project 01:06:33.97
9 Shannon Mallory NWCX Project 01:06:34.97
10 Veronica Parkin Shuksan Velo Club 01:12:58.73
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Buckley BEER MONGERS 01:01:24.46
2 Hannah Bergemann Kona Bikes 01:02:34.98
3 Deb Stewart 01:04:33.72
4 Jen Hampton Fanatik Bike Co. Race Team 01:08:30.73
5 Carrie Eller Recycled Cycles Racing 01:12:23.75
6 Elle Lee ExpressiveFit 26:02.62
6 Sheryl Johnson Egencia 01:14:10.50
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corina Cheever Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt 01:12:59.00
2 Colleen Burrows 56:26.46
3 Staci May Earls Bike Shop 56:39.21
4 Hilary Braun Jacks Bicycle Center/Queens of Dirt 57:19.96
5 Jill Burns 57:30.21
6 Kerri Love 01:03:16.23
7 Hannah Mccabe Grit City Health 01:05:57.23
8 Kristen Mason 01:06:06.99
9 Becky Skaggs Fanatik Bike Co. Race Team 33:49.65
9 Jennifer Byars 01:07:08.99
Finishers: Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Delia Massey Bicycle Centres 01:04:27.22
2 Karine Valliant-Saunders SCCA Cycling Team 01:10:17.48
3 Rachel Wood Space Cadet Racing 01:12:58.98
4 Hidi Cramer PCP Racing 01:13:46.49
5 Mari Little BEER MONGERS 01:14:55.49
6 Lori Brazel Mafia Racing NW 01:03:11.21
7 Adriane Bonaparte 01:03:30.96
8 Suki Henry 01:06:22.47
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 3