Log In
Highlander Cross Cup Day 2 • Dec 18 2016
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 28 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Lasley SPCX pb RK Black 0:42:37
2 Jeff Park Bicycle Heaven / PVA 0:43:41
3 Lawrence Gibson Rockwall Racing 0:44:16
4 Mark Rawlings GS Tenzing 0:45:07
5 Joel Rierson Mellow Johnny's Racing 0:46:08
6 Chris Jennings McKinney Velo 0:52:38
7 Adam Frelin Colonels/Fred's Texas -1 lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Carlson RBM/Matrix 0:46:09
2 Chris Olson Planetary Cycles Racing Team 0:46:10
3 Randall Root Evolution Cycling 0:46:14
4 Paul Carroll Colonel's / Fred's TX -1 lap
5 Frederic Schmid Bicycles Outback -2 laps
DNF Hugo Scala Matrix/RBM n/a
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Sharp Northwest Cycling Club 0:37:08
2 Matthew Platt Phenom 0:37:34
3 Keyth Howry 0:38:03
4 Beckett Tooley Dallas Racing 0:38:59
5 Tom Warren A Bloc 0:39:22
6 Don Hoodenpyle 512racing p/b AJCyclery 0:41:51
7 Robert Hulett Matrix Cycle Club -1 lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hines Beat the Clock 0:40:01
2 Nick Mohan bear mountain 0:42:55
3 Jeff Makohon Rockwall Cycling 0:43:14
4 Trey Rozelle Grupetto Fiasco 0:44:47
5 Ken Chigani 0:45:20
6 Robert Hulett Matrix Cycle Club -1 lap
7 Mauricio Caballero Mirage -1 lap
8 Christopher Salazar Welhous -1 lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Court Kretzmeier 0:08:36
2 Ryan Drummond Bike Lab Junior Development 0:08:47
3 Beck Brining Northwest Cycling Club 0:09:15
4 Jack Makohon Rockwall Racing 0:10:08
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Drummond SPCX pb RK Black 0:51:36
2 Jacob Lasley SPCX pb RK Black 0:51:56
3 Mat Stephens Bicycles Plus Racing 0:53:39
4 Tyler Cloutier Renewed Professional Cyclocross 0:53:45
5 Paul Bonds SPCX p/b R&K Black 0:53:55
6 Fred Vincent Mad Duck Cyclery 0:53:56
7 Rob Sandusky Matrix/RBM 0:54:47
8 Olivier Vrambout waffle power 0:55:11
9 Kyle Johnson Team Yacht Club 0:55:39
10 Lee Robinson 0:57:04
11 Hugo Scala jr Matrix/RBM 0:57:22
12 Clifford Green Dallas Bike Works -1 lap
13 Joaquin Najar Streamline -1 lap
14 Troy Kimball DNA Cycling p/b Onion Creek Volkswa -1 lap
15 Matthew Stottlemyre -1 lap
DNF Callum Ingram The November Bicycles Roadtrip n/a
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mat Stephens Bicycles Plus Racing 0:35:52
2 Joel Rierson Mellow Johnny's Racing 0:38:10
3 Aaron Amin PHENOM p/b Phobio 0:38:52
4 Callum Ingram The November Bicycles Roadtrip 0:39:00
5 Catherine Moore Trek CXC 0:39:41
6 Roman Lobkovsky 0:43:33
7 Lauren Stephens Speedy Ace Training -1 lap
8 Sergio Garcia Wellhous -1 lap
9 Christopher Salazar Welhous -2 laps
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Prough Soundpony Triad Bank 0:08:50
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chesney Dougherty Bicycle World 0:10:30
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Gokey-smith Matrix/RBM 0:36:46
2 Catherine Moore Trek CXC 0:37:33
3 Bridget Tooley Dallas Racing 0:37:48
4 Rebecca Gross Zero D Racing 0:39:03
5 Fiona Dougherty Bicycle World 0:39:34
6 Katherine Santos Be Real Sports -1 lap
7 Leah Loggin Matrix/RBM -1 lap
8 Jennifer Ragan-marlowe Matrix/RBM -1 lap
9 Aubrey Drummond SPCX p/b R K Black -1 lap
10 Chelsea Reedy Matrix/RBM -1 lap
11 Irene Benavides perez NWCC -1 lap
DNF Kimberly Pettit Matrix/RBM n/a
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 2