Log In
Afterglow - A Cyclocross Race • Dec 10 2016
Race uploaded by Jason Knauff csv | json
5.9
2.6
4.3
4.1
3.9
Partly Cloudy, 25 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Truly in the spirit of #AfterglowCX. Plus it's always fantastic to watch this lady race (in front) and even more... https://t.co/nb89OVajDB
@craignewman #AfterglowCX was awesome. Thanks for coming out.
RT @StayRad_Adv: Thank you @cuttincruiser for putting on the most fun race of the year!! #cyclocross #afterglowcxhttps://t.co/L4IxO7vyNI
First cyclocross race in the books. Thanks for the photo @melissonmezm and #afterglowcx for the… https://t.co/EaGXqbPEWQ
Lots of fun was had at the Afterglow race this weekend #afterglowCX #cyclocross #CX https://t.co/qcnGel2HOs
Thank you @cuttincruiser for putting on the most fun race of the year!! #cyclocross #afterglowcxhttps://t.co/L4IxO7vyNI
#AfterglowCX I didn't get a shot of the people riding Divvys @… https://t.co/YzkEPdOnzn
RT @cuttincruiser: THE INSANIEST AND SECOND INSANIEST #afterglowcx @ Humboldt Park, Chicago https://t.co/sWHP5IYdZQ
THE INSANIEST AND SECOND INSANIEST #afterglowcx @ Humboldt Park, Chicago https://t.co/sWHP5IYdZQ
Our boi @chicagocargo #619 bringin home his 1st MCat3 podium #today w/ a 2nd place @ #AfterglowCX https://t.co/cjEW3UFX3B #tuxboom #snipsnip

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #afterglowCX

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.6
Moisture
4.3
Accel
4.1
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reyes Tenspeed Hero
2 Al Krueger
3 Karson Glass Heritage Cycling
4 Jonathan Kloppenburg Spidermonkey Cycling
5 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
6 Matt Silvia
7 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
8 Teodoro Ramos
9 Kevin Richardson MOX MULTISPORT
10 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
11 Carl Valentin Half Acre Cycling
12 Derek Lewis Heritage Cycling
13 Michael Kirby xXx Racing
DNF Sean Kennedy Heritage Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Verbeke xXx Racing
2 Brandon Gobel Tuxedo Thunder Cycling
3 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
4 Jim Maddock Bonkers Cycling
5 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing
6 Marc Royster Union Cycling Team
7 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
8 Philip Szyjka
9 Ben Siver Bonkers Cycling
10 Nick Diedrich UPB Cycling
11 Johnathan Crawford Tuxedo Thunder Cycling
12 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
13 Kevin Adaline Heritage Cycling
14 Adrian Redd Chicago Cuttin Crew
15 David Mccollum
16 Roderick Dejesus Bouledogue Tout Noir
17 Kennen Hootman INTENT
18 Kristina Young
19 Aaron Smith
DNF Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
DNF Rawny Semba
DNF Brad Mitchell PSIMET Racing
DNF Brian Bauer
DNF Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
DNF Nick Kintzel Ft. Wayne Outfitters
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Lenne
2 Benji Hunter
3 Timothy Puczkowskyj
4 Jeremy Bloyd-peshkin The Chainlink
5 Jonathan Heile
6 Robert Gordon
7 Andrew Hastings
8 Andrzej Brzoznowski Bike Law Cycling Club
9 Hubert Borowski
10 Chris Brown
11 Patrick Cowlin The Chainlink
12 Michael Hulburt
13 Joel Hukill Stay Rad Adventure Team
14 Jon Labok
15 Kyle Wills Velosmith Bicycle Studio
16 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
17 Arturo Garza-gongora
18 Ruairi Brady Roll: Racing
19 Dan Charleston
20 Jafet Torres Spoked Bikes
21 David Altenburg xXx Racing
22 Jordan Morrell
23 Craig Sutton
24 Brian O'halloran xXx Racing
25 Bartek Borowski
26 Kyle Millns INTENT
27 Maxwell Montagano
28 Daniel Schaumann Heritage Cycling
29 Brendan Kevenides Bike Law Cycling Club
30 Eric Alexander Twin Six METAL
31 Bryan Mcclaran INTENT
32 Jonathan Smith
33 Benjamin Derico
34 Dave Gloss
35 Nathan Brown
36 Brian Barrera
37 Joseph Lee Intent
38 Nick Bowersox
39 Oscar Mentado
40 Zach Bryan
41 Nathan Newton SRAM Factory
42 Greene Ben
43 Paul Kolatorowicz BOR! Sports
44 Ryan Perkins
45 Jon Mejdrich
46 Nickolas Kapaun
47 Eddie Ricker
48 Brett Dey
49 Nicholas Lau
DNF Tyler Poore Main Street Bicycles Sasquatch Squa
DNF Zhijun Liu
DNF Patrick Jenkins
DNF Teo Domionguez
DNF Bob Ryan Tuxedo Thunder Cycling
DNF Jeff Sanner
DNF Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 17   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
2 Matt Silvia Bonkers Cycling
3 Karson Glass Heritage Cycling
4 John Whipple Scarlet Fire
5 Marc Royster Union Cycling Team
6 Thomas Martin
7 Joseph Johns
8 David Altenburg xXx Racing
9 Jon Labok
10 Joel Hukill Stay Rad Adventure Team
11 Roland Varriale Ten27 Cycling Club
12 Kristina Young
13 Justin Lebb Heritage Race Club
DNF Jorge Maldonado
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Holland The Pony Shop
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 Robert Downs
4 Kyr Gaganidze
5 John paul Mccarthy SRAM Factory
6 Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
7 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
8 Johnathan Crawford Tuxedo Thunder Cycling
9 Martin Coffey
10 Christopher Berthold Velosmith Bicycle Studio
11 Stuart Nelsen UPB Cycling
12 Randy Koren
13 David Mccollum
14 Chris Brown
15 James Brady The Pony Shop
16 Kevin Mallory xXx Racing
17 John Bucksbaum The Pony Shop
18 Chuck Judy Ten27 Cycling Club
19 Peter Ackermann
20 Walter Stoops ABD Cycling Club
21 William Mcdade
22 Calvin Brown VisionQuest
23 Jay Clark Heritage Cycling
24 Peter Livaditis
25 Harold Keegan
DNF Don Iwen Colectivo Coffee
DNF Barton Longacre
DNF Jason White
DNF Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
DNF John Stainthorp
DNF Carl Valentin Half Acre Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 1  

Open GRUDGE MATCH/FATBIKE/FIXED GEAR /ETC OPEN

By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bailey Newbrey Chicago Cuttin Crew
2 Sean Macminn
3 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
4 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
5 Isaac Brosilow
6 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
7 Daniel Breuer Comrade Cycles Racing
8 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
9 Shelby Phillips Comrade Cycles Racing
10 Randy Koren
11 Christian Walding
12 Kennen Hootman INTENT
13 Hunter Hagen
14 Andrew Haala Tuxedo Thunder Cycling
15 Haley Engle Half Acre Cycling
16 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
17 Sean Klontz Tuxedo Thunder Cycling
18 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
19 Joel Mulder Tuxedo Thunder
20 Brandon Scheiner Tuxedo Thunder Cycling
21 Simon Lach Tuxedo Thunder Cycling
22 Carel Jones West Town Bikes
23 Sean Kennedy Heritage Cycling
24 Brandon Gobel Tuxedo Thunder Cycling
25 Thomas Martin
26 Ben Siver Bonkers Cycling
27 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
28 Jennifer Groen Half Acre Cycling
29 Gabe Masiulis
30 Karson Glass Heritage Cycling
31 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
DNF Carel Jones West Town Bikes
DNF David Lawler Main Street Bicycles Sasquatch Squa
DNF Sarah Szefi PSIMET Racing
DNF Justin Lebb Heritage Race Club
DNF Darrien Summer
DNF Ava Cheevers West Town Bikes
DNF Lauren Crabtree
DNF Carmen Aiken
DNF Jamal Turner West Town Bikes
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Byrne Dobrient
2 Colton Peterson
3 Tyler Poore Main Street Bicycles Sasquatch Squa
4 Maxwell Montagano
5 George Figueroa West Town Bikes
6 Alex Bolotin POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
7 Ava Cheevers West Town Bikes
8 Carel Jones West Town Bikes
9 Jamal Turner West Town Bikes
10 Jennifer Martinez West Town Bikes
11 Jacques Dugas
12 Jaleel Hughes Blackstone Bicycle Works
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karson Glass Heritage Cycling
2 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
3 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
4 Bailey Newbrey Chicago Cuttin Crew
5 Joe Berlyoung Heritage Cycling
6 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing
7 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
8 Daniel Breuer Comrade Cycles Racing
9 Brian Bauer
10 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
11 Jeremy Bloyd-peshkin The Chainlink
12 Derek Lewis Heritage Cycling
13 Jonathan Mendez
14 Sean Kennedy Heritage Cycling
15 David Mccollum
16 Sage Hahn SRAM Factory
17 Dwayne Richmond
18 Aaron Smith
19 Thomas Martin
20 Zhijun Liu
21 Kennen Hootman INTENT
22 Jon Labok
23 Justice Leppanen The Pony Shop
24 Joel Hukill Stay Rad Adventure Team
25 Aryeh Jacobsohn
26 Joshua Arends Comrade Cycles Racing
27 Patrick Jenkins
28 Kyle Millns INTENT
29 Zach Schneider The Chainlink
30 George Figueroa West Town Bikes
31 Ava Cheevers West Town Bikes
32 Jamal Turner West Town Bikes
33 Justin Lebb Heritage Race Club
34 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
35 Stephen Farr
DNF Jean Carlos diaz West Town Bikes
DNF Patrick Cowlin The Chainlink
DNF Dan Charleston
DNF David Lawler Main Street Bicycles Sasquatch Squa
DNF Jafet Torres Spoked Bikes
DNF Timothy Puczkowskyj
DNF Matt Silvia Bonkers Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 15   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Szefi PSIMET Racing
2 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
3 Lindsay Knight Tenspeed Hero
4 Ashley Cova PSIMET Racing
5 Kristina Young
DNF Christine Tejada The Pony Shop
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Tanner Union Cycling Team
2 Jennifer Groen Half Acre Cycling
3 Kristine Deibler Union Cycling Team
4 Samantha Scipio Comrade Cycles Racing
5 Sarah Szefi PSIMET Racing
DNF Kristina Young
DNF Meesa Maeng Union Cycling Team
DNF Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
2 Haley Engle Half Acre Cycling
3 Amy Ancheta Spidermonkey Cycling
4 Erica Chianese Half Acre Cycling
5 Leah Goldbloom
6 Elizabeth Mckinley BFF Bikes
7 Claudia Reyestodd
8 Megan Tsupros
9 Laura Shields
10 Bridget Marks
11 Martha Scheler PSIMET Racing
12 Lara Dugas
DNF Jennifer Aguilar
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 2