Log In
2016 Texas State Skill and Age Based Cyclocross Championship • Nov 20 2016
5.9
1
3.6
2.8
2.1
Clear, 60 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
1
Moisture
3.6
Accel
2.8
Tech
2.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Vincent Mad Duck Racing
2 Daniel Martinez
3 Bradyn Lange 787 Racing
4 Joaquin Najar
5 Jeff Park Bicycle Heaven / PVA
6 Eric Breckinridge
7 Tyler Nutter Team Yacht Club
8 Thomas Garrad Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Robert Kane Bicycle Heaven / PVA
10 Jonathan Neve Team Yacht Club
11 Christopher Hill
12 Mike Aguayo Bike Lane / Alloy Wheel Repair of H
13 Jacob Ingram RBM/Matrix Racing
14 Jorge Martinez Streamline Insurance Services Cycli
15 Paul Carroll Colonel's /Fred's Texas
16 Larry Yancey
17 Michael Rossi Bike Barn (Texas)
18 Aaron Sinclair
DNF Michael Kincaid
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 17   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dalton Walters Matrix/RBM
2 Brian Barrow The Hub Racing
3 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA
4 Nicholas Olson Planetary Cycles Racing Team
5 Cj Hebert Pedal Hard Cycling
6 Travis Wilky ROL Wheels
7 Cole Weidenbach 787 Racing
8 Brian Leib Team Super Awesome
9 Ryan Martin
10 Will Sharp Northwest Cycling Club
11 Corey Bounds Team Yacht Club
12 Will Schwartz Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
13 Stephen Nold Team Elevate Racing
14 Aaron Amin PHENOM p/b Phobio
15 Matt Demartino Team Yacht Club
16 Matt Fisher 787 Racing
17 John Mcallister Elevate Elite Cycling Team
18 Charles Upshaw
19 Daniel 'caden' burross Team Super Awesome
20 Patrick Brosnan
21 Zackary Gonzales
22 Don Hoodenpyle
23 Adam Reardon Mafia Racing
24 Frank Karbarz
25 Brett Kinsey Mafia Racing
DNF Lou D'amico Team Super Awesome
DNF Mark Rawlings GS Tenzing
DNF Gary Rothera Team Yacht Club
DNF Frank Tucker
DNF Brandon Mckinney TILT Racing
DNF Michael Shenk Texas Cyclocross Project/Ridebiker
DNF Christopher Schmiedeke
DNF Mark Saroni
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Pellerin PHENOM p/b Phobio
2 Caleb Cunningham
3 Humberto Leandro Texas Cyclocross Project/Ridebiker
4 Christian Newton ATC Racing
5 Michael Johnson Bicycles Plus Racing
6 Jordan Gomez Team Yacht Club
7 Conner Chatham 787 Racing
8 Sam Lefebre xXx Racing
9 Jonathan Rekieta Ham Cycles
10 Braden Barnett
11 Daniel Leopold Bicycle Sport Shop Club
12 Jeffrey Nagy
13 Saul Gutierrez Weaver Technologies Racing
14 Hugo Scala Matrix/RBM
15 Bobby Falcon Ham Cycles
16 Nicholaus Thomas
17 Ramon Laval Ham Cycles
18 Josh Crain
19 Luke Magilke
20 Orlando Sanchez Bike World Racing
21 Robert Strickland
22 Matthew Shaner Weaver Technologies Racing
23 Jonathan Howell Bat City Cycling
24 David Bradfield
25 Matt Laughlin Velo Gold Racing
26 Alan Barrows 787 Racing
27 Aidan Kane Bicycle Heaven / PVA
28 Carlos Torres
29 Robert Yates Matrix/RBM
30 Sonny Williams
31 Tony Johnson Matrix/RBM
32 Adam Frelin Colonel's /Fred's Texas
33 Matt Thompson Team Yacht Club
34 Chris Mcgrew Handlebar Bicycle Club
35 Jonathan Elswood Ride Away Cycling Club
36 Marc Overton
37 Brian Menegaz Ham Cycles
38 Kurt Egli OKCX
39 Eric Wood
40 Jorge Odio
41 Gabriel Perez
42 Michael Linkous
43 Nicholas Fournier
44 Jim Hungerford Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
DNF Joseph Laochaloenvanich VooDoo Racing
DNF Ladislav Onhajzer
DNF Greg Clark October Three Racing
DNF Kevin Mcree MAX Training - Texas
Finishers: Cat 4: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Fife
2 Joshua Hines
3 Matthew Stamm Texas Cyclocross Project/Ridebiker
4 Jeff Makohon Rockwall Racing
5 Andrew Joy
6 Michael Orsow PHENOM p/b Phobio
7 Reiner Guenther
8 Charles Andrews PHENOM p/b Phobio
9 Raymond Figurella
10 Travis Hallmark Team Yacht Club
11 Karl Schmidt
12 Brett Ross
13 Coy Harrison
14 Gregory Lastrapes
15 Derek Catterfeld
16 Beck Brining Northwest Cycling Club
17 Grant Wilky ROL Wheels
18 Thomas Smith Northwest Cycling Club
19 Darrion Meckle
20 John Hammond
21 Paul Osman
22 Jack Makohon Rockwall Racing
23 Nicholas Dickson Tri-City Bicycles
24 Gary Hudson
25 Derrick Birdsall Corinth Cycling/Harden Racing
26 Joe Michalewicz Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
27 Bob Ingram RBM/Matrix Racing
28 Christopher Rosinski
29 Jason Allen
30 Brice Koerner
31 Dinh Nguyen Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
32 Reyn Spooner Alamo City Bike Racing
33 Zackery Shivers
DNF Alex Greenwald PHENOM p/b Phobio
DNF Zachary Saathoff Bear Mountain Wolfpack
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Strickland ELBOWZ Racing
2 Mat Stephens UCI CT: Elevate Pro Cycling p/b Bic
3 Paul Bonds Soundpony Triad Bank
4 Michael Sheehan UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis
5 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
6 Adam Gaubert
7 Colin Bromley PHENOM
8 Katriel Statman Bayou City Racing
9 Brent Turner Bike Barn (Texas)
10 Ryan Hobbs Matrix Cycling Club
11 Chris Olson Planetary Cycles Racing Team
Finishers: Cat 1: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Warden Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P
2 Will Black Mellow Johnny's Cycling Team
3 Nathan Winkelmann Bike Lane / Alloy Wheel Repair of H
4 Derrick Saunders Colonel's /Fred's Texas
5 Callum Ingram
6 Timothy Mcafoos
7 Jonny Sundt Giant Racing
8 Philip Haigh Dallas Bike Works CX
9 Craig Virr Chicken and Waffles Racing
10 Spencer Brown
11 John Wilmeth Cantu Wheels p/b KHS Bicycles
12 Garrett White Single Barrel CX
13 Hector Perez
14 Eric Jordan Mellow Johnny's Cycling Team
15 Joel Rierson Mellow Johnny's Cycling Team
16 Gregory Dillon Rockwall Racing
17 Thomas Miller
18 Roman Lobkovsky
19 Patrick Smock Texas Cyclocross Project/Ridebiker
20 Frederick Willemsen Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
21 Corey Walo PHENOM p/b Phobio
22 James Balentine
23 Tyler Arnold Embros Bicycle Club
DNF Mike Aguayo Bike Lane / Alloy Wheel Repair of H
DNF Brad Spooner Alamo City Bike Racing
DNF Sam Hooks
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Ganzar Athlete Architecture p/b D&W Paint
2 Kim Chance RBM/Matrix Racing
3 Caitlin Friesen PHENOM p/b Phobio
4 Erin Lorance
5 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
6 Kathrin Milbury Cantu Wheels p/b KHS Bicycles
7 Grace Chappell Athlete Architecture p/b D&W Paint
8 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club
9 Leigh Busby Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
10 Cherie Spooner Alamo City Bike Racing
11 Emily Nevin
12 Joy Brott Tri-City Bicycles
DNF Alicia Roberson Cadence Cyclery
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Upshaw
2 Lisa Cervantes
3 Chantal Requier Bike Lane / Alloy Wheel Repair of H
4 Susan Seaborne
5 Laura Carbonneau PHENOM p/b Phobio
6 Samantha Wipff
7 Traci Gibson Colonel's /Fred's Texas
8 Thresa Aguayo Northwest Cycling Club
9 Angie Toriggino
10 Ellie Reiter PHENOM p/b Phobio
11 Kendall Zurbuchen Northwest Cycling Club
12 Emily Trahan
13 Rachael Rowray
14 Caroline Horn
15 Suzanne Laine Velo Gold Racing
16 Amy Michalewicz Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
17 Adri Nowell
18 Nabiha Hossain
19 Amie Quinn
20 Yulie Johnson
21 Danielle Hubein Dartmouth College
22 Sarah Fleming Ham Cycles
23 Michelle Reyero MBBC Racing
24 Kristi Welch
25 Erin Bobbitt FCS|Visit Dallas DNA Cycling Region
26 Lyn Kruger
27 Kim Murphy FCS|Cycling: Visit Dallas DNA Cycli
28 Rhonda Green MBBC Racing
29 Carla Jennings
Finishers: Cat 4: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Gokey-smith Matrix/RBM
2 Catherine Moore Trek Cyclocross Collective
3 Abigail Yates Matrix/RBM
4 Jolene Holland Team Yacht Club
5 Leah Loggin Matrix/RBM
6 Fiona Dougherty Squadra Di Servitori
7 Jenny Willhite ATX HitSquad
8 Brittany Parffrey
9 Natalie Smith Bicycle Heaven / PVA
10 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
11 Alexis Hamilton
12 Venny Alub Cantu Wheels p/b KHS Bicycles
13 Tracy Jones Bayou City Racing
14 Jennifer Ragan-marlowe Matrix/RBM
15 Cherie Spooner Alamo City Bike Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
2 Venny Alub Cantu Wheels p/b KHS Bicycles
3 Nicole Landers
4 Ellie Reiter PHENOM p/b Phobio
5 Emily Barrera
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 2