Log In
Secret Squirrel CX • Nov 26 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: Zank SS 2016
5.7
3.6
3.6
5
4.9
Mostly Cloudy, 43 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
3.6
Moisture
3.6
Accel
5
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Sam Morse Corner Cycle 33:36
2 Brant Hornberger BikeReg.com 33:29
3 Jeff Craddock Sea Sports Cyclery & Outdoor 33:37
4 Bart Lipinski Corner Cycle 53:40
5 Brian Anderson Bikes and Life 54:02
6 Christopher White CYCLONAUTS 55:24
7 Edward Parsons HUP United 56:02
8 James Purtell SVC/Bikeworks 56:16
9 David Goodwin Northampton Cycling Club 57:22
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Lane Maher Hands-On Cycling p/b GIANT 32:10
2 Jules Goguely Apex/NBX/Trek 32:11
3 Adam Myerson Cycle-Smart 32:35
4 Jonathan Anderson Fort Lewis College 32:54
5 Josh Anthony CYCLOCROSSWORLD.COM 33:08
6 Bryan Horsley Sea Sports Cyclery 33:30
7 Fred Prescott Dr. Naylor-Treadwelltraining Racing 33:31
8 Silas Anthony 33:38
8 Jack Perry Cure Rage 32:39
9 Matthew Curbeau 34:09
10 Caleb Smith High Country Devo p/b OrthoCarolina 54:18
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Heather Richard Ladies First 09:45 09:45 09:40
2 Roni Vetter State 9 Racing p/b Vittoria 09:50 09:41 09:39
3 Jenny Wojewoda HUP United 09:47 09:45 09:44
4 Sarah Thomas 09:49 09:56 10:03
5 Kerry Litka The Velo Resource 10:06 10:11 10:32
6 Michele Smith HUP United 10:22 10:41 11:03
7 Beth Vettori Joe's Garage 11:39 11:42 11:33
8 Danielle White 11:55 11:54 12:30
9 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 13:16 12:57
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Brian Anderson Bikes and Life 43:43
2 Varoujan Hagopian Grace Bicycles Velo Club 45:01
3 Bill Millett Bikes and Life 45:41
4 Amanda Kourtz Team Spark 46:31
5 Tracy Sherman Grace Bicycles Velo Club 47:41
6 Scott Sherman Grace Bicycles Velo Club 47:43
7 Jarod Kohr 48:34
8 Nancy Gomes Steve the Bike Guy 50:43
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Luke Mello Apex Technologies/NBX/Trek 10:06 09:50
2 Jaymz Lipinski AP Junior Development p/b Corner Cy 10:05 10:18
3 Sean Lambert Big ringers 11:17 11:20
4 Zachary Amelotte 12:15 12:11
5 Ryan Avery AP Junior Development 12:45 13:21
6 Miles Perry 13:16 14:10
7 Adam Dombroski 15:51 16:09
8 Jonah Burke 15:47 17:34
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Aidan Reyes 15:45
2 Cal Hale Hup United 16:19
3 Ian Whiteley 16:44
4 Tom Brown 16:48
5 Elliot Parsons Essex County Velo (ECV) 27:24
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Bethany Newton Benidom/Eastern Bloc 12:22 11:51
2 Brooke Morganti 14:00 13:40
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Brad Smith The Drifters 34:09
2 Peter Smith MAD ALCHEMY 34:34
3 Keith Beausoleil Chainline Cycles 34:41
4 Matthew Myette Zanconato Racing 35:05
5 Eric Baumann IMSHI CYCLES 35:06
6 Jason Howes Riverside Racing 35:21
7 Eric Wyzga NECT p/b Riverpoint CX Park 35:41
8 Robert Stine NECT p/b Riverpoint CX Park 35:58
9 Kevin Orlowski Chainline Cycles 36:08
10 Marc Sexton State 9 Racing p/b Vittoria 36:31
11 Matt Giles NECT p/b Riverpoint CX Park 37:14
12 Eric Lovering Chainline cycles 37:39
13 Chris Busick Minuteman Road Club 37:44
14 Lucas Provost BZ RIDERS/caperacing.com 37:48
15 Derek Griggs Recycled Sports 37:49
16 Matt Hersey keep it tight 38:44
17 Jason Selwitz 39:40
18 George Lewis Team Bikenetic 39:42
19 Colin Johannen BIKEMAN.COM 40:15
20 Geoff Williams Providence Velo Club 41:25
21 Mike Zanconato Zanconato Racing 41:32
22 Scott Johannen BIKEMAN.COM 41:44
23 Timothy Mayo Handsacrossworld.com / Fritz's Bicy 41:48
24 Donald Crowell Spin Arts Cycling 42:52
25 Mark Lovejoy Fritz's Bicycle Shop 42:53
26 Chip Baker HUP United 43:04
27 Jeff Muldoon Blue Hills Cycling Club 43:16
28 Ryley Newton McGill University 48:31
29 Daniel Glover 49:31
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 19   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Kasparian
2 Kenny Fries Scottee's Westport Bicycle
3 Jonathan Spooner #teamspooner
4 Dan Desmarais Scottee's Westport Bicycle
5 Jason Lasalle NECT p/b Riverpoint CX Park
6 Timothy Daley Bikeway Source/Bell Lap Coaching
7 Jeffrey Soderman
8 Heath Umbach 545 Velo
9 David Waltz 545 Velo
10 Guthrie Andres
11 James Godbey 545 Velo
12 Andrew Cooper The Velo Resource
13 Herb Grignon Fritz's Bicycle Shop
14 Joseph Sa Blue Hills Cycling Club
15 Erik Wells BikeBarnRacing.com
16 Colby Jenkins SVC/Bikeworks
17 David Stearns MT Mafia
18 Andy Han Blue Hills Cycling Club
19 Robert Hoenick SVC/Bikeworks
20 Tucker Wetmore
21 Danny Saccoccio SVC/Bikeworks
22 Patrick Greehan ecv | essex county velo
23 Jason Behringer NBX (Narragansett)
24 John D'agostino CRCA/Team NYC Velo
25 Leigh Knowlton RhindleLAK
26 Jason Carleton Steve The Bike Guy
27 John Nilan
28 Michael Olbrys 545Velo
29 Charles Huston Colonial Bicycle Company
30 Daniel Goldman 545 Velo
31 Daniel Park 545 Velo
32 Nathan Wong Fritz's Bicycle Shop
33 Miguel Rivera TEAM TRAVIS
34 Michael Spadea bikebarnracing.com
35 Chris Gibson Minuteman Road Club
36 Doug Veilleux HomesForOurTroops/TeamSpark
37 Jaymz Lipinski AP Junior Development p/b Corner Cy
38 Gregory Nowak
39 Varoujan Hagopian Grace Bicycles Velo Club
40 Matthew Knight
41 Ian Sleeper Colonial Bicycle Company
42 Sam Deluca
43 Keith Amelotte
44 Jacob Dewispelaere
45 Nicholas Tham MIT Cycling p/b FXDD
46 Peter O'brien Steve the Bike Guy
47 Jeremy Blackowicz HUP United
48 Stephen Horaj
49 Roger Spring Team Spark
50 Matthew Noonan
51 Andrew Pollis BC High
52 Morgan Rockett GREEN LINE VELO driven by Zipcar
53 Damon Telepak Corner Cycle
54 Jeremy Saksik pedalpowertraining.com
55 Ian Brown BC High / Unofficial Jeremy Powers
56 Thomas Urbanik
57 Tom Pincince Digital Lumens
58 David Goldberg Pedal Power Training Solutions
59 Manuel Reyes Blue Hill Cycling Club
60 Christopher Mcintosh Greycork Cycling
61 Andrew Tappe 545 Velo
62 David Ames
63 Timothy Dow Seasports Cyclery
64 Christopher Zerrip Union Velo
65 Howard Weiss
66 Steven Bird
67 James Casagrande bikebarnracing.com
68 Paul Servais
69 Todd Zahurak none
70 Andrew Maker SeaSports Cyclery & Outdoor
71 Chris Letizia
72 Gary Eleniefsky Team Spark
73 Scott Defeo Cycle life
74 Michael Medeiros Russo Racing / Bikeworks
75 David Crelling WheelWorks Multisport
76 Dylan Amaral
77 Christopher Gambardella
78 Glenn Cuniff
79 C J drawbridge
80 Douglas Hempel C4 / CAPE COD RACING
81 Frank Longmore
82 Richard Cole
83 Kurt Dudek
84 William Webb
85 Michael Musto
86 Timothy Ryan Cycle-Smart Grassroots Team
87 Robert Edgren
88 Glenn Doucet
89 Craig Damaschi cycling concepts
90 Joshua Calvi
91 Brian Goddu Team Spark
92 John Baron
93 Scott Sherman Grace Bicycles Velo Club
94 Steve Doty Bikeworks/Swansea Velo Club
95 Arch Williams Scottee's Westport Bicycle
96 Phinnara Has
97 Ezra Sonderling Justice For Harambe
98 Matt Bettencourt Team Spark
Finishers: Cat 4: 49   Cat 5: 28   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Emily Curley Spin Arts/American Lung Assn. 10:39 10:43
2 Lindsey Wolfe Steve The Bike Guy 10:52 11:03
3 Amanda Kourtz 11:18 11:14
4 Nikki Montanaro bikebarnracing.com 11:44 12:10
5 Acmae El yacoubi 545 Velo 12:23 12:03
6 Katherine Perkins Seasports Cyclery 12:09 12:08
7 Susan Aygarn-kowalski Team Spark 12:18 12:38
8 Bethany Newton Benidom/Eastern Bloc 12:58 12:13
9 Anne Normand ecv | essex county velo 12:46 12:16
10 Kelly Foss SVC/Bikeworks 12:14 12:17
11 Lauren Johnson Zoom Multisport 13:17 13:00
12 Valerie Enriquez Team Monster Truck p/b Hub Bicycle 13:27 13:04
13 Deb Levesque Team Spark 13:19 13:08
14 Tracy Sherman Grace Bicycles Velo Club 13:33 13:10
15 Stephanie Golmon Keep It Tight 13:15 13:37
16 Linda Shelburne Cape Cod Racing/C4 13:54 14:31
17 Kate Powers 14:37 14:54
18 Mimi Ponpart 17:04 16:38
19 Kathy Herzog 17:02 16:50
20 Lisa Barton 17:41 18:43
21 Liz Usowicz 19:31 21:20
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Matthew Curbeau 08:45 08:28 08:39
2 Michael Dietrich ENGVT - UnTapped 08:37 08:39 08:42
3 Keith Beausoleil Chainline Cycles 08:38 08:47 08:48
4 Daniel Mccabe Grinta! P/B Best Buddies Challenge 08:43 08:56 08:44
5 Jason Myler Boulder Cycle Sport/YogaGlo 08:53 09:01 08:54
6 Matthew Whiteley Bikeworks/SVC 08:49 09:08 08:32
7 Erik Carlson NECT p/b Riverpoint CX Park 08:50 08:54 09:12
8 Marc Sexton State 9 Racing p/b Vittoria 09:10 08:53 09:13
9 Rich Rogers 09:16 08:58 09:18
10 Jeff Fairbanks Fritz Bicycle Shop 09:08 09:20 09:09
11 Tucker Walsh Blue Hills Cycling 09:14 09:06 09:21
12 Chris Phenix Union Velo 09:33 09:26 08:58
13 Lewis Collins 545 Velo 09:12 09:17 09:16
14 Patrick Zelazek NECT/Riverpoint park 09:11 09:10 09:19
15 Mitchell Medeiros SEA SPORTS CYCLING 09:23 09:08 09:23
16 David Corrigan 09:32 09:28 09:05
17 Robert Hale Hup United 09:25 09:07 09:14
18 Philip Golden Blue Hills Cycling Club 09:27 09:57 09:16
19 Cory Lafleur BONK! Cycling Productions 09:17 09:47 09:00
20 David Currie JRA cycles 09:22 09:17 09:15
21 Joe Phenix Union Velo 18:49 9:20 09:37
22 Andy Weigel 09:21 09:15 09:45
23 Matthew Shaffer 09:05 9:16 9:46
24 Justin Costa NECT p/b Riverpoint CX Park 09:21 09:36 09:44
25 Michael Marston 09:46 09:32 09:35
26 Myles O'Brien The Drifters 09:28 09:32 09:48
27 Richard Legault Nect p/b Riverpoint CX Park 09:15 09:30 10:11
28 C Todd Lombardo HUP United 09:41 09:31 09:45
29 Glenn Soulia Riverside Racing 09:26 09:14 10:06
30 Matt Bettencourt Team Spark 09:44 09:37 10:09
31 Timothy Daley Bikeway Source/Bell Lap Coaching 19:32 09:48
32 Chris Trabulsie BikeBarnRacing.com 19:18 09:55
33 Kerry Robair team edge 19:48 09:25
34 Matthew Masuzzo The Drifters 09:59 09:56 09:32
35 Drew Davis Spartans Cycling Club 20:02 10:18
36 Wes Deane 09:50 10:04 10:14
37 Robert Hildebrandt C4 Racing 10:02 10:02 10:30
38 Mark Brownell Team Bikes and Life 10:14 10:23 10:11
39 Stephen Furrer Cape Cod Racing / C4 09:51 10:38 10:41
40 Conor Mckenzie 545 Velo 08:58 09:15 7:31:42
41 Marty Tribandis 11:01 11:05
42 Doug Sherman 11:29 10:54
43 Alex Turner 11:04 11:14
44 Justin Cammarata Comprehensive Racing 11:30 11:41
45 Ron Grandchamp Family Bike Racing 11:44 11:49
46 Bob Bisson "Spin Arts Cycling American Lung Associ 08:52 16:31
47 Sean Wilson BikeBarnRacing.com 11:43 11:45
48 Eric Garr 11:46 12:11
49 Andre Brown 12:16 12:58
50 James Harnois 10:01 21:12
51 Keith Schachter 12:35 27:09
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 13   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Melissa Lafleur NECT p/b Riverpoint CX Park 41:58
2 Alex Carlson KUDU Collective p/b Kindhuman 43:19
3 Amanda Resch NEMBA Racing 43:38
4 Lesli Cohen Hup United 44:50
5 Kathleen Mcmahon Soft Like Kitten 59:31
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2