Log In
NCCX Race #9 Southern Pines • Nov 20 2016
5.8
1.5
4.5
5.8
5.8
Clear, 49 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
1.5
Moisture
4.5
Accel
5.8
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Fowler Mock Orange Bikes
2 Christopher Grice
3 Jamin Whitaker 210 Racing
4 Luc Farer
5 Niko Strauss HammerCross
6 Eli Elk HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Richardson J. A. King Racing
2 Spencer Johnston Mock Orange Bikes
3 Eli Woodard
4 Alex Casper Constellation Cycling
5 Maurice Kenny
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team
2 Asher Strauss HammerCross
3 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
4 Anne Amalong Constellation Cycling
5 Evan Elk HammerCross
6 Joe Otto HammerCross
7 Alexandra Richardson J. A. King Racing
8 Daniel Boynton
9 Luca Kaminski HammerCross
10 Corban Burford Evolution Jr. Devo Team
11 Cole Sinclair HammerCross
12 Sarah Bruner North Carolina Cyclocross
13 David Carey Rogue Velo Racing
14 Elias Elias
15 Gavin Clark HammerCross
16 Aidan Pendse
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Herring Trek Greensboro Generals
2 Henry Davis
3 Scott Spurlin
4 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
5 Thomas Savage Slippery Sasquatch
6 William Hardin Hearts Racing Club
7 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
8 Caleb Smith Boone Area Cyclists
9 Kevin Cooper Revolting Cogs
10 Corbitt Bourne
11 Matthew Wisthoff University of North Carolina Wilmin
12 Bob Keener Crank Coffee
13 Charles Prezioso Charlotte Sports Cycling
14 John Paul amalong Constellation Cycling
15 Jimm Mcelroy Velosports Racing Asheville
16 Spencer Johnston Mock Orange Bikes
17 Mansour Benkreira Vogelzang Velo Club
18 Alastair Pounder Asheville Youth Cycling Club
19 Michael Mclamb Tri-Cyclists BRC
20 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
21 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
22 Kyle Knott Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
23 Nicholas Barlow
24 Daniel Cox Greensboro Velo Club
25 Boyd Safrit
26 William Pegram Clemmons Bicycle Racing
27 Eric Peterson Revolting Cogs
28 Stephen Huddle Rogue Racing Project
29 Joseph O'callaghan Bad Cat Racing
30 Philicia Marion
DNF Jules Van kempen Tri-cyclists
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Gaffney GIANT South
2 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
3 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
4 Keith Mullaly R2 Endurance Coaching
5 William Sheftall Delta Racing
6 Scott Hoffner
7 Matthew Erchull KÜDÜ Collective CX
8 Michael Potter Boone Area Cyclists
9 Christopher Scallion FS Series
10 Bret Pacheco BP cpa Cycling
11 Gregg Griffo Genesee Valley Cycling Club
12 Will Barnes Berger Hardware Bikes
13 Joseph Grimes North Carolina Cyclocross
14 Keith Handlon Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
15 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
16 Eddie Jones Berger Hardware Bikes
17 Tony Sigrist
18 Zach Lail
19 Brandon Davis
20 Thomas Carey Rogue Velo Racing
21 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
DNF Alex Ryan MOB
DNF Andrew Deitz Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Mullins
2 Dylan Richardson J. A. King Racing
3 Sean Huson Crosstown Velo
4 Alan Sanfilippo Triangle Velo
5 Jake Tennyson Mock Orange Bikes
6 Alfred Jessee
7 Brad Tripp Berger Hardware Bikes
8 Eli Woodard
9 Robert Smithson
10 Miles Camp Berger Hardware Bikes
11 Ryan Cady Velo 16 BSG
12 Tyler Ramer University of North Carolina at Cha
13 Alan Barnosky
14 Thomas Howser
15 Ian Bundy Constellation Cycling
16 Jonathan Marshall Race City Cycling
17 Guilford York
18 Parrish Matthews
19 Michael Carbaugh Tri-Cyclists BRC
20 Kyle Habecker
21 Bryan Engle HammerCross
22 Ajay Jackson US Military Endurance Sports
23 Bevington Steve HammerCross
24 Wade Colvard
25 Jacob Eisner Constellation Cycling
26 Robert Collie
27 Anthony Payne
28 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
29 Chris Mauldin
30 Chris Herring
31 Fred Perrino
32 Chuck Fleming
33 Michael O'Brien
34 Homayoon Ershadi Constellation Cycling
35 Moises Castro Southeast Velo Racing
36 Christopher Mumford HammerCross
37 Mathew Young
38 Joshua Eisner Constellation Cycling
39 Kevin Tighe
40 Robert Loafman
41 Jamin Whitaker 210 Racing
42 Charlton Stainback
DNF Josh Hatchell Berger Hardware Bikes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Globalbike Racing
2 James Pittman Crosstown Velo
3 Justin Mckean Live It Xtream Sports & Race Team
4 Michael Tennyson Mock Orange Bikes
5 John Kirkwood Crosstown Velo
6 Robb Peterson
7 Jason Morgan Crosstown Velo
8 John Weigel Greensboro Velo Club
9 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
10 Brett Rumble Slippery Sasquatch
11 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
12 Kevin Watt Durham Cycles Club
13 James Berry Freewheelers of Spartanburg
14 Wiliam Johnson Constellation Cycling
DNF Adrian Roop Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Rick Pyle
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Watson Powell Slippery Sasquatch
2 Michel Mouly jr US Military Endurance Sports
3 Bryan Ream Atomic Cycles
4 Scott Richardson J. A. King Racing
5 Steven Andreaus Constellation Cycling
6 Hansen Su
7 Robert Loafman
8 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
9 Jeff Montgomerie Vogelzang Velo Club
10 Bevington Steve HammerCross
11 Louis Botta Constellation Cycling
12 Ray Taylor
13 Robbie Morris
14 Rob Rogers Palmetto Velo
15 Adam Long Constellation Cycling
16 Greg Beasley
17 Kevin Webster
18 Michael Keller
19 Joel White HammerCross
20 Chris Mauldin
21 Rob Keener
22 David Boynton HammerCross
23 Joel Eisner Constellation Cycling
24 Bryan Engle HammerCross
25 Stephen Knight Constellation Cycling
26 Kyle Habecker
27 Parrish Matthews
28 Tom Pearman
29 Chuck Fleming
30 Fred Perrino
31 David Love Vogelzang Velo Club
32 Jason Pendse
33 Ajay Jackson US Military Endurance Sports
34 George Berger Vogelzang Velo Club
35 David Weatherford
36 Jim Casper Constellation Cycling
37 Serhan Saral
38 Andy Brown
39 Chris Herring
40 Christopher Mumford HammerCross
41 Rider Unknown
42 John Colvin
43 Chris Hill
44 Jonathan Howell
45 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
46 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Bryan Hoffman Oak City Cycling Project Race Team
DNF Michael O'Brien
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Grimm Genesee Valley Cycling Club
2 Rick Pyle
3 Robert Mobley
4 Randy Shields Hearts Racing Club
5 Randy Miller Tri Cities Road Club
6 Todd Davis KCOI Boulevard
7 Barney Baxter
8 Michael Ventola Southeast Velo Racing
9 Jeff Mcconaghy
10 Jeffrey Haase
11 James Berry Freewheelers of Spartanburg
12 John Baxter Constellation Cycling
13 Daniel Potts Southeast Velo Racing
14 Terry Forrest Atomic Cycles
15 Alan Bengtson
16 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
17 Steve Leonard Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
18 Jonathan Dubel Wattage Cottage Racing
19 Chris Knetsche Masters Cycling Systems LLC.
20 Jay Forgione
21 Chuck Gillis
22 Mark Fasczewski Trek Greensboro Generals
23 Todd Thornton Constellation Cycling
24 Wiliam Johnson Constellation Cycling
25 William Macy
26 Jeffrey Smith
27 Kevin Sigrist
28 Chris Culp Hearts Racing Club
29 Kerry Shields Hearts Racing Club
30 David Fuller Greensboro Velo Club
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
3 William Pegram Clemmons Bicycle Racing
4 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
5 Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo Team
6 Stephen Huddle Rogue Racing Project
7 Alan Bengtson
8 Eric Peterson Revolting Cogs
9 Jeremy Morgan Twin Six
10 Todd Thornton Constellation Cycling
11 Michael Blankenship Hearts Racing Club
12 Chris Culp Hearts Racing Club
13 Rob Keener
14 Greg Beasley
15 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Douglas Powell
DNF Bruce Stauffer Cycleworks
DNF John Fowler Mock Orange Bikes
DNF Pierce Fowler Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Shields Hearts Racing Club
2 Angelina Stevens Happy Tooth Women's Racing
3 Kimberly Flynn
4 Laura Rice North Carolina Cyclocross
5 Abigail Thiele Oak City Cycling Project Race Team
6 Emma Caughlin
7 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc.
8 Philicia Marion
9 Lillith Ahrens J.A. King p/b BR'C
10 Darcy Grimes North Carolina Cyclocross
11 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly Clark
2 Lynn Weller HammerCross
3 Jessica Thompson Berger Hardware Bikes
4 Chloe Holzapfel Berger Hardware Bikes
5 Catherine Ashbridge
6 Tanya Harris Cycletherapy
7 Brittany Donaldson
8 Mandy Midgett
9 Kristine Urrutia HammerCross
10 Danielle Boniche Berger Hardware Bikes
11 Rebecca Jackson
12 Sandy Jones
DNF Brittany Forlidas
DNF Hannah Bauer J.A. King p/b BR'C
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Paisant
2 Hope Ann snyder-walsh Cycletherapy
3 Vanessa Roth Constellation Cycling
4 Kathryn Goody Race City Cycling
5 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
6 Teresa Brusadin
7 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
8 Sabine Farer HammerCross
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3