Log In
Winchester Apple Cross, Day 2 • Nov 20 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
4.9
1.9
4.5
5.9
5.8
Partly Cloudy, 39 degrees, wind 18 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
1.9
Moisture
4.5
Accel
5.9
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lanier Unattached 0:33:56.6
2 Ryan Williams Unattached 0:34:17.0
3 Matt Holmes Team Bikenetic 0:35:07.4
4 Timothy Butch Unattached 0:35:19.4
5 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:35:44.5
6 Edoardo Buenaobra Unattached 0:37:15.8
7 Sean Hourihan Unattached 0:38:51.7
8 David Centers Unattached 0:41:41.0
9 Noe Cuadra Phoenix Bikes 0:42:10.5
10 Chad Ashton Unattached 0:45:05.4
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:57:35.4
2 Jordan Snyder C3-Twenty20 Cycling 0:57:55.6
3 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:57:59.6
4 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:58:26.0
5 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:58:47.5
6 Ryan Knight Adventures for the Cure 0:59:22.1
7 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:02:19.4
8 Elwood Glass Unattached 1:03:10.2
DNF Adam Williams Rocktown Racing DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:02.4
2 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:11.8
3 Ed Dunne Unattached 0:53:28.5
4 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:54:38.1
5 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:55:19.4
6 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:55:24.1
7 Gary Moon Unattached 0:55:37.2
8 Michael Hoffman Hup United 0:56:34.9
9 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:57:24.4
DNF John Dove Crosshairs Cycling DNF
DNF Joshua Gorman Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 0:49:35.9
2 Peter Tyson Team Bikenetic 0:49:54.6
3 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:50:14.0
4 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:31.0
5 Owen Brenneman LancBike 0:51:51.3
6 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:53:08.5
7 Sean Price Velo Allegro 0:53:18.7
8 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:44.7
9 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:54:23.2
10 Jimmy Sosinski Unattached 0:54:25.0
11 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:54:59.5
12 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:55:08.3
13 Kyle Murphy The Bike Lane 0:55:24.2
14 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:56:19.4
15 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:49.8
16 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:51.1
17 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:58:27.8
18 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 1 Lap
19 Adam Ward Unattached 1 Lap
20 Curtis Alia Unattached 1 Lap
21 Dylan Stagner Great Eskape 1 Lap
22 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
23 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
24 Robert Eom Squadra Coppi 1 Lap
DNF Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V DNF
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Price Unattached 0:42:38.9
2 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:43:46.0
3 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:00.0
4 Brad Hawk Team Bikenetic 0:44:02.8
5 Scott Huddleston Unattached 0:44:06.1
6 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:53.2
7 Jay Owen Team Bikenetic 0:45:04.6
8 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:45:05.2
9 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:24.2
10 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:45:37.7
11 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:46:12.2
12 Dennis Dischler Unattached 0:46:12.9
13 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:23.4
14 Michael Scardaville DCMTB 0:46:23.8
15 Ian Cameron Unattached 0:46:28.2
16 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:46:28.7
17 John Reed The Bike Lane 0:46:35.4
18 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:39.7
19 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:46:59.3
20 Richard Mcafee The Bike Lane 0:47:23.3
21 Geoffrey Wikel Unattached 0:47:56.9
22 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:16.4
23 Michael Pusey Team Bikenetic 0:48:27.6
24 Jesse Godby Unattached 0:48:27.6
25 Charles Kearns Crosshairs Cycling 0:48:36.4
26 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:47.4
27 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:51.7
28 George Lewis Team Bikenetic 0:48:55.9
29 Sean Mcknight Unattached 0:49:13.0
30 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:29.5
31 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:49:44.0
32 Dane Paris Team Bikenetic 0:50:01.5
33 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:50:57.1
34 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:51:12.2
35 Angus Mackenzie Mac 'n' Fleas 0:51:16.7
36 Alistair Hastings The Bike Lane 0:51:45.7
37 Timothy Butch Unattached 0:51:55.2
38 David Stearman Team Bikenetic 0:51:56.3
39 Adam Hoey Unattached 0:52:41.2
40 Eric Brewer Bluemont Connection 0:52:44.2
41 Joe Penano The Bike Lane 0:57:08.4
42 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
43 Robert Yarlott Unattached 1 Lap
44 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
45 William Faucette Unattached 1 Lap
46 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
47 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
48 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
49 Travis Herret Crosshairs Cycling 1 Lap
50 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
51 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
52 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Mark Sanford Bike Line DNF
DNF Carlo Alfano Crosshairs Cycling DNF
DNF Scott Evans Endorphin Fitness DNF
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 34   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:51:27.1
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:52:42.7
3 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:53:12.1
4 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:53:38.3
5 Ken Bell Rocktown Racing 0:53:50.7
6 Peter Schultz Team Bikenetic 0:54:20.2
7 Scott Thompson Squadra Coppi 0:55:14.7
8 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:56:22.4
9 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:57:21.3
10 Mike Shaw Unattached 0:57:48.9
11 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:58:17.4
12 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:58:18.3
13 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
14 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
16 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
DNF Stokely Samuel Sportif Coaching Group DNF
DNF Gregory Butler Squadra Coppi DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:31.9
2 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:53:56.2
3 Roger Masse Unattached 0:55:27.9
4 John Rogers Cameron Racing 0:56:10.0
5 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:56:33.7
6 Albert Greene DCMTB 1 Lap
7 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 1 Lap
8 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
9 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
10 David Phillips Groupe Lyon Park 1 Lap
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Steven Heger Unattached 1 Lap
13 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
14 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Scott Bean Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
16 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
17 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
18 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
DNF Thomas Fulcher Rock Creek Velo DNF
DNF John Williams Peninsula Cycle Club DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:17:35.3
2 Henry Kruuse Unattached 0:18:33.4
3 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:18:34.4
4 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:34.9
5 Wilson Faucette Unattached 0:20:16.0
6 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:22:10.7
7 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:34:46.4
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC 0:24:47.4
2 Presley Evans Endorphin Fitness 0:25:18.9
3 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:07.9
4 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:11.4
5 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:00.0
6 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:30:03.5
7 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:30:47.2
8 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:32:47.8
9 Camden Gorman Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:23:32.5
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:23:37.9
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:48.7
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:25:00.8
5 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:04.0
6 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:25:15.7
7 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:26:10.9
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:18.8
9 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:25.5
10 Jack Reed The Bike Lane 0:30:32.6
11 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:32:46.1
12 Edwin Sloman HPC 0:32:49.8
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:53:05.4
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:16.5
3 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:54:50.7
4 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:55:17.1
5 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:55:56.1
6 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:56:26.7
7 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
8 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
9 Kelly Anderson Unattached 1 Lap
10 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
11 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
15 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
17 Michael Escamilla Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:06.4
2 Colin Eustis Unattached 0:51:53.4
3 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:55:25.8
4 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:55:57.9
5 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:57:46.9
6 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:57:51.4
7 Ryan Williams Rocktown Bicycles 1 Lap
8 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
10 Michael O'Brien Unattached 1 Lap
11 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Asa Rogers Unattached 1 Lap
DNF Joseph Petty Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:40:22.3
2 Sarah Granade Unattached 0:42:05.9
3 Rebecca Mcjonathan Unattached 0:42:18.9
4 Casey Bailey Team Bikenetic 0:42:33.1
5 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:43.7
6 Maureen Boyle Unattached 0:43:48.2
7 Molly Mccoy Unattached 1 Lap
8 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
9 Anna Mihalovich Prince William County Composite 1 Lap
10 Meg Rapelye Phoenix Bikes 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
12 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
13 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:45:19.5
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:33.0
3 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:46:04.0
4 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:47:13.0
5 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:47:13.5
6 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:50:01.2
DNF Rachel Weaver J Mac Cycling LLC DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:49:22.5
2 Lindsay Donnellon Unattached 0:49:36.0
3 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:50:47.8
4 Amy Coleman River CIty Women's Racing 0:51:07.0
5 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:51:24.3
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:52:19.6
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:52:55.1
8 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:10.7
9 Abbie Shoemaker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:43.1
10 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
12 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 Sagada Penano The Bike Lane 1 Lap
14 Lexi Christie Endorphin Fitness 1 Lap
15 Sarah Granade Unattached 1 Lap
16 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
17 Grace Sheehy Endorphin Fitness 1 Lap
18 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc DNF
DNF Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:51:18.9
2 Cara Schultz Team Bikenetic 0:52:38.1
3 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:17:16.8
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:17:32.4
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:42.8
4 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:21:08.1
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:29:33.6
2 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:29:46.1
3 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:33:47.4
4 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:36:13.1
5 Emma Covas Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:30:11.6
2 Olivia Christie Unattached 0:33:21.0
3 Sara Mihalovich Endorphin Fitness 0:34:07.8
4 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:36:51.9
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:30:17.7
2 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:30:18.6
Finishers: Cat 4: 2