Log In
Winchester Apple Cross, Day 1 • Nov 19 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
4.5
2.7
4.5
5.2
5.2
Clear, 61 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
2.7
Moisture
4.5
Accel
5.2
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Butch Unattached 0:30:36.6
2 Alexander Boyd Great Eskape 0:30:59.3
3 Matthew Huisman The Bike Rack 0:31:01.2
4 Jason Hade Bike Doctor/Visit Frederick 0:31:21.2
5 Conor Dancy Unattached 0:31:58.4
6 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:08.3
7 Richard Mccaffery Unattached 0:32:17.7
8 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:32:17.8
9 Mark Gisler Unattached 0:32:22.7
10 Georg Kaufmann Winchester Wheelmen 0:33:35.0
11 Phil Forbes Unattached 0:34:08.5
12 Kenneth Casper HPC 0:35:11.5
13 David Stuart Zanconato Racing 0:35:19.5
14 Luke Douglas Unattached 0:35:38.0
15 Brian Straightiff Unattached 0:38:42.9
16 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
17 Ari Suryanto Unattached 1 Lap
18 Bradley Kennedy Unattached 1 Lap
19 Alec Swafford Unattached 1 Lap
20 Larry Degroff Unattached 1 Lap
DNF Casey Snyder Team Cola DNF
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:51:44.1
2 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:52:18.7
3 Brian Kearns Unattached 0:53:26.4
4 Colin Eustis Unattached 0:53:27.7
5 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:54:03.5
6 Lee Robinson Team Bikenetic 0:54:27.4
7 Adam Williams Rocktown Racing 0:55:17.8
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:56:14.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:53:19.8
2 John Dove Crosshairs Cycling 0:55:28.8
3 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:55:52.4
4 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:56:29.8
5 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company 0:57:12.9
6 John Mead SEAVS/Haymarket 1 Lap
7 Ryan Jenkins The Bike Lane 1 Lap
DNF Elias Guerra Bike World Racing DNF
DNF Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:55:33.1
2 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:56:23.0
3 Abe Ehlers Unattached 1 Lap
4 Eric Ivey Team Bikenetic 1 Lap
5 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 1 Lap
6 Stokely Samuel Sportif Coaching Group 1 Lap
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
8 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Marc Genberg The Bike Lane 1 Lap
10 Doug Keim Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
DNF Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:45:41.4
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 0:47:20.0
3 Sean Price Velo Allegro 0:47:33.9
4 Bo Rider Rock Creek Velo 0:47:48.4
5 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:48:13.9
6 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:48:19.6
7 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:48:28.4
8 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:47.6
9 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:40.5
10 Nathan Cristler Unattached 0:51:05.2
11 Robert Tenorio Great Eskape 0:51:44.2
12 Adam Ward Unattached 0:52:16.3
13 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:52:16.7
14 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DNF Daniel Diem PTS Racing DNF
DNF Rashad Mahoney Race Pace Bicycles DNF
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Coleman Unattached 0:46:35.1
2 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:56.4
3 Brad Hawk Team Bikenetic 0:47:05.2
4 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:47:55.6
5 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:48:28.8
6 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:32.5
7 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:48:42.7
8 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:49:12.9
9 Frank Shewmaker Unattached 0:49:43.1
10 George Lewis Team Bikenetic 0:49:43.4
11 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:50:18.0
12 Michael Scardaville DCMTB 0:50:23.5
13 Timothy Butch Unattached 0:51:01.6
14 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:51:32.9
15 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:52:28.6
16 David Stearman Team Bikenetic 0:54:24.3
17 Paul Espanol Unattached 1 Lap
18 Charles Kearns Crosshairs Cycling 1 Lap
19 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
20 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Damien Clark Unattached 1 Lap
22 Andrew Reiter The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
23 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Eric Dempster Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:46:31.5
2 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc 0:47:12.0
3 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:34.4
4 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:45.1
5 Luke Sauder The Bike Shak Cycling Team 0:49:42.4
6 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:49:44.5
7 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:50.8
8 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:49:55.0
9 David Parse Crosshairs Cycling 0:50:55.7
10 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:27.8
11 Albert Greene DCMTB 0:51:35.5
12 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:52:16.7
13 Paul Seiber Blue Mountain Velo 0:52:48.7
14 Leonardo Vieira Unattached 0:53:00.5
15 Sean Mcknight Unattached 0:54:10.5
16 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 0:54:39.1
17 Esteban Sarzosa Unattached 1 Lap
18 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
19 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
20 Matthew Weihmiller Matthew Weihmiller 1 Lap
21 Sarah Granade Unattached 1 Lap
22 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
23 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
24 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Tom Bendien Unattached 1 Lap
27 John Foster Unattached 1 Lap
DNF Aaron Ghais Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Braithwaite Unattached 0:47:35.3
2 Coleson Lindsey Endorphin Fitness 0:47:35.5
3 Jimmy Sosinski Unattached 0:48:14.4
4 Scott Evans Endorphin Fitness 0:48:23.1
5 Matt Bully Squadra Coppi 0:48:26.7
6 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick 0:48:51.9
7 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:56.4
8 Kevin Collins Unattached 0:48:56.9
9 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:11.2
10 Justin Free Endorphin Fitness 0:49:15.2
11 Curtis Alia Unattached 0:49:17.6
12 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:03.4
13 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:50:09.7
14 Seth Sivinski Metier Racing /Métier Racing 0:50:37.8
15 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:50:40.8
16 Matt Holmes Team Bikenetic 0:50:57.6
17 Dylan Stagner Great Eskape 0:50:58.1
18 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:07.8
19 Nick Taylor Unattached 0:51:31.4
20 Robert Tenorio Great Eskape 0:51:43.1
21 Conor Dancy Unattached 0:51:57.7
22 Matthew Huisman The Bike Rack 0:52:21.5
23 William Lynn Team Bikenetic 0:52:24.3
24 Michael Borbacs Unattached 0:52:26.8
25 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:52:32.2
26 Alexander Boyd Great Eskape 0:52:43.7
27 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:52:56.3
28 Rick Fisher Unattached 0:53:08.6
29 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:54:04.3
30 Jesse Godby Unattached 1 Lap
31 Nathaniel Buckner Unattached 1 Lap
32 Cully Macdonald Unattached 1 Lap
33 James Dvorsky Unattached 1 Lap
34 Alexander Fowler Unattached 1 Lap
35 Flynn Hulver Bryce Resort 1 Lap
36 Stuart Lee Unattached 1 Lap
37 Matthew Rohrbach Unattached 1 Lap
38 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
39 Dale Carlson Unattached 1 Lap
40 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
DNF Ian Buggey Team Bikenetic DNF
DNF Casey Snyder Team Cola DNF
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 11   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglass Gray First State Velo Sport 0:48:30.1
2 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:48:51.8
3 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:10.4
4 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 0:51:10.8
5 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:51:42.5
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:52:54.6
7 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:53:25.7
8 David Phillips Groupe Lyon Park 0:53:51.2
9 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
11 Scott Bean Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
12 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
13 Gary Kelley Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 2 Laps
14 Richard Menton SEAVS/Haymarket 2 Laps
DNF Greg Gibson SEAVS/Haymarket DNF
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:13:18.0
2 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:13:23.6
3 Marcus Pollack Unattached 0:14:38.0
4 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:15:05.6
5 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:15:16.8
6 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:15:18.4
7 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:15:38.2
8 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:25:15.9
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC 0:21:51.3
2 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:23:33.2
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:23:51.8
4 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:25:36.6
5 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:26:10.9
6 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:26:20.4
7 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:26:32.5
8 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:26:53.4
9 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:30:14.1
10 Tristan Raab Northern Virginia Composite 0:30:56.3
11 Ben Oldale Unattached 0:36:15.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:20:46.9
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:21:00.0
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:03.0
4 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:28.9
5 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:21:30.5
6 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:31.0
7 Presley Evans Endorphin Fitness 0:22:40.4
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:58.8
9 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:27.3
10 Michael Hinrichs National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:27.8
11 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:27:33.7
12 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:27:56.4
13 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:30:10.6
14 Edwin Sloman HPC 0:31:59.7
15 Santiago Castro-luna Unattached 0:37:20.5
DNF Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:39.1
2 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:47:43.0
3 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:43.2
4 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:49:26.8
5 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:49:32.1
6 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:03.3
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:53:53.9
8 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
9 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
DNF Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Howe Twin Six 0:49:15.3
2 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:30.5
3 Andrew Webster Unattached 0:50:23.4
4 Ryan Williams Rocktown Bicycles 0:51:04.4
5 Adam Williams Rocktown Racing 0:51:28.4
6 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:52:24.4
7 Tim Lamb Unattached 0:52:48.0
8 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:53:07.0
9 Joseph Petty Crosshairs Cycling 0:53:32.1
10 Keith Esham Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:54:06.6
11 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
12 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
13 Jorge Brito Unattached 1 Lap
14 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Coleman Unattached 0:46:25.4
2 Florence Lamirand Unattached 0:46:34.9
3 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
4 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
5 Andrea Dobbins Unattached 1 Lap
6 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
7 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
8 Robyn Spann Unattached 2 Laps
DQ Hillary Marques Unattached DQ
DNF Anna Doorenbos Unattached DNF
DNF Sarah Granade Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:39:07.3
2 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:39:53.5
3 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:40:12.4
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:40:40.8
5 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:40:47.8
6 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:41:56.5
7 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:43:27.0
8 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:43:55.6
9 Lisa Young Unattached 0:45:12.2
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer Unattached 0:43:29.6
2 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:37.8
3 Laura Pyle BFF Bikes 0:44:56.6
4 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:33.8
5 Kathy Lett Unattached 0:47:02.8
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:48:17.1
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:48.7
2 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
3 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
4 Bridget Zolman Potomac Velo Club 1 Lap
5 Tracy Lynott Muddy Pedals 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:17:52.9
2 Beatrice Santa rita Baltimore Youth Cycling 0:19:10.0
3 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:20:44.5
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:24:21.9
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:28:24.1
3 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:29:56.7
4 Emma Covas Rock Creek Velo 0:31:06.8
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:28:01.1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:41:59.6
Finishers: Cat 4: 1