Log In
Saratoga Spa Cyclocross • Nov 13 2016
Series: NYCROSS 2016
5.1
2.5
4.5
4.4
3.9
Clear, 51 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.5
Moisture
4.5
Accel
4.4
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Dzikowicz HRRT
2 Paul Perry
3 George Isberster R-Cubed
4 Almon Swears CBRC
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Lewis Grey Ghost Bicycles
2 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles
3 Andrew Meunier Providence Velo
4 Kurt Mason
5 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching
6 Joe Ceglio Paniagua Cycling
7 James Honda Expo Wheelmen
8 Jared Stritsman Tomhannock Bicycles
9 Peter Fobare HRRT
10 Richard Tortorici iii R-Cubed
12 Billy Denter Team Overlook Mountain Bicycles
13 Caleb Batchelder
14 Kevin Stewart Central Wheel / GHCC
15 Thom Day Action Sports Cortland / Journey Fi
16 Brandon King B2C2
DNF Scott Hock No. 22 CX TEAM
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Vernooy
2 Kyle Konopnicki
3 Kevin Stewart Central Wheel / GHCC
4 Mark Walling Capital Bicycle Racing Club
5 Travis Mattison HRRT
6 Jacob Tarbay NYCROSS p/b CRAFT
7 Kevin Delaney Sofa King Slow
8 Ryan Walker
9 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance
10 David Warburton North American Velo
11 Phil Fragale
12 Joseph Decker Overlook
13 Paul Isbester R-Cubed
14 Gavin Klami NYCROSS p/b CRAFT
15 Charles Lobosco R-Cubed
16 Jason Twedt Bike Express
17 Justin Lefco
18 Nathan Porter
19 Sean Ritchey Team Overlook
20 Derek Perry Bike Loft East
21 John Bonetsky R-Cubed
22 David Smith Team Placid Planet
23 Jud Speer Team Brewery Ommegang
24 Stephen Healey HRRT
25 Gary Cunningham
26 Jason Stilson HRRT
27 David Taylor R-Cubed
DNF James Walker Team Placid Planet
DNF Stephen Mcalpine CBRC
DNF Charles Tarbay USMES
DNF Bryan Grygus SCC/HRRT
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Gilson HRRT
2 Finn Payne NYCROSS p/b Craft
3 Charles Lobosco iii R-Cubed
4 Jesse Miele
5 Landon Kinal
6 Oliver Twedt Bike Express
7 James Healey HRRT
8 Liam Ingleston HRRT
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addison Rizzi HRRT
2 Maya Healey HRRT
3 Trinity Taylor R-Cubed
4 Ruby Spregnether HRRT
5 Emily Bologna HRRT
6 Natalie Dessis-dinnen HRRT
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Dubois Mission in Motion - William H Lane
2 Tess Timmes B2C2 / Harvard Cycling
3 Katherine Rusch Rensselaer Polytechnic Institute
4 Aurora Lampertta
5 Cheryl Tracy
6 Catherine Bologna HRRT
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Girard R-Cubed
2 Lance Law FinKraft Cycling Team
3 Jeffrey Rivet
4 Nicholas Seleni Team Placid Planet
5 Biran Mccarthy
6 Nicholas Groll R-Cubed
7 Q Jones Team Brewery Ommegang
8 David Warburton North American Velo
9 Eric Feder
10 Simon Pedrotty
11 Jack Bailey KMS Cycling
12 Jud Speer Team Brewery Ommegang
13 Clifton Cleary
14 Tarrence Lasher
15 David Smith Team Placid Planet
16 Mark Monroe
17 Phil Gardone Team Brewery Ommegang
18 Christian Meyer Panther Printing Racing Team
18 Brendan Engelmann
19 David Bacon ROC Ride Oswego County
19 Robert Hymes R-Cubed
20 Paul Salerni
DNF Norman Freund Wheel Dicks
DNF Eric Feder
DNF Daniel Halbig HRRT
DNF Gregory Popp R-Cubed
DNF Samuel Lasher
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Belchak Squadra Flying Tigers p/b Jamis
2 Julian Georg Syracuse University
3 Kip Roberts Onion River Sports
4 Sam Dries No. 22 CX Team
5 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching
6 James Davall A Dogs Day Out
7 Alan Lesage 1K2GO SPORTS RACING
8 Rich Rutishauser GS MVBC
9 Darrell Rikert Saratoga Biathlon
DNF Roger Young NYCROSS p/b Craft
DNF Kevin Bouchard-hall Wrenegade Sports/Farm to Fork Fondo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryna Blanchard NAV
2 Jenny Ives Verge America
3 Kimberly Milton R-Cubed
4 Michelle Milton R-Cubed
5 Madeline Smith KMS Cycling - Killington Mountain S
6 Jennifer Dean NAV
7 Jennifer Harvey HRRT
8 Natalie Koch Team Novo Nordisk
9 Victoria Dubois Mission in Motion - William H Lane
10 Anna Laloe North American Velo
11 Elizabeth Bouchard-hall Woo Girl!
12 Heather Mason HRRT
13 Stacy Beneke
14 Victoria Servetas NYCROSS p/b Craft
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kip Roberts Onion River Sports
2 Kevin Ballou Bikeman.com
3 Aaron Girard R-Cubed
4 Nicholas Seleni Team Placid Planet
5 Brian Mccarthy
6 Charles Lobosco R-Cubed
7 D.c." "shade Rich
8 David Smith Team Placid Planet
9 Christopher Yates Elevate Cycles
10 Jud Speer Team Brewery Ommegang
11 Phil Fragale
12 Michelle Milton R-Cubed
13 Kimberly Milton R-Cubed
14 Shawne Camp
15 David Taylor R-Cubed
16 Dan Shyne
17 Janay Camp The Hub n Spoke
18 Karl Zaunbrecher Team Placid Planet
19 Norman Freund Wheel Dicks
20 Tim Tobin
21 Gretchen Shyne
DNF Charles Tanner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Treadwell Dr. Naylor
2 Jonathan Favata TRT Bicycles
3 Scott Hock No. 22 CX TEAM
4 John Cullinan Bicycle Depot
5 Andrew Rizzi HRRT
6 Yohsuke Takakura Dr. Naylor
7 Christopher Yates Elevate Cycles
8 Keith Watkins CNYC/NYCM Insurance
9 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance
DNF Jonathan Albano Capital Bicycle Racing Club
DNF Ryan Walker
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sprengnether HRRT
2 James Willsey 1K2GO SPORTS RACING
3 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance
4 Daniel Servetas HRRT
5 David Carmona Hammer Nutrition
6 Tim Eck Team Elevate Cycles
7 Rich Rutishauser gsmvbc
8
9 Tim Payne HRRT
10 Armand Arekian Old Time Cycling
11 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang
12 Phillip Warren Old Time Cycling
DNF D.c." "shade Rich
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Walker Team Placid Planet
2 Gene Primomo CBRC
3 Alan Lesage 1K2GO SPORTS RACING
4 Tim Leonard NYCROSS p/b Craft
5 Craig Walton BCA/Linen
6 Eric Feder
7 Michael Schmidt Ridgefield Cycle Sport Club
8 Donald Snoop Hang on Snoopy Racing Team
DNF Stephen Mcalpine CBRC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles
2 Derek Treadwell Dr Naylor-TreadwellTraining Racing
3 Jurgen Beneke Gates
4 Kip Roberts Onion River Sports
5 James Davall A Dogs Day Out
6 Roger Young NYCROSS p/b Craft
7 Jonathan Favata TRT Bicycles
8 John Cullinan Bicycle Depot
9 Kevin Ballou Bikeman.com
10 Brendan Engelmann
11 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance
12 Jason Selwitz
13 Daniel Servetas HRRT
14 Scott Hock No22 CX team
15 David Carmona Hammer Nutrition
16 Derek Perry Bike Loft East
17 Trevor Dzikowicz HRRT
18 Andrew Rizzi HRRT
19 Christopher Yates Elevate Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Zierer HRRT
2 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft
3 Connor Singh NYCROSS p/b Craft
4 Luke Tanner NYCROSS
5 Tyler Zierer HRRT
6 Patrick Frank HRRT
7 Noah Payne NYCROSS p/b Craft
8 Nicholas Dunham HRRT
9 Adam Weitz HRRT
DNF Brendan Kelly NYCROSS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Servetas NYCROSS p/b Craft
2 Maggie Payne NYCROSS p/b Craft
3 Ruth Spooner CCAP - Muddy Mayhem
4 Rory Taylor R-Cubed
5 Kayla Dzikowicz HRRT
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1