Log In
Cam-Rock Cross • Nov 6 2016
2.4
4.8
3.2
4.3
4.5
Clear, 63 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
2.4
Beers
4.8
Moisture
3.2
Accel
4.3
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Steger
2 Spencer Kruse
3 Corey Horning Angry Monkeys Racing
4 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
5 Tim Hartung Trek Midwest Team
6 Jereme Noffke
7 Anders Ahlberg 801 W. Madison
8 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
9 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
10 David Studner Trek Midwest Team
11 Narayan Mahon
12 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
13 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
14 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
15 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
16 Richard Guidry L5 Racing
17 Jeffrey Bopp
18 David Cestelli Trek Midwest Team
19 Tim Skinner
20 Matt Gehling 801 W. Madison
21 Brandan Burger L5 Racing
22 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
23 Chris Brown Angry Monkeys Racing
24 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
DNF Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Trevor Rolette EGO p/b Sammy's Bikes
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Vanderjeugd
2 Mark Schiess
3 Logan Mackay
4 John Riley Trek Midwest Team
5 Justin Dyszelski Colectivo Coffee
6 Daniel Eckerson Wisconsin Cycling at UW-Madison
7 Sam Goblirsch
8 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
9 Carl Hoffman
10 Shawn Bass MadCity Racing
11 Matthew Herr
12 Daniel Krutzik
13 Dana Kalina
14 Zach Butler
15 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
16 Andrew Richter
17 Erik Crook
18 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
19 Scott Willms LifeCyclists
20 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
21 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
22 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
23 Kurt Greenslit Colavita Racing
24 Ryan Foley Flat Tire Lounge Cycling
25 Oliver Clements Colavita Racing
26 Paul Liesse MadCity Racing
27 Erik Hofmeister
28 David Vogt
29 Nathaniel Dowse
DNF Peter Tampa 3CB Racing
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Vann
2 Trevor Peyton
3 Kyle Abernathy
4 Adam Raychel
5 Eric Staats
6 Jacob Keller
7 Joseph Chada Wisconsin Cycling at UW-Madison
8 Jake Foley
9 Brian Bierman
10 Caleb Meyer
11 Storm Schmitt
12 Matthew Young
13 Brent Teske
14 Dustin Morfey
15 Ryan Wiederholt
16 Jason Houge
17 Arik Van asten
18 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
19 Benjamin Cagle
20 Andrew Statz Junior Dropouts
21 Jesse Garrison
22 Scott Eisenhardt
23 Chris Todd Revolution Cycles Club
24 Matthew Smalley
25 Chuck Schmidt
26 Timothy Barber
27 Matthew Lombardo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann True Veterinary Care Cycling p/b Gr
2 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
3 Alexander Martin Revolution Cycles Club
4 Micah Moran 801 W. Madison
5 Seth Eckert 801 W. Madison
6 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Tyler Stein L5 Racing
8 Travis Braun Revolution Cycles Club
9 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
10 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
11 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
12 Parker Mccoll KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
14 Danny Sonnentag
15 Jorian Giorno
16 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
17 Spencer Kruse
18 Richard Guidry L5 Racing
DNF Gregory Ferguson Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Tyler Stein L5 Racing
3 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
4 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
5 Anthony Hoak
6 Thomas Normington
7 Andrew Carlson L5 Racing
8 Gaben Moore MadCity Racing
9 Aaron Weiford Great Dane Velo Club p/b Capital Br
10 Glen Jones Trek Midwest Team
11 Allen Brunner
12 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
13 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
14 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
15 Muse Davis Revolution Cycles Club
DNF Jerry Dryer Revolution Cycles Club
DNF Kate Konkle Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Josh Borgmeyer
4 Christopher Morris Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Zachary Redding MadCity Racing
6 Ted German MadCity Racing
7 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
8 Brandan Burger L5 Racing
9 Mac Schroeder
10 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Chris Brown Angry Monkeys Racing
DNF Chad Brown Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Bass MadCity Racing
2 Adam Raychel
3 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
4 Shawn Mcmahon
5 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
6 Frank Hassler
7 Peter Cherchian
8 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
9 Lee Sensenbrenner Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jason Reimer BELGIANWERKX
11 Ryan Foley Flat Tire Lounge Cycling
12 Matthew Tradani
13 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
DNF Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
DNF Benjamin Rigby
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
2 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Christopher Berge
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 Jeff Abitz Diablo Cycling
6 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
7 Tim Hacker
8 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
9 Tim Skinner
10 David Blomme Trek Midwest Team
11 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
12 Troy Sable
13 David Hanrahan Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Riley Trek Midwest Team
2 Bruce Pagel Team Velofix
3 Peter Tampa 3CB Racing
4 Robert Lewis
5 Scott Willms LifeCyclists
6 Kurt Greenslit Colavita Racing
7 Andrew Spahr
8 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
9 Kevin Mcguinnis
10 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
11 Craig Billings
12 Matt Eberly
13 Paul Liesse MadCity Racing
14 David Vogt
15 Mark Joslyn Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 David Mcclenahan PYOC
3 Jeff Sympson
4 Robert Garner
5 Glen Jones Trek Midwest Team
6 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mcneill Revolution Cycles Club
2 Oliver Clements Colavita Racing
3 Peter Ackermann
4 Erik Hofmeister
5 Craig Vierok
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamine Bode
2 Jakob Statz Junior Dropouts
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Schroeder
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonia Leal
2 Holly Lavesser Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Meredith Peterson MadCity Racing
4 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
5 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Mayer Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Jamie Ertl KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Amanda Mack Trek Midwest Team
4 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
6 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
7 Wendy Boehm Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
8 Jenna Loyd Revolution Cycles Club
9 April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
10 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
11 Jessica Bouziane
DNF Amy Schultz L5 Racing
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Rider
2 Erin Serrault Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Olivia Cope
4 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
5 Liz Horning Angry Monkeys Racing
6 Elisabeth Hopman
7 Kelli Blackmore
8 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Korevec MadCity Racing
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
5 Meredith Peterson MadCity Racing
6 Kristin Wentworth
7 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
8 Lisa Johns Trek Midwest Team
9 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3