Log In
Savannah Superprestige Day 2 • Oct 30 2016
4.3
1
2.6
1.3
1.4
Clear, 77 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
1
Moisture
2.6
Accel
1.3
Tech
1.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reece Latham North Georgia Cycling Association
2 Elizabeth May Frazier Cycling
3 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
4 Baden Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso The 706 Project
2 Artur Sagat SCAD Atlanta
3 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
4 Hank Beaver Litespeed-BMW
5 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
6 Wesley Garland Litespeed-BMW
7 Andrew Luettgen East Point Track Club
8 Josh Jackson Outspokin Bicycles - Augusta
9 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team
10 Tim Mondor Prima Tappa Cycling
11 Bryan Schoeffler Savannah Wheelmen
12 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
13 Nathan Sibly Atlanta Cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
2 Clay Adair Sabotage
3 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
4 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling
5 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
6 Daniel Podratsky Sabotage
7 Todd Steigerwalt Atlanta Cycling
8 Brian Collie St. Johns Encore
9 Wesley Burruss Toyota Forklifts of Atlanta
10 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
11 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling
3 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
4 Rudy Szymanski Cycle Sport Concepts Tampa
5 Hunter Jossim 0
6 Brad Beadles Cycle Haus Racing
7 David Kemp The Bike Shop of Columbus
8 Blake Cowing LNC Racing p/b Octane
9 Robin Blake 0
10 William Taylor St. Johns Encore
11 Juro Sunde 0
12 Alex Petkus Low Country Cycling Team
13 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
14 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team
15 Sean Taylor Toyota Forklifts of Atlanta
16 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
17 Tony Blansit 0
18 Mathew Brady Low Country Cycling Team
19 Ted Pazur L5Flyers Cycling Team
20 Tyler Adsit #N/A
21 Noah Williams 0
22 Bill Hansen Peachtree Bikes
23 Jim Cullen ChattaHooligans
24 Michael Brierley Peachtree Bikes
25 Bob Knoll ChattaHooligans
26 Christian Moreno Sfatto
27 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
DNF Tim Spackman Daffin Area Race Team
DNF Mike Albaneso Outback Bikes Racing
DNF Philip Dewire #N/A
DNF Erik Engstrom Low Country Cycling Team
Finishers: Cat 4: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Ostlund
2 Ross Monckton
3 Staten Putnal
4 Blaine Felton
5 Michael Dunn
6 Patrick Goral
7 Dustin Freeman
8 Dan Brock
9 Kenneth Oladapo
10 Tyler Roach
11 Stephen G gannon
12 Peto Fallas
13 Chris Stanfield
14 Zachary Bell
15 Phil Cosper
16 Stephen Yanczura
17 Raymond Little
DNF Lauton Sutley
DNF Uri Camens
DNF Brian Hale
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
2 Nate Zukas 0
3 Chris Chotas Litespeed-BMW
4 Brady Rogers Litespeed-BMW
5 Nathan Sibly Atlanta Cycling
6 David Mcdaniel Privateer Chattanooga
7 Charles Rossignol Litespeed-BMW
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Hansen Peachtree Bikes
2 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
3 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
4 Tony Blansit 0
5 Phil Cosper Apalachee Cycle
6 John Sowell 0
7 Andrew Kloster #N/A
8 Jim Cullen ChattaHooligans
9 Richard Hubbard Reality Bikes
10 Michael Brierley Peachtree Bikes
11 Tony Lewis 0
12 Raymond Little 0
13 Stephen Jackson Reality Bikes
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Isenberg North Georgia Cycling Association
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
2 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
3 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
4 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
5 Charles Clark 0
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kemp The Bike Shop of Columbus
2 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
3 Chase Blanton 0
4 Justin Bristol Daffin Area Race Team
5 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
6 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
7 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
8 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
9 Kenneth Oladapo Clutch BMX
10 David O'rear 0
11 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
12 Patrick Goral Outback Bikes Racing
13 Molly Russell-Holmes 0
14 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
15 Zee Cakmis St. Johns Encore
16 Brian Collie St. Johns Encore
17 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
18 Carol Mulligan Cross Cat
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Downey Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
2 Maria Carrelli The 706 Project
3 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
4 Elizabeth Lee Team Zoom
5 Loren Morgan Prima Tappa Cycling
6 Molly Russell-Holmes 0
7 Cambrie Epperson Sorella Cycling
8 Mae Gurene The 706 Project
9 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
10 Alexandra Martinez Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
11 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts of Atlanta
12 Trish Albert Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Candace Kimbrell Andy Jordan's Bicycle Warehouse
2 Isabella Nguy Frazier Cycling
3 Zee Cakmis St. Johns Encore
4 Sarah Sowell 0
5 Brianna Isbell LNC Racing p/b Octane
6 Natasha Horton #N/A
7 Jennifer Undutch Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
8 Tina Locklear 0
9 Gabrielle Suver #N/A
10 May Williams 0
11 Carol Mulligan Cross Cat
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2