Log In
NCCX Race #3 Charlotte - CycloFest • Oct 22 2016
4.4
1.3
4
5.8
4
Clear, 57 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
1.3
Moisture
4
Accel
5.8
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Grice
2 John Fowler
3 Eli Elk HammerCross
4 William Stanford Evolution Jr. Devo Team
5 Matthew Salazar garcia Hearts Racing Club
6 Jamin Whitaker
7 Ethan Britt 0
8 Calvin Hinkle HammerCross
9 Niko Strauss HammerCross
10 Aidan Leggatt HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jules Van kempen Tri-cyclists
2 Eli Woodard
3 Will Belote Tri-Cyclists BRC
4 Jackson Engle HammerCross
5 Alex Casper Constellation Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Fowler
2 Asher Strauss HammerCross
3 Evan Elk HammerCross
4 Anne Amalong Constellation Cycling
5 Daniel Boynton
6 ? Shawn Evolution Jr. Devo Team
7 Joe Otto
8 Julie Daniels HammerCross
9 Casey Satterfield
10 Luca Kaminski
11 Ellen Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
12 Hannah Breen HammerCross
13 Gavin Clark HammerCross
14 John Robinson
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Marek BP cpa Cycling
2 Garret Thompson
3 Sean Herring Trek Greensboro Generals
4 Scott Spurlin
5 Jakub Augustyn
6 Corbitt Bourne
7 Mitchell Collins
8 James Pearl
9 Charles Prezioso Charlotte Sports Cycling
10 Thomas Savage Slippery Sasquatch
11 Zachary Harless Tri Cities Road Club
12 Jimmy Awad
13 Tyler Garrard Durham Cycles Club
14 Mike Tam
15 Bob Keener
16 Mansour Benkreira Vogelzang Velo Club
17 Kyle Mcnamee
18 William Hardin Hearts Racing Club
19 Nicholas Barlow
20 Henry Davis
21 Boyd Safrit
22 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
23 Dylan Lawson Cyclus Sports
24 Garrett Smith Tri Cities Road Club
25 Will Mahler Nuts About Granola/Hoffman DieCast
26 Paul Mckenzie
27 Daniel Cox Greensboro Velo Club
28 Josh Baker
29 Eric Peterson Revolting Cogs
30 Stephen Huddle Rogue Racing Project
DNF Caleb Smith Boone Area Cyclists
DNF Bruce Stauffer
DNF Matthew Watts Cycling Spoken Here
DNF Larry Gibson Trek Greensboro Generals
DNF Brenden Forbis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon UCI CT: Astellas Cycling Team
2 Jake Wells Stan's NoTubes Elite CX
3 Peter Disera
4 Alex Ryan
5 Quinton Disera
6 Nathaniel Ward Cycletherapy
7 Nate Morse
8 Scott Hoffner
9 William Sheftall Delta Racing
10 Lewis Gaffney
11 Keith Mullaly R2 Endurance Coaching
12 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
13 Michael Potter Boone Area Cyclists
14 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
15 Spencer Lowden Berger Hardware Bikes
16 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
17 Marcus Canady North Carolina State University at
18 Joseph Grimes North Carolina Cyclocross
19 Will Barnes Berger Hardware Bikes
20 Keith Handlon Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
21 Luke Woodard
22 Alan Starnes Clemmons Bicycle Racing
23 Evan Lacy Durham Cycles Club
DNF Seth Kemp
DNF Christopher Scallion FS Series
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Kirouac
2 Patrick Smith Team Greenville Health System
3 Jules Van kempen Tri-cyclists
4 Tyler Philips 0
5 Daniel Trusler 0
6 Chris Komanski
7 John Paul amalong Constellation Cycling
8 William Pegram Clemmons Bicycle Racing
9 Alan Sanfilippo Triangle Velo
10 Jacob Olsen
11 Alfred Jessee
12 Eli Woodard
13 Dallas Handy
14 Noah Williams
15 Nathan Mullins
16 Bryan Dubuc
17 Miles Camp Berger Hardware Bikes
18 Nathan Smith
19 Eric Domonell Oak City Cycling Project Race Team
20 Christopher Sparace
21 Reuben Howden Race City Cycling
22 Tyler Ramer University of North Carolina at Cha
23 Ryan Cady Velo 16 BSG
24 Thomas Price
25 Eric Flowe
26 Aaron Scheibe
27 Clay Tritt
28 Alan Bengtson 0
29 Quenton Johnston
30 Nicholas Able Race City Cycling
31 Walter Page
32 Alex Castle
33 Wade Colvard
34 Jonathan Marshall Race City Cycling
35 David Beverly Vogelzang Velo Club
36 Anders Pokela
37 Wade Overcash
38 Travis Beam 0
39 Ian Bundy Constellation Cycling
40 Josh Hatchell Berger Hardware Bikes
41 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
42 Bevington Steve 0
43 Cody Buford
44 Dillon Pronovost Cheshire Cycle Racing
45 Michael Carbaugh Tri-Cyclists BRC
46 Parrish Matthews 0
47 Thomas Howser
48 Will Belote Tri-Cyclists BRC
49 Daniel Dziuban
50 Blaine Felton Low Country Cycling Team
51 Chris Gladora
52 Dustin Freeman Low Country Cycling Team
53 James Walsh
54 Daniel Worley 0
55 Kyle Habecker
56 Michael Albert
57 Fred Perrino
58 Tim Riddle
59 David Burstein
60 John Bauer Evolution Jr. Devo Team
61 Tanner Price
62 Sean Huson Crosstown Velo
63 Moises Castro Southeast Velo Racing
64 Paul Johnson
65 Johnathon Davis
66 Kevin Tighe
67 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
68 James Cole
69 Casey Crowley 0
70 Chris Friehweg
71 Troy Trimmer
72 Paul Wagner North Carolina State University at
73 Jonathan Howell
74 Zachary Bell Low Country Cycling Team
75 Niko Strauss HammerCross
DNF Theodore Hall Vogelzang Velo Club
DNF Adam Long Constellation Cycling
DNF James Lord
DNF David Pokela
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 34   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Mckean Live It Xtream Sports & Race Team
2 John Kirkwood Crosstown Velo
3 Michael Tennyson
4 S Austin walker iv Asheville Bicycle Racing Club
5 James Pittman Crosstown Velo
6 Charles Storm Storm Racing Team
7 Ken Bell Rocktown Racing
8 Robb Peterson
9 Brett Rumble Slippery Sasquatch
10 Todd Hunter Wenzel Coaching Junior Development
11 Bc Roberts Slippery Sasquatch
12 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
13 Eric Marland Boone Area Cyclists
14 Charlie Putnal Crosstown Velo
15 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
16 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
17 Andrew Oishi Smoky Mountain Bicycles Cycling Tea
18 Russel Henderson Crosstown Velo
19 David Keesler
20 Jack Brown Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
21 Paul Capua Boone Area Cyclists
22 Alan Wages Slippery Sasquatch
23 Deane Gauthier Crosstown Velo
24 Dwight Smith Tri Cities Road Club
25 Philip Kielty
26 Brad Reed
27 Mark Fasczewski Trek Greensboro Generals
28 Jason Morgan Crosstown Velo
DNF John Weigel Greensboro Velo Club
DNF Tim Marshall
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
2 Chris Shields Cycle-Smart Inc.
3 Alan Bengtson
4 Rod Stanton Team CBC
5 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
6 Bryan Ream Atomic Cycles
7 Robert Cole
8 Kevin Webster
9 Reuben Mcfadden
10 Quenton Johnston
11 Greg Sheehan
12 Frank Stephens
13 Scott Kaysen Slippery Sasquatch
14 Bevington Steve
15 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
16 Ryan Hale
17 Allen Mcmurtry
18 Adam Long Constellation Cycling
19 David Kim
20 Fred Perrino
21 Tomas Kelemen
22 Chris Mauldin
23 Parrish Matthews
24 Bruce Mann
25 David Boynton HammerCross
26 Christopher Finnin
27 Andrew Barnes
28 Bryan Engle HammerCross
29 Kyle Habecker
30 Douglas Miller Greensboro Velo Club
31 Michael Breen HammerCross
32 Joel Eisner Constellation Cycling
33 David Love Uptown Cycles
34 Michael Albert
35 Mark Thorton
36 John Bauer Evolution Jr. Devo Team
37 Serhan Saral
38 John Koenck Cross Creek Cycling Club-C4
39 Tim Riddle
40 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
41 Jim Casper
42 Martin Turner
43 Andy Brown
44 Philip Amalong Constellation Cycling
45 Chris Hill
46 Gregory Curtis
47 Jonathan Howell
48 Robert Dills
49 Phillip Jerome All Terrain Cycling
50 Anthony Montello
51 Jim Otto HammerCross
52 Tim Everhart
53 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
54 Eric Travland
DNF Sebastian Byers Good Velo Club
DNF Charles Gaither
DNF Ray Taylor
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 24   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
2 Rick Pyle
3 Randy Miller Tri Cities Road Club
4 Troy Tucker
5 Randy Shields Hearts Racing Club
6 Robert Colbert
7 David Parker The Electric Banana Cycling Project
8 Michael Ventola Southeast Velo Racing
9 David Gerrer Crosstown Velo
10 Tim Marshall
11 Mark Jordan J. A. King Racing
12 Jeffrey Haase
13 Todd Davis KCOI Boulevard
14 Terry Forrest Atomic Cycles
15 Louis Moschetta Cycletherapy
16 Steve Leonard Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
17 William Macy
18 Chris Knetsche Masters Cycling Systems LLC.
19 Chuck Gillis
20 Jeff Tripp Finkraft
21 Jeffrey Smith
22 Robert Pugh Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
23 Arthur Danfy Freewheelers of Spartanburg
24 Paul Paisant
25 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
26 Chris Culp Hearts Racing Club
27 Andrew Danfy Freewheelers of Spartanburg
28 Daryl Rains
29 David Fuller Greensboro Velo Club
30 Earl Anderson
31 Steven Baker Revolution Cycle Sports
DNF John Dohan
DNF Jeff Mcconaghy
DNF Barney Baxter
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 26   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Hatley
2 Richard Tsui
3 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
4 Luke Woodard
5 Raymond Laffin Crosstown Velo
6 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
7 Louis Moschetta Cycletherapy
8 Bruce Stauffer 0
9 Dwayne Deese
10 Eric Peterson Revolting Cogs
11 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
12 Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo Team
13 Wojtek Dyszkiewicz Vogelzang Velo Club
14 Stephen Huddle Rogue Racing Project
15 Robert Pugh Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
16 Patrick Heine
17 Rob Keener
18 Christopher Mumford HammerCross
19 John Koenck Cross Creek Cycling Club-C4
20 Earl Anderson
21 Caleb Jonas
22 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Jeff Mcconnell
DNF Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
DNF Lawrence Jobe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Kachorek
2 Jane Burlew
3 Sara Tussey
4 Abby Walker Asheville Bicycle Racing Club
5 Karen Tripp Finkraft
6 Laura Rice North Carolina Cyclocross
7 Kimberly Flynn
8 Angelina Stevens Happy Tooth Women's Racing
9 Maria Carrelli The 706 Project
10 Deb Sweeney whitmore Globalbike Racing
11 Abigail Thiele Oak City Cycling Project Race Team
12 Sarah Maloney Happy Tooth Women's Racing
13 Cinthia Lehner Carolina Masters
14 Samantha Bendt Vogelzang Velo Club
15 Riley Gallagher J.A. King p/b BR'C
16 Ann Groninger Bike Law Cycling Club
17 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project Race Team
18 Rebecca Bubp Vogelzang Velo Club
DNF Lillith Ahrens J.A. King p/b BR'C
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett J.A. King p/b BR'C
2 Terri Watts
3 Christina Kim
4 Jackie Kosakowski Greenville Spinners Bicycle Club
5 Carly Clark
6 Rebecca Hicks
7 Emma Caughlin
8 Stephanie Simons
9 Nina Mastandrea
10 Hannah Bauer J.A. King p/b BR'C
11 Chloe Holzapfel
12 Lynn Weller HammerCross
13 Tanya Harris Cycletherapy
14 Elizabeth Harrison Pure Velo Racing
15 Catherine Ashbridge
16 Molly Lohry
17 Morgan Tsui Evolution Jr. Devo Team
18 Kristine Urrutia HammerCross
19 Miyuki Breen HammerCross
20 Lori Leggatt HammerCross
21 Danielle Boniche Berger Hardware Bikes
22 Kate Stanford Evolution Jr. Devo Team
23 Ann Partel
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bishop Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
2 Julie Paisant
3 Ann Groninger Bike Law Cycling Club
4 Vanessa Roth Constellation Cycling
5 Hope Ann snyder-walsh Cycletherapy
6 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
7 Greta Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
8 Lorri Warlick
9 Michelle Canada Clemmons Bicycle Racing
10 Sabine Farer HammerCross
11 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
12 Stephanie Taylor
13 Stephanie Cole Vogelzang Velo Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 5