Log In
NCCX Race #1 Lenior • Oct 15 2016
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Fowler
2 Wesley Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
3 Christopher Grice
4 Luc Farer
5 William Stanford Evolution Jr. Devo Team
6 Jamin Whitaker
7 Jonathan Arensman Evolution Jr. Devo Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Richardson Revolting Cogs
2 Bob Keener
3 Alex Casper Constellation Cycling
4 Maurice Kenny
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team
2 Pierce Fowler
3 Cole Woodson
4 Nathan Arensman Evolution Jr. Devo Team
5 Luke Storm Storm Racing Team
6 Corban Burford Evolution Jr. Devo Team
7 Jonah Watt Constellation Cycling
8 Alexandra Richardson J. A. King Racing
9 ? Shawn Evolution Jr. Devo Team
10 Jack Newport
11 Kate Stanford Evolution Jr. Devo Team
12 Riley Pearman Evolution Jr. Devo Team
13 Aidan Pendse
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Shaw
2 Garret Thompson
3 Marcus Canady North Carolina State University at
4 Keith Marek BP cpa Cycling
5 Sean Herring Trek Greensboro Generals
6 Jakub Augustyn
7 Jesse Kooistra
8 Garrett Clark Appalachian State University
9 Henry Davis
10 Scott Spurlin
11 Jacob Richard South Main Cycles Racing
12 Thomas Savage Slippery Sasquatch
13 James Pearl
14 Corbitt Bourne
15 Kyle Mcnamee
16 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
17 Tyler Garrard Durham Cycles Club
18 Charles Prezioso Charlotte Sports Cycling
19 Caleb Smith Boone Area Cyclists
20 Bret Pacheco BP cpa Cycling
21 Nicholas Barlow
22 Mansour Benkreira Vogelzang Velo Club
23 Michael Mclamb Tri-Cyclists BRC
24 Jimm Mcelroy Velosports Racing Asheville
25 William Hardin Hearts Racing Club
26 Michael Unruh Atomic Cycles
27 Kevin Hays Crosshairs Cycling
28 William Johnson Boone Area Cyclists
29 Boyd Safrit
30 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
31 Josh Payne Living Water Cycling
32 Jonathan Hogan Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
33 Paul Mckenzie
34 Steve Leonard Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
35 Tyler Graf
36 Stephen Huddle Rogue Racing Project
37 George Berger Vogelzang Velo Club
DNF Richard Obriant North Carolina State University at
DNF Zachary Harless
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Werner
2 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
3 Alex Ryan
4 Cypress Gorry Whole Athlete/ Specialized Cycling
5 Clayton Travis WAS Labs Cycling
6 Seth Kemp
7 Bradford Perley
8 Alex Jerome
9 Paul Mesi Buffalo Bicycling Club Inc.
10 Brian Sheedy Giant Racing
11 William Sheftall Delta Racing
12 Scott Hoffner
13 Merwin Davis PATHFINDER of WV Race Team
14 Lewis Gaffney
15 Tristan Greathouse
16 Jacob Fetty
17 Reid Rhodes Velosports Racing Asheville
18 Michael Potter Boone Area Cyclists
19 Bradley Schmalzer
20 Spencer Lowden Berger Hardware Bikes
21 Lucas Livermon
22 Michael Koballa Storm Racing Team
23 Matthew Sand BP cpa Cycling
24 Thomas Carey Rogue Velo Racing
25 Nathan Rice Durham Cycles Club
26 Brian Sain
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Trusler
2 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
3 Phillip Jerome All Terrain Cycling
4 Chris Shields Cycle-Smart Inc.
5 Jonathan Dubel Wattage Cottage Racing
6 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
7 Alan Bengtson
8 Bill Tellman Transylvania County Schools
9 Lee Willis
10 Watson Powell Slippery Sasquatch
11 Scott Richardson Revolting Cogs
12 Bryan Miller
13 Bryan Ream Atomic Cycles
14 Jeff Montgomerie Vogelzang Velo Club
15 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
16 Phil Graves
17 Bevington Steve
18 Jason Pendse
19 Dave Cassen
20 Michael Keller
21 Tom Pearman
22 Stephen Knight Constellation Cycling
23 John Gillan Get Faster p/b Wenzel Coaching
24 Darv Overcash
25 Rob Keener
26 Jesse Keicher
27 Mike Burkard
28 David Brumfield Boone Area Cyclists
29 Daniel Frazier
30 Fred Perrino
31 David Kim
32 Chris Burl KnoxVelo Club
33 Chris Mauldin
34 Chuck Fleming
35 Michael O'Brien
36 Brian Nunn Charlotte Sports Cycling
37 Tim Riddle
38 Parrish Matthews
39 Jim Casper
40 Joel Eisner Constellation Cycling
41 Mark Thorton
42 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
43 Philip Amalong Constellation Cycling
44 Jay Capers Caraway Velo Club
45 Chris Hill
46 John Colvin
47 John Bauer Evolution Jr. Devo Team
48 Anthony Haufler
49 Donald Muddiman
50 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 31   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriele Romano
2 Dylan Richardson Revolting Cogs
3 John Paul amalong Constellation Cycling
4 Bob Keener
5 William Pegram Clemmons Bicycle Racing
6 Daniel Trusler
7 Daniel Osborne Boone Area Cyclists
8 Brad Tripp Berger Hardware Bikes
9 Alan Sanfilippo Triangle Velo
10 Kyle Kimball Appalachian State University
11 Chris Komanski
12 Jacob Olsen
13 Clay Tritt
14 Angelo Cavallo
15 Sean Huson Crosstown Velo
16 Jake Tennyson North Carolina State University at
17 Alfred Jessee
18 Jamie Williams Boone Area Cyclists
19 Matthew Chisholm
20 Nathan Mullins Cycling Spoken Here
21 Regis Bryer Brevard College
22 Jonathan Marshall Race City Cycling
23 Paul Wagner North Carolina State University at
24 Nicholas Able Race City Cycling
25 Alan Bengtson
26 Tyler Ramer University of North Carolina at Cha
27 Alex Castle
28 Thomas Price
29 Watson Powell Slippery Sasquatch
30 Michael Carbaugh Tri-Cyclists BRC
31 Wade Colvard
32 David Parks The Cyclery Racing Team
33 Chris Gladora
34 Evan Mueller
35 Cody Buford
36 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
37 Sae Smyrl
38 Samantha Bendt Vogelzang Velo Club
39 Moises Castro Southeast Velo Racing
40 James Walsh
41 Justin Thompson Cycle-Smart Inc.
42 Tim Riddle
43 Alex Willis
44 Chris Burl KnoxVelo Club
45 Fred Perrino
46 Caleb Roark
47 Jacob Eisner Constellation Cycling
48 John Bauer Evolution Jr. Devo Team
49 Chuck Fleming
50 Parrish Matthews
51 John Walkerwicz
52 Fletcher Riddle
53 Alex Broyhill
54 Serhan Saral
55 David Burstein
56 Sebastian Byers Good Velo Club
57 Daniel Worley
DNF Scott Richardson Revolting Cogs
DNF Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 25   Cat 5: 29   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Ward Cycletherapy
2 Joshua Whitmore Globalbike Racing
3 James Pittman Crosstown Velo
4 S Austin walker iv Asheville Bicycle Racing Club
5 Justin Mckean Live It Xtream Sports & Race Team
6 Michael Tennyson
7 Charles Storm Storm Racing Team
8 Robb Peterson
9 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
10 John Kirkwood Crosstown Velo
11 Jason Morgan Crosstown Velo
12 Brett Rumble Slippery Sasquatch
13 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
14 Bc Roberts Slippery Sasquatch
15 Jack Brown Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
16 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
17 Russel Henderson Crosstown Velo
18 David Keesler
19 Shawn Moore
20 Dwight Smith Tri Cities Road Club
21 Kevin Watt Durham Cycles Club
22 Tim Hall Lees-McRae College
23 James Berry Freewheelers of Spartanburg
24 Erik Schreiner Constellation Cycling
25 Tyler Graf
DNF Joseph Carpisassi Cycletherapy
DNF Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
DNF Christopher Wyatt Peachtree Bikes
DNF Paul Capua Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mobley
2 Randy Miller Tri Cities Road Club
3 Jeffrey Haase
4 Todd Davis KCOI Boulevard
5 Mark Jordan J. A. King Racing
6 David Parker Bicycle Heaven / PVA
7 David Gerrer Crosstown Velo
8 Kelly Holmes
9 Jeff Mcconaghy
10 Roger Payne Living Water Cycling
11 Terry Forrest Atomic Cycles
12 James Berry Freewheelers of Spartanburg
13 William Macy
14 Daryl Rains
15 Chuck Gillis
16 Jeff Tripp Finkraft
17 Jeffrey Linnen Tri Cities Road Club
18 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
19 Ron Swenson
20 Arthur Danfy Freewheelers of Spartanburg
21 Paul Paisant
22 Jeffrey Smith
23 Andrew Danfy Freewheelers of Spartanburg
24 David Fuller Greensboro Velo Club
25 Earl Anderson
26 John Dohan
27 Steven Baker Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Tsui
2 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
3 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
4 Louis Moschetta Cycletherapy
5 Bill Tellman Transylvania County Schools
6 Dwayne Deese
7 Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo Team
8 Stephen Huddle Rogue Racing Project
9 Rob Keener
10 Robert Pugh Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
11 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
12 Earl Anderson
13 Caleb Jonas
14 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Arensman J.A. King p/b BR'C
2 Emily Shields Hearts Racing Club
3 Jane Burlew
4 Katherine Shields Hearts Racing Club
5 Sarah Matchett Race City Cycling
6 Abby Walker Asheville Bicycle Racing Club
7 Cinthia Lehner Carolina Masters
8 Jessica Singerman Bike Law Cycling Club
9 Laura Rice North Carolina Cyclocross
10 Kimberly Flynn
11 Karen Tripp Finkraft
12 Deb Sweeney whitmore Globalbike Racing
13 Samantha Bendt Vogelzang Velo Club
14 Lillith Ahrens Evolution Jr. Devo Team
15 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project Race Team
DNF Erin Donohue Happy Tooth Women's Racing
DNF Paige Shook
DNF Nichole Christiani Pure Velo Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett J.A. King p/b BR'C
2 Abigail Thiele
3 Riley Gallagher J.A. King p/b BR'C
4 Emily Funk
5 Christine Walkerwicz
6 Hannah Bauer Evolution Jr. Devo Team
7 Rebecca Hicks
8 Tanya Harris Cycletherapy
9 Molly Lohry
10 Rachel Sledge
11 Christina Kim
12 Morgan Tsui
13 Aryn Leach
14 Liza Williams
15 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
16 Ann Partel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bishop Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
2 Laura Calvin
3 Kathryn Goody Race City Cycling
4 Julie Paisant
5 Hope Ann snyder-walsh Cycletherapy
6 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
7 Greta Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
8 Michelle Canada Clemmons Bicycle Racing
9 Sabine Farer HammerCross
10 Lorri Warlick
11 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
DNF Stephanie Cole Vogelzang Velo Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3