Log In
Humbolt Park Cyclocross • Oct 15 2016
3.8
2.9
3.3
3.4
3.6
Overcast, 61 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.8
Beers
2.9
Moisture
3.3
Accel
3.4
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Jedlicka
2 Hugo Scala jr Matrix/RBM
3 Josh Fangman
4 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
5 Harrison Winkel Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
6 Josh Borgmeyer
7 Jereme Noffke
8 James Marschalek BELGIANWERKX
9 David Studner Trek Midwest Team
10 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
11 Matthew Povlich Hollander Benelux Racing
12 Narayan Mahon
13 Pete Ignasiak Twin Six
14 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
15 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
16 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
17 Kia Namin Team Velocause
18 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
19 Tony Lemke Trek Midwest Team
20 Richard Guidry L5 Racing
21 Jim Maddock Bonkers Cycling
22 Jeff Sympson
23 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
24 Peter Armstrong
25 Nicholas Hardrath Velocause Centraal Cycling
26 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
27 Raymond Pitzka Team Velocause
DNF Tim Hartung Trek Midwest Team
DNF Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 3: 28   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Horning Angry Monkeys Racing
2 Richard Grunewald
3 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
4 Ross Tuneberg Scarlet Fire Racing
5 Carl Hoffman
6 Joseph Viel BELGIANWERKX
7 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
8 Aaron Gabriel
9 Michael Martinsen
10 Eli Keyes Team Velocause
11 Andrew Link
12 Daniel Krutzik
13 Matthew Herr
14 Wesley Webb 3CB Racing
15 Peter Tampa 3CB Racing
16 Arturo Garza-gongora
17 Nathaniel Osborne Team Extreme
18 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
19 Andrew Richter
20 Jim Igielski Revolution Cycles Club
21 Eduardo Acosta
22 Scott Willms LifeCyclists
23 Nathan Kensley Palomino American Cyclocross
24 Edward Hahn
25 Richard Torine 3CB Racing
26 Matthew Terski
27 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
28 Kurt Greenslit Colavita Racing
29 Michael Kren Team Velocause
30 Chris Mcauliffe xXx Racing
31 Doug Herrick 3CB Racing
32 Billy Baader
33 Shane Armstrong
34 Oliver Clements Colavita Racing
35 Christopher Osborne Team Extreme
36 Erik Hofmeister
37 Marc D'antuono
38 Rit Booth Hampshire Cycle Club
39 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Ortega
2 Brian Koll Palomino American Cyclocross
3 Jason Bickford
4 Christian Walding
5 Jon Krouse
6 Ryan Lipski
7 Jeremy Hackbart
8 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
9 Chris Lavesser
10 Daniel Bautista
11 Chris Mack
12 Adam Bushman
13 Rick Huebschman
14 Tedd Schneidewend
15 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
16 Jonathan Hayden Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
DNF Justin Stange
DNF Paul Struebing
DNF Jeffery Pierce
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Bryan Fosler 801 W. Madison
4 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
5 Andrew Giniat
6 Michael Dutczak
7 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Steven Trebatoski Team Velocause
9 Keith Tussey Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
12 Robert Berry BELGIANWERKX
DNF Al Krueger
DNF Michael Verhagen Linear Sport MTB / Trek
DNF Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
DNF Nathan Jacques Top Natchez Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stein L5 Racing
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Steven Trebatoski Team Velocause
4 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
5 Patrick Brock BELGIANWERKX
6 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
7 Lee Unwin L5 Racing
8 Anthony Hoak
9 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Billy Baader
11 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
12 Ryan Lipski
13 Margaret Robinson Revolution Cycles Club
14 James Grove Marquette University
15 Muse Davis Revolution Cycles Club
16 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF James Anders Marquette University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Byrne Dobrient
2 Ian Tweedie Team Velocause
3 Eli Keyes Team Velocause
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Osborne Team Extreme
2 Maxwell St. clair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Christian St. clair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Nathan Jacques Top Natchez Racing
4 Zachary Redding MadCity Racing
5 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
6 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Gabriel
2 Tom Spencer
3 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
4 Cj Slama
5 Adam Raychel
6 Rick Walls Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
7 Mike Knecht Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
8 Stephen Elliott
9 Todd Somers Colectivo Coffee
10 Jason Reimer BELGIANWERKX
11 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
12 Brett Nepper
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Gene Tolli
4 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Theodore Schaff Diablo Cycling
7 Newt Cole The Pony Shop
8 Anthony James Team Extreme
9 Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 John Boudry Team Velocause
11 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
12 Aaron Ament Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
13 Scott Sugent High Gear/Trek/WW
14 Troy Sable
15 David Hanrahan Team Pedal Moraine
16 John Young Hollander Benelux Racing
17 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
DNF Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Don Iwen Colectivo Coffee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Heineman
2 Peter Tampa 3CB Racing
3 Joseph Viel BELGIANWERKX
4 Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
5 Steven Kattman
6 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
7 Scott Willms LifeCyclists
8 Erik Jensen MadCity Racing
9 Richard Torine 3CB Racing
10 Kurt Greenslit Colavita Racing
11 Matthew Terski
12 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
13 Jeffery Pierce
14 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Thomas Leu
16 William Finn Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
17 Jonathan Nehring Team Extreme
18 Daniel Guse Colavita Racing
19 Chris Mcauliffe xXx Racing
20 Andrew Spahr
21 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
22 Matthew Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
23 Muse Davis Revolution Cycles Club
24 David Woida
25 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
26 Dennis Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mcclenahan PYOC
2 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Eric Knuth Trek Midwest Team
4 John Lichtenberg Diablo Cycling
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
2 Gary Goebel
3 Oliver Clements Colavita Racing
4 Peter Ackermann
5 Michael Glodowski
6 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Erik Hofmeister
9 Thomas Silbernagel Team Extreme
10 Dennis Klinkert
11 Doug Levy
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Holly Lavesser Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Nicki Lock BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Luci Olewinski Thump Cycling p/b Denver Fit Loft
4 Kristina Navarro 5Nines/Motorless Motion
5 Wendy Boehm Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
6 Angela Theriault Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Navarro 5Nines/Motorless Motion
2 Jennifer Barr
3 Amy Rider
4 Liz Horning Angry Monkeys Racing
5 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
6 Donna Gallardo
7 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
9 Elizabeth Franczyk
10 Kelly Schneidewend
11 Beth Christensen
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Kaszajames Team Extreme
2 Arielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Katrina St. clair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Amy Osborne Team Extreme
5 Beatrix Cornia 5Nines/Motorless Motion
6 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Barbara Karpiuk Team Got Wind?
4 Loyd Jenna Revolution
5 Kelli Richter PSIMET Racing
6 Elizabeth Mach
7 Alison Brooks MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1