Log In
AACX at South River Farm • Oct 15 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
3.6
2
2.9
3.2
3.2
Clear, 61 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #AACX

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.6
Beers
2
Moisture
2.9
Accel
3.2
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Leong Unattached 0:29:26.1
2 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All 0:31:39.2
3 Nick Taylor Unattached 0:32:14.3
4 Curtis Alia Unattached 0:32:38.8
5 Josh Logan Joes Bike Shop 0:33:07.4
6 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:33:22.0
7 Robert Loeb Laughing Buddha Racing 0:34:14.0
8 Nathaniel Buckner Unattached 0:34:20.5
9 Kevin Bush Unattached 0:34:58.0
10 Rob Duncan Unattached 0:35:14.5
11 Trey Harris Team Bikenetic 0:35:37.7
12 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:36:10.7
13 Jack Sterne Unattached 0:36:22.1
14 Mehdy Rad Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:36:34.7
15 Kenneth Casper HPC 1 Lap
16 Frank Fitzpatrick Unattached 1 Lap
17 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1 Lap
18 Jacob Pohlman Unattached 1 Lap
19 Luke Douglas Unattached 1 Lap
20 Christopher Cooper 90+ Cycling 1 Lap
21 Michael Westendorf Unattached 1 Lap
22 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
23 Robert Mack Unattached 1 Lap
24 Cetin Duransoy Unattached 1 Lap
25 Joseph Sikorski ABRT 1 Lap
26 Gabriel Bell Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge C3-Twenty20cycling.com 0:38:03.6
2 Patrick Blair Adventures for the Cure 0:38:37.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:49:02.1
2 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 0:49:39.4
3 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:50:12.5
4 Benjamin Mogren Race Pace Bicycles 0:50:18.2
5 Chris James SEAVS/Haymarket 0:51:09.6
6 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:43.9
7 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:00.8
8 Sean Price Velo Allegro 0:54:01.1
9 Drew Hogg Unattached 1 Lap
10 Aaron Miller Thru-It-All Cycling/Thru-It-All Bod 1 Lap
11 Adam Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
12 James Kline Annapolis Bicycle Racing Team 3 Laps
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:47.0
2 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:53.6
3 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:54.6
4 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:52:03.8
5 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:52:23.3
6 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:52:23.8
7 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:55:28.5
8 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
9 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Ansel Casper HPC 1 Lap
11 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
12 Spiro Papasava Rock Creek Velo 1 Lap
13 William Heschl Unattached 1 Lap
14 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
15 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
16 Brendan Huebner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
17 James Kline Unattached 3 Laps
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC 0:16:10.0
2 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:16:33.3
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:18:25.5
4 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:46.1
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:19:15.5
6 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:20:34.1
7 Mason Dove Endorphin Fitness 0:23:45.5
8 Ben Oldale Unattached 0:27:07.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:15:51.0
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:52.7
3 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:15:54.2
4 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:15:55.6
5 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:18.1
6 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:16:18.6
7 Kai Dove Endorphin Fitness 0:16:45.6
8 Spencer Line HPC/HPC/LIST 0:16:47.6
9 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:17:31.2
10 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:17:34.8
11 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:15.5
12 Michael Hinrichs National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:38.0
13 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:48.7
14 Edwin Sloman HPC 0:24:35.9
15 Aditya Kumar Rock Creek Velo 0:25:04.0
16 Santiago Castro-luna Unattached 0:26:42.9
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:10:23.7
2 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:10:40.8
3 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:10:53.2
4 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:11:08.3
5 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:11:09.2
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:12:48.0
7 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:13:14.6
8 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:13:44.5
9 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:14:00.1
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:40:21.8
2 John Dove Crosshairs Cycling 0:40:57.3
3 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:41:05.1
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:08.9
5 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:41:53.6
6 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor 0:42:39.1
7 Paul Bayne Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:02.4
8 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:43:31.1
9 Elias Guerra Bike World Racing 0:44:07.3
10 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:25.2
2 Mark Sanford Bike Line 0:43:26.2
3 Joel Fetter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:38.1
4 John Switzer Bike Doctor/Visit Frederick 0:43:47.2
5 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:49.7
6 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:44:43.4
7 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:45:15.0
8 George Lewis Team Bikenetic 0:45:24.5
9 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:37.0
10 Mark Skubis Squadra Coppi 0:46:51.1
11 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:55.6
12 Sean Mcdonough Unattached 0:46:59.5
13 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:00.3
14 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:47:11.6
15 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club 0:48:24.1
16 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:48:47.5
17 Che Hale Unattached 0:49:18.7
18 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:49:41.2
19 Charles Kearns Crosshairs Cycling 0:49:51.4
20 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
21 Andrew Reiter The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
DNF Mark Lahuec Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:56.4
2 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:40:58.0
3 Abe Ehlers Unattached 0:42:34.6
4 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
5 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 1 Lap
6 Marc Genberg The Bike Lane 1 Lap
7 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Thompson Squadra Coppi 0:43:12.6
2 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc 0:43:29.4
3 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:43:52.9
4 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:44:56.0
5 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:45:07.0
6 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:45:08.2
7 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:45:34.0
8 Eric Evans Unattached 0:45:35.7
9 Brian Geary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:56.6
10 David Parse Crosshairs Cycling 0:46:05.5
11 Jesse Morse Unattached 0:46:07.0
12 Mike Trumpfheller DCMTB 0:47:13.6
13 Christopher Mckay Adventures for the Cure 0:48:54.4
14 Danion Jackson Artemis Racing 0:49:49.4
15 Joe Penano The Bike Lane 1 Lap
16 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
17 Eric Brandt All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
18 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Joshua Pierce Team Bikenetic 1 Lap
20 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
21 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 James Maiden Unattached 2 Laps
23 Firman Mathis Phase Cycling 2 Laps
24 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
25 Sol Schott Crosshairs Cycling 2 Laps
26 Geoff Silberman Unattached 2 Laps
DNF Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 15   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:15.8
2 Douglass Gray First State Velo Sport 0:44:34.0
3 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:44:59.2
4 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:47:24.4
5 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:48:06.0
6 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
7 William Feasley DC Velo Limited 1 Lap
8 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
10 John Williams Peninsula Cycle Club 1 Lap
11 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
12 Robert Taylor Unattached 1 Lap
13 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
14 Gary Kelley Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 2 Laps
15 Richard Menton SEAVS/Haymarket 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Caudill Unattached 0:43:47.7
2 Geoffrey Tiblin SEAVS/Haymarket 0:44:20.8
3 Matt Bully Squadra Coppi 0:44:31.4
4 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All 0:44:48.1
5 John Wright Keep It Tight 0:45:08.9
6 Spencer Seibert Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:13.5
7 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:20.5
8 Curtis Alia Unattached 0:45:52.0
9 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:46:04.1
10 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:46:08.6
11 Dylan Stagner Great Eskape 0:46:26.5
12 Scott Bricker Unattached 0:46:31.4
13 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:37.3
14 Matt Holmes Unattached 0:47:57.3
15 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 0:48:08.7
16 Stuart Wright Unattached 0:48:21.5
17 Jacob Coblentz George Washington University 1 Lap
18 Daniel Schutt Unattached 1 Lap
19 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Michael Klein Unattached 1 Lap
21 Michael Brindza National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Gilbertace Apacible National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:40.1
2 Justin Howe Twin Six 0:43:00.2
3 Andrew Webster Wooden Wheels Racing 0:44:15.3
4 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:46:55.1
5 Keith Esham Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:49:12.7
6 Tim Lamb Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:44:41.2
2 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:32.9
3 Samantha Williams Rock Creek Velo 1 Lap
4 Tania Pierce Team Bikenetic 1 Lap
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
6 Natasha Calderwood Bike Rack Racing 1 Lap
7 Andrea Dobbins Unattached 1 Lap
8 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
9 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:40:46.6
2 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:41:56.1
3 Ainhoa Perez-diez Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:42:38.0
4 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:43:48.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:42:35.5
2 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:18.1
3 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:32.2
4 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 0:44:56.6
5 Dori Buckethal Unattached 0:45:21.6
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:46:02.9
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:41:34.6
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:18:12.9
2 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:21:14.1
3 Emma Covas Rock Creek Velo 0:25:55.8
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:18:44.4
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:21:57.2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:11:27.1
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:12:37.1
3 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:12:45.5
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:44:11.0
2 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:47:05.5
3 Tracy Rankin Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:47:56.6
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
5 Denise Clearwater Unattached 3 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1