Log In
Uncle Sam GP • Oct 9 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: NYCROSS 2016
5
2.2
3.6
3.8
4.4
Partly Cloudy, 55 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.2
Moisture
3.6
Accel
3.8
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 39:58:00
2 Kurt Mason 39:58:00
3 Cameron Lewis Grey Ghost Bicycles 40:03:00
4 Alec Rudd 40:22:00
5 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 41:16:00
6 Peter Fobare HRRT 41:30:00
7 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching 41:30:00
8 Sean Gramling 42:14:00
9 Jared Stritsman Tomhannock Bicycles 42:14:00
10 Brian Keller Pawling Cycling + Sport 42:30:00
11 Richard Tortorici iii R-Cubed 43:01:00
12 Finbarr Scannell Team SOS 43:04:00
13 Riley Joinnides East End/ Kreb Cycle 44:04:00
14 Sean Gordon Verrazano Team Racing 44:21:00
15 Ryan Walker 46:33:00
16 Jason Haight Syracuse Bicycle 48:01:00
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Albano Capital Bicycle Racing Club 33:30:00
2 David Huck raceCF 33:38:00
3 Joe Ceglio Paniagua Cycling 33:43:00
4 Kevin Stewart Central Wheel / GHCC 34:19:00
5 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching ?
6 John Cullinan Bicycle Depot 34:31:00
7 Ian Vernooy 34:34:00
8 Hanjiro Kawai BCA Linen 34:57:00
9 Riley Joinnides East End/ Kreb Cycle 35:24:00
10 Sean Gordon Verrazano Team Racing 35:24:00
11 Brian Hupe Team Houlton Farms Dairy 35:33:00
12 Jesse Coull 35:39:00
13 Justin Lefco 36:05:00
14 Brian Usher Grey Ghost Cycling 36:15:00
15 Paul Isbester R-Cubed 36:21:00
16 Travis Mattison HRRT 36:31:00
17 John Bonetsky R Cubed 36:41:00
18 Joseph Decker Overlook 36:44:00
19 Jacob Tarbay NYCROSS p/b CRAFT 37:13:00
20 Ryan Walker 37:18:00
21 Michael Crowley NYCROSS p/b Craft 37:31:00
22 Mark Walling Capital Bicycle Racing Club 37:13:00
23 Devin Sullivan 37:52:00
24 Nathan Porter 38:09:00
25 Charles Lobosco R Cubed 38:19:00
26 John Scicchitano R Cubed 39:01:00
27 Patrick Sheeley Favata's TRT Bicycles 39:03:00
28 Brendan Kelly NYCROSS 39:20:00
29 David Ferrett Ferretti Cycles 39:39:00
30 Jason Stilson HRRT 41:51:00
31 Gavin Klami NYCROSS p/b CRAFT minus one
32 Robin Jones Bike Loft East minus one
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Dubois Mission in Motion -William H. Lane 32:17:00
2 Megan Schmidt Team Marty's 32:45:00
3 Marta Kirsis 32:57:00
4 Kellie Tyler Team Overlook 33:58:00
5 Mary Grehl Team Overlook 34:28:00
6 Lara Fisher KUHL 36:11:00
7 Patty Cherret NCC 36:23:00
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Kaniper team marty's 26:36:00
2 Kyle Konopnicki 26:52:00
3 Huneck Austin 27:00:00
4 Aaron Girard R-Cubed 27:10:00
5 Brian Mccarthy HRRT 27:31:00
6 Mark Walling Capital Bicycle Racing Club 27:42:00
7 Travis Mattison HRRT 27:57:00
8 Matthew Albert 28:27:00
9 Michael Crowley NYCROSS p/b Craft 28:38:00
10 Lance Law FinKraft Cycling Team 28:50:00
11 Jason Stilson HRRT 29:25:00
12 Darrick Baker 30:25:00
13 Marc Marchessault CBRC 30:29:00
14 Devin Sullivan 31:05:00
15 Gregory Popp R-Cubed 31:18:00
16 Robin Jones Bike Loft East 33:09:00
17 Robert Aubin 34:55:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Dzikowicz HRRT
2 Zachary Shostack Hrrt
3 Paul Perry Bike loft east
4 Jacob Gilson HRRT
5 George Isbester Hrrt
6 Finn Payne
7 Jesse Miele Nycross p/b craft
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addison Rizzi
2 Emily Bologna
3 Natalie Dessis-dinneen
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Servetas NYCROSS p/b Craft 33:16:00
2 Maggie Payne NYCROSS p/b Craft 33:41:00
3 Caroline Crowell HRRT 34:07:00
4 Kayla Dzikowicz HRRT 38:01:00
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Singh NYCROSS p/b Craft 42:37:00
2 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft 42:37:00
3 Tyler Zierer HRRT 42:39:00
4 Luke Tanner NYCROSS 42:53:00
5 Alexander Zierer HRRT 46:36:00
6 Brendan Kelly NYCROSS minus one
7 Paul Perry HRRT minus one
8 Jacob Gilson HRRT minus one
9 Trevor Dzikowicz HRRT minus one
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Belchak Squadra Flying Tigers p/b Jamis 39:24:00
2 Scott Hock No. 22 CX TEAM 40:19:00
3 Jonathan Favata TRT Bicycles 41:52:00
4 Andrew Rizzi HRRT 44:25:00
5 Robert Shostack Bike Loft East 44:38:00
6 Loren Graham CNYC / NYCM Inusrance 45:27:00
7 Eric Schillinger NYCROSS p/b Craft minus one
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Connery NEXT-BMB 39:24:00
2 Mark Fisher KUHL 40:28:00
3 Bret Young No. 22 CX TEAM 40:37:00
4 Geoffrey House Northampton Cycling Club 41:04:00
5 Michael Tucker BCA/Linen 42:49:00
6 Brian Keller Pawling Cycling + Sport 43:10:00
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 43:19:00
8 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 43:34:00
9 Tim Eck Team Elevate Cycles 43:47:00
10 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 43:47:00
11 David Carmona Hammer Nutrition 44:38:00
12 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 46:09:00
13 Daniel Servetas HRRT 46:39:00
14 Tim Payne HRRT 46:44:00
15 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang 47:24:00
16 Stuart Olsen 48:06:00
17 Armand Arekian Old Time Cycling 48:06:00
18 Rich Rutishauser gsmvbc minus one
19 Tom Macclarence minus one
20 Darrell Rikert HRRT minus one
21 Phillip Warren Old Time Cycling minus one
22 Charles Tarbay USMES minus two
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Young No. 22 CX TEAM 40:44:00
2 Alan Lesage 1K2GO SPORTS RACING 44:54:00
3 Matt Moore CCC/Keltic Construction/Zane's Cycl 45:27:00
4 Ken Coleman BCA/Linen 45:51:00
5 Harry Edmund bolick kissena cycling club 46:19:00
6 Craig Goetzmann 46:44:00
7 Donald Massonne HRRT 47:39:00
8 Arthur Goedeke minus one
9 Donald Snoop Hang on Snoopy Racing Team minus two
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Borden Savadra Flying Tigers 53:05:00
2 Matthew Kurz NYCross p/b Craft 53:58:00
3 Gregg Griffo Park Ave Bike Shop S.T.
4 Sam Dries No. 22 CX TEAM 54:05:00
5 Roger Young NYCROSS p/b Craft 56:38:00
6 Charley Kachigian 1:00:54
7 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft Minus 1
8 James Davall A Dogs Day Out Minus 1
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Harper Team Overlook 39:35:00
2 Jamie Belchak Squadra Flying Tigers p/b Jamis 39:41:00
3 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 39:44:00
4 Jurgen Beneke Gates Carbon Drive / DaHANGER 40:28:00
5 Scott Birdsey NYCROSS p/b CRAFT 40:39:00
6 Bret Young No. 22 CX TEAM 41:25:00
7 James Davall A Dogs Day Out 41:43:00
8 Brad Young No. 22 CX TEAM 42:40:00
9 Kevin Ballou Bikeman.com 43:07:00
10 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 43:10:00
11 Alexander Zierer HRRT 44:00:00
12 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 45:17:00
13 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 46:58:00
14 David Carmona Hammer Nutrition 48:00:00
15 James Leone NYCROSS p/b Craft 48:20:00
16 Brian Mccarthy HRRT 48:29:00
17 Derek Perry Team Bike Loft East minus one
18 Gregory Popp R-Cubed minus one
19 Jennifer Harvey HRRT minus one
DNF Andrew Rizzi HRRT
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Ives Verge Anerica 43:54:00
2 Sophie Russenberger 44:57:00
3 Katina Walker Park Ave. Bike Shop 45:15:00
4 Shylah Weber NYCROSS p/b Craft 47:09:00
5 Kimberly Milton R-Cubed 47:19:00
6 Stacy Beneke DaHANGER 52:33:00
7 Victoria Servetas NYCROSS p/b Craft minus 1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1