Log In
Grafton PumpkinCross • Oct 8 2016
5.2
3.4
4.5
5.1
5.5
Clear, 52 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.4
Moisture
4.5
Accel
5.1
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 James Marschalek BELGIANWERKX
3 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
5 Josh Fangman
6 Tim Hartung Trek Midwest Team
7 Jared Verbeke xXx Racing
8 Zach Giffey
9 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
10 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
11 Jereme Noffke
12 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
13 Kia Namin Team Velocause
14 Branden Downs Trek-Verge Racing
15 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
16 Pete Ignasiak Twin Six
17 Christopher Mantel Velo Trocadero
18 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
19 Narayan Mahon
20 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
21 David Weis Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
22 Matthew Kosloske BELGIANWERKX
23 Andrew Lowe PSIMET Racing
24 Richard Guidry L5 Racing
25 Anders Ahlberg
26 Martin Coffey
27 Kennen Hootman INTENT
28 Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
29 Adam Ward BELGIANWERKX
30 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
31 Josh Mckinney Trek Midwest Team
32 Peter Monko Spidermonkey Cycling
33 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
DNF Raymond Pitzka Team Velocause
DNF Kevin Pietka PSIMET Racing
DNF Jim Maddock Bonkers Cycling
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Horning Angry Monkeys Racing
2 Calhan Norman Team Extreme
3 Ross Ford BELGIANWERKX
4 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
5 Michael Martinsen
6 Aaron Gabriel
7 Richard Grunewald
8 Dylan Zakrajsek
9 Jeffrey Bopp
10 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Greg Cooper MadCity Racing
12 Joseph Viel BELGIANWERKX
13 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
14 Adam Koenig Diablo Cycling
15 David Cestelli Trek Midwest Team
16 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
17 Jonathan Heile
18 Wesley Webb 3CB Racing
19 Peter Tampa 3CB Racing
20 Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
21 Matthew Herr
22 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
23 Billy Baader
24 Kyle Kargel
25 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
26 Nathaniel Reik BELGIANWERKX
27 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
28 Eduardo Acosta
29 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
30 Andrew Richter
31 Casey Kohner
32 Doug Herrick 3CB Racing
33 Erik Crook
34 Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
35 Nathan Kensley Palomino American Cyclocross
36 Henrique Lowe Tread Head Cycling
37 Andrew Meyer 3CB Racing
38 Matthew Terski
39 Jim Igielski Revolution Cycles Club
40 Jeff Wren Team Extreme
41 Richard Torine 3CB Racing
42 Jack Davies University of Wisconsin-Platteville
43 Kurt Greenslit Colavita Racing
44 Steven Friederich
45 Todd Somers Colectivo Coffee
46 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
47 Derek Slates Angry Monkeys Racing
48 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
49 Oliver Clements Colavita Racing
50 Rit Booth Hampshire Cycle Club
51 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy
DNF Daniel Krutzik
DNF Carl Hoffman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 49   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schiess
2 Paul Harder
3 Aaron Deutchman
4 Jackson Porreca
5 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Chase Edgerton
7 Brian Koll Palomino American Cyclocross
8 Alex Speaker BELGIANWERKX
9 Matthew Young
10 Jeffery Pierce
11 David Altenburg xXx Racing
12 Dean Schadrie
13 Christian Walding
14 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
15 Chris Lavesser
16 Jeremy Hackbart
17 Matthew Smalley
18 Ryan Lipski
19 Jonathan Reik
20 Matt Harrison
21 Chris Mack
22 Michael D'hondt
23 Cj Kliesmet
24 Adam Bushman
25 Rick Huebschman
26 Tedd Schneidewend
27 Dan Olken
28 Nicholas Chose
29 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
DNF Marcus Bickford
DNF Jason Bickford
DNF Jonathan Hayden Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Schouten
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Alexander Martin Revolution Cycles Club
4 Casey Hildebrandt The Underground Project
5 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
6 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Seth Eckert 801 W. Madison
8 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Travis Braun Revolution Cycles Club
10 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Tyler Stein L5 Racing
12 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Mark Norton
14 Steven Trebatoski Team Velocause
15 Keith Tussey Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
16 Pj Cavoto jr PSIMET Racing
17 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
18 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Bill Street KUHL
20 Arlen Spicer BELGIANWERKX
21 Raymond Pitzka Team Velocause
22 Daniel Schaefer
23 Patrick Brock BELGIANWERKX
24 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
25 Kennen Hootman INTENT
26 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
27 Michael Meteyer Trek Midwest Team
28 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
DNF Robert Berry BELGIANWERKX
DNF Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Benjamin Senkerik Team Extreme
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 16   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stein L5 Racing
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
4 David Lawler Main Street Bicycles Sasquatch Squa
5 Patrick Brock BELGIANWERKX
6 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
7 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
8 Scott Ross
9 Stephen Webber BELGIANWERKX
10 Thomas Clark
11 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
12 Robert Vester Palomino American Cyclocross
13 Jack Zakrajsek
14 Anthony Hoak
15 Nathan Kensley Palomino American Cyclocross
16 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
17 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
18 Margaret Robinson Revolution Cycles Club
19 Brien Christopherson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Robert Berry BELGIANWERKX
DNF Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
DNF Jason Ludtke
DNF Ryan Lipski
DNF James Grove Marquette University
DNF Theodore Pyzyk Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Keyes Team Velocause
2 Benjamine Bode
3 Ian Tweedie Team Velocause
4 Kyle Kargel
5 Clayton Prucha
6 Jackson Hemmig 3CB Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Zakrajsek
2 Henrique Lowe Tread Head Cycling
3 Isak Keyes
4 Sam Kelley
5 Theodore Chose
6 Nathan Antonneau
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Al Krueger
3 Jeff Melcher Team Extreme
4 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
5 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
6 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
8 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
9 Rick Schopp INTENT
10 Jason Rudroff BELGIANWERKX
11 Frank Lofrano Verdigris-Village CX Team
DNF David Weis Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Bopp
2 David Cestelli Trek Midwest Team
3 Michael Sullivan Diablo Cycling
4 Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
5 Cj Slama
6 Casey Kohner
7 Mike Knecht Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
8 Jason Reimer BELGIANWERKX
9 Stephen Elliott
10 Christopher Mcardle BELGIANWERKX
11 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
12 Jon Krouse
13 Tim Boettcher
14 Todd Somers Colectivo Coffee
15 William Calkins Revolution Cycles Club
16 Eric Schram Fiets Club Flahute
17 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Arlen Spicer BELGIANWERKX
3 Jay Maas 801 W. Madison
4 Justin Bowes The Pony Shop
5 John Lirette Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
6 Jeff Abitz Diablo Cycling
7 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
8 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
9 Christopher Berge
10 Ken Krebs Village-Verdigris Cycling
11 Tim Hacker
12 Pj Braun Fiets Club Flahute
13 Chan Barden Fiets Club Flahute
14 Lance Johnson Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
15 Christopher Stclair Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
16 John Boudry Velocause Centraal Cycling
17 Tyson Schwiesow
18 John Robertson Diablo Cycling
19 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
20 Martin Coffey
21 Jon Suyko BELGIANWERKX
22 John Young Hollander Benelux Racing
23 Troy Sable
24 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
25 David Hanrahan Team Pedal Moraine
26 Brian Petted Team Extreme
27 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
28 Pete Ikusz CZ Velo
DNF Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Daws Team Velocause
2 Peter Tampa 3CB Racing
3 Troy Heineman
4 Steven Kattman
5 Jeffery Pierce
6 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
7 Mark Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
8 Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
9 Andrew Meyer 3CB Racing
10 Kevin Plato Twin Six
11 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
12 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
13 Matthew Terski
14 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
15 Jeff Wren Team Extreme
16 Richard Torine 3CB Racing
17 Kurt Greenslit Colavita Racing
18 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
19 Richard Knox
20 Andrew Spahr
21 David Bock
22 Jon Reetz Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
23 Thomas Leu
24 Nicolas Evers
25 David Purcell
26 Brian Halm
27 Scott Kozic
28 Matthew Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
29 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
30 John Buran Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
31 Michael Devogel
32 Muse Davis Revolution Cycles Club
33 Fred Kosloske
34 Dennis Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
35 Brian Coleman
DNF Joseph Viel BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mcclenahan PYOC
2 Ross Adams Team Velocause
3 Jeff Sympson
4 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Darryl Mataya MadCity Racing
6 John Lichtenberg Diablo Cycling
7 James Linn Ten27 Cycling Club
8 Eric Knuth Trek Midwest Team
9 Jon Antonneau
10 Robert Garner
11 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
12 Kevin Dorn
13 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
14 Timothy Blob
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Cummins
2 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
3 Gary Goebel
4 Peter Ackermann
5 Oliver Clements Colavita Racing
6 Dave Kubsh
7 Allen Artz Heavy Pedal Velo Club
8 Erik Hofmeister
9 Michael Glodowski
10 Warren Fowler
11 Rit Booth Hampshire Cycle Club
12 Thomas Silbernagel Team Extreme
13 Dennis Klinkert
14 Doug Levy
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Guagliardo PSIMET Racing
2 Kae Takeshita Plus One Cycling
3 April Beard Trek Midwest Team
4 Holly Lavesser Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
5 Katie Isermann PSIMET Racing
6 Claire Armstrong
7 Rebecca Welbes The Bonebell
8 Jessica Whiton xXx Racing
9 Kristin Gallagher MadCity Racing
DNF Kelli Richter PSIMET Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Thornburg PSIMET Racing
2 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
4 Andrea Devine The Pony Shop
5 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
6 Kathryn Steudel
7 Amanda Mack Trek Midwest Team
8 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
10 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
11 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing
12 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
13 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
14 Diane Schlipper Trek Midwest Team
DNF Amy Plato Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Cyr
2 Amy Schultz L5 Racing
3 Amy Rider
4 Amber Searer Diablo Cycling
5 Olivia Cope
6 Liz Horning Angry Monkeys Racing
7 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Suzanne Letellier Team Extreme
9 Sheryl Leonard-schneck Emerys.com
10 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
11 Cynthia Petted Wisconsin Women Cycling
12 Christine Konkol
13 Kelly Schneidewend
DNF Heather Gregoire
DNF Elizabeth Johnstone
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Knox Hollander Benelux Racing
2 Arielle Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
3 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Beatrix Cornia 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Whiton xXx Racing
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Kate Konkle Revolution Cycles Club
4 Elizabeth Mach
5 Sheena Burtis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1