Log In
Grant Park CX Cup • Oct 2 2016
5.8
1.8
4.3
4.4
4.6
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
1.8
Moisture
4.3
Accel
4.4
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
2 Stephen Heath Frazier Cycling
3 Reece Latham North Georgia Cycling Association
4 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
5 Elizabeth May Frazier Cycling
6 Amelia Hicks L5Flyers Cycling Team
7 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling
8 Johnny Rhodes delbridge North Georgia Cycling Association
9 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling
10 Francesca Ruhe North Georgia Cycling Association
11 Maguire Manthey
12 Baden Rogan Frazier Cycling
13 Francesca Nguy Frazier Cycling
14 Sophie Zents North Georgia Cycling Association
DNF Julien Ruhe
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 Drew Hockstein
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
2 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
3 Bill Hansen Peachtree Bikes
4 Kevin Maxey Litespeed-BMW
5 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
6 Robin Blake
7 Bret Burleson Velocity Racing
8 Staten Putnal Peachtree Bikes
9 Eddie Donnelly
10 Paul Lantinga L5Flyers Cycling Team
11 Tony Blansit
12 Pat Walsh
13 Pete Wicker Outback Bikes Racing
14 Blake Bridges Northstar
15 Akwetee Watkins
16 Launey Jason Peachtree Bikes
17 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association
18 Gary Ross
19 Lance Cross
20 Frank Miller
21 Bryan Thornton Velocity Racing & Cycling Inc
22 Phil Cosper
23 Ronald Driver
24 Jim Cullen ChattaHooligans
25 John Tillman
26 Carl White
27 Richard Hubbard Reality Bikes
28 Kevin Brown
29 Tony Lewis
30 Richard Patterson
31 Michael Brierley Pure Energy Racing
32 Roofus Adams
33 Steve Jarvis
34 Daren Rogers Scenic City Velo
35 Robert Mccollum
36 Dale Hemme
37 Ken Kirby Smyrna Bicycles
38 Christopher Hinds
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 12   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Manthey
2 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
3 Chris Chotas Litespeed-BMW
4 Nathan Sibly Atlanta Cycling
5 Brady Rogers
6 Nate Zukas
7 James Wiant Peachtree Bikes
8 Darren Comer Litespeed-BMW
9 Kenneth Fischer Reality Bikes
10 Colby Millen
11 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
12 Travis Neumuller Toyota Forklifts of Atlanta
13 Andrew Rytlewski L5Flyers Cycling Team
14 Matthew Marchal L5Flyers Cycling Team
15 James Tudor Peachtree Bikes
16 Greg Bauer Speedway Wheelmen
17 James Milne L5Flyers Cycling Team
18 Robby Bryant L5Flyers Cycling Team
19 Clay Parks Litespeed-BMW
20 Jim Bilotto L5Flyers Cycling Team
21 David Hicks L5Flyers Cycling Team
22 Conor Mcnally L5Flyers Cycling Team
23 Brian Hackathorne Privateer Chattanooga
24 Jim Farmer Privateer Chattanooga
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hardwick Gregg Birmingham Velo
2 Michael Schmid Reality Bikes
3 Tim Marshall Stonehaus Factory Trek
4 Chris Isenberg North Georgia Cycling Association
5 Michael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team
6 Ty Tagami L5Flyers Cycling Team
7 Howard Buckley Bike Law Cycling Club
8 Mathew Sexton Reality Bikes
9 William Danielson Smyrna Bicycles
10 Tom Butler Smyrna Bicycles
11 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
12 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
13 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
14 Charles Clark
15 Bobby Thrash
16 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
17 Larry Mayse
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
2 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
3 Peter Foerster Radteam Herrmann
4 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
5 Michael Weigand Bike Law Cycling Club
6 Michael Russell
7 Jeff Hopkins
8 David Mcdaniel Privateer Chattanooga
9 Todd Steigerwalt Atlanta Cycling
10 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
11 Hardwick Gregg Birmingham Velo
12 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling
13 Kenneth Fischer Reality Bikes
14 Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team
15 Blake Zorn Peachtree Bikes
16 Alex Newton Bike Law Cycling Club
17 Adam Newsom
18 Wesley Burruss Toyota Forklifts of Atlanta
19 Robby Bryant L5Flyers Cycling Team
20 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
21 Travis Neumuller Toyota Forklifts of Atlanta
22 Chris Bulloch Bike Law Cycling Club
23 Michael Garrison North Georgia Cycling Association
24 Jim Bilotto L5Flyers Cycling Team
25 Matthew Marchal L5Flyers Cycling Team
26 Haegan Altizer Snyder Factory Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clay Adair Sabotage
2 Daniel Podratsky Sabotage
3 Griffin Jones
4 Blake Wilson Frazier Cycling
5 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
6 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
7 Blake Cowing LNC Racing p/b Octane
8 David Kemp
9 W. Harrison nguy Frazier Cycling
10 Jeremy Spafard Sabotage
11 Noah Williams
12 Bill Hansen Peachtree Bikes
13 William Seitz GS Montagna Rossa
14 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team
15 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
16 Mike Horton
17 Bret Burleson Velocity Racing
18 Paul Lantinga L5Flyers Cycling Team
19 Nathan Bolster
20 Sean Taylor Toyota Forklifts of Atlanta
21 Jeffrey Che #N/A
22 Christian Dicenso Snyder Factory Racing
23 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
24 Tony Blansit
25 Benjamin Spangler L5Flyers Cycling Team
26 George Ciordas Kryki Sports Audi
27 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
28 Eric Burke
29 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
30 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
31 Federico Holgado Bike Law Cycling Club
32 Daren Rogers Scenic City Velo
33 Matthew Miller
34 Ted Pazur L5Flyers Cycling Team
35 Patrick Gray
36 Jim Cullen ChattaHooligans
37 Reece Latham North Georgia Cycling Association
38 Christian Moreno Sfatto
39 Daniel Spieler Virginia Highland Velo
40 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
41 Michael Mende
42 Thomas Mathews LNC Racing p/b Octane
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Amrhein LNC Racing p/b Octane
2 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
3 Patrick Goral Outback Bikes Racing
4 Micah Brown
5 Clint Williams
6 Kevin Odonnell
7 Joshua Handyside Bike Law Cycling Club
8 Staten Putnal Peachtree Bikes
9 Antonio Orru
10 Joel Demeritt
11 Jamie Pair
12 Seth Mallett
13 Sean Murphy
14 Sharif Hassan Spindle X Westside Bikes
15 Christopher Hale Spindle
16 Rusty Smith Podium Multisport
17 Chris Haywood
18 Todd Nadler Mission Source
19 Phil Cosper
20 Buff Harsh
21 Pat Walsh
22 Andre Bargenquast
23 Lance Cross
24 Karl Sanchez
25 Patrick Cambre East Point Track Club
26 Josh Sanders
27 Peto Fallas
28 David Reimche Peachtree Bikes
29 Danny Lankford
30 Kevin Brown
31 Dan Brock Artist Stone Gardening
32 Grant Eshpeter
33 Will Bazela
34 Keith Kwasigroch
35 Christopher Robertson
36 Raymond Little
37 Nicholas Hornstein The Heavy Pot
38 Michael Sims
39 Charlie Xiao
40 Roofus Adams
41 Robert Mccollum
42 Ian Poore North Georgia Cycling Association
43 Steve Jarvis
44 Jeff Thorne
45 Eric Huang
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 28   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Fincham
2 Artur Sagat Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Elliott Baring
4 Frank Travieso The 706 Project
5 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
6 Andrew Scarano The 706 Project
7 Emile Abraham United Healthcare
8 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
9 Wesley Garland Litespeed-BMW
10 Dustin White
11 Hank Beaver Litespeed-BMW
12 Chris Lessing
13 Ben Rothschild Georgia Institute of Technology
14 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team
15 Jon Okenfuss Washington University in St Louis
16 Tim Mondor Prima Tappa Cycling
17 Matthew Reeves Cycle-Smart
18 Garey Gomez Litespeed-BMW
19 Justin Bristol Daffin Area Race Team
20 Bryan Schoeffler Savannah Wheelmen
21 Brendan Cornett Litespeed-BMW
22 Nathan Sibly Atlanta Cycling
23 Robert Gable
24 Andrew Luettgen East Point Track Club
25 Max Diaz
26 Brian Field
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kemp
2 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
3 Chase Blanton
4 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
5 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
6 Troy Dunton
7 Howard Buckley Bike Law Cycling Club
8 Sean Murphy
9 Max Diaz
10 Willem Kaiser The 706 Project
11 Kevin Odonnell
12 Matthew Harris
13 Blake Cowing LNC Racing p/b Octane
14 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
15 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
16 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
17 Carol Mulligan Cross Cat
18 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
19 Clay Adair Sabotage
20 Chris Tavel LNC Racing p/b Octane
21 Jonathan Hamilton
22 Andre Bargenquast
23 David O'rear
24 Kenneth Oladapo Clutch BMX
25 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
26 Charles Clark
27 Bob Bourne Faster Mustache
28 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
29 Victor Fabricius Northstar Racing
30 Andrew Pacetti
31 Sharif Hassan Spindle X Westside Bikes
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenize Myatt
2 Jenna Downey Sorella Cycling
3 Maria Carrelli The 706 Project
4 Leigh Hopkins
5 Tiffany Ballew Peachtree Bikes
6 Brittany Hopson Sorella Cycling
7 Lisa Randall Super Sport Athletic Wear
8 Christine Grant Prima Tappa Cycling
9 Elizabeth Lee Team Zoom
10 Jean Miller Sorella Cycling
11 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts of Atlanta
12 Carolyn Baldwin
13 Jennifer Horn Peachtree Bikes
14 Beth Gearhart Sorella Cycling
15 Mae Gurene The 706 Project
16 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
17 Ana Bailie L5Flyers Cycling Team
18 Alexandra Martinez Sorella Cycling
19 Jillian Horn KOLO p/b Premium Draught
20 Trish Albert Sorella Cycling
21 Kelli Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iona Parks
2 Molly Russell Spindle
3 Chloe Murdock Sorella Cycling
4 Brianna Isbell LNC Racing p/b Octane
5 Loren Morgan Prima Tappa Cycling
6 Iris Levin
7 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
8 Kat Kadous L5Flyers Cycling Team
9 Kathryn Brown Peachtree Bikes
10 Isabella Nguy Frazier Cycling
11 Julia Bryant L5Flyers Cycling Team
12 Vanessa Moll
13 Tracy Moore
14 Jennifer Undutch Sorella Cycling
15 Elizabeth Addams
16 May Williams
17 Carol Mulligan Cross Cat
18 Ashley Hamilton
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat ?: 2