Log In
Caffeinated Cross • Oct 2 2016
5.6
4.9
4.3
5.5
3.8
Mostly Cloudy, 66 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
4.9
Moisture
4.3
Accel
5.5
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Douglas Montclair Bikery Development Te 27:49.30
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Jones Caffeinated Cyclist Racing 30:47.90
2 Liam Mccary T-town Elite 3:54.60
3 John Squeri 4:17.40
4 Skylar Grey Century Road Club Of America 4:56.70
5 Henry Berson Philadelphia Cyclocross School 8:26.90
6 Thomas Byrne Byrne International Llc -1 Lap
7 Chris Cordle -1 Lap
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Wolter Clockwork Construction Inc./tow 38:49.80
2 Nick Morell Team Elite Endurance s.t.
3 Victor Schepisi Team Marty's 1:20.10
4 Benjamin Anemone Bike Line Cyclocross 1:46.90
5 Glenn Stephenson Bikesport/sly Fox 3:26.20
6 Jeff Mandell Finkraft Cycling Team 3:45.30
7 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing 4:24.40
8 Joe Lanza Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 4:37.30
9 Eric Morgan Philadelphia Ciclismo 5:03.60
10 Edward Williams Wooden Wheels Racing 5:13.50
11 Wade Hess Independance Cycling Team 6:29.60
12 Brandy Boyle Liberty Cycle 8:16.40
13 Joseph Orgera South Shore Bicycle & Fitness 9:14.20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Arnstein Team Marty's 35:24.30
2 Harry Hamilton Team Marty's 6.90
3 David Adornato Montclair Bikery Racing 21.80
4 Chris Labudde Elite Endurance 1:05.60
5 Stefan Vapaa Imshi Cycles 1:12.10
6 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jb Mounta 1:31.70
7 Robert Ost Dark Horse Cycles 1:37.00
8 Michael Grey Century Road Club Of America 1:58.90
9 Wayne Beaver 2:11.80
10 Brian Weaver Torcup / Cyclefitters s.t.
11 Anthony Utitus Von Hof Cycles 2:14.40
12 Raymond Brettle Guys Racing Club 2:26.30
13 Todd Townsend Caffeinated Cyclist Racing 2:34.80
14 Harry Edmund bolick Kissena Cycling Club 2:42.70
15 Kris Durham Tuckahoe Bike Shop 2:44.70
16 Sean Mick 2:46.70
17 Christopher Raia Stampede! 2:48.40
18 Erich Neise Team Somerset 3:16.60
19 J Wiese Rivertowns Racing 3:33.10
20 Aleksey Urusov Death Row Velo P/b Ridgewood Cy 3:45.20
21 Dennis Derosa Bell's Bike Shop Cycling Team 4:01.30
22 Richard Pickup Pure Energy Racing 4:23.80
23 Jeffrey Mccary Fitness Central 4:30.80
24 Matt Nahoum Dedicated Endurance Training 5:05.40
25 Jay Mccormick Team Drb / Team Rwb 5:07.10
26 Drew Guldalian Engin Cycles/wissahickon 5:39.70
27 Todd Wenger Bike Line 6:33.40
28 Edward Hatton Action Wheels Bike Shop 8:30.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 40:29.30
2 Rick Anderson Team Somerset 8.70
3 Jeffrey Appeltans Gocycling / Drwahner.com / Mamb 1:10.50
4 Kevin Saint clair Team Skyline 1:36.70
5 Sean Mooney Action Wheels Bike Shop 1:44.60
6 Matt Seaton Finkraft Cycling Club 2:23.50
7 Christopher Gozick Cognition Coaching/halter's Cyc 2:38.70
8 Martin Jones Ec Devo 3:18.10
9 Ron Redington Action Wheels Bike Shop 3:57.70
10 Christoph Ohngemach Century Road Club Of America 4:06.40
11 Eric Sutherland Crca/gfcapital/h&e Ent s.t.
12 Scott Sugent Highgear/trek/ww 4:31.50
13 David Schindler Bike Line 4:39.80
14 Theodore Jones Team Fec P/b Trek Bikes 4:44.70
15 James Graham Henry's Bicycle Shop 4:58.20
16 Douglas Carr Pure Energy Racing s.t.
17 Chuck Crocco Team Somerset 6:33.60
18 Paul Incognito Brandywine Cyclery 6:48.60
19 Bladdymir Coronel Death Row Velo -1 Lap
20 Bob Wassell -1 Lap
21 Louis D'Amelio Evolution Racing -1 Lap
22 Christopher Byrne Byrne International Llc -2 Laps
DNF Andrew Hogg Action Wheels Bike Shop
DNF Andrew Indeck Team Somerset
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Smith Bike Line 45:43.20
2 Scott Reynolds Guy's Racing Club 48.90
3 Mike Connair Bike Line 1:26.70
4 Patrick Kennedy Propower Coaching 1:41.80
5 Ed Troianello High Gear/trek/ww 3:16.00
6 Richard Ambacher Caffeinated Cyclist Racing 3:57.00
7 Jon Boub Montclair Bikery Racing -1 Lap
8 Timothy Pilla -1 Lap
9 Christopher Moriarty Us Military Endurance Sports -1 Lap
10 Frank Wigmore Guys Racing Club -1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 1:00:26.60
2 Evan Murphy Uci Ct: Lupus Racing Team 36.20
3 Sean Burger Cs Velo 37.60
4 Stewart Gross Bike Line s.t.
5 Gerald Adasavage Hudson / Ludwig & Larsen Racing 1:37.20
6 Trevor Raab 2:32.30
7 Jack Drummond Arrow Racing 3:44.20
8 Derrick Butler Next-bmb 4:08.40
9 James Martin Somerville Bicycle Shop P/b Sho 4:22.00
10 Michael Margarite Century Road Club Assoc 4:50.70
11 Nick Iacovelli High Gear/trek/ww 6:15.70
12 Kyle Murphy Hudson Furniture 8:11.10
13 Christopher Consorto Bike Line Corp. s.t.
14 Myles Lund Philadelphia Ciclismo 10:10.90
15 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team -1 Lap
16 John Stenger -1 Lap
DNF Caleb Holmes Philadelphia Ciclismo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Debeauclair 48:13.30
2 Tom Cusworth Bicycle Habitat-verge Sport 9.10
3 Konrad Ratzmann Bicycle Habitat-verge Sport 19.80
4 Matthew Brubaker 717 Cycling P/b Rsi Panels 24.60
5 James Kennedy Team Propower Coaching 1:38.80
6 Stephen Saxton Kelpius Cycling 1:58.70
7 Field Failing Crca/gf Capital/h&e Ent 2:08.60
8 Edward Nessen Kruiscx P/b Repucom 2:56.20
9 Andrew Da silva Bicycle Habitat-verge Sport 3:22.50
10 Ryan Filson Lwc Field Marshals s.t.
11 Owen Fayle 3:50.20
12 Matthew Shea 4:43.50
13 Richard Henning Cs Velo 5:33.80
14 Anthony Ott Main Street Bicycles Sasquatch 6:56.60
15 Andrew Fleming Kelpius Cycling 7:40.50
16 Joseph Yacono The Performance Lab P/b Caffein 8:38.20
17 Lou D'amico Team Super Awesome -2 Laps
DNF Nelson Martins King Kog
DNF Max Knee Fuji - Tic
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Farabaugh 33:53.20
2 Damon Daywalt Bikesport/sly Fox 7.10
3 Matthew Avery Bicycle Revolutions Racing 38.00
4 Greg Maccarty 1:11.90
5 Aaron Miller 1:20.30
6 Michael Malavarca Team Propower Coaching 1:51.50
7 Joe Gower Caffeinated Cyclist Racing 2:15.60
8 David Adornato Montclair Bikery Racing 2:34.60
9 Dan Baxter 3:03.20
10 Anthony Costa Montclair Bikery Racing 3:30.10
11 Tom Reeb Bicycle Therapy 3:42.00
12 Grant Aidner R2 Endurance Coaching 4:15.80
13 John Squeri 4:35.50
14 Greg Fischer Brandywine Cyclery 4:42.70
15 Andy Copleman 4:53.20
16 Greg Hammontree Silk Road Cycles P/b Hatchmap 5:00.20
17 Scott Feather Team Vortex 5:36.10
18 Robert Myaing Lwc Field Marshals 5:57.40
19 John Peragine 6:10.70
20 Will Hannis Honey Stinger Hive/ Challenge T 6:18.60
21 Kevin Hsieh Crca / Kruiscx P/b Repucom s.t.
22 Samuel Santos The Keystone Boys 6:55.50
23 Rob Sutherland Bicycle Revolutions Racing 8:28.20
24 David Baroody 9:23.20
DNF Stephen Ponzer Guy's Racing Club
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Rosenberg 34:14.60
2 Matthew Hartsough 29.90
3 Miles Fujiki 1:24.40
4 Adam Kaniper Team Marty's 1:31.50
5 Jeffrey Johnson 1:38.40
6 Ian Quinlan Bikesport/sly Fox 1:46.40
7 Nicholas Moreno Qcw Cycling 1:55.70
8 Edward King Team Marty's s.t.
9 Robert Dombroski Bicycle Revolutions Racing 2:18.30
10 Sam Green Wooden Wheels Racing 2:19.70
11 Stan Krzyminski Caffeinated Cyclist Racing 2:27.90
12 Brandon Haslip Bikesport/Sly Fox Racing 2:35.60
13 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 3:35.70
14 Greg Huneke Cycles54 3:37.40
15 James D'antonio Action Wheels 3:50.30
16 Jason Livingood 4:02.90
17 Rob Garrett 4:15.30
18 Eric Williams Bicycle Therapy 4:16.50
19 Todd Yerger 4:27.80
20 Michael Fisher Second Life Bikes 5:00.00
21 Aaron Flora Wooden Wheels Racing s.t.
22 Zachary Brennan Drexel University 5:11.10
23 Jon Jorge aras Riders Of Rohan 5:21.40
24 Danny Barron 5:33.70
25 Louis Franco s.t.
26 Jason Lawson Christian Cycling 5:36.40
27 Joe Brescia 5:44.70
28 Josh Dycus Silk Road Cycles P/b Hatchmap 6:18.60
29 Mark Leusner Pro Pedals P/b Viking Racing 6:27.30
30 Ryan Beck Riders Of Rohan 6:43.90
31 Hector Hernandez Team Fec P/b Trek Bikes 7:05.10
32 Joe Fultano Caffeinated Cyclist Racing 7:34.60
33 James Copes Bicycle Revolutions s.t.
34 Sean Nolan 7:37.50
35 Aaron Shute Hangsterfer's Racing 7:41.10
36 Micah Clark Caffeinated Cyclist Racing 8:14.20
37 Jason Ziegler 8:20.80
38 Salvatore Filannino 8:33.10
39 Chris Eck Pbma 8:45.40
40 Joe Deangelis 8:46.60
41 Brian Honsinger Cs Velo 8:52.20
42 Mark Wilder 8:57.50
43 James Smith 9:24.40
44 Rocco Trapani Tuckahoe Bike Shop 9:35.60
45 Chris Schultz Team Action Wheels 9:53.70
46 Vladimir Rabinovich Crca/kruiscx P/b Repucom s.t.
47 Timothy Berg Cs Velo 11:38.10
48 Robert Williams Caffeinated Cyclist Racing -1 Lap
49 John Mays -1 Lap
50 Silvio Galea -1 Lap
51 Jim Martin Christiancycling.com -1 Lap
52 Robert Pierce C3 Racing -1 Lap
53 Nicholas Paul Byrne International Llc -1 Lap
54 Brian Nichterlein Sneakers And Spokes -1 Lap
55 Jeffrey Harker Action Wheels -1 Lap
56 Jeffrey Barron -2 Laps
DNF Steven Narleski
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 44   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Stahnke Bike Line 42:27.80
2 Nelson Martins King Kog 3:14.50
3 Adriano Hauck Riders Of Rohan 3:16.70
4 Steven Blackman Caffeinated Cyclist Racing 4:49.70
5 Ken Overk Caffeinated Cyclist 4:54.80
6 Matthew Kupsky The Performance Lab P/b The Caf 5:51.40
7 John Furtak Caffeinated Cyclist Racing 6:41.00
8 Erik Goldberg Hangsterfer's Racing 6:52.40
9 Jay Mccormick Team Drb / Team Rwb -1 Lap
10 Joe Amaral -1 Lap
11 Keith Mcdermott -1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikita Paul Byrne International Llc 35:10.80
2 Trinity Paul Byrne International Llc 4:01.30
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Dunn Cognition Coaching 37:11.30
2 Heidi Baks Pawling Cycle & Sport 2:01.30
3 Anne Rock Deluxx Bikes Cyclocross 3:47.30
4 Diane Vettori Deluxx Bikes Cyclocross 5:20.00
5 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling 9:50.10
6 Mary Fanelli lund Sturdy Girl -1 Lap
DNF Jayme Morris Team Fec P/b Trek Bikes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaina Kravitz Kelpius Cycling 35:56.80
2 Elisabeth Reinkordt Team Laser Cats 51.60
3 Lisa Vible Colavita Midatlantic Womens Rac 1:43.70
4 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing 2:26.60
5 Emily Smith Kelpius Cycling 2:57.90
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Mulholland Psracing/btb 30:26.60
2 Holly Neckermann ThisTeamSavesLives 27.80
3 Megan Schmidt Marty's Reliable 1:04.50
4 Kelli Wright Guy's Racing Club 2:25.40
5 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 2:30.60
6 Jennifer Rhodes Team Skyline 2:32.40
7 Kim Hawkswell s.t.
8 Suzie Mandell 3:46.20
9 Dorothy Mozloom 717 Cycling P/b Rsi Panels 4:01.20
10 Brittany Mcglone Action Wheels Bicycle Shop 4:51.00
11 Danielle Ferland Team Eps/css P/b Shebell &shebe 5:04.80
12 Megan Ausen 5:51.20
13 Stacy Grimes Bicycle Revolutions Racing 6:11.40
14 Marina Isakowitz 6:26.30
15 Katie Vanvliet 6:48.60
16 Andrea Greene Action Wheels Bike Shop 9:11.80
17 Caitlin Bailey Dedicated Endurance Coaching 10:29.70
18 Lisa Pilla 10:53.20
Finishers: Cat 4: 18