Log In
Indy Cross #2 - Paul Ruster Park • Oct 1 2016
4.8
4
3.8
4.7
5.2
Partly Cloudy, 61 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4
Moisture
3.8
Accel
4.7
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
2 Aaron Banks Midwest Development Cycling Inc.
3 Marek Hayes Js Bikes Racing
4 Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc.
5 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
6 Henry Conaway Midwest Development Cycling Inc.
7 Seth Ramsey Midwest Development Cycling Inc.
8 Lunden Olinger Midwest Development Cycling Inc.
9 Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc.
10 Sam Burkle Midwest Development Cycling Inc.
11 Kenneth Lewis Freewheelin' Community Bikes Youth
12 Ellis Olinger None
13 Romeo Gregoire
14 Hudson Burnette None
15 Brooks Burnette None
16 William Palmer Midwest Development Cycling Inc.
17 Dane Campbell Midwest Development Cycling Inc.
18 Charlie Prust Midwest Development Cycling Inc.
19 Jack Palmer None
20 Colton Coster Midwest Development Cycling Inc.
21 Warner Shrieve Midwest Development Cycling Inc.
22 Anthony Misch Midwest Development Cycling Inc.
23 Chris Priest Freewheelin' Community Bikes Youth
24 Angus Proctor The Bicycle Station
25 Jack Helvie None
26 Aidan Dobbins Gray Goat
27 Riley Mcguire Midwest Development Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Proctor The Bicycle Station
2 Chris Bowman grey goat sports
3 Ryan Burnette None
4 Bryan Boggs Zipp Masters Team
5 Brett Conaway World Bicycle Relief
6 Michael Keppler Speedway Wheelmen
7 Matthew Battin Bicycle Station
8 William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
9 David Palmer World Bicycle Relief
10 Michael Hemelgarn Don Galligher-DRT Consulting
11 Stephan Gregoire
12 Matt Emmert None
13 Ty Peck The Bicycle Shop of Shelbyville
14 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
15 Jeffrey Parmelee Loke Bicycles Race Team
16 Gregory Dyas A Cycling Team
17 Joshua Harpe Loke Bikes
18 Eric Edwards #hashtagbikes vision
19 Doug Shrieve
DNF Donald Galligher DRT Consulting
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
2 Dennis Barber Bicycle Station
3 Jim Jensen Gray Goat Sports
4 Craig Reynolds J's Bikes Racing
5 Michael Conaway Speedway Wheelmen
6 Barry Wilham Gray Goat
7 Timothy Gavin Team Nebo Ridge
8 John Schmitz Loke Bicycle Race Team
9 Greg Youngen J's Bikes Racing
10 E Michael ozment team mack
11 Loren Anderson World Bicycle Relief
12 Brian O'halloran xXx Racing-Athletico
13 Mark Hamilton Fort Wayne Outfitters
14 Ken Misch None
15 Al Lake team 02
16 Bob Wilson None
17 Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Larson A-D bikes/Veloreno
2 Cade Bickmore Marian University Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Allman Dash Racing
2 Lewis Henrickson Team Upland Brewery
3 Tyler Roberts Marian University Cycling Team
4 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
5 Andrew Chandler United States Military Endurance Sp
DNF Dustin Folger None
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse
2 Zachary Andrews Hashtag Bikes
3 Scott Helvie NUVO Cultural Trail
4 Conor Swan Midwest Devo
5 Ben Freas Zone 6 Motion Cycling
6 Marc Spratt None
7 Reid Wilson 3PH Cycling
8 Edward Fujawa Matthews Racing
9 Larry Lenne Team Heroes
10 Jay Druba Redline Racing
11 Terry Mcdonald Dash Racing
12 Chad Nay None
13 Corey Smith No Limit Cycling
14 Neal Ward None
15 Jacob Shupe Indiebike p/b IU Health
16 Nathan Spratt None
17 Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
18 Wesley Kendall J's Bikes
19 Derek Mantyla Hashtag Bikes
20 Chuck Warren None
21 Glen Alden Columbus Bicycle Station
22 Jimmy Ryan None
23 Donald Adams None
24 Thomas Jones Speedway Wheelmen
25 Brandon Ripley None
26 Mauricio Acosta Freewheelin' Community Bikes Youth
27 Gabe Thomas Marian University
28 Ryan Baber None
29 Paul Melillo `
30 Scotch Swango Redline Racing
31 Jared York None
32 Schuyler Warham
33 Michael Baker Team Heroes
34 Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
35 Robert Hutton None
DNF Chad Steider None
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Henrickson Team Upland Brewery
2 Tyler Conant
3 John Paul J's Bikes/ Popeyes
4 Chad Nay None
5 Michael Myers Js Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karoline Fairbanks J's Bikes/IHOP
2 Nicole Parisi Freewheelin' Community Bikes Youth
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marissa Doner Team NeighborLink
2 Stephanie Steider None
Finishers: Cat 4: 2