Log In
SykeloCross • Sep 25 2016
5.1
1.9
4.6
5.5
4.9
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
1.9
Moisture
4.6
Accel
5.5
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:26:20.2
2 Paul Kriewald Unattached 0:26:33.2
3 John Gay Unattached 0:26:33.4
4 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:26:37.9
5 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick 0:27:04.6
6 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All 0:27:34.7
7 Julian Paul University of Maryland-Baltimore Co 0:28:01.7
8 Samuel Brody Unattached 0:28:02.4
9 Llewellyn Davis Unattached 0:28:28.1
10 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:40.0
11 Che Hale Unattached 0:28:59.8
12 Nick Taylor Unattached 0:29:58.4
13 Glenn Elliott Kyle Coaching 0:30:10.5
14 Peter Childs Race Pace Bicycles 0:30:10.5
15 Nathaniel Buckner Unattached 0:30:37.5
16 Paul Espanol Unattached 0:30:42.2
17 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:42.7
18 Kenneth Casper HPC 0:30:51.8
19 Keith Sullivan Unattached 0:30:56.0
20 Matt Holmes Unattached 0:30:58.2
21 Patrick Maloney Unattached 0:30:58.8
22 Bruce Mort National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:41.5
23 Steven Weiss NCVC/UnitedHealthcare 0:32:56.7
24 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:32:56.9
25 James Mccarthy Unattached 0:33:11.7
26 Gregory Olson Unattached 0:33:53.6
27 Andrew Sorkin Unattached 0:34:11.9
28 Chad Epler Unattached 0:34:18.8
29 Frank Fitzpatrick Unattached 0:35:02.0
30 Evan Moscoulewis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:07.1
31 Shane Rivers District Hardware Cycling Collectiv 0:35:07.7
32 Nathaniel Waugaman Unattached 0:38:11.9
33 John Wise Unattached 0:38:12.9
34 Luke Douglas Unattached 1 Lap
35 Cetin Duransoy Unattached 1 Lap
36 William Heschl Unattached 1 Lap
37 Paul Sturm Unattached 1 Lap
38 Lock Curtis Unattached 1 Lap
39 Aaron Flora Unattached 1 Lap
40 Ken Guida Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 32   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Beck Joes Bike Shop 0:49:51.4
2 Lance Byrd Adventures for the Cure 0:50:44.4
3 Tommy Steinebrunner Lee & Associates Race Team 0:50:45.4
4 Patrick Blair Adventures for the Cure 0:51:49.1
5 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:52:15.3
6 Brian Kearns Unattached 0:54:25.3
7 Benjamin Anemone Bike Line 0:54:44.0
8 Marko Rajkovic Great Eskape 0:57:03.4
9 Sean Price Velo Allegro 1 Lap
DNF Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Colin Eustis Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:45:58.0
2 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 0:46:39.7
3 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:46:51.3
4 Sean Gordon Squadra Coppi 0:46:57.2
5 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:14.0
6 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 0:48:00.3
7 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:17.4
8 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:33.9
9 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:10.3
10 Bo Rider Rock Creek Velo 0:49:10.6
11 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:25.0
12 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:37.4
13 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:46.3
14 Sean Price Velo Allegro 0:50:13.2
15 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:47.6
16 Marko Rajkovic Great Eskape 0:51:26.9
17 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:51:38.9
18 Kyle Murphy The Bike Lane 0:52:36.8
19 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:36.9
20 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:55:50.9
21 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 1 Lap
22 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
23 Jacob Coblentz George Washington University 1 Lap
24 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Austin Butts Adventures for the Cure DNF
DNF Stephen Spencer Crosshairs Cycling DNF
DNF Don Salamon Unattached DNF
DNF Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing DNF
DNF James Miceli Tri State Velo/Amoroso's Racing Tea DNF
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:48.6
2 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:04.7
3 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:00.7
4 August Milliken Rock Creek Velo 0:49:12.2
5 Joshua Townes Rock Creek Velo 0:49:53.7
6 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:01.9
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:50:31.2
8 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:50:34.0
9 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:51:31.6
10 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:40.1
11 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:55.8
12 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 0:52:11.0
13 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:52:21.5
14 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:52:41.8
15 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:56:24.5
16 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Ansel Casper HPC 1 Lap
18 Trace Saum Unattached 1 Lap
19 Vincent Madaffari Unattached 1 Lap
20 Luca Greenspun Rock Creek Velo 2 Laps
21 Spiro Papasava Rock Creek Velo 2 Laps
22 Brendan Huebner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
DNF Willem Drescher SEAVS/Haymarket DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:19:21.8
2 Ansel Casper HPC 0:20:43.4
3 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:15.3
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:21:36.5
5 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:22:14.2
6 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:24.2
7 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:22:25.2
8 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:27.6
9 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:23:05.2
10 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:23:20.2
11 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:23:26.7
12 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:28:34.7
13 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:28:45.4
14 Mason Dove Endorphin Fitness 0:28:49.5
15 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc. 0:29:58.3
16 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:31:58.0
17 Ben Sturm Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:17:02.8
2 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:17:22.6
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:17:23.7
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:17:59.3
5 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:18:24.0
6 Kai Dove Endorphin Fitness 0:18:27.3
7 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:41.1
8 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:18:42.8
9 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:17.7
10 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:23.9
11 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:19:46.0
12 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:19:56.1
13 Jackson Graham Unattached 0:21:15.2
14 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:21:53.3
15 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:15.2
16 Edwin Sloman HPC 0:27:11.6
17 Aditya Kumar Rock Creek Velo 0:27:12.3
18 Ruben Espanol Unattached 0:30:19.4
DNF Spencer Line The Bike Lane DNF
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:13:49.8
2 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:14:04.6
3 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:15:08.9
4 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:15:09.5
5 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:15:50.3
6 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:15:55.5
7 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:16:33.6
8 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:16:34.1
9 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:16:58.0
10 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:17:28.2
11 Dominick Siedor Unattached 0:17:36.0
12 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:18:15.5
13 Paul Griffin Rock Creek Velo 0:18:27.9
14 Nicholas Williams Unattached 0:18:40.2
15 Josh Guida Unattached 0:28:16.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Guerra Bike World Racing 0:52:30.4
2 John Dove Crosshairs Cycling 0:52:36.5
3 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:53:00.2
4 Michael Berry Crosshairs Cycling 0:53:31.7
5 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:54:04.7
6 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:54:13.6
7 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:55:03.5
8 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company 0:55:18.0
9 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor 0:55:19.0
10 Joshua Delmanzo Unattached 0:55:55.4
11 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 1 Lap
13 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
DNF John Macinnis Unattached DNF
DNF Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:29.6
2 John Switzer Bike Doctor/Visit Frederick 0:48:15.6
3 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:48:25.9
4 Mark Sanford Bike Line 0:48:52.2
5 Brad Hawk Team Bikenetic 0:49:45.1
6 Sam Green Wooden Wheels Racing 0:49:49.5
7 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:50:46.4
8 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:51:09.7
9 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club 0:51:17.6
10 Michael Scardaville DCMTB 0:51:26.2
11 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:51:38.7
12 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:51:45.9
13 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:52:14.0
14 George Lewis Team Bikenetic 0:52:14.4
15 Michael Pusey Team Bikenetic 0:52:24.4
16 Geoffrey Wikel Unattached 0:52:36.9
17 Mark Lahuec Unattached 0:52:44.1
18 Brian Indre Team Bikenetic 0:53:13.3
19 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:53:32.9
20 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/ C3-Twenty20 0:53:33.5
21 Chris Larkin Unattached 0:53:52.9
22 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:54:18.7
23 Aaron Flora Unattached 0:55:08.2
24 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
25 Matt Dezee National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
26 Eric Brewer Bluemont Connection 2 Laps
27 Paul Espanol Unattached 2 Laps
28 John Brill Unattached 3 Laps
29 Andrew Reiter The Bike Rack/Bike Rack Racing 3 Laps
30 Damien Clark Unattached 3 Laps
31 Quentin Hodgson Unattached 3 Laps
DNF Che Hale Unattached DNF
DNF Matt Bully Squadra Coppi DNF
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 17   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Turner Philadelphia Ciclismo 0:52:22.4
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:52:40.5
3 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:53:20.8
4 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:38.6
5 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:53:57.6
6 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:54:22.2
7 Matthew Parse Crosshairs Cycling 1 Lap
8 Bernie Schiao Lateral Stress Velo Inc. 1 Lap
9 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 1 Lap
10 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
11 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Stokely Samuel Sportif Coaching Group 1 Lap
13 David Blodgett Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
DNF Jay Morali Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc 0:47:56.9
2 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:03.1
3 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:48:28.9
4 Aric Line The Bike Lane 0:48:31.9
5 Abe Ehlers Unattached 0:48:54.9
6 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:49:00.7
7 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:35.4
8 Brian Geary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:24.4
9 Dennis Dischler Unattached 0:50:47.1
10 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:50:49.3
11 Jesse Morse Unattached 0:51:34.8
12 Kemal Tuncer Unattached 0:51:39.6
13 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:51:41.0
14 Mike Trumpfheller DCMTB 0:51:45.8
15 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:48.3
16 Danion Jackson Artemis Racing 0:52:18.2
17 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:18.7
18 Matthew Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
19 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
20 Eric Saidel Unattached 1 Lap
21 Dan Hicks Unattached 1 Lap
22 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 1 Lap
23 Ted Blake Rock Creek Velo 1 Lap
24 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
25 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
26 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
27 Stephen Heuser Unattached 1 Lap
28 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 3 Laps
29 Matthew Weihmiller Matthew Weihmiller 3 Laps
30 Robert Yarlott Unattached 3 Laps
31 Joshua Mordin Unattached 3 Laps
32 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
33 James Maiden Unattached 3 Laps
34 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 3 Laps
35 Sol Schott Crosshairs Cycling 3 Laps
36 Demetris Taylor Phase Cycling 3 Laps
37 Stuart Kern Rock Creek Velo 3 Laps
38 Seth Waite Unattached 3 Laps
DNF Ron Edwards DCMTB DNF
DNF William Haley Blue Mountain Velo DNF
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 24   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:27.0
2 Douglass Gray First State Velo Sport 0:47:28.0
3 John Rogers Cameron Racing 0:47:38.6
4 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:48:07.3
5 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:49:11.8
6 Jim Bronson Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:24.2
7 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:49:33.0
8 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:42.3
9 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
10 Jim Klender Adventures for the Cure 1 Lap
11 Denny Boyle Lee & Associates Race Team 1 Lap
12 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
13 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
14 William Feasley DC Velo Limited 1 Lap
15 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
16 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
18 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
19 Ken Newcombe Rock Creek Velo 1 Lap
20 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
21 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
22 David Jones Potomac Velo Club 2 Laps
23 Gary Kelley Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 2 Laps
24 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 0:40:13.2
2 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:44.7
3 Joe Thomas Unattached 0:40:54.2
4 James Drane Unattached 0:41:05.5
5 An Ha Unattached 0:41:11.9
6 David Gunnerson Unattached 0:41:25.3
7 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:41:28.3
8 Robert Caudill Unattached 0:41:39.6
9 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:51.8
10 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:54.8
11 Ryan Von dohlen Unattached 0:41:59.8
12 Shaun Braithwaite Unattached 0:42:12.1
13 Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing 0:42:23.4
14 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:36.8
15 Dylan Stagner Great Eskape 0:42:37.7
16 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 0:42:44.8
17 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:42:45.8
18 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:58.8
19 Geoffrey Tiblin SEAVS/Haymarket 0:42:59.7
20 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:05.5
21 Kevin Collins Unattached 0:43:10.0
22 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:13.3
23 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:18.9
24 Matthew Conte DCMTB 0:43:27.9
25 Scott Bricker Unattached 0:43:30.4
26 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:33.5
27 Ethan Bannar Loyola University Maryland 0:43:34.0
28 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:44:21.8
29 Matthew Huisman The Bike Rack 0:44:22.1
30 Alex Myers Adventures for the Cure 0:44:23.8
31 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:44:24.0
32 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:29.8
33 Dane Paris Team Bikenetic 0:45:04.5
34 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:45:04.7
35 Kevin Bush Unattached 0:45:13.1
36 John Wright Keep It Tight 0:45:25.5
37 Brian Mattern Squadra Coppi 0:45:37.7
38 Matthew Ficke The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:57.0
39 Michael D'angelo Team RWB 0:46:11.9
40 Sean Mcknight Unattached 0:46:26.0
41 Matthew Doyal Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 0:46:43.1
42 Adam Issenberg Unattached 0:46:58.8
43 Ian Buggey Team Bikenetic 0:47:11.4
44 Jesse Godby Unattached 0:47:46.8
45 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:11.9
46 Paul Hunt Unattached 1 Lap
47 Drew Ball District Hardware 1 Lap
48 Ruben Garcia Unattached 1 Lap
49 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
50 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
51 Jason Mallett DFLDNFFML 1 Lap
52 Seank Keeley Charm City Cycling LLC/ C3-Twenty20 1 Lap
53 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
54 Jeffrey Platt Buffalo Bicycling Club Inc./Indepen 1 Lap
55 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
56 Rick Anderson Unattached 1 Lap
57 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
DQ Geoff Silberman Unattached DQ
DQ Ryan Stouten FBS DQ
DNF Kyle Friis Unattached DNF
DNF Chris Boland Unattached DNF
DNF Matthew Wright Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge C3-Twenty20cycling 0:43:48.0
2 Keith Omundson Joes Bike Shop Racing Team 0:45:08.0
3 Justin Howe Twin Six 0:47:05.6
4 John Glodek Twin Six 0:47:10.5
5 Glenn Turner Philadelphia Ciclismo 0:47:58.6
6 Andrew Webster Wooden Wheels Racing 0:48:41.7
7 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:52.5
8 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:11.1
10 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:50:21.4
11 Keith Esham Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:51:01.2
13 Matthew Ficke The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
14 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
16 Charles Swain Unattached 1 Lap
17 Asa Rogers Unattached 1 Lap
DNF Bernie Schiao Lateral Stress Velo Inc. DNF
DNF Andrew Karr Great Eskape DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:38:31.7
2 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 0:39:25.8
3 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:49.0
4 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:39:55.9
5 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:40:43.7
6 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:41:08.2
7 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:10.7
8 Miriam Jones Team Bikenetic 0:41:51.0
9 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:42:44.3
10 Kathleen Holmes The Bike Lane 0:43:21.0
11 Sade Smith Endorphin Fitness 0:44:55.2
12 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:39.3
13 Casey Bailey Team Bikenetic 0:45:55.6
14 Rebecca Mcjonathan Unattached 0:47:08.9
15 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:47:17.5
16 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:48:37.2
17 Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:02.7
18 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Priscilla Magee Bike Rack Racing 1 Lap
20 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
21 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
DNF Laura Norris Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:41:34.1
2 Julie Hunter SEAVS/Haymarket 0:41:58.7
3 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling 0:42:08.8
4 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:43:13.6
5 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:24.0
6 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:44:40.1
7 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:46:10.6
8 Lindsay Donnellon Unattached 0:46:44.1
9 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:47:38.1
10 Mindy Simmons Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:53:38.1
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:46:03.4
2 Kristen Janiszewski Unattached 0:48:34.1
3 Amy Coleman River CIty Women's Racing 1 Lap
4 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
6 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
7 Carolyn Johnson Unattached 1 Lap
8 Dori Buckethal Unattached 1 Lap
9 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 1 Lap
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:28.4
2 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
3 Leah Simon Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:21:37.6
2 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:23:52.5
3 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:24:07.6
4 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:24:11.8
5 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:25:53.7
6 Emma Covas Rock Creek Velo 0:29:56.7
7 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:31:11.8
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:19:40.3
2 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:20:23.8
3 Anna Avila Rock Creek Velo 0:21:55.4
4 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:23:26.5
5 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:24:02.3
6 Elizabeth Trumpfheller National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:48.2
7 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:26:01.9
DNF Leeya Wang Unattached
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:15:05.0
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:16:46.2
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:18.2
4 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:18:34.1
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:20:08.0
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:37:40.5
2 Diane Vettori Deluxx Bicycles 0:38:12.2
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:39:00.0
4 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:39:26.0
5 Stephanie Morse Unattached 0:41:31.5
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:26.7
7 Amy Luebbering Unattached 0:45:16.3
8 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:44.3
DNF Patricia Ledesma Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:26.8
12 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling 0:51:09.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1