Log In
Cross the Lawn • Sep 25 2016
4
1.3
2.3
4.3
1.3
Clear, 88 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
1.3
Moisture
2.3
Accel
4.3
Tech
1.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Lewis True Performance Junior Development
2 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
3 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
4 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille
5 Micaiah Rockwell
6 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille
7 John Carr Treehouse Racing
8 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
9 Patrick Andre Lift Center Racing
10 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
11 John Marr
12 Ross Davis
13 Bill Hansen Peachtree Bikes
14 Seth Bassett MOAB Racing
15 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga
16 Mark Keranen I AM Racing p/b Escadrille
DNF Jean-paul Mcneely
DNF Micheal Hardin Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
DNF Cooper Magli Treehouse Racing
DNF Brian Hackathorne Privateer Cyclocross Chattanooga
DNF Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille
DNF David Thienel
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Benavides Ride615 Development
2 Cody Brooke Ride More Bicycles
3 D Aaron braswell BPC Cycling
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
5 Keith Kincaid
6 Julian Sr azpeitia
7 Nick Davis
8 Tom Doherty
9 Bill Hansen Peachtree Bikes
10 Jacob Babcock
11 Roger Allbee Ride615 Development
12 Jamie Putman
13 Noah Mccullough
14 Kris Henke
15 Marc Baird Halcyon Bike Shop
16 Jacob Kuper True Performance Junior Development
17 Brian Young GS Montagna Rossa
18 Matt Rowe RCR Legends Cycling
19 Steven Mornout
20 Brad Durrer
21 Eric Hutchins
22 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap
23 Timothy Oleary Ride615 Development
24 Judsen Schneider
25 Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio
26 Travis Collins
27 Donald Warden Team MHB/Mac's Harpeth Bikes
28 Curtis Duncan
29 Brian Sarmento Team MHB/Mac's Harpeth Bikes
30 Cameron Mayo
31 Mac Mccabe Team MHB/Mac's Harpeth Bikes
DNF Philip Mccabe
DNF Mike Heidrich
DNF Michael Tregelles
DNF Yukio Mariner
DNF William Seitz GS Montagna Rossa
DNF Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 21   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Moore
2 James Waller Ride615 Development
3 Neil Fronheiser Treehouse Racing
4 Mark Horne I AM Racing p/b Escadrille
5 Cooper Magli Treehouse Racing
6 John Gore
7 Todd Lemmon
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
2 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille
3 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
4 Marshall Bassett MOAB Masters Racing
5 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
6 Chris Stoll US Military Endurance Sports
7 Scott Turner
8 Brian Hackathorne Privateer Cyclocross Chattanooga
9 Rick Harris Team Bikers Choice
10 Shayne Smith Los Locos
11 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga
12 Jeff Treuden Ride615 Development
13 Jay Levy
14 Geoffrey Wile
15 David Richardson MOAB Racing
16 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
17 Mike Long Clarksville Velo
DNF Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
2 Thomas Gee Lift Center Racing
3 David Perreault Ride615 Development
4 Chris Hudson
5 Douglas Hardin Team Bikers Choice
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
2 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
3 William Seitz GS Montagna Rossa
4 Henry Daniel Nashville Local Cycling
5 Yukio Mariner
6 Nickolas Funk
7 Jacob Kuper True Performance Junior Development
8 Jacob Babcock
9 Henry Funk
10 Keyton Rush
11 Watt Hackney
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julian Azpeitia-gonzalez
2 Will Hackney
3 Cade Mcconnell
4 Ryan Lee
5 Luke Magli
6 Benjamin Andre Lift Center Racing
7 Matthew Edens Nashville Local Cycling
8 Max Beech
9 Wilson Israel
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Reardon Sonic Cycling
2 Simon Lewis True Performance Junior Development
3 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
4 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
5 Jeremy Chambers MOAB shop CREW team
6 Pete Young Treehouse Racing
7 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling
8 Travis Werts Sonic Cycling
9 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
10 John Carr Treehouse Racing
11 Max Diaz
12 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio
13 James Waller Ride615 Development
14 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
15 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio
DNF Brian Buerger
DNF Neil Fronheiser Treehouse Racing
DNF Jason Moore
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
2 Michael Edens Nashville Local Cycling
3 David Thienel
4 Scott Lyman
5 Patrick Andre Lift Center Racing
DNF Pete Young Treehouse Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Trenary Tennessee Women's Cycling Project p
2 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p
3 Jennifer Beech Tennessee Women's Cycling Project p
4 Lindsey Yokley Tennessee Women's Cycling Project p
5 Lora Fox
6 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel
2 Veronica Beech
3 Ellen Warden Team MHB/Mac's Harpeth Bikes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Kowalczyk Women's Project Pedal p/b VO2
2 Jessica Christensen Team WE
3 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
4 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1