Log In
Trek CXC Cup • Sep 17 2016
6.2
3.2
3.7
5.4
4.7
Clear, 74 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
3.2
Moisture
3.7
Accel
5.4
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Chainel Cross Team by G4 1:02:11
2 Jim Aernouts Telenet-Fidea 1:02:12
3 Toon Aerts Telenet-Fidea 1:02:13
4 Corne Van kessel Telenet-Fidea 1:02:19
5 Quinten Hermans Telenet-Fidea 1:02:41
6 Daan Soete Telenet-Fidea 1:03:27
7 Thijs Van amerongen Telenet-Fidea 1:04:42
7 Rob Peeters Crelan-Vastgoedservice Cycling Team 1:04:21
8 Tobin Ortenblad Santa Cruz Factory Racing 1:04:23
9 Michael Van den ham Garneau - Easton Cycling 1:04:27
11 Kerry Werner Kona CX 1:04:50
12 Yannick Eckmann Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 1:04:59
13 Andrew Dillman Cyclocross Alliance 1:05:26
14 Antonin Marecaille avc aix en provence 1:05:31
15 Travis Livermon Maxxis Shimano 1:05:35
16 Allen Krughoff Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 1:05:35
17 Daniel Summerhill Maxxis Shimano 1:07:08
18 Lance Haidet Raleigh/Clement 1:07:20
19 Cody Kaiser LangeTwins/Specialized Title 1:07:51
20 Christopher Aitken Focus Bikes Australia 1:07:54
21 Troy Wells TEAM CLIF BAR Cycling 1:08:03
22 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK 1:08:31
23 Isaac Neff Neff Cycle Service 1:08:57
24 Chris Drummond SPCX p/b R.K. BLACK 1:09:27
25 Casey Hildebrandt The Underground Project 1:09:49
26 Skyler Mackey KCCX Elite Cyclocross Team p/b Clem 1:10:08
27 Bjorn Selander Borah Teamwear @2lap
28 Jason Wiebe Country Cycle @2lap
29 Benjamin Sonntag TEAM CLIF BAR Cycling @2lap
30 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team @2lap
31 Nicholas Lemke KONA/HiFi/Cycle-Smart @2lap
32 David Reyes Tenspeed Hero @2lap
33 Tyler Stein L5 Racing @2lap
34 Andrew Turner Synergy @2lap
35 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels @4lap
36 Christian Sundquist The Hub Cycling Team @5lap
37 Nick Thomas Trek Cyclocross Collective @5lap
38 Matthew Prior Birchwood/GIS @6lap
DNF Tom Meeusen Telenet-Fidea DNF
DNF Tom Chapman Focus Bikes Australia DNF
DNF Jens Vandekinderen 0 DNF
DNF Dan Teaters Team Wheel & Sprocket DNF
DNF Matthew Schweiker Tenspeed Hero DNF
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz Trek Cyclocross Collective
2 Dillon Mcneill Trek Cyclocross Collective
3 Brian Baumhover University of Iowa Heart and Va
4 Isaac Bryant Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
5 Chad Donahue Rasmussen Bike Shop
6 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Tea
7 Mark Norton
8 Joe Petersen Rasmussen Bike Shop
9 Jameson Ribbens Revolution Cycle & Ski
10 Andrew Thompson Birchwood/GIS
11 Federico Rios Roll: Racing
12 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
13 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
14 Danny Sonnentag
15 Chris Lowry
16 Patrick Brock BELGIANWERKX
17 Bill Street
18 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
19 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
20 Robert Berry BELGIANWERKX
21 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
22 Brandon Krawczyk Revolution Cycle & Ski
23 Ryan Marsel LGR p/b Tonka Cycle & Ski
DNF Jordan Ross Harvest Racing p/b Midwest Cycl
DNF Brian Piotrowski xXx Racing
Finishers: Cat 2: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Trebatoski Team Velocause
2 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Tea
3 Tyler Reynolds Trek Cyclocross Collective
4 Aaron Wrabek Sakari Race Team
5 Max Staran Wolverine Sports Club
6 Mitch Nordahl North Dakota State University
7 Giordano Guagliardo PSIMET Racing
8 Tim Hartung Trek Midwest Team
9 Josh Fangman
10 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
11 Brad Mitchell Roll: Racing
12 Tony Lemke Trek Midwest Team
13 Paul Hartner Bonkers Cycling
14 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
15 Ethan Jedlicka
16 Robert Newcomb
17 Bryan Wenzel Atlas/Other Films
18 Jason Anderson Sakari Race Team
19 Ryan Kleimenhagen
20 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling
21 Matt Gehling 801 W. Madison
22 Andrew Hague Trek Store Columbus / Echelon C
23 Nicholas Pomella PSIMET Racing
24 Harrison Winkel Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
25 Ted German MadCity Racing
26 Patrick Jungenblut RSV Friedenau Steinfurt
27 Anders Ahlberg
28 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
29 Jereme Noffke
30 Jared Verbeke xXx Racing
31 Paul Nederveld Fusion / New Holland Brewing
32 Ken Pike Omaha Velo
33 Joshua Kidman
34 Zach Giffey
35 David Studner Trek Midwest Team
36 Nicholas Paglia All-City X Fulton Racing
37 Rick Schopp INTENT
38 Josh Weis
39 Nathan Jacques Top Natchez Racing
40 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
41 Bob Gerten Angry Catfish
42 David Smith St Goose Bike Team
43 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
44 Narayan Mahon
45 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
46 Nathan Schneeberger Spidermonkey Cycling
47 Scott Hoyer Great Dane Velo Club p/b Capita
48 Nathan Knowles
49 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
50 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capita
51 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
52 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
53 Adam Zimmerman Colavita Racing Inc.
54 Steve Bailey Milltown / Trek Cycling Team
55 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
56 Andrew Carlson
57 Josh Mckinney Trek Midwest Team
58 Joel Swenson Angry Catfish
59 Dan Hendricks
60 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
61 Michael Kirby xXx Racing
62 Kevin Thum
63 Jeffrey Frane All-City X Fulton Racing
DNF Raymond Pitzka Team Velocause
DNF Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice
DNF Anthony James Team Extreme
DNF Chase Wark Birchwood/GIS
DNF Doug Wilson Bike Central Racing
DNF David Ferguson Be Real Sports
Finishers: Cat 3: 68   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Borgmeyer
2 Alex Renny
3 Branden Downs Trek-Verge Racing
4 James Armstead Flat Tire Lounge Cycling
5 Dan Madsen
6 Mark Schiess
7 Dell Todd Speed Merchants
8 Corey Horning Angry Monkeys Racing
9 David Cestelli Trek Midwest Team
10 Paul Harder
11 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
12 Richard Grunewald
13 Bryan Cook
14 Phil Tripp
15 Tim Vanderjeugd
16 Preston Tyler
17 Michael Martinsen
18 Dana Kalina
19 Zachary Dolinaj
20 Jeffrey Bopp
21 Edward Gross SRAM Factory
22 Russell Thiessen
23 Matthew Herr
24 Carl Hoffman
25 Daniel Krutzik
26 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice
27 Zach Butler
28 Jon Schratz Stay Rad Adventure Team
29 Ben Freas Zone-6 / Motion Cycling
30 Erik Freeberg
31 Dylan Howes
32 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
33 Jackson Porreca
34 Andrew Borell
35 Brandon Hall Spidermonkey Cycling
36 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Tea
37 Arick Pustaver 5Nines/Motorless Motion
38 Matthew Grogan University of Wisconsin-Plattev
39 Bob Friesen
40 Storm Schmitt
41 Jared Nicholson
42 Matt Yerke
43 Liam Ortega
44 Jake Foley
45 Cory Marty Twin Six
46 Andrew Rosch
47 Eduardo Acosta
48 Adam Raychel
49 Seth Hansen
50 Leo Roth
51 Brian Koll Palomino American Cyclocross
52 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
53 Tom Perotti xXx Racing
54 Arthur Miles Vision Quest
55 Dave Rigby
56 Ian Breitlow University of Wisconsin-Plattev
57 Adam Koenig Diablo Cycling
58 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
59 Matthew Kohner
60 Dustin Morfey
61 Jeremy Mckinley
62 James Sitter Brazen Dropouts Cycling Team
63 Matthew Young
64 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
65 Brett Jones Flat Tire Lounge Cycling
66 Jim Igielski Revolution Cycles Club
67 Christian Walding
68 Andrew Waggoner
69 Jonathan Balicki
70 Peter Mead Colonial Bicycle Company
71 Jeremy Ryder
72 Spencer Worobec
73 Justin Blumer
74 Joel Beach Peace Coffee Racing
75 Andrew Statz Junior Dropouts
76 Kurt Greenslit Colavita Racing
77 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capita
78 Jack Davies University of Wisconsin-Plattev
79 Jesse Garrison
80 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
81 Michael Vandyke Angry Monkeys Racing
82 Ben Scherer
83 Casey Kohner
84 Aaron Mcginnis
85 Andrew Grumbles
86 Matthew Terski
87 Barry Batson Mox Multisport
88 Luke Skov Central Junior Cycling Devo
89 Timothy Hejny
90 Matthew Smalley
91 Derek Slates Angry Monkeys Racing
92 Todd Somers Colectivo Coffee
93 Brennan Kreiman
94 Brian Schutter
95 Ryan Lemke
96 Steven Wangen
97 Jesus Sanchez
98 Oliver Clements Colavita Racing
99 Kurt Egli OKCX
100 Michael Dutczak
101 Jeffrey Daniels
102 Maximilian Hoffman
103 Otley Freymiller
104 Ron Sloan Bike Haven Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 59   Cat 5: 24   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finn Smith KCOI U20
2 Tyler Peterson Brazen Dropouts
3 Domenico Schifano Angry Monkeys Racing
4 Drake Dash ABD Cycling Team
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Nathaniel Osborne Team Extreme
3 Dylan Zakrajsek
4 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
5 Colton Bailey Milltown / Trek Cycling Team
6 Henrique Lowe Tread Head Cycling
7 Scott Wass NorthStar Development Cycling
8 Melroy Holzhauer ABD Cycling Team
9 Isak Keyes
10 Preston Astidias Central Junior Cycling Devo
11 Elliot Hotchkiss L5 Racing
12 Kaden Milbrodt Central Junior Cycling Devo
13 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
14 Ayden Brent Central Junior Cycling Devo
15 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Keyes Team Velocause
2 Austin Peterson Junior Dropouts
3 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
4 Benjamine Bode
5 Scott Ferguson Central Junior Cycling Devo
6 Jack Zakrajsek
7 Danny Wessberg Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Mitchell Dutczak The Pony Shop
9 Levi Brent Central Junior Cycling Devo
10 Avery Hotchkiss L5 Racing
11 Jakob Statz Junior Dropouts
12 Axel Creed Gateway Harley-Davidson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Mika Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Aidan Schutter
3 Wesley Webb 3CB Racing
4 Ralph Rufo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Mcginnis
2 Emiliano Arteaga
3 Zane Creed Gateway Harley-Davidson
4 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
5 Nathan Antonneau
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Juan Gonzalez Heritage Race Club
3 Mark Myles Be Real Sports
4 Ralph Rufo
5 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
6 Calhan Norman Team Extreme
7 ? ?
8 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
9 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Borgmeyer
2 David Cestelli Trek Midwest Team
3 Jeffrey Bopp
4 John Aguirre
5 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
6 Matthew Grosspietsch xXx Racing
7 Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
8 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
9 Steve Moechnig
10 Shawn Bass MadCity Racing
11 Arthur Miles Vision Quest
12 Joel Beach Peace Coffee Racing
13 Thomas Jones
14 Neil Purisch
15 Casey Kohner
16 Jon Maglio
17 Steven Wangen
18 Ryan Lemke
19 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
20 Thomas Leu
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver Trek Cyclocross Collective
2 Paul Bonds Soundpony Triad Bank
3 Tom Burke Giant Bicycles p/b CHG Inc. & Z
4 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
5 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Tr
6 Andrew Messer VO2
7 Seth Eckert 801 W. Madison
8 Micah Moran 801 W. Madison
9 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice
10 Jim Wood Alki/Rubicon Racing
11 Al Krueger KS Energy Services / MOSH / Tea
12 David Neis Team Dayton Bicycling
13 Jesse Rients KUHL
14 Scott Mclaughlin SRAM Factory
15 Logan Garey
16 James Baldesare WAS Labs Cycling
17 Eric Anderson ZIPP Masters Team
18 Kent Mcneill Midwest Cycling Club Racing
19 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
20 Michael Hemme SRAM Factory
21 Lee Unwin
22 Pj Cavoto jr PSIMET Racing
23 Caleb Donaldson Waffle Power Cycling Club
24 J p Brocket Kuat Racks Racing
25 Ben Schreiber Linear Sport MTB / Trek
26 Shawn Davison
27 Noah Marcus Zealous Racing
28 Christopher Schmidt Tread Head Cycling
29 Eric Drummer Velosmith Bicycle Studio
30 Logan Mackay
31 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
32 Zachary Redding MadCity Racing
33 Jason Kozicki Colavita Racing
34 Rick Hoak
35 Chris Brown Angry Monkeys Racing
36 Brad Dash ABD Cycling Team
37 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
38 Piotr Wiktorczyk Verdigris-Village CX Team
39 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
40 John Brown Team Wheel & Sprocket
41 Paolo Urizar The Bonebell
42 Keith Johnson LGR p/b Tonka Cycle & Ski
43 Eliot R rosado xXx Racing
44 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Jason Rudroff BELGIANWERKX
DNF Brian Conant The Pony Shop
DNF Andrew Lowe PSIMET Racing
DNF Olivier Vrambout Waffle Power Cycling Club
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dell Todd Speed Merchants
2 Thomas Mcmannis
3 Jeff West Tulsa Wheelmen
4 Jeremy Mckinley
5 Joe Vadeboncoeur
6 Steven Kattman
7 Troy Heineman
8 Wade Swift
9 Kevin Plato Twin Six
10 Kevin Apodaca Revolution Cycles Club
11 Eric O'Brien Midwest Cycling Club Racing
12 Scott Willms LifeCyclists
13 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
14 Robert Piper
15 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
16 Kurt Greenslit Colavita Racing
17 Roger Gierhart Trek Cyclocross Collective
18 Michael Burns Team Got Wind?
19 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
20 Matthew Terski
21 William Finn Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
22 Mark Joslyn Trek Cyclocross Collective
23 Oliver Clements Colavita Racing
24 Kurt Egli OKCX
25 Jeff Anders
26 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
27 Otley Freymiller
DNF Barry Batson Mox Multisport
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Cochran Atlas/Other Films
2 Tim Faia Trek Cyclocross Collective
3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective
4 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team p/b
5 Jeff Weinert
6 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
7 Jw Miller
8 John Jones Kuat Team Racing
9 Jay Maas 801 W. Madison
10 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski
11 Arlen Spicer BELGIANWERKX
12 Jeff Curtes Speedvagen Family Racing
13 David Blomme Trek Midwest Team
14 Geoffrey Siepker PSIMET Racing
15 Arik Jon holm Donkey Label
16 Jeff Abitz Diablo Cycling
17 Mark Fisher KUHL
18 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
19 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
20 Bill Marshall KCCX Elite Cyclocross Team p/b
21 Christopher Morris GDVC
22 Justin Bowes The Pony Shop
23 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
24 Pj Braun Fiets Club Flahute
25 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
26 Jay Skrede
27 Michael Mayer Trek Midwest Team
28 John Riley Trek Midwest Team
29 Christopher Berge
30 Stephen Cottrell Freewheel Bike
31 Bernd Hosey UPB Cycling
32 Richard Caramadre KUHL
33 Steel Bokhof The Pony Shop
34 John Ericsson
35 Keith Bianchi GPCX on the DL
36 Matt Curtis North Iowa Spin
37 Andre Odendaal Bonkers Cycling
38 John Robertson Diablo Cycling
39 Christopher Stclair Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
40 Scott Sugent High Gear/Trek/WW
41 Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
42 Chris Creed Gateway Harley-Davidson
43 Edward Dutczak
44 Alan Willey Queen City Wheels
45 Stuart Nelsen UPB Cycling
46 Scott Feuerhelm Le Mars Mentors
47 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
48 Tom Winkel Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
49 Bryan Waldman Bike Law Cycling Club
50 Peter Anderson GS Circo Azzurro
51 Mark Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
52 Terry Ogrady PSIMET Racing
53 Jon Sulzberger Melon City Bike Club Inc.
54 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
55 Robert Moreland MadCity Racing
56 Rich Whitman
57 Jay Clark Heritage Cycling
58 Otley Freymiller Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 17   Cat 3: 29   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Tom Chitwood Soundpony Triad Bank
3 Paul Lastayo KUHL
4 Chris Adolf Fell Swoop
5 Thomas Price Trek Cyclocross Collective
6 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Tea
7 Charles Townsend NorthStar Development
8 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
9 David Delperdang North Iowa Spin
10 David Mcclenahan PYOC
11 Wayne Simon
12 Joseph Brubaker KUHL
13 Biran Davis Compass Research Cycling Team
14 Joe Vadeboncoeur
15 Scott Ross
16 Gaylord Otte xXx Racing
17 Alfonso Reyes Heritage Race Club
18 Dag Selander Minnesota Junior Cycling Inc.
19 Glen Jones Trek Midwest Team
20 Darryl Mataya MadCity Racing
21 Michael Mcconaughy
22 John Lichtenberg Diablo Cycling
23 Dale Sargent Kuat Team Racing
24 David Mccollum
25 John Bucksbaum The Pony Shop
26 John Reimbold Heckawee
27 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
28 Jon Antonneau
29 William Kuster
30 John Thompson Mt. Borah Epic Team
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Knox
2 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice
3 Blake Kelley University of Minnesota Cycling
4 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
5 Nicholas Doney
6 William Calkins Revolution Cycles Club
7 Gavin Lafave
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Simacek All-City X Fulton Racing
2 Karson Glass Heritage Cycling
3 Micah Moran 801 W. Madison
4 Brandon Krawczyk Revolution Cycle & Ski
5 Wesley Boyce Cycle City Racing
6 David Blodgett GDVC
7 Marcus Bush
8 Travis Gruchow L5 Racing
9 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
10 Travis Braun Revolution Cycles Club
11 Mike Conroy MOX MULTISPORT
12 Jeff Melcher Team Extreme
13 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
14 Joe Curtes Twin Six
15 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
16 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plu
17 Monte Dirks Revolution Cycle & Ski
18 Kip Spaude
19 Jeff Curtes Speedvagen Family Racing
20 Scott Neperud Twin Six
21 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
22 Anders Ahlberg
23 Doug Nishimura Gateway Cycling Club
24 Matt Reeve Revolution Cycle & Ski
25 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
26 Corey Horning Angry Monkeys Racing
27 Michael Mayer Trek Midwest Team
28 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
29 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
30 James Anders Marquette University
31 Jason Ludtke
32 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
33 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
34 Sean Kennedy Heritage Cycling
35 Thomas Normington
36 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
37 James Grove Marquette University
38 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
39 Ian Johnson LGR p/b Tonka Cycle & Ski
40 Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
41 Kurt Greenslit Colavita Racing
42 Robert Berry BELGIANWERKX
43 Robert Vester Palomino American Cyclocross
44 Joshua Shough Bouledogue Tout Noir
45 Muse Davis Revolution Cycles Club
46 ? 939
47 Otley Freymiller
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 17   Cat 3: 16   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney O'neill xXx Racing
2 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
3 April Beard Trek Midwest Team
4 Diedre Ribbens Orion Racing p/b K'ul Chocolate
5 Carly Thomsen Midwest Cycling Trek Stores Wom
6 Kimberly Pettit RBM/Matrix Racing
7 Meredith Peterson MadCity Velo Club
8 Kristen Hosey UPB Cycling
9 Annalisa Fish
10 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
11 Rebecca Welbes The Bonebell
12 Claire Armstrong
13 Nicki Lock BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Imdieke North Dakota State University
2 Christine Thornburg PSIMET Racing
3 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
4 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
5 Lily Peck Women's CX Project
6 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
7 Sarah Barber Sakari Race Team
8 Abbey Obrien Devo Dirt Militia p/b Midwest C
9 Amanda Mack Trek Midwest Team
10 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Courtney Cotton Richmond Bicycle Studio Racing
12 Brooke Bailey Milltown / Trek Cycling Team
13 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice
14 Kathryn Steudel
15 Angela Theriault Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
16 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Va
17 Andrea Devine The Pony Shop
18 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing
19 Emily Hoesly Zealous Racing
20 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
21 Gillian Wenger Women's CX Project
22 Katherine Klausing Great Dane Velo Club p/b Capita
23 Amy Plato Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
24 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
25 Natalia Mendez All-City X Fulton Racing
26 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
27 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing
28 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
29 Laura Melendez OAM NOW/Athletic Mentors
Finishers: Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth
2 Amy Schultz L5 Racing
3 Harper Beasley Brazen Dropouts Cycling Team
4 Amy Rider
5 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
6 Jennifer Lachowiec Ann Arbor Velo Club Inc.
7 Julie Thompson Borah Epic Team
8 Heather Gregoire
9 Angie Armstead Flat Tire Lounge Cycling
10 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice
11 Keri Turner Synergy
12 Liz Horning Angry Monkeys Racing
13 Suzanne Letellier Team Extreme
14 Valerie Mcgoldrick PJW Racing
15 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
16 Courtney Burke
17 Kirschen Seah New Pioneer Food Co-op
18 Katie Jones Flat Tire Lounge Cycling
19 Mya Schroeder Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Compton Trek Factory Racing 47:41:00
2 Ellen Noble Aspire Racing 48:17:00
3 Amanda Miller Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 48:58:00
4 Ellen Van loy Telenet-Fidea 49:20:00
5 Courtenay Mcfadden American Classic/Zones 49:32:00
6 Crystal Anthony Maxxis Shimano 49:59:00
7 Hannah Finchamp Luna Pro Team 50:15:00
8 Kaitlin Keough Cannondale Cyclocrossworld 50:26:00
9 Elle Anderson Elle Anderson Racing 50:47:00
10 Sunny Gilbert Van Dessel 51:24:00
11 Nicole Mertz NoCoast Racing powered by Intellige 52:04:00
12 Jenna Blandford Women's Project Pedal p/b VO2 52:42:00
13 Rebecca Gross KHS 53:27:00
14 Catherine Moore Trek Cyclocross Collective 53:33:00
15 Caitlyn Vestal Feedback Sports Racing 53:51:00
16 Lucie Chainel-lefevre Cross Team by G4 54:05:00
17 Meghan Korol Team Handmade 54:07:00
18 Megan Barr Angry Catfish 54:29:00
19 Abby Watson The Athletic 54:54:00
20 Sydney Guagliardo PSIMET Racing 55:02:00
21 Heidi Wood 333fab CX Factory Team 55:04:00
22 Anya Malarski Jet Cycling 55:56:00
23 Kennedy Adams Women's CX Project @2Lap
24 Lindsay Knight Tenspeed Hero @3Lap
25 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew @3Lap
26 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul @3Lap
27 Katie Isermann PSIMET Racing @3Lap
28 Jessica Whiton xXx Racing @3Lap
29 Alijah Beatty NorthStar Development @3Lap
DNF Maghalie Rochette LUNA Pro Team DNF
DNF Mary Penta Women's Project Pedal p/b VO2 DNF
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
2 Emma Osborne Team Extreme
3 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Grosenheider Central Junior Cycling Devo
2 Emma Kaszajames Team Extreme
3 Hazel Walker
4 Dakota Austin
5 Orla Prior
6 Greta Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Bokhof The Pony Shop
2 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
3 Layla Walker
4 Jordan Austin
5 Pamela Gonzalez Heritage Race Club
6 Ellie Hosey UPB Cycling
7 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Drummond SPCX p/b R.K. BLACK
2 Willow Olsen Central Junior Cycling Devo
3 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice
4 Olivia Kelley Bicycle Heaven
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
2 Caelyn Bailey Milltown Cycles / Trek / CycloC
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Kelly xXx Racing
2 Courtney Norman Freewheel Bike
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Peterson MadCity Velo Club
2 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Lisa Johns Trek Midwest Team
5 Alison Brooks MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Sedor INTENT
2 Lara Fisher KUHL
3 Linda Lastayo KUHL
4 Rebecca Westlake Angry Catfish
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
2 Tamara Donnelly Trek Cyclocross Collective
3 Pink Victoria Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graciela Val
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Hoppe Koochella
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Dettmering
Finishers: Cat ?: 1