Log In
Portland Trophy Cup • Sep 6 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
1.4
5.6
4
2.2
Drizzle, 59 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.4
Moisture
5.6
Accel
4
Tech
2.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
2 Gavin Kalimanis
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo
2 Collin Turner PDX Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Hood River
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Harris Portland
2 Sam Kalimanis Kalama
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes
2 Chad Smeltzer ANTHM Collective
3 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
4 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
5 David Pedersen Portland Bicycle Studio
6 Dan Porter Cyclepath Racing
7 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
8 Robert Mayer
9 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
10 Jimmy Gantz Portland Bicycle Studio
11 Dan Werle
12 Rick Boston
13 Greg Talbert
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
2 Darin Swan Trusty Switchblade
3 William Alcorn
4 Anthony Smith
5 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Josh Platis BeerMongers Cycle Club
7 Steven Thorne
8 Mike Mercer Grouptrail Cycling
9 Thomas Royce The Spokesmen
10 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
11 Sean Denney bicycleattorney.com
12 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
2 Steve Black Trusty Switchblade
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Erik Offner Team Planet X USA
5 Timothy Breault
6 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
7 Jon Frommelt bicycleattorney.com
8 Jeremy Zane
9 Joel Sherman Athletes Lounge Cycling Team
10 James Green
11 Eric Marshack
12 Dave Petermeier Team Planet X USA
13 John Dendiuk Team Velo Cult
14 Kurt Snyder The Spokesmen
15 Trig Rogers bicycleattorney.com
16 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
17 Mike Heenan
18 Charles Barrett
19 Mark Sather Team 10 Barrel
20 James Lais
21 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
22 Sam Swan
23 Jeff Baratta Team Planet X USA
24 Michael Lurie bicycleattorney.com
25 Nolan Restivo
26 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
27 David Wrast The Spokesmen
28 Jeff Dill
29 Ryan Spaulding
30 Brandon Bruins
31 Tim Kalimanis
32 Tony Pitone
33 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
34 Mark Damon Hutch's Eugene
DNF Scott Brown
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
3 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
4 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
5 Colin Rowan
6 Joshua Liberles HosmerChiro-RPM Mortgage
7 Anthony Monteleone The Athletic
8 ? ?
9 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage
10 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles
11 Jason Elstad
12 Sean Corey
13 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
14 Ross Sherbak Mettle Cycling
15 Brian Hart jr. Hapi-Go!
16 Robert Carver Olympia Cycling Team
17 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
18 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Berg Sage Factory Racing
2 Jason Elstad
3 Brian Meyer
4 Matt Jamison Grouptrail Cycling
5 Felipe Nystrom
6 Kellen Kjera
7 Jake Rosenbloum
8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
9 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
10 Xander Viray
11 Charlie Douthwaite
12 Craig Harrison Team Velo Cult
13 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
14 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
15 Zach Rotstein
16 Adam Moore Grouptrail Cycling
17 Jonathan Perlman Ruckus Test Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyler Ervin
2 Eric Hoffman
3 Mckenzie Sampson Trusty Switchblade
4 Ty Goldsby
5 Billy Holcomb Trusty Switchblade
6 Adam Kachman
7 Garrett Holbrook Metropolis Cycle Repair
8 Corey Fish Portland Bicycle Studio
9 Adam Stewart
10 Andrew Baxter
11 Russell Walker
12 Cooper Irwin Hapi-Go!
13 Greg Van amerongen
14 Kevin Jin
15 Brian Ostlind
16 Elijah Smith
17 Stephen Zadrozny Athletes Lounge Cycling Team
18 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
19 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
20 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
21 Cory Nann Team Planet X USA
22 Randy Scott Deschutes Brewery
23 Aaron Kravitz
24 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood
25 Alex Brooking
26 Paul Barlow
27 Adam Nicholas
28 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
29 Joseph French Mettle Cycling
30 Quinn Rohlf
31 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
32 Jeffrey Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Martin Joyce
34 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
35 Phillip Kirkland Mettle Cycling
36 Brad Alderman Team Planet X USA
37 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
38 Jeremiah Hartley
39 Jacob Tong
DNF Robert Sutton
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Cummings
2 Drew Thomas
3 Gabriele Canzi
4 Gavin Mcgregor Portland Velo Racing Team
5 Billy Boynton
6 Ian Harris
7 Jacob Smith PDX Devo
8 Emmanuel Guzman
9 Ryan Labarre Team Velo Cult
10 Christopher Lindholm
11 Jake Davis
12 Brian Dessinger
13 Eric Hogenboom
14 Dylan Wiggins
15 Ryan Parker
16 Aaron Hand
17 Scott Johnston
18 Cyrus Beedles
19 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
20 Michael Orr
21 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 Max Erdenberger
23 Ryan Koger
24 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team
25 Liam Sweeney
26 Christopher Mccarthy
27 ? ?
28 Michael Brandwein Team Velo Cult
29 Luis Ramirez
30 Collin Turner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Ireton
2 Cole Lalomia
3 Peter Rubijono
4 Clint Culpepper
5 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
6 Shawn Small Ruckus Test Team
7 Craig Harrison Team Velo Cult
8 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
9 Stephen Laurent Ruckus Test Team
10 Sam Caviglione
11 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
12 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
13 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
14 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
15 Peter Rueegger ANTHM Collective
16 Scott Wanhala Team Velo Cult
17 Sven Macaller
18 David Sterry Green Submarine Records
19 Steve Black Trusty Switchblade
20 Ryan Butler Team Velo Cult
21 Leopold Jung
22 Eddie Barksdale
23 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
24 Susannah Hart Hapi-Go!
25 Richard Sparks
26 Mark Mcmurtry
27 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Brian Anthony Portland Bicycle Studio
DNF Matthew Piekutowski
DNF Starr Walker
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com
2 Abby Watson
3 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
4 Annalisa Fish
5 Susannah Hart Hapi-Go!
6 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
7 Holland Larue
8 Anna Grace christiansen
9 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
10 Jenn Levo
11 Julie Baird Olympia Cycling Team
12 ? ?
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
2 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
4 Allison Quick BeerMongers Cycle Club
5 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oaks
6 Jo Sullivan Metropolis Cycle Repair
7 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
8 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
9 Iris Dougherty
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayt Mathers Olympia Cycling Team
2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
5 Taylor Snider Team Velo Cult
6 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
7 Kali Woodard
8 Sierra Domaille
9 Kaitlin Borstelmann Green Submarine Records
10 Nikki Beckwith
11 Norrene Godfrey
12 Rebecca Hillary
13 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
14 Nicole Davenport
15 Starr Walker
16 Jody Rose Metropolis Cycle Repair
17 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
18 Huggins Paige Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaili Hardy Team Velo Cult
2 Sharon Mathis
3 Jennifer Bonifacio
4 Erin Smith Team Velo Cult
5 Erin Mensing
6 Nova Swinburne
7 Shellie Cowling Team Velo Cult
8 Roxanna Hart Hapi-Go!
9 Jennifer Anderson
10 Elizabeth Clarkson
Finishers: Cat ?: 10