Log In
Cross of the North p/b Red Eye Brewing • Sep 11 2016
5.5
2
2.5
3.3
4
Clear, 68 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
2
Moisture
2.5
Accel
3.3
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
3 Narayan Mahon
4 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Andrew Carlson
6 David Hanrahan Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Mckay
2 Richard Shurtz
3 Thomas Normington
4 David Knox
5 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
6 Jack Davies University of Wisconsin-Platteville
7 Scott Willms LifeCyclists
8 Kurt Greenslit Colavita Racing
9 Oliver Clements Colavita Racing
10 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
11 Gavin Lafave
12 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Madsen
2 Zachary Dolinaj
3 Curt Emerson Team Wheel & Sprocket
4 Brandan Burger L5 Racing
5 Luke Bodewes
6 Chase Edgerton
7 Andrew Walter
8 Brad Sippel
9 Michael D'hondt
10 Brian Trybula
DNF Alex Wichmann
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Hildebrandt The Underground Project
2 Nicholas Lemke
3 Matthew Allen LGR p/b Tonka Cycle & Ski
4 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Travis Braun Revolution Cycles Club
6 Narayan Mahon
7 Buckley Birkholz
8 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
DNF Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski
DNF Keith Bianchi GPCX on the DL
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stein L5 Racing
2 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
3 Buckley Birkholz
4 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
5 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
6 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
7 Thomas Normington
8 David Knox
9 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
10 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
12 Brian Trybula
13 Niki Soderberg Colavita Racing
14 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
DNF Drew Wilson Milltown Cycles / Trek / CycloCarbo
DNF Christopher Berge
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
3 Brian Davis Diablo Cycling
4 John Brown Team Wheel & Sprocket
5 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
6 Kyle Williams Iowa City Cycling Club
7 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Wierzba
2 Brandan Burger L5 Racing
3 Ryan Jones
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arik Jon holm Donkey Label
2 Jeff Abitz Diablo Cycling
3 Keith Bianchi GPCX on the DL
4 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
7 Jeffrey Craig Team Wheel & Sprocket
8 Christopher Berge
9 John Robertson Diablo Cycling
10 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
11 David Hanrahan Team Pedal Moraine
12 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
13 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Anderson
2 Scott Willms LifeCyclists
3 Daniel Guse Colavita
4 Kurt Greenslit Colavita Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 William Kuster
3 John Lichtenberg Diablo Cycling
4 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
5 John Mcneill Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Clements Colavita Racing
2 Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Anderson
2 Grant Seils
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jakob Craig Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Barr Angry Catfish
2 Robin Williams University of Iowa Heart and Vascul
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Niki Soderberg Colavita Racing
5 Claire Armstrong
6 Katie Thompson Power Fix CX
Finishers: Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
2 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Callie Veiga
3 Kimberly Marek
4 Kelli Simpson All-City X Fulton Racing
5 Sarah Agena Twin Six
6 Morgan Fisher Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Craig Team Wheel & Sprocket
2 Bergen Anderson
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1