Log In
Cross-Shooshko Cyclocross • Sep 10 2016
5.2
4.9
4.1
4.3
4
Drizzle, 65 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
4.9
Moisture
4.1
Accel
4.3
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Winkel Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
2 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Andrew Lowe PSIMET Racing
4 Dan Hendricks
5 Jay Maas 801 W. Madison
6 Chris Young e2Value
7 Andrew Hague Trek Store Columbus / Echelon Cycli
8 Matt Gehling 801 W. Madison
9 Nicholas Pomella PSIMET Racing
10 Tim Hartung Trek Midwest Team
11 Patrick Jungenblut
12 Josh Fangman
13 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
14 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
15 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
16 Jared Verbeke xXx Racing
17 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
18 James Marschalek BELGIANWERKX
19 Zach Giffey
20 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
21 David Studner Trek Midwest Team
22 David Weis Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
23 Christopher Mantel Velo Trocadero
24 Jereme Noffke
25 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
26 Josh Mckinney Trek Midwest Team
27 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
28 Martin Coffey
29 Rob Capps
30 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
31 Nathan Jacques Top Natchez Racing
32 Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
DNF Steven Trebatoski Team Velocause
DNF Anders Ahlberg
DNF Kevin Guiney Angry Catfish
Finishers: Cat 3: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Branden Downs Trek-Verge Racing
2 Jakub Cychowski
3 Ross Ford BELGIANWERKX
4 Corey Horning Angry Monkeys Racing
5 Kia Namin Team Velocause
6 Jeffrey Bopp
7 Michael Martinsen
8 Andrew Link
9 Henry Mcalvanah Junior Dropouts
10 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
11 Billy Baader
12 Zach Butler
13 Reid Schur
14 Matthew Herr
15 Brennan Kreiman
16 Daniel Krutzik
17 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
18 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
19 Kyle Kargel
20 Reggie Lund
21 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
22 Arturo Garza-gongora xXx Racing
23 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
24 Peter Tampa 3CB Racing
25 David Cestelli Trek Midwest Team
26 Erik Jensen MadCity Racing
27 Kevin Mallory xXx Racing
28 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
29 Jim Igielski Revolution Cycles Club
30 Chris Mcauliffe xXx Racing
31 Jeff Wren Team Extreme
32 Shane Armstrong
33 Joseph Viel BELGIANWERKX
34 Kurt Greenslit Colavita Racing
35 Nathan Kensley Palomino American Cyclocross
36 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
37 Matthew Terski
38 Eduardo Acosta
39 Doug Herrick 3CB Racing
40 Oliver Clements Colavita Racing
41 Gary Goebel
42 Richard Torine 3CB Racing
43 Otley Freymiller
44 Ron Sloan Bike Haven Race Team
DNF Casey Kohner
DNF Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
DNF Andrew Meyer 3CB Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 42   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Borgmeyer
2 Richard Grunewald
3 Steve Moechnig
4 Liam Ortega
5 Paul Struebing
6 Jonathan Balicki
7 Anthony Hoak
8 Nathaniel Reik BELGIANWERKX
9 Adam Raychel
10 Seth Hansen
11 Natraj Ponna Garner Bicycle Club
12 Nicholas Doney
13 Scott Eisenhardt
14 Marc D'antuono
15 Christian Walding
16 Brian O'halloran xXx Racing-Athletico
17 Jude Mariutto
18 Brian Bierman
19 Matthew Young
20 Marcus Bickford
21 Chris Lavesser
22 Ryan Lemke
23 Cj Kliesmet
24 Nicholas Standiford
25 Samuel Hansen
26 Michael D'hondt
27 Matthew Smalley
28 Daniel Gibes
29 Rick Huebschman
30 Cameron Bradley
31 Tedd Schneidewend
32 Brad Schommer
DNF Davis Dolson
DNF Theodore Pyzyk Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter Team Wisconsin
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
4 Mark Norton
5 Casey Hildebrandt The Underground Project
6 Matthew Kelley SBR Quantum Racing
7 Seth Eckert 801 W. Madison
8 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
9 Tyler Stein L5 Racing
10 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
12 Patrick Brock BELGIANWERKX
13 Jadon Jaeger BELGISNWERKX
14 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
15 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
16 Michael Meteyer Trek Midwest Team
17 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
DNF Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Bill Street
DNF Robert Berry BELGIANWERKX
DNF Keith Tussey Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
DNF Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
3 Jeff Melcher Team Extreme
4 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
5 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
6 Travis Gruchow L5 Racing
7 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
8 James Anders Marquette University
9 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
10 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
11 Phillip Van asten
12 Gaben Moore MadCity Racing
13 Jason Ludtke
14 Robert Vester Palomino American Cyclocross
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
16 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
17 Allen Brunner
18 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
19 Wesley Webb Rat City Racers
20 William Calkins Revolution Cycles Club
21 Jeff Wren Team Extreme
22 Anthony Hoak
23 Brien Christopherson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
24 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
25 Stacy Dahl
DNF Otley Freymiller
DNF Lionel Rocheleau
DNF Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
DNF Jadon Jaeger BELGIANWERKX
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Patrick Knox Hollander Benelux Racing
3 Kyle Kargel
4 Ralph Rufo
5 Jack Zakrajsek
6 Jack Horky
7 Evan Gregory
8 Jackson Hemmig
DNF Sam Keon Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Osborne Team Extreme
2 Flynn Baker
3 Henrique Lowe Tread Head Cycling
4 Domenico Schifano Angry Monkeys Racing
5 Emmett Bock
DNF Dylan Zakrajsek
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Seth Eckert 801 W. Madison
3 Al Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Logan Garey
5 Robert Berry BELGIANWERKX
6 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
7 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
8 Zachary Redding MadCity Racing
9 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
10 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
11 Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
12 Chris Brown
13 Isaac Olson
14 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Zachary Schuster L5 Racing
DNF Brady Frederick Team Velocause
DNF Case Manifold Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Borgmeyer
2 Jeffrey Bopp
3 David Cestelli Trek Midwest Team
4 Michael Sullivan Diablo Cycling
5 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
6 Jason Mcdowell
7 Robert Vester Palomino American Cyclocross
8 Reggie Lund
9 Rick Walls Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
10 Mike Knecht Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
11 Brian Koll Palomino American Cyclocross
12 Brian Halm
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Jeremy Hackbart
15 Casey Kohner
16 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
17 Thomas Leu
18 Todd Somers Colectivo Coffee
19 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
20 Matthew Berland Revolution Cycles Club
DNF Adam Raychel
DNF Michael Garrison Team Velocause
DNF Craig Daemmerich
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lirette Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
2 Theodore Schaff Diablo Cycling
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
5 Anthony James Team Extreme
6 Christopher Berge
7 Scott Ross
8 Aaron Ament Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
9 Christopher Stclair Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
10 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Jon Suyko BELGIANWERKX
12 David Hanrahan Team Pedal Moraine
13 John Young Hollander Benelux Racing
14 Pj Braun Fiets Club Flahute
15 Troy Sable
16 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
17 Brian Petted Team Extreme
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Viel BELGIANWERKX
2 Peter Tampa 3CB Racing
3 Steven Kattman
4 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
5 Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
6 Troy Heineman
7 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
8 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
9 Jeff Wren Team Extreme
10 Chris Mcauliffe xXx Racing
12 Kevin Plato Twin Six
13 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
14 Kurt Greenslit Colavita Racing
15 Andrew Meyer 3CB Racing
16 William Finn
17 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
18 Jon Reetz
19 Richard Knox
20 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
21 Scott Kozic
22 David Woida
23 Karl Norris KS Energy Services / MOSH / Team Wi
24 John Buran
25 Richard Torine 3CB Racing
26 Nicholas Hempel
27 Dennis Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
28 Otley Freymiller
DNF Matthew Terski
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
4 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 John Lichtenberg Diablo Cycling
6 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
7 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
8 Darryl Mataya MadCity Racing
DNF Wayne Simon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Mallory xXx Racing
2 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
3 John Senkerik Team Extreme
4 Oliver Clements Colavita Racing
5 Gary Goebel
6 Peter Ackermann
7 Barney Sheafor Trek Midwest Team
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Ron Sloan Bike Haven Race Team
10 Dennis Klinkert
11 Dan Kerkman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Guagliardo PSIMET Racing
2 Kelli Richter PSIMET Racing
3 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
4 Holly Lavesser Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
5 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
6 Claire Armstrong
7 Nicki Lock BELGIANWERKX
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kae Takeshita Plus One Cycling
2 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
3 Angela Theriault Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Amy Plato Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
5 Wendy Boehm Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
6 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Caroline Haebig
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Andrea Cyr
4 Amy Rider
5 Barbara Karpiuk Team Got Wind?
6 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
7 Amy Schultz
8 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
9 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Emily Keon Hollander Benelux Racing
11 Becky Brockman
12 Heather Gregoire
13 Liz Horning Angry Monkeys Racing
14 Jeanne Kasza
15 Emily Hutcheson
16 Jennifer Schliereed
17 Barbara Grundl
18 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
19 Mary Geralts
20 Cynthia Petted Wisconsin Women Cycling
21 Rachel Vogel
22 Kelly Schneidewend
23 Elizabeth Franczyk
24 Nicole La brie
25 Christine Konkol
DNF Emily June breffle
DNF Lydia Kentarelli
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Kaszajames Team Extreme
2 Ella Knox Hollander Benelux Racing
3 Arielle Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
4 Reese Kaszajames Team Extreme
5 Emma Kerkman
6 Amy Osborne Team Extreme
7 Dorothy Keon Hollander Benelux Racing
8 Beatrix Cornia
9 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Kriete Hollander Cycling p/b ISCorp
2 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 3