Log In
Vic CX Series R1 - Fields of Joy • May 22 2016
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 19 degrees C, wind 32 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Davies St Kilda 52:11:00
2 Mark Mcdougall Alpine Cycling Club 34
3 Jay Butler Full Gas Pedallers 34
4 Darin Lynch Alpine Cycling Club 38
5 William Ockenden Carnegie Caulfield 01:37:00
6 Chris Drummond Melbourne Cycling League 01:50:00
7 Will Halpin MTB Melbourne 02:39:00
8 Michael Moore Melbourne Cycling League 02:43:00
9 Brady Bantick Team Mount Beauty 02:49:00
10 Luke Haines Geelong 02:54:00
11 Rowan Philip Melbourne Cycling League 03:37:00
12 Andy Rogers Melbourne Cycling League 03:50:00
13 Heath Christie St Kilda 03:59:00
14 Wayne Gibbings MTBA 04:00:00
15 Jason Nevins St Kilda 04:02:00
16 Ben Meadley Leongatha Cycling Club 04:31:00
17 Matthew Kemp St Kilda 04:34:00
18 Nick Njegac Geelong MTB 04:55:00
19 Scott Brown Carnegie Caulfield 05:13:00
20 Piper Albrecht Castlemaine Rocky Riders 05:28:00
21 Anakin Williams Carnegie Caulfield 05:33:00
22 Mathieu Mathon None 05:47:00
23 Liam Panozzo Team Mount Beauty 05:54:00
24 Kyp Bosci Melbourne Cycling League 06:58:00
25 Alistair Stewart-jacks Brunswick 07:03:00
26 Nathan Collins Coburg 07:07:00
27 Simon Heppleston Plenty Gorge MTB 07:13:00
28 Sime Moody Wombat MTB 07:13:00
29 Stuart Weir Brunswick 07:19:00
30 Oliver Beaumont Dirt Riders 07:19:00
31 Nicholas Rhodes Geelong 07:24:00
32 Anthony Rybar Melbourne Cycling League 07:45:00
33 Stephen Bick Coburg -1 lap
34 Lachlan Clarke Carnegie Caulfield -1 lap
35 Evan Henley Sunbury -1 lap
36 Jason Nestor Ballarat / Sebastopol -1 lap
37 Mark Randazzo MTBA -1 lap
38 Damian Flatz Red Hill Riders MTB -1 lap
39 Andrew Threlfall Full Gas Pedallers -1 lap
40 Blake Griffiths Hawthorn -1 lap
41 Johannes Oberholster Hawthorn -1 lap
42 Gareth Huth Sunbury -1 lap
43 Lynton Zawadzki Melbourne Cycling League -1 lap
44 James Robertson Bendigo MTB -1 lap
45 Andre Clayden Gold Coast CATS -1 lap
46 Steven Filipov The Fitzroy Revolution MTB -1 lap
47 Brad Jones Dirt Riders -1 lap
48 Stephen Whiting Coburg -1 lap
49 Jayden Manintveld Warragul -1 lap
50 Thomas Lynch Melbourne University -1 lap
51 Ryan Begg Hawthorn -1 lap
52 Craig Mitchell St Kilda -1 lap
53 David Mulhall MTBA -2 laps
54 Cameron Mckenzie Hawthorn -2 laps
55 Craig Towers Brunswick -2 laps
56 Vince Montuoro Carnegie Caulfield -2 laps
57 Xiangranluo Luo Dirt Riders -3 laps
58 Ben Healey St Kilda -3 laps
59 Sam Wyld Adelaide MTB Club -3 laps
60 Scott Blade Cycling Australia -5 laps
61 Trent Goatley Northcote -5 laps
62 Andrew Gordon St Kilda -6 laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Hawkes Brunswick 42:41:00
2 Henry Rawling Brunswick 41
3 Wes Samson Beechworth Chain Gang 01:09:00
4 Daniel Samways St Kilda 01:35:00
5 Daniel Xuereb Hawthorn 01:42:00
6 Christopher Black Melbourne Cycling League 01:51:00
7 Lars Cortsen MTBA 02:30:00
8 Jim Thynne Murindindi 02:43:00
9 Lachlan Friend Brunswick 02:54:00
10 Simon Hurren Melbourne Cycling League 02:54:00
11 Derek Holland Brunswick 03:00:00
12 Michael Addison Sunbury 03:11:00
13 Luke Maher Brunswick 03:14:00
14 Nazario Giuliani Team Mount Beauty 03:39:00
15 Ben Doherty Sunbury 03:54:00
16 Richard Hinze Sunbury 03:56:00
17 Darren Gordon Brunswick 04:02:00
18 Doug Harvey 3RL 04:21:00
19 Alan Caulfield Carnegie Caulfield 04:37:00
20 Drew Berzkalns St Kilda 04:55:00
21 Douglas Allan Zeitgeist Racing 05:18:00
22 Dallas Hamilton MTB Melbourne 05:33:00
23 Dominic Cryan St Kilda 05:47:00
24 Matt Bonwick St Kilda 05:47:00
25 Nicholas Skarajew St Kilda 05:56:00
26 Erich Fangmeier Brunswick 06:03:00
27 Derek Collins MTBA 06:03:00
28 Duncan Macgregor MTBA 06:24:00
29 Dillon Swifte Eastfield BMX 06:30:00
30 Guy Mclaren Melbourne Cycling League 06:44:00
31 Simon Undrill Alpine Cycling Club 06:55:00
32 Joe Patrick Warragul 07:11:00
33 Simon Pearce Beach Road 07:22:00
34 James Dear Brunswick 07:42:00
35 Justin Graham Hawthorn -1 lap
36 Dan Hale Wombat MTB -1 lap
37 Pierre Rehlinger Plenty Gorge MTB -1 lap
38 Thomas Byron Sunbury -1 lap
39 Glenn Tarran St Kilda -1 lap
40 Conall Murphy Blackburn -1 lap
41 Danny Shaheen St Kilda -1 lap
42 Benjamin Young Hawthorn -1 lap
43 Eric Johnson MTBA -1 lap
44 Hans Werner Fat Tyre Flyers MTB -1 lap
45 Bentley Niquet-olden Carnegie Caulfield -1 lap
46 Tom Gray MTBA -1 lap
47 Rob Moss MTBA -1 lap
48 Nick Orloff Maccabi -1 lap
49 Ben Jones Carnegie Caulfield -1 lap
50 Michael Frank Wombat MTB -1 lap
51 Brad Clark none -1 lap
52 Gil Castillo Sunbury -1 lap
53 Robert Srbinovski MTBA -1 lap
54 Richard Bowen Carnegie Caulfield -1 lap
55 Simon Charnock MTBA -1 lap
56 Norm Gray Team Mount Beauty -1 lap
57 James Manners Brunswick -2 laps
58 William Jetnikoff Brunswick -2 laps
59 Mark Drehlich Cycling Victoria -2 laps
60 Sean Pie Eastfield BMX -2 laps
61 Casey Wall Brunswick -2 laps
62 Harry Sturt Carnegie Caulfield -4 laps
63 Peter Johnston MTBA -5 laps
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pretto MTBA 33:35:00
2 Patrick Quiggin Melbourne Cycling League 53
3 Simon Ellis 01:16:00
4 Gwendal Guery 04:54:00
5 Anthony Ffry 05:05:00
6 Kevin Mcdonald St Kilda 05:12:00
7 Andrew Williams Geelong MTB 07:21:00
8 Marc Loeliger The Fitzroy Revolution MTB -1 lap
9 Charlie Cranswick -1 lap
10 Sam Alexander -1 lap
11 Craig Wirthenstcin -1 lap
12 Michael Parks MTBA -1 lap
13 Matthew Lee MTBA -1 lap
14 Trevor Junge -1 lap
15 Damien Jones Red Hill Riders MTB -2 laps
Finishers: Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Van der ploeg Team Mount Beauty 1h04:01
2 Allan Iacuone St Kilda 02:26:00
3 Steven Cusworth Lysterfield District Trail Riders 02:34:00
4 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 03:29:00
5 John Groves Fat Tyre Flyers MTB 04:07:00
6 Ben Walkerden Red Hill Riders MTB 04:23:00
7 Nicholas Norden St Kilda 04:31:00
8 Simon Bishop Melbourne Cycling League 04:41:00
9 Adam Blazevic Fat Tyre Flyers MTB 04:59:00
10 Lewis Rattray Brunswick 05:06:00
11 Danny Kah Carnegie Caulfield 05:15:00
12 Mathew Gray Brunswick 05:15:00
13 Joshua Sek Melbourne Cycling League 05:29:00
14 Josh Abbey Geelong MTB 05:34:00
15 David Ransom Sunbury 05:34:00
16 Warrack Leach Melbourne Cycling League -1 lap
17 Scott Rettino Over Yonder Racing -1 lap
18 Leigh De luca Carnegie Caulfield -1 lap
19 Andrew Low Red Hill Riders MTB -1 lap
20 Ian Kelly Geelong MTB -1 lap
21 Shannon Johnson St Kilda -1 lap
22 Stuart Smith Leongatha Cycling Club -1 lap
23 Alex Drabble Dirt Riders -1 lap
24 Craig Peacock MTBA -1 lap
25 Jasper Albrecht Castlemaine Rocky Riders -1 lap
26 Andrew Sloman St Kilda -1 lap
27 Julien Fleurus Melbourne Cycling League -1 lap
28 Jeremy Soawyer Brunswick -1 lap
29 Cam Woolcock Hawthorn -1 lap
30 Jeremy Hunt Sunbury -1 lap
31 Cyrus Monk Melbourne University -1 lap
32 Steven Payne Preston -1 lap
33 James Fitzgerald Hobart Wheelers -1 lap
34 James Deane Team Mount Beauty -1 lap
35 Aaron Debono Sunbury -1 lap
36 Adrian Jackson Dirt Riders -2 laps
37 Evan Armstrong Hawthorn -2 laps
38 Patrick Oliver Melbourne Cycling League -2 laps
39 Adam Jones Sunbury -2 laps
40 Nicholas Cotterell Brunswick -2 laps
41 Brad Eastick Brunswick -2 laps
42 Andrew Gordon St Kilda -2 laps
43 John Czechowski Hawthorn -2 laps
44 Mark Mos Fat Tyre Flyers MTB -3 laps
45 Dylan Newell Brunswick -6 laps
46 Allister Payne You Yangs -9 laps
47 Adam Lana Geelong MTB -9 laps
48 Julian Spiller Melbourne Cycling League -9 laps
DNF Ray Forbes Carnegie Caulfield
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Anset Warrandyte MTB 41:20:00
2 Naomi Williams St Kilda 10
3 Rebecca Locke The Fitzroy Revolution MTB 01:06:00
4 Brodie Chapman Uni QLD 02:27:00
5 Tessa Fabry Brunswick 02:14:00
6 Josie Simpson Melbourne Cycling League 03:26:00
7 April Mcdonough Geelong MTB 03:31:00
8 Erica Gurner Geelong MTB 03:44:00
9 Amity Mcswan Team Mount Beauty 04:21:00
10 Bridget Slocum Hawthorn 06:01:00
11 Kristi Darby Melbourne Cycling League 06:39:00
12 Sarah Knights Brunswick -1 lap
13 Jenny Macpherson Port Adelaide -1 lap
14 Teagan Atherstone Alpine Cycling Club -1 lap
15 Hannah Geelan Port Adelaide -1 lap
16 Carina Newman Brunswick -4 laps
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philippa Birch Warrandyte MTB 38:09:00
2 Danielle Garden Echuca/Moama 01:22:00
3 Nadia Combe Hawthorn 01:41:00
4 Kadri Poldmets MTBA 02:27:00
5 Leonie Viterbo St Kilda 02:33:00
6 Caroline Clarke MTBA 02:45:00
7 Erin Mitchell Blackburn 02:51:00
8 Courtney Henry MTBA 02:52:00
9 Celine Hepworth Warrandyte MTB 03:12:00
10 Lana Casey Manly Warringah MTB 03:28:00
11 Annie Mollison St Kilda 03:29:00
12 Carole Whitehead Plenty Gorge MTB 03:38:00
13 Meg Perrier MTBA 04:06:00
14 Margarita Williams Geelong MTB 04:47:00
15 Kate Fowler Brunswick 06:11:00
16 Lee Schultz MTBA 06:58:00
17 Clarissa Torcasio Sunbury 09:31:00
18 Amanda Beattie MTBA -1 lap
19 Milla Mclean Melbourne University -1 lap
20 Louise Wolfers Lysterfield District Trail Riders -1 lap
21 Keely Samson Sunbury -1 lap
22 Bronwyn Johns MTBA -1 lap
23 Siobhan Luck St Kilda -1 lap
24 Simone Giuliani Hawthorn -1 lap
25 Rachel Swain Brunswick -1 lap
Finishers: Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Keogh MTBA 42:47:00
2 Aroha Yates Forrest MTB 02:04:00
3 Ella Atkinson Melbourne Cycling League 05:02:00
4 Jo Cullen MTBA -1 lap
5 Annaclara Nardo MTBA -1 lap
6 Lara Srbinovski MTBA -1 lap
Finishers: Cat ?: 6