Log In
2016 VICXS ROUND 5 - CARIBBEAN CROSS • Jul 17 2016
0
0
0
0
0
Clear, 15 degrees C, wind 21 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Newell Brunswick 1h00:56
2 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 01:12:00
3 Ben Walkerden Red Hill Riders MTB 01:12:00
4 Adrian Jackson Dirt Riders 01:12:00
5 Brad Clarke Geelong MTB 01:20:00
6 Steven Cusworth Lysterfield District Trail Riders 02:49:00
7 Adam Blazevic Fat Tyre Flyers MTB 03:13:00
8 Russell Collett Geelong MTB 03:26:00
9 Danny Kah Carnegie Caulfield 04:01:00
10 Stuart Smith Leongatha -1 lap
11 Scott Rettino Over Yonder Racing -1 lap
12 John Groves Fat Tyre Flyers MTB -1 lap
13 Paul Jones Coburg -1 lap
14 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol -1 lap
15 Simon Bishop Melbourne Cycling League -1 lap
16 David Ransom Sunbury -1 lap
17 Lewis Ciddor -1 lap
18 Julien Fleurus Melbourne Cycling League -1 lap
19 Alex Drabble Dirt Riders -1 lap
20 Andrew Sloman St Kilda -1 lap
21 Julian Spiller Melbourne Cycling League -1 lap
22 Anakin Williams Carnegie Caulfield -1 lap
23 Cam Woolcock -1 lap
24 Craig Peacock MTBA -1 lap
25 John Czechowski Hawthorn -1 lap
26 Paul Cullen Brunswick -1 lap
27 Thomas Jones Carnegie Caulfield -2 laps
28 Lee Floyd Geelong MTB -2 laps
29 Peter Arch You Yang MTB -2 laps
30 David Harberts Fat Tyre Flyers MTB -2 laps
31 Mark Mcdougall Alpine -2 laps
32 Mason Austen Hawthorn -2 laps
33 Darin Lynch Alpine -2 laps
34 Nicholas Rhodes Geelong -2 laps
35 Will Halpin MTB Melbourne -2 laps
36 Jasper Albrecht Castlemaine Rocky Riders -2 laps
37 Jacob Sutherland Brunswick -2 laps
38 James Deane Team Mount Beauty -2 laps
39 Phillip Bardsley-smith Alpine -2 laps
40 Evan Henley Sunbury -2 laps
41 Nicholas Cotterell Brunswick -3 laps
42 Liam Jeffries -3 laps
43 Chris Smith St Kilda -3 laps
44 Brad Eastick Brunswick -4 laps
45 Michael Howson Norwood -6 laps
46 Patrick Oliver Melbourne Cycling League -6 laps
47 Angus Thomson Melbourne Cycling League -10 laps
48 Mark Mos Fat Tyre Flyers MTB -11 laps
49 Shaun Krawitz Melbourne Cycling League -12 laps
50 Brett Buckland Alpine -12 laps
51 Aaron Batchelor Brunswick -12 laps
52 Stephen Whiting Coburg -14 laps
53 Andrew Low Red Hill Riders MTB -16 laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Locke The Fitzroy Revolution MTB 54:08:00
2 Naomi Williams The Fitzroy Revolution MTB 38
3 Melissa Anset Warrandyte MTB 01:38:00
4 Tessa Fabry Brunswick -1 lap
5 April Mcdonough Geelong MTB -1 lap
6 Melissa Vandewater The Fitzroy Revolution MTB -1 lap
7 Bridget Slocum Hawthorn -2 laps
8 Leonie Viterbo St Kilda -2 laps
9 Erin Mitchell Blackburn -2 laps
10 Caroline Clarke MTBA -2 laps
11 Carole Whitehead Plenty Gorge MTB -4 laps
DNF Josie Simpson Melbourne Cycling League
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Thorne 52:37:00
2 Mason Hender St Kilda 5
3 Lynton Zawadzki Melbourne Cycling League 5
4 Damien Bovalino Brunswick 39
5 Alistair Stewart-jacks Brunswick 46
6 Rowan Philip Melbourne Cycling League 46
7 Chris Maccan Hawthorn 46
8 Elliot Long Zeitgeist Racing 01:02:00
9 Ben Meadley Leongatha 01:13:00
10 Blake Griffiths Hawthorn 01:31:00
11 Wayne Gibbings MTBA 01:44:00
12 Andrew Slwwman 01:44:00
13 Simon Hawkes Brunswick 01:56:00
14 Will Lumby Leongatha 01:58:00
15 Damian Flatz Red Hill Riders MTB 01:58:00
16 Andy Rogers Melbourne Cycling League 02:15:00
17 Heath Christie St Kilda 02:15:00
18 Anthony Drofenik Melbourne Cycling League 02:42:00
19 Ryan Begg Hawthorn 02:54:00
20 Anthony Wallace Carnegie Caulfield 03:01:00
21 Craig Mitchell St Kilda 03:06:00
22 Steve Munyard Geelong MTB 03:26:00
23 Henry Rawling Brunswick 03:29:00
24 Nick Finch 03:33:00
25 Jason Cooper St Kilda 03:40:00
26 Stephen Bick Coburg 03:40:00
27 Nathan Collins Coburg 04:13:00
28 Wes Samson Beechworth Chain Gang -1 lap
29 Piper Albrecht Castlemaine Rocky Riders -1 lap
30 Sime Moody Wombat MTB -1 lap
31 Steven Filipov The Fitzroy Revolution MTB -1 lap
32 Rik Blazevic Fat Tyre Flyers MTB -1 lap
33 Simon Heppleston Plenty Gorge MTB -1 lap
34 Andrew Hutcheson Sunbury -1 lap
35 Mark Geary Rocky Riders -1 lap
36 Wayne Dalli St Kilda -1 lap
37 Robbie Gahan-hannibal Brunswick -1 lap
38 Dillon Swifte Eastfield BMX -1 lap
39 Nick Mifsud Brunswick -1 lap
40 Kyp Bosci Melbourne Cycling League -1 lap
41 Adrian Janiszewski Melbourne Cycling League -1 lap
42 Anthony Rybar Melbourne Cycling League -1 lap
43 David Donald MTBA -1 lap
44 Lachlan Clarke Carnegie Caulfield -1 lap
45 David Mulhall MTBA -2 laps
46 Cameron Mckenzie Hawthorn -4 laps
47 Hal Hunter Hawthorn -5 laps
48 Jordie Lindstrom St Kilda -7 laps
49 Vince Montuoro Carnegie Caulfield -9 laps
50 Brad Jones Dirt Riders -12 laps
DNF Xiangran Luo luo Dirt Riders
DNF Andrew Gordon Brunswick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Combe Hawthorn 43:43
2 Dale Maizels Eastern Veterans 7
3 Jo Hunter Melbourne Cycling League -1 lap
4 Vanessa Jackson MTB Melbourne -1 lap
5 Alice Lewis Sunbury -1 lap
6 Aroha Yates Forrest MTB -1 lap
7 Kate Fowler Brunswick -1 lap
8 Clarissa Torcasio Sunbury -1 lap
9 Rachel Swain Brunswick -1 lap
10 Melissa Mackenzie Hawthorn -1 lap
11 Sienna Grove Dirt Riders -1 lap
12 Jo Cullen MTBA -2 laps
13 Tess Mercer -2 laps
14 Keely Samson Sunbury -2 laps
15 Bronwyn Johns MTBA -2 laps
16 Yvette Browne Brunswick -3 laps
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clint Perrett Carnegie Caulfield 39:46
2 Trent Piribauer Forrest MTB +1:47
3 Pierre Rehlinger Plenty Gorge MTB +2:11
4 Daniel Xuereb Hawthorn +2:20
5 Ashley Crowther Brunswick +2:26
6 Damien Devereux St Kilda +2:44
7 Gwendal Guery MTBA +2:51
8 Adrian Zanardo Melbourne Cycling League +3:18
9 Sam Clarke Carnegie Caulfield +3:21
10 Ben Jones Carnegie Caulfield +3:28
11 Simon Hurren Melbourne Cycling League +3:45
12 Lewis Crofts Sunbury +3:45
13 James Manners Brunswick +3:45
14 Stuart Cameron St Kilda +3:45
15 Casey Wall Brunswick +3:59
16 Dave Beasley Fat Tyre Flyers MTB +3:59
17 Christopher Black Melbourne Cycling League +3:59
18 Lars Cortsen St Kilda +4:06
19 Lachlan Friend Brunswick +4:09
20 Douglas Allan Zeitgeist Racing +4:36
21 Jim Thynne Murindindi -1 lap
22 Richard Hinze Sunbury -1 lap
23 Adrian Dipierro MTBA -1 lap
24 Nikolai Rossouw Melbourne University -1 lap
25 Jonathon Keane Brunswick -1 lap
26 Bradley Coad St Kilda -1 lap
27 Nicholas Skarajew St Kilda -1 lap
28 Nicholas Deane Warrandyte MTB -1 lap
29 Guy Mclaren Melbourne Cycling League -1 lap
30 Ron Nott Melbourne Cycling League -1 lap
31 Eden Shields Leongatha -1 lap
32 Colin Bell Sunbury -1 lap
33 Erich Fangmeier Brunswick -1 lap
34 Luke Maher Brunswick -1 lap
35 Heath Jackson Blackburn -1 lap
36 Michael Addison Sunbury -1 lap
37 Dominic Cryan St Kilda -1 lap
38 Edwin Muggleton Preston -1 lap
39 Harry Sturt Carnegie Caulfield -1 lap
40 Justin Graham Hawthorn -1 lap
41 Paul Kelly Brunswick -1 lap
42 Richard Williams Geelong MTB -1 lap
43 Rob Moss MTBA -1 lap
44 Glenn Tarran St Kilda -1 lap
45 Christopher Morris Ballarat / Sebastopol -2 laps
46 Mark Drehlich Melbourne Cycling League -2 laps
47 Gil Castillo Sunbury -2 laps
48 Tim Rawling Brunswick -2 laps
49 Nick Orloff Maccabi -2 laps
50 Robert Srbinovski MTBA -3 laps
51 William Jetnikoff Brunswick -3 laps
52 Sean Pie Eastfield BMX -3 laps
53 Simon Charnock MTBA -3 laps
54 Tom Crowle Northcote -9 laps
Finishers: Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aydn Finlay MTBA 40:33:00
2 Travis Grenfell MTBA -1 lap
3 Mark Geary Rocky Riders -1 lap
4 Julian Sadleir Carnegie Caulfield -1 lap
5 Georg Molz Cycling Victoria -1 lap
6 Chris Bray Brunswick -2 laps
7 Steven Boyd -2 laps
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzie Latta Hawthorn 40:17:00
2 Peta Sirec Brunswick 43
3 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB 03:01:00
4 Lara Srbinovski MTBA 04:14:00
5 Kate Keown MTBA 04:23:00
Finishers: Cat ?: 5