Log In
Elm City CX, CT Series of Cross Finale! • Dec 13 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.4
2.9
3.9
4.1
4.5
Partly Cloudy, 57 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
2.9
Moisture
3.9
Accel
4.1
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Mollo JAMIS
2 Keith Mullaly
3 Cameron Scott NORTHAMPTON CYCLING CLUB/ JAM FUND
4 Anson Ross CLR/WWW.CLRRACING.COM
5 Patrick Sullivan JOE'S GARAGE
6 Andrew Piper FRITZ'S BIKE SHOP - WORCESTER MA
7 Kurt Daniello LAUREL
8 Eric Wyzga NESS
9 Christian Baks BIKEMAN.COM
10 Craig Ross CANNONDALE
11 Dan Stine Laurel Bike Club
12 Patrick Cochran ecv | essex county velo
13 Scott Frison NHBC
14 Taylor Valentine NEW HAVEN BICYCLING CLUB
15 Cassidy Vare MAIN LINE CYCLES
16 Alex Binkley CRCA/JLVELO NYC
17 Dan Gudberg CANNONDALE
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Ceglio PANIAGUA CYCLING
2 Jeremy Zeidner PANIAGUA CYCLING
3 Ian Macdonald MVCX
4 Hanjiro Kawai BCA LINEN
5 Benjamin Bruce CHESHIRE CYCLE RACING
6 Cuneyt Eviner BROOKLYN VELO FORCE
7 Aime Bourdon NORTHAMPTON CYCLING CLUB
8 Wade Swift SWIFT INNOVATIONS
9 Evan Tobey HANDSOME JERKS RACING
10 David Britt-friedman
11 Darrin Beek
12 Fabian Esponda LAUREL
13 Thomas Ricardi TCR CYCLOCROSS RACING
14 Sean Walsh
15 Bruce Rychlik
16 Ian Mcfarland MYSTIC VELO CLUB
17 Scott Birdsey HRRT
18 Andris Skulte HORST ENGINEERING
19 Mike Horton HANDSOME JERKS RACING
20 Tommy Servetas NYCROSS P/B CRAFT
21 John Winchester LAUREL
22 Gabe Jiran GHCC
23 Philip Bloomfield BIKE EXPRESS
24 Andrew Strauss CLASS CYCLES
25 Donald Massonne HRRT
26 Gregg Ferraria CHESHIRE CYCLE RACING
27 Daniel Servetas CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
28 Morgan Rueckert TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
29 Jeffery Roshko
30 Steve Lamb LAUREL BICYCLE CLUB
31 Matthew Lang
32 Tom Williams HANDSOME JERKS RACING
33 Rick Perner SILK ROAD CYCLES/HATCHMAP
34 Andrew Johnson
35 Tony Rector
36 Christopher Zerrip UNION VELO
37 Brendon Nicholas SILK ROAD CYCLES P/B HATCHMAP
38 David Ames
39 Andrew Demeter
40 Keith Bangs
41 Steve Kiel JOE FIX ITS RACING
42 Dave Heltke LAUREL BIKE CLUB
43 Phillip Maronilla KISSENA CYCLING CLUB
44 Randy Dueck
45 Robert Marcks
46 Greg Hammontree SILK ROAD CYCLES/HATCHMAP
47 Michael Pereiro
48 Matt Ampleman YALE
49 Christopher Labby
50 Drew Reilly
51 Ian Thompson LAUREL
52 Joshua Bressem
53 Athos Rassias
54 Matthew Carta
55 Josh Barbero
56 Lars Edeen LAUREL BICYCLE CLUB
57 Chris Mahoney
58 Eamonn Dougherty MINEOLA BICYCLE RACING TEAM
59 Michael Grome YALE UNIVERSITY
60 Matthew Waskiewicz TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
61 Aaron Mortensen
62 Alan Burgess CHESHIRE CYCLE RACING
DNF Ben Jankowski UNION CYCLING
DNF Gregory Nowak
DNF Randall Dutton TEAM HORST SPORTS
DNF Chris Desrosiers
DNF Max Thorn
DNF Rephael Bildner YALE BULLDOG CYCLING
DNF Andrew Reed
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 31   Cat 5: 22   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xander Jones CCAP P/B STORRS CENTER CYCLE RACING
2 Timmy Desrosiers RIVERSIDE RACING
3 Johnny Meyerle BETHEL CYCLE
4 Alexander Rychlik
5 Timothy Stephenson NORTHWEST REGIONAL YOUTH CX TEAM
6 Lucas Amoroso
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Cote EASTERN BLOC CYCLING CLUB
2 Ryan Zwick CCAP/CYCLING CONCEPTS
3 River de la vida Williams JOE'S GARAGE
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Ricardi CCAP NORTHEAST CX JR. TEAM
2 Benjamin Gyulay CCAP
3 Luke Anthony CCAP
4 Rex Davis NEWTOWN CCAP REGIONAL CX TEAM
5 Ben Stokes FCYCT/CCAP
6 Cade Fravel FAIRFIELD COUNTY YOUTH CYCLING
7 Reece Davis NEWTOWN CCAP REGIONAL CX TEAM
8 Riley Nakamura FAIRFIELD COUNTY YOUTH CYCLING TEAM
9 Carlos Cristoffanini OGRCC
10 Aeryn Northway HAMDEN CHESHIRE RAIL TRAILERS
11 Sarah Gibertoni CHESHIRE CYCLE RACING
12 Mia Dannucci NEWTOWN CX TEAM
13 Alan Becker FCYCT/CCAP
14 Cabry Lueker
15 Neil Kansal CCAP
16 Aidan Nolde NUTMEG YOUTH TRIATHLON TEAM
17 Noah Phillips
18 Sadie Rueckert TEAM SEASONS FEDERAL CREDIT UNION
19 Nathaniel Summers THE RAILTRAILERS
20 Liam Monahan CCAP
DNF Ethan Nolde NUTMEG YOUTH TRIATHLON TEAM
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Kubisek CHESHIRE CYCLE RACING
2 Tim Batta BARKS XWRECK ADVENTURE
3 Scott Livingston HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
4 Wade Summers HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
5 Philip Lavoie C3 RACING
6 Laurence Merling EXPO WHEELMEN
7 Brian Kelley PAWLING CYCLE AND SPORT
8 Stan Lezon AETNA-EXPO WHEELMEN
9 Dominique Desmonts TEAM DANBURY AUDI
10 John Meyerle BETHEL CYCLE
11 Dan Reiners KISSENA CYCLING CLUB
12 Mike Richter
DNF Arthur Roti HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING T
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Tarbox EXPOWHEELMEN
2 Patrick Cunningham HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
3 Geoffrey House NORTHAMPTON CYCLING CLUB
4 Matthew Graham CYCLE-SMART
5 Michael Parent CYCLOCROSSWORLD.COM
6 Joseph Lellman NORTHAMPTON CYCLING CLUB
7 James Mcdevitt CYCLE-SMART
8 Thierry Blanchet NAV - NORTH AMERICAN VELO
9 Fabian Esponda LAUREL
10 Chris Joinnides EAST END-KREB CYCLE
11 Michael Seo TOTAL TRAINING AND ENDURANCE
12 Rich Allen EXPO WHEELMEN
13 Keith Honda EXPO WHEELMEN
14 Chris Winter
15 Philip Plouffe
16 Joe Candeias EXPO WHEELMEN
17 Matthew Snow FELT FRD
18 Denis Nies CLASS CYCLESOVENS OF FRANCE
19 David Marti
20 Rick Mayer LAUREL
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE WILL
2 David Goodwin NORTHAMPTON CYCLING CLUB
3 Ken Coleman BCA/LINEN
4 Alan Lesage 1K2GO COFFEE/BURRIS LOGISTICS
5 Scott Wade
6 Paul Hayes
7 Steven Abbott
8 Tom Doucette NEBC P/B CYCLE LOFT
9 Ron Grandchamp FAMILY BIKE RACING
10 David White 1K2GO
11 Guy Daniello LAUREL/AMITY BIKES
12 Scott Mullin RIDGEFIELD BICYCLE SPORT CLUB
13 Lawrence Purtill STEDMANS BICYCLE CO
14 Todd Samuelson PEDAL POWER/ CANNIBAL VELO
15 Peter Finch CANNIBAL VELO CLUB/AECOM
16 Dan Griffin ZANES CYCLES
DNF David Reed MYSTIC VELO CLUB/NEMCA
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eneas Freyre TTENDURANCE
2 Joshua Anderson RIVERSIDE RACING
3 Todd Bowden TREK CX COLLECTIVE
4 Aaron Oakes NYCROSS P/B CRAFT
5 Scott Yarosh NORTHAMPTON BICYCLE RACING
6 Coakley Jopling BIKEMAN.COM
7 Hunter Pronovost CHESHIRE CYCLE RACING - CYCLISTSARE
8 William Goodman TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
9 Camden Brooks CORNER CYCLE/BAY HILL CAPITAL
10 David Maynard CHESHIRE CYCLE RACING
11 Daniel Coady BIKEREG.COM CYCLING CLUB
12 Brett Baumann BURNSIDE FORGE
13 Roger Young NYCROSS
14 Mark Gunsalus CLIF BAR / PACTIMO
15 Cassandra Maximenko VAN DESSEL/ISM/POWERBAR/CHALLENGETI
16 Keith Gauvin EXPO WHEELMEN
17 Alan Lesage 1K2GO COFFEE/BURRIS LOGISTICS
18 Joe Clemenet SEASIDE/ECV
19 Paul Weiss PORTLAND VELO CLUB/CYCLEMANIA
20 Mark Wendolowski
21 Greg Gunsalus BAYHILLCAPITAL P/B CORNER CYCLE
DNF Noah Barrow KMS CYCLING - KILLINGTON MOUNTAIN S
DNF Vivien Rindisbacher KMS CYCLING - KILLINGTON MOUNTAIN S
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Yarosh NORTHAMPTON BICYCLE RACING
2 Eric Wyzga NESS
3 Joe Clemenet SEASIDE/ECV
4 Brett Baumann BURNSIDE FORGE
5 Alan Burgess CHESHIRE CYCLE RACING
6 Ryan Zwick SEASONS CCAP
7 Thierry Blanchet NAV - NORTH AMERICAN VELO
8 Brendan Mahoney G.S. LA CHIOCCIOLA
9 James Mcdevitt CYCLE-SMART
10 Fabian Esponda LAUREL
11 Peter Geloso LAUREL BIKE CLUB
12 Gus Crothers LAUREL BIKE CLUB
13 Marty Waters LAUREL BICYCLE CLUB
14 Gregory Nowak
15 Brian Burke CYCLING CONCEPTS
16 Scott Birdsey HRRT
17 Gregory Nowak
18 Alecia Faustini LAUREL BIKE CLUB
19 Adam Nolde LAUREL BICYCLE CLUB
20 Mark Cicero WIDE LOAD ATHLETIC CLUB
21 Kerry Robair TEAM EDGE
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Harvey HRRT
2 Karen Purtill STEDMANS BICYCLE CO
3 Aimee Layton CRCA / CITYMD RACING
4 Alicia Wendolowski NORTHAMPTON CYCLYING CLUB
5 Kyra Kenwood
6 Gabrielle Yarosh NORTHAMPTON BICYCLE RACING
7 Kim Dubord CYCLING CONCEPTS RACING TEAM
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko VAN DESSEL/ISM/POWERBAR/CHALLENGETI
2 Turner Ramsay KMS CYCLING - KILLINGTON MOUNTAIN S
3 Alecia Faustini LAUREL BIKE CLUB
4 Joanne Ross CANNONDALE
5 Heidi Baks PAWLING CYCLE & SPORT
6 Lizzy Gunsalus BAYHILL CAPITAL P/B CORNER CYCLE
7 Kelli Montgomery STAGE 1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1