Log In
BikeneticX p/b Lost Rhino Brewing • Dec 13 2015
5.9
3.1
3.6
4
2.9
Clear, 67 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
3.1
Moisture
3.6
Accel
4
Tech
2.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters Haymarket Cycling 58:20.3
2 Jason Cyr TEAM NOVONORDISK 58:21.8
3 Raul Rojas DCMTB 59:03.7
4 Francis Tatem 59:28.0
5 Larry Miller CROSSHAIRS CYCLING P 00:22.0
6 Michael Berry ARMD 00:43.0
7 Benjamin Kuhlman PRO MOUNTAIN OUTFITT 00:56.8
8 Brian Shields TEAM CARYTOWN BICYCL 01:01.0
9 Marko Rajkovic BICYCLESPACE / ADVEN 01:18.0
10 Elliott Caldwell CROSSHAIRS CYCLING P 01:58.0
11 Kevin Hays CROSSHAIRS P/B BIKE 03:21.2
12 Daryl Grissom SEAVS / HAYMARKET BI 04:45.6
13 Sean Yeager ALTIUS CYCLING TEAM 04:51.8
14 Marcus Provine BIKE DOCTOR/BAYSIDE 03:11.0
DNF Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 21:15.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Robinson TEAM BIKENETIC 43:50.4
2 Ryan Cullen DESIGN PHYSICS RACIN 43:51.6
3 Benjamin Harris ROCK CREEK VELO 44:45.3
4 Peter Tyson TEAM BIKENETIC 45:00.3
5 Allan Wallace BIKE DOCTOR P/B NORT 45:17.6
6 Roman Semenov ROUTE 1 VELO/ARROW B 45:39.1
7 Evan Thomas-arnold DISTRICT HARDWARE CY 45:56.2
8 John Switzer BIKE DOCTOR/VISIT FR 45:57.9
9 Shannon Field ADVENTURES FOR THE C 46:45.9
10 Kevin Hays CROSSHAIRS P/B BIKE 47:01.2
11 Edward Patrick WWVC RACING 47:13.5
12 Sean Gordon SQUADRA COPPI 47:16.5
13 Zachary Berkow ROCK CREEK VELO 47:31.9
14 Jon Fields 47:46.1
15 Allyson Tufano SPORTIF COACHING GRO 47:51.3
16 Jay Owen TEAM BIKENETIC 48:19.4
17 Robert Carrico ALTIUS CYCLING TEAM 48:48.5
18 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 49:08.1
19 Tom Simchak DISTRICT VELOCITY RA 49:24.2
20 Adam Fulcher ROCK CREEK VELO 49:44.4
21 John Messersmith ALTIUS CYCLING TEAM 50:11.5
22 Peter Henry ALTIUS 50:12.7
23 Alexnder Gray TEAM BBC P/B BALTIMO 50:42.0
24 Matthew Aune 42:24.1
25 Brian Mattern SQUADRA COPPI 43:06.1
26 Bruce Potter 51:43.7
DNF Andrew Parker 17:32.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Irvin CROSSHAIRS CYCLING P 0:39:24.014
2 Benjamin Mogren RACE PACE BICYCLES 0:39:37.507
3 Jimmy Sosinski 0:40:19.474
4 David Fischer 0:40:34.893
5 Adam Ward WICKED WASH 0:40:37.039
6 Damian Walsh 0:40:49.695
7 Kevin Sundeen GREAT ESKAPE 0:40:55.945
8 Dave Kirschner TEAM BIKENETIC 0:40:56.257
9 Christian Zegal DISTRICT TACO CYCLIN 0:41:15.863
10 Jon Fields 0:41:20.445
11 Christopher Tank 0:41:27.581
12 Greg Gibson SEAVS/HAYMARKET 0:41:34.925
13 Nathan Cristler T3 HONU 0:41:36.367
14 Dylan Stagner POTOMAC VELO CLUB 0:41:59.378
15 Justin Free ENDORPHIN FITNESS CY 0:42:02.871
16 Matthew Conte DCMTB 0:42:22.660
17 Elliott Cheresh 0:42:23.378
18 Robert Steele US MILITARY ENDURANC 0:42:50.945
19 Jim Harman EX2ADVENTURES 0:43:04.691
20 Unknown Rider 0:43:10.524
21 Ian Hardman TEAM BIKENETIC 0:43:19.109
22 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:30.600
23 Ian Cameron FARTS 0:43:31.243
24 Michael Bender THE BIKE LANE 0:43:33.302
25 Jason Miller TEAM XXL 0:43:37.888
26 Karl Liebert 0:43:43.622
27 Aaron Richardson VDAY 0:43:56.955
28 Juan Constanza PHASE CYCLING 0:44:19.073
29 Lucas Beirne NCVC/UNITEDHEALTHCAR 0:44:27.631
30 Michael Hepp 0:44:30.865
31 Matthew Kuhn KELLY BENEFIT STRATE 0:44:39.291
32 Ricky Deleyos SEXY SPEEDOS ON FOXY 0:45:10.016
33 David Mccurdy CROSSHAIRS CYCLING P 0:45:11.382
34 Adam Issenberg 0:45:15.774
35 Michael Minnis 0:45:22.169
36 Marc Koblentz NCVC/UNITEDHEALTHCAR 0:45:22.696
37 Christopher Krebs TEAM PUNCH 0:45:22.955
38 Ian Buggey TEAM BIKENETIC 0:45:59.237
39 Daniel Hoefert 0:45:59.861
40 Sean Murnane TRS RACING 0:46:19.412
41 Nicholas Pazzaglia DRANK TOO MUCH BROWN 0:46:36.147
42 Pete Von loewe THE BIKE LANE 0:47:01.664
43 Jack Lanier 0:47:06.109
44 Michael Levesque PHASE CYCLING 0:47:13.634
45 William Pott PHOENIX BIKES 0:38:02.249
46 John Hoyt 0:38:18.995
47 Robert Spinks TEAM BIKENETIC 0:38:54.047
48 Paul Hunt 0:39:06.007
49 Bryan Diederich WHOLE WHEEL VELO CLU 0:39:13.118
50 Carson Filipowski 0:39:28.890
51 Glenn Stevens ARTEMIS RACING 0:39:30.977
52 Gilbertace Apacible DISTRICT TACO CYCLIN 0:39:33.381
53 Charlie Lewis 0:40:01.119
54 Joshua Pierce BIKENETIC FALLS CHUR 0:40:55.561
55 Joel Christie 0:41:02.231
56 James Maiden ABRT 0:41:22.314
57 Todd Searle 0:42:09.099
58 Demetris Taylor PHASE CYCLING 0:42:09.242
59 Andrew Karr DISTRICT HARDWARE CY 0:42:19.005
60 Brian Ezzelle PROGRESSIVE GRAPHICS 0:48:31.381
61 Jonathan Poole 0:08:01.060
62 Alex Morse 0:08:30.153
DNF Jonathan Treloar 0:00:00.000
DNF Mark Lyon-vaiden ADVENTURES FOR THE C 0:08:01.901
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 26   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Shields 0:42:25.015
2 Robert Caudill 0:43:36.849
3 Phill Melton GREAT ESKAPE 0:43:37.828
4 Davis Kuykendall THE MONADS 0:43:40.167
5 Francis Craig 0:45:13.790
6 Nicholas Wood 0:45:28.238
7 Rob Duncan 0:45:44.409
8 Danny Romanoff DISTRICT HARDWARE CY 0:36:48.328
9 Matthew Huisman 0:37:07.273
10 Jason Hade 0:37:21.036
11 Jesse Godby 0:37:21.625
12 Pablo Bachelet TEAM BIKENETIC 0:37:36.912
13 John Becking 0:37:38.113
14 Llewellyn Davis 0:37:50.070
15 Scott Leary 0:37:59.671
16 Hendrik Gilmer 0:38:19.311
17 Patrick Dennis 0:38:39.814
18 Tyler Corson-rikert 0:38:40.898
19 Bless Gomes PHOENIX BIKES 0:39:10.882
20 Sean Mcknight 0:39:21.704
21 Louis Kluger 0:39:23.270
22 Larry Cautilli THE BIKE LANE 0:39:34.090
23 Dustin Wright 0:39:45.566
24 Joshua Kinnetz 0:39:59.192
25 Charles Valade Velominati 0:40:00.180
26 James Wilt 0:40:36.305
27 Seth Pollack 0:40:43.206
28 Matt Holmes 0:40:47.839
29 Fernando Barrientos 0:41:02.510
30 Mallory Buford 0:41:26.178
31 Matthew Wright 0:42:15.650
32 John Foster UNATTACHED 0:42:22.048
33 Matt Moore 0:43:03.862
34 Rick Anderson DISTRICT HARDWARE CY 0:43:07.883
35 Tom Bendien SAW ARMOR 0:43:42.878
36 Addison Larrow Wild Yeti Racing 0:44:15.275
37 Gabriel Bell 0:44:03.387
38 Taylor Hayek 0:08:47.726
39 David Martineau 0:09:33.392
DNF Gerald Henderson V-DAY 0:12:11.982
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 28   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch NCVC/UNITEDHEALTHCAR 16:16.8
2 Andrew Nelson NCVC/UNITEDHEALTHCAR 16:22.3
3 August Milliken ROCK CREEK VELO 16:32.2
4 George Provine SPORTIF COACHING GRO 18:09.3
5 Nathan Cusack ROCK CREEK VELO 18:29.8
6 Jesse Rider ROCK CREEK VELO 18:38.9
7 Jack Dempsey NCVC/UNITEDHEALTHCAR 18:43.1
8 Ansel Casper HPC 19:04.6
9 Dillon Cosper BALTIMORE YOUTH CYCL 19:19.3
10 Luke Flaxman WICKED WASH RACING 19:44.3
11 Andre Gates NCVC/UNITEDHEALTHCAR 19:44.6
12 Presley Evans ENDORPHIN FITNESS JU 19:45.1
13 Graham Buccheri BYC 20:18.4
14 Lance Provine SPORTIF COACHING GRO 20:25.8
15 Robert Potter BALTIMORE YOUTH CYCL 21:14.0
16 Artun Duransoy NCVC/UNITEDHEALTHCAR 21:46.7
17 Christopher Hardee ROCK CREEK VELO 22:32.1
18 Jack Levine NCVC/UNITEDHEALTHCAR 22:51.8
19 Henry St. ours BALTIMORE YOUTH CYCL 23:25.4
20 Jack Reed THE BIKE LANE 23:31.2
21 Tristan Raab NORTHERN VIRGINIA CO 25:52.6
22 Edwin Sloman BICYCLE OUTFITTERS R 26:11.6
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson ANTIETAM VELO CLUB 46:53.8
2 Max Pulone BALTIMORE YOUTH CYCL 47:01.4
3 Samuel Kristy ENDORPHIN FITNESS JU 49:19.2
4 Marcus Provine 49:33.5
5 Andrew Nelson NCVC/UNITEDHEALTHCAR 49:50.3
6 Alex Kasch NCVC/UNITEDHEALTHCAR 50:48.0
7 Andrew Strohmeyer SPORTIF/PATAPSCO BIC 41:33.8
8 Bo Rider ROCK CREEK VELO 41:59.4
9 Usman Zafar PHOENIX BIKES 42:08.2
10 Aidan Dixon ROCK CREEK VELO 42:13.4
11 Maximus Oleynik RCV 42:14.2
12 Sebastian Silberman KELLY BENEFIT STRATE 42:58.5
13 Brandon Carboni ROCK CREEK VELO 43:10.0
14 George Provine 44:54.8
15 Matthew Hourihan BALTIMORE YOUTH CYCL 44:58.6
16 Jeremy Siedor KELLY BENEFIT STRATE 45:49.1
17 Jorge Martinez PHOENIX BIKES 47:11.7
18 Nicholas Moroney KELLY BENEFIT STRATE 48:38.8
19 Noe Cuadra PHOENIX BIKES 49:33.9
20 Jorge Guevara martinez PHOENIX BIKES 49:51.4
21 Terran Potter BALTIMORE YOUTH CYCL 42:12.4
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Lynott BYC BALTIMORE YOUTH 11:03.6
2 Jacob Gerkens BALTIMORE YOUTH CYCL 11:36.6
3 Owen Bott BALTIMORE YOUTH CYCL 12:21.7
4 Mikey Miller XXL 12:26.0
5 Jewel Bartels 12:43.0
6 Julian Amick BALTIMORE YOUTH CYCL 13:03.2
7 Nicolas Holland BALTIMORE YOUTH CYCL 13:05.9
8 Finn Leary BALTIMORE YOUTH CYCL 13:06.1
9 Alyssa Sarkisov ROCK CREEK VELO 13:12.7
10 Flecijn Benedetta 13:16.7
11 Quinn Rehkemper BALTIMORE YOUTH CYCL 14:18.0
12 Brydon Patschke BYC 14:50.4
13 Holly Von loewe 16:29.7
14 Edward Jones 16:51.3
15 Elijah Pelton BIKENETIC 18:17.5
16 Flora Pelton BIKENETIC 19:25.6
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters VAN DESSEL FACTORY T 36:25.2
2 Kimani Nielsen CROSSHAIRS CYCLING P 36:33.4
3 Daniel Proulx KELLY BENEFIT STRATE 36:35.6
4 Joe Lillibridge C3 - TWENTY20 CYCLIN 37:06.7
5 Jeremy Gardner DISTRICT HARDWARE CY 37:33.6
6 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 37:54.7
7 Marko Rajkovic BICYCLESPACE / ADVEN 38:13.3
8 John Dove CROSSHAIRS CYCLING P 38:35.8
9 Iain Banks ABRT/PARVILLA CYCLES 39:19.8
10 Douglass Gray 39:37.4
11 Scott Thompson SQUADRA COPPI 40:53.7
12 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 37:54.8
DNF Knight Elsberry NCVC/UNITEDHEALTHCAR 16:02.8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Covas NCVC/UNITEDHEALTHCAR 39:17.1
2 Gregory Butler SQUADRA COPPI 39:26.5
3 Brad Hawk TEAM BIKENETIC 39:47.4
4 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 39:50.7
5 Scott Harvey BAYSIDE VELO/BIKE DO 40:06.0
6 Mark Sanford BIKE LINE 40:25.3
7 Robert Chase CONTENDER BICYCLES 40:31.5
8 Brian Geary SPORTIF COACHING GRO 40:36.7
9 Greg Gibson SEAVS/HAYMARKET 40:39.2
10 Michael Thaxton ABRT 40:43.8
11 James Wiedhahn TEAM BIKENETIC 41:24.4
12 William Kruse NCVC/UNITEDHEALTHCAR 41:32.4
13 John Reed THE BIKE LANE 41:33.8
14 Keith Kaetzel VELOSPORTS RACING/FF 41:49.9
15 Jason Dempsey NCVC/UNITEDHEALTHCAR 42:13.0
16 William Faucette 42:13.9
17 Mike Trumpfheller DCMTB 42:18.4
18 Howard Hayes SPORTIF COACHING GRO 42:34.2
19 Scott Evans ENDORPHIN FITNESS / 42:46.0
20 Josh Woodson WWVC RACING 42:50.5
21 Brian Indre TEAM BIKENETIC 43:06.6
22 Eric Ciccoretti NCVC/UNITEDHEALTHCAR 43:11.7
23 John Scicchitano TEAM BIKENETIC 43:15.0
24 Scott Bricker 43:30.1
25 Guilherme Roschke SPORTIF COACHING GRO 43:33.0
26 Brandon Cogswell BIKE RACK RACING 43:43.7
27 Hamilton Hardman TEAM BIKENETIC 44:37.3
28 Aaron Ghais SPORTIF COACHING GRO 44:51.6
29 Chris Spurrier US MILITARY ENDURANC 45:17.5
30 David Stearman TEAM BIKENETIC 45:23.9
31 George Lewis TEAM BIKENETIC 45:42.4
32 Juan Constanza PHASE CYCLING 45:46.0
33 Lucas Beirne NCVC/UNITEDHEALTHCAR 45:58.0
34 Pete Blair SEAVS/HAYMARKET 46:04.9
35 Hans Ruppenthal 37:21.6
36 Keith Buell TEAM BIKENETIC 37:48.8
37 Glenn Stevens ARTEMIS RACING 37:56.4
38 Marc Amick TEAM BBC 38:21.6
39 Jonathan Levine TEAM BIKENETIC 38:24.9
40 Vince Tur-rojas NCVC/UNITEDHEALTHCAR 39:38.0
41 James Carlson POTOMAC VELO CLUB 39:58.1
42 James Maiden ABRT 41:00.8
43 Jarrett Conway DISTRICT HARDWARE CY 42:08.5
44 Demetris Taylor PHASE CYCLING 42:48.4
45 Erik Pelton TEAM BIKENETIC 45:34.3
46 Gerald Henderson V-DAY 37:42.6
DNF Jay Schrum CLARK CONSTRUCTION 08:11.5
DNF Aaron Welsh NCVC/UNITEDHEALTHCAR 08:42.8
DNF Michael Marinaro KELLY BENEFIT STRATE 09:05.3
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 34   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Morali SPORTIF COACHING GRO 37:04.4
2 Matthew Parse CROSSHAIRS CYCLING 37:08.3
3 Eric Sorensen VELOWORKS-SPOKES ETC 37:13.0
4 Scott Stahl SEAVS /HAYMARKET 37:47.5
5 Michael Birner SPORTIF COACHING GRO 37:51.5
6 Andrew Shaw NCVC/UNITEDHEALTHCAR 38:08.1
7 Peter Schultz BIKENETIC 38:13.3
8 Michael Vanderbilt CROSSHAIRS / BIKE DO 38:20.0
9 Scott Thompson SQUADRA COPPI 38:28.5
10 Robert Suydam CARYTOWN BICYCLE COM 38:48.2
11 Brian Shields TEAM CARYTOWN BICYCL 39:02.9
12 Ken Bell ROCKTOWN RACING 39:03.2
13 Bill Wheeler ADVENTURES FOR THE C 39:30.9
14 Stokely Samuel SPORTIF COACHING 39:47.4
15 Chas Ryan EVOLUTION CYCLING CL 39:48.0
16 Daryl Grissom SEAVS / HAYMARKET BI 40:14.7
17 Steven Dontigny THE BIKE LANE 41:02.9
18 Mike Shaw FN BICYCLES WORKS RA 41:36.1
19 Abe Ehlers 41:46.2
20 David Tucker BICYCLE OUTFITTERS R 41:52.9
21 Stuart Wright 42:12.8
22 Phillip Troutman TEAM BIKENETIC 42:20.5
23 Jonathan Hanson SPORTIF COACHING GRO 42:21.6
24 Ted Blake ROCK CREEK VELO 35:24.6
25 Kevin Gallo SQUADRA COPPI 36:28.2
26 Delmar Arnold SPORTIF COACHING GRO 38:34.6
27 Vincent Amodeo THE BIKE LANE TEAM 40:38.6
28 Lachlan Murdoch macneil 40:42.0
29 James Hoofnagle TEAM BIKENETIC 41:55.3
30 Sol Schott CROSSHAIRS CYCLING P 36:37.1
DNF Albert Greene DCMTB 16:00.6
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern NCVC/UNITEDHEALTHCAR 38:11.3
2 Randall Root EVOLUTION CYCLING CL 38:42.0
3 Scott Paisley MONTICELLO VELO CLUB 38:47.0
4 Shawn Downing C3-TWENTY20 CYCLING 39:35.1
5 Frank Smith MAD ALCHEMY / VERGE 39:49.5
6 David Wolfel ROUTE 1 VELO/ARROW B 40:08.5
7 Eric Sloman BICYCLE OUTFITTERS R 40:09.7
8 Douglass Gray FIRST STATE VELO SPO 40:14.9
9 ? Marvin 40:53.5
10 Fred Wittwer C3-TWENTY20 CYCLING 40:59.3
11 Mark North RUNRIDERACE 42:40.2
12 Gary Dugovich BEAVER VALLEY VELO 34:13.3
13 Thomas Fulcher ROCK CREEK VELO 34:21.0
14 Michael Wynnyk CROSSHAIRS/BIKE DR. 34:27.2
15 Mark Solberg JAMSQUAD CYCLING 34:27.6
16 Thomas Craney RUNRIDERACE 35:39.0
17 Bruce Oliver NCVC/UNITEDHEALTHCAR 36:26.1
18 Robert Taylor GLENELG GANG 36:45.0
19 David Webber AABC - ALL AMERICAN 37:23.5
20 Ken Newcombe ROCK CREEK VELO 38:03.6
21 James Carlson POTOMAC VELO CLUB 39:00.4
22 James Wagner TEAM BEYER AUTO 39:44.4
23 Giulio Porta CHESAPEAKE WHEELMEN/ 42:30.2
24 Richard Menton SEAVS/HAYMARKET 43:13.2
25 Randall Nixon WESTERN HOWARD COUNT 44:14.5
DNF Gary Moon S/B BICYCLE OUTFITTE 15:51.4
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge NUUN/HODALA! 36:01.0
2 Colin Eustis SONS UNITED RACING T 37:43.8
3 Francis Tatem 37:45.0
4 Patrick Gore ALL CITY CYCLES/JBS 37:52.8
5 Taylor Jones CROSSHAIRS CYCLING P 37:58.4
6 Ryan Stouten FAMILY BIKE SHOP/NAT 38:03.1
7 Jonathan Carney CROSSHAIRS CYCLING P 38:03.5
8 Andrew Webster WOODEN WHEELS RACING 39:05.9
9 Bentley Brooks CROSSHAIRS CYCLING P 39:13.9
10 Sean Mcdonough 39:59.3
11 Kevin Sundeen GREAT ESKAPE 40:24.6
12 Ian Hardman TEAM BIKENETIC 40:33.3
13 Ron Hermann ADVENTURES FOR THE C 40:34.6
14 Nathan Cristler T3 HONU 40:42.2
15 Vincent Ng TEAM BIKENETIC 40:46.2
16 Michael Pusey TEAM BIKENETIC 40:46.5
17 Sean Murnane 42:02.3
18 Larry Miller 42:35.3
19 James Bradley TEAM BIKENETIC 33:35.3
20 William Lynn TEAM BIKENETIC 33:40.7
21 James Wiedhahn TEAM BIKENETIC 34:07.4
22 Stephen Heuser 34:23.6
23 Shawn Smith 34:46.4
24 Joseph Petty CROSSHAIRS CYCLING P 34:47.8
25 Pete Van riper 35:08.4
26 Greg Fangonil TEAM BIKENETIC 35:20.3
27 Samuel Kristy 35:24.6
28 Brannon Walsh TEAM BIKENETIC 35:26.9
29 Joseph Laciny 35:29.2
30 Kevin Williams TEAM BIKENETIC 35:31.9
31 Robin Clifford DIRE WOLF RACING 35:50.6
32 Zachary Carey 35:54.9
33 Jason Hade BIKE DOCTOR/VISIT FR 36:22.6
34 Chris Spurrier 36:23.2
35 Dane Paris TEAM BIKENETIC 36:30.0
36 Bo Rider ROCK CREEK VELO 37:08.1
37 William Schieken CROSSHAIRS CYCLING 38:04.7
38 Jan Feuchtner 38:08.6
39 Joe Birkenstock TEAMTRI360 38:23.3
40 Daniel Summers 40:31.1
41 Sol Schott 40:42.6
42 Andrew Karr 42:35.6
43 Thomas Howe WICKED WASH RACING 42:36.0
DNF Arden Sperty 10:10.0
DNF Joe Reiman INDEPENDENT 10:29.8
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 17   Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Cutting SPOKESWOMEN RACING 0:32:02.132
2 Allyson Tufano 0:32:06.534
3 Jennifer Maxwell MID-ATLANTIC COLAVIT 0:32:11.123
4 Evie Edwards C3 - TWENTY20 CYCLIN 0:33:04.130
5 Mary Beth cochran 0:33:05.864
6 Simona Vincenciova TEAM BIKENETIC 0:33:58.595
7 Adrienne Allegretti ROUTE 1 VELO/ARROW B 0:34:29.335
8 Marni Harker MID-ATLANTIC COLAVIT 0:36:23.704
9 Lauren Peterson NCVC/UNITEDHEALTHCAR 0:37:42.330
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mara Menahan 0:34:15.791
2 Annamaria Mchugh ROCK CREEK VELO 0:34:32.017
3 Kristen Janiszewski TEAM BBC P/B BALTIMO 0:35:16.687
4 Hannah Newcombe ROCK CREEK VELO 0:35:29.492
5 Julia Slejko RIVET SPORTS GARAGE 0:35:38.051
6 Cameron Newcombe ROCK CREEK VELO 0:36:23.311
7 Amanda Beirne NCVC/UNITEDHEALTHCAR 0:36:32.164
8 Beth Durman BIKE RACK RACING 0:36:47.196
9 Erin Conner TEAM STICKY FINGERS 0:37:32.306
10 Jennifer Mattes 0:38:01.636
11 Lindsay Dugovich TEAM BBC P/B BALTIMO 0:38:29.529
12 Sarah Gowin 0:39:01.098
13 Stacey Braun 0:30:12.859
14 Nelly Molano di targiani JAM SQUAD 0:33:00.018
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Sheehy ENDORPHIN FITNESS 0:35:10.775
2 Robin Clifford DIRE WOLF RACING 0:36:16.572
3 Ashlea Gray 0:37:05.666
4 Miriam Jones TEAM BIKENETIC 0:37:15.796
5 Emma Humphreys 0:37:18.412
6 Cassie Bopf ROCK CREEK VELO 0:37:38.157
7 Lexi Christie 0:37:58.673
8 Carolyn Johnson FIREFLY ADVENTURE TE 0:38:14.592
9 Madeline Moroney KELLY BENEFIT STRATE 0:39:05.652
10 Arden Sperty THE BIKE LANE 0:39:08.444
11 Samantha Williams ROCK CREEK VELO 0:39:18.752
12 Carley Leins TEAM RWB 0:29:15.256
13 Gina Grinstead TEAM BBC P/B BALTIMO 0:29:50.378
14 Cameron Oliver NCVC/UNITEDHEALTHCAR 0:30:18.596
15 Angela Parrotta TEAM STICKY FINGERS 0:30:42.400
16 Helen Huley TEAM BIKENETIC 0:31:06.726
17 Sara Lappano 0:31:37.696
18 Monika Kornhauser GRIPPED RACING P/B L 0:32:13.467
19 Samara Cathirell PHOENIX BIKES 0:32:22.744
20 Evelyn Murcia PHOENIX BIKES 0:32:22.798
21 Kathy Liola 0:33:25.198
22 Katie Tyson TEAM BIKENETIC 0:33:52.513
23 Delia Belauslegrigols 0:36:25.085
24 Erin Knepler 0:37:07.225
25 Jennifer Mitchell 0:39:54.000
26 Jennifer Gibbins 0:39:54.906
27 Laura Hastings 0:40:16.145
DNF Uma Gupta RCV 0:09:21.751
DNF Tania Pierce 0:11:15.485
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf ROCK CREEK VELO 19:00.6
2 Anna Mihalovich ENDORPHIN FITNESS JU 20:01.3
3 Autumn Bartels THREE SISTERS RACING 20:09.3
4 Elizabeth Cayenne-mccall ROCK CREEK VELO 20:22.9
5 Katherine Sarkisov ROCK CREEK VELO 20:33.0
6 Sade Smith ENDORPHIN FITNESS 20:36.5
7 Ava Larkin ENDORPHIN FITNESS 20:39.8
8 Elizabeth Kelley-kern ROCK CREEK VELO 22:00.5
9 Sabine Buccheri BYC 22:52.3
10 Mikaela Garza ENDORPHIN 22:56.2
11 Julia Kelley-kern ROCK CREEK VELO 22:59.2
12 Lidia Cusak 23:00.6
13 Meena Woodson NCVC/UNITEDHEALTHCAR 23:11.0
14 Sara Mihalovich ENDORPHIN FITNESS JU 24:29.3
15 Victoria Ruppenthal BALTIMORE YOUTH CYCL 13:54.4
16 Haley Sourrier 13:55.4
17 Lucia Kaufman 13:56.5
18 Katrina Raab 15:05.0
19 Sarah Von loewe 16:17.0
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Schultz BIKENETIC 0:35:34.937
2 Dawn Graham BICYCLE OUTFITTERS R 0:36:17.179
3 Leslie Keck THE BIKE LANE 0:37:25.207
4 Evelyn Egizi SPORTIF COACHING GRO 0:37:52.624
5 Cyndi Janetzko TEAM BIKENETIC 0:38:08.526
6 Maureen Fagan WICKED WASH RACING 0:38:47.642
7 Alison Lenz 0:38:58.702
8 Anne Sheehy ENDORPHIN FITNESS 0:39:04.985
9 Amy Luebbering 0:31:07.992
10 Karen Good 0:34:36.114
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat ?: 1