Log In
2015 Illinois State Cyclocross Championships • Dec 6 2015
Race uploaded by Jason Knauff
Download
5.8
3.5
4
5.1
4.2
Drizzle, 45 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
RT @SnowyMtnPhoto: From start to finish, the 2016 @ChiCrossCup was filled with World Champion-worthy moments. #montrosecx. TY for a great y…
@PonyShop good question, I should probably clean the #montroseCX sand and mud off my CX bike first.
First time our cross country skiing and I fell as many times as I did at #montrosecx. #snowhttps://t.co/HfC1iQ6Hix

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #MontroseCX

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
3.5
Moisture
4
Accel
5.1
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Feehery
2 Spencer Powlison Evol Elite Racing
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 David Reyes Heritage Race Club
5 Michael Dutczak EGO p/b Sammy\'s Bikes
6 Mike Phillips Heritage Race Club
7 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
8 Michael Hemme
9 Matt Silvia
10 Ryan Ramirez The Pony Shop
11 Andrew Giniat
12 Robert Kelley Team Bicycle Heaven
13 Justin Sorber
14 Federico Rios Roll: Racing
15 Jason Knauff Burnham Racing
16 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
17 Jack Warner Verdigris-Village CX
18 Teodoro Ramos
19 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
20 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah
21 Tyler George xXx Racing
22 Paul Swinand The Pony Shop
23 Tim Holt Heritage Race Club
24 Peter Chrapkowski Comrade Cycles Racing
25 Ben Laforce xXx Racing
26 Brian Piotrowski xXx Racing
27 Derek Lewis Heritage Cycling
28 Michael Page Plus One Cycling
29 Maxx Hall Verdigris-Village CX
30 Kevin Hathaway
31 Andrew Lister The Cyclery Racing Team
32 Brian Bauer
33 Robert Bigelow-rubin
34 Trent Williams Spidermonkey Cycling
DNF Brian Conant The Pony Shop
DNF Bailey Newbrey Chicago Cuttin Crew
DNF Andy Heuser Team Bicycle Heaven
DNF Shane Feehery South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 17   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Parkes Comrade Cycles Racing
2 Giordano Guagliardo
3 Sean Macminn
4 Dane Murphy
5 Jake Peterson
6 Richard Mezo
7 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
8 Robert Bigelow-rubin
9 Brandon Gobel
10 Michael Patton Roll: Racing
11 Vesselin Velev Mox Multisport
12 Peter Monko Spidermonkey Cycling
13 Pj Cavoto jr Roll: Racing
14 Christopher Sholl LifeLine Racing Team
15 Anthony Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
16 Jonathan Kloppenburg Spidermonkey Cycling
17 Kyr Gaganidze
18 Cory Hickman Burnham Racing
19 Bob Main UPB Cycling
20 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
21 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
22 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
23 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
24 Troy Crady Mox Multisport
25 Luther Gulseth INTENT
26 Tien Nguyen xXx Racing
27 Kyle French Wild Card Cycling
28 Chris Sweet Bloomington Cycle Racing Team
29 Brad Keyes
30 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
31 Willem Conradie Heritage Cycling
32 Rick Schopp INTENT
33 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
34 Jim Maddock Recycled Cycles Racing
35 Mike Palmer Half Acre Cycling
36 Brian Bauer
37 Brett Williams Main Street Bicycles Sasquatch Squa
38 Jon Christ Team Bicycle Heaven
39 Tracy Dangott xXx Racing
40 Patrick Newman
41 Chris Wiatr Team Got Wind?
42 Michael Bernal
43 Christopher Koster Team UPB / ultimateprobikes.com
44 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
45 Alex Nemeth
46 Paul Kardosh Mox Multisport
47 Matthew Dawson The Cyclery Racing Team
48 Michael Newman
49 Eric Holm Half Acre Cycling
50 Ben Siver Bonkers Cycling
51 Jess Riefe
52 Jonathan Vota
53 David Mccollum
54 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
55 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
56 Michael Young West Town Bikes
57 Matthew Stokwisz
58 Ben Riefe The Pony Shop
59 Brad Mitchell Roll: Racing
60 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
61 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
62 Blayne Greiner Comrade Cycles Racing
63 Micah Ariel Half Acre Cycling
DNF Adam Prink xXx Racing
DNF Timothy Tanner The Pony Shop
Finishers: Cat 3: 64   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Schlarman
2 Tom Zozokos Main Street Bicycles Sasquatch Squa
3 Jerome Jeslis
4 Paul Hartner Bonkers Cycling
5 Collin Tillotson
6 Mitchell Dutczak The Pony Shop
7 Grant Wiersum
8 Andy Schumacher SRAM Factory
9 Edward Gross SRAM Factory
10 Gregory Nash Project 5 Racing
11 Mark Pavlovcik ABD Cycling Club
12 Piotr Wiktorczyk
13 Kris Wiatr Team Got Wind?
14 Drew Priestgrochowski
15 David Harriff
16 Adam Saban Team World Bicycle Relief
17 Arthur Miles Vision Quest
18 Kevin Adaline Heritage Cycling
19 Kevin Corcoran xXx Racing
20 Simon Phuah INTENT
21 Jay Bowles EMC2 / Elmhurst Masters
22 Marc Royster Union Cycling Team
23 Dave Towner Cycling Republic Racing Team
24 Nate Kersten Bonkers Cycling
25 Matt Holt LifeLine Racing Team
26 Joseph Szul Comrade Cycles Racing
27 Richard Lintermans
28 Andrew Waggoner
29 Kyle Izzo EGO p/b Sammys Bikes
30 Monte Martin
31 Brandon Conine Team UPB / ultimateprobikes.com
32 John Leopold Bonkers Cycling
33 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
34 Thomas Martin
35 Aaron Smith
36 Drew Randall Spidermonkey Cycling
37 Derek Oberg Verdigris-Village CX
38 Jason Holly PSIMET Racing
39 Daniel Wachter
40 Andres Gutierrez
41 Bobby Kaufman
42 Zachary Slavens Spoked Bikes
43 Joseph Zhang Team Got Wind?
44 Michael Coston Roll: Racing
45 Mike Bacino
46 Josh Tromp
47 Joe Sullivan Team Higher Gear
48 Zhijun Liu
49 Scott Starbuck The Pony Shop
50 Dwayne Richmond
51 Matthew Rozycki
52 Tom Perotti xXx Racing
53 Kevin Mallory
54 Kennen Hootman INTENT
55 John Kingry Mox Multisport
56 Tom Riley Half Acre Cycling
57 Vince Mavrick Main Street Bicycles Sasquatch Squa
58 Matt Edgington
59 Joseph Proszowski Spoked Bikes
60 John Felke Kinky Llama Racing
61 Eduardo Acosta
62 Ross Handler Heritage Cycling
63 Troy Brown Spin City Racing
64 Alexander Ho SRAM Factory
65 Eli Molloy The Cyclery Racing Team
66 Alex Braatz Kinky Llama Racing
67 Tony Hernandez
68 Jack Thornburg Roll: Racing
69 Charles Goldman xXx Racing
70 Andres Echeverri WDT-Allvoi International Cycling Te
71 Sean Costin
72 Jake Arrigoni Plus One Cycling
73 William Zola Tuxedo Thunder Cycling
74 Brandon Hall Spidermonkey Cycling
75 Richard Baumgarten Half Acre Cycling
76 Duane Crowe
77 Jon Labok
78 Aryeh Jacobsohn
79 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
80 Mike Naylor Spoked Bikes
81 Rt Zelm
82 Timothy Hejny
83 Steve Kismohr
84 Kyle Kershasky Spidermonkey Cycling
85 Kyle Millns
86 Jonathan Mendez
87 Terry Ogrady Roll: Racing
88 Eric Stuck Roll: Racing
89 Cyrille Neyer
90 Robert Bunting
91 Mulubwa Munkanta SRAM Factory
92 Bryan Mcclaran INTENT
93 Gregg Foster
94 Patrick Jenkins Cycling Republic Racing Team
95 Nathan Newton SRAM Factory
96 Andrew Baldyga The Bonebell
97 Mike Metivier
98 John Mahr Wheel Fast Racing
99 Fred Wu Spidermonkey Cycling
DNF Dave Wasikowski
DNF Jafet Torres Spoked Bikes
DNF Chris Koller Little Ades Team Goose Island 312
DNF Kyle Suratte Bike Haven Race Team
DNF Freddy Bernabe Team Barraza
Finishers: Cat 4: 101   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Tillotson
2 Johan Konter Union Cycling Team
3 Elijah Green Main Street Bicycles Sasquatch Squa
4 Damian Chlanda
5 Marty Merritt Bonkers Cycling
6 David Harriff
7 Peter Britton
8 Wally May
9 Simon Phuah INTENT
10 Gregory Nash Project 5 Racing
11 Sebastian Pott
12 Timothy Puczkowskyj
13 Arthur Miles Vision Quest
14 Dave Towner Cycling Republic Racing Team
15 Kennen Hootman INTENT
16 Gaylord Otte
17 Brandon Conine Team UPB / ultimateprobikes.com
18 Monte Martin
19 Drew Randall Spidermonkey Cycling
20 Matthew Parris
21 Andrew Waggoner
22 Nate Kersten Bonkers Cycling
23 Michael Coston Roll: Racing
24 Richard Vogt
25 Dan Lucas SRAM
26 Kyle Suratte Bike Haven Race Team
27 Joseph Johns
28 Matthew Stephens
29 Andres Gutierrez
30 Jon Crane Team Ish
31 Hiroshi Watanabe PLUS ONE CYCLING
32 Matthew Rozycki
33 Elliot Bennett
34 Natraj Ponna
35 Brandon Hall Spidermonkey Cycling
36 Tyler Bernal
37 Joseph Zhang Team Got Wind?
38 John Novembre
39 Art Fessler
40 Kevin Richardson Well Fit
41 Dan Charleston
42 Alexander Helbach Jus d'Orange
43 Daniel Schaumann Heritage Cycling
44 Doug Herrick Rat City Racers
45 Mike Metivier
46 Andrzej Brzoznowski Bike Law
47 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
48 Zachary Slavens Spoked Bikes
49 James Langford
50 Timothy Ams
51 Matt Henderson
52 Andrew Frommer
53 Joseph Proszowski Spoked Bikes
54 Seth Herr
55 Wesley Naviaux Team Higher Gear
56 Freddy Bernabe Team Barraza
57 Andrew Hastings
58 Adam Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
59 Arturo Garza-gongora xXx Racing
60 Jonathan Mendez
61 Douglas Pettay
62 Kyle Bostedt Vision Quest Coaching
63 Charles Goldman xXx Racing
64 Jose Navarro West Town Bikes
65 Aaron Swanton
66 Scott Eisenhardt
67 Anthony Mikos PSIMET Racing
68 William Lue
69 Jack Thornburg Roll: Racing
70 Mike Sommers Team Nuun
71 Gerard Castro
72 Eric Stuck Roll: Racing
73 Michael Hulburt
74 Matthew Wood Wellfit
75 Kevin Brown
76 Adam Nguyen Ten27
77 Mike Naylor Spoked Bikes
78 John Bayldon
79 Brian O'halloran xXx Racing
80 Joseph Slade
81 Tim Copeland
82 Enaungksah Obannon
83 Christopher Dreyer
84 Will Nowak
85 Michael Doerschuk
86 Brendan Kevenides Bike Law
87 Edward Weigel Jus d'Orange
88 Maxwell Montagano Blackstone
89 Robert Bunting
90 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
91 Thomas Eidt
92 Kyle Spanski
93 Mike Dobosiewicz Flatlandia Cycling Team
94 Gregg Foster
95 Dennis Spada
96 Kyle Millns
97 Max Wacker Roll: Racing
98 David Freeley
99 Jason Klein
100 Anthony Snyder
101 Joseph Boeke
102 Terry Ogrady Roll: Racing
103 Rishan Mohideen
104 Chris Mcauliffe xXx Racing
105 Bill Stergiou
106 Trevon Bennett Blackstone
107 Jermell Akins Blackstone Bicycle Works
108 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
109 Kejuan Smith Blackstone
110 Amber Bonogofsky
111 Fred Wu Spidermonkey Cycling
DNF Mel Sabella
DNF Matt Marani
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 40   Cat 5: 53   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Pike The Pony Shop
2 John Gatto Twin Six
3 Louis Kuhn The Pony Shop
4 Jeff Melcher Team Extreme
5 Eric Drummer
6 Nick Amlot xXx Racing
7 Rick Schopp INTENT
8 Zeno Molteni Plus One Cycling
9 Tom Sybert Verdigris-Village CX
10 Edwin Bagley The Pony Shop
11 Kyr Gaganidze
12 Paul Kardosh Mox Multisport
13 Mark Bowers
14 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
15 Benjamin Demong ABD Cycling Club
16 John Boggs xXx Racing
17 Tom Driver Burnham Racing
18 Bernd Hosey UPB Cycling
19 Mike Scalise Verdigris-Village CX
20 Michael Kerr The Pony Shop
21 James Marschalek
22 Cameron Pease Main Street Bicycles Sasquatch Squa
23 Michael Beebe
24 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
25 Christopher Berthold
26 Blake Schraft Team All Spoked Up-Norway
27 Ty Kurth EMC2 / Elmhurst Masters
28 Craig Bryant Union Cycling Team
29 Thomas Wallace
30 Philippe Lunardelli
31 Nick Diedrich UPB Cycling
32 John Castro Spidermonkey Cycling
33 Enrico Lagman Vision Quest
34 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
35 Andy Walker ABD Cycling Club
36 Steve Biedron Mox Multisport
37 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
38 Kevin Clark Comrade Cycles Racing
39 Derek Oberg Verdigris-Village CX
40 Daniel Wachter
41 Mark Witthoefft The Pony Shop
42 Michael Newman
43 Andrew Kirkwood
44 Matthew Grosspietsch xXx Racing
45 Harlan Thompson The Pony Shop
46 Phillip Hutchinson
47 Robert Paetsch Northbrook Bicycle Club Inc.
48 Gabe Kroll LifeLine Racing Team
49 Gene Flanagan
50 Jack Cahillane Spidermonkey Cycling
51 Eric Krzystofiak
52 James Maddox Spin Doctor Cyclewerks CX Team
53 Benjamin Sanders
54 Brian Urban ABD Cycling Club
55 Daniel Kurowski EMC2 / Elmhurst Masters
56 Brad Dexter Spin Doctor Cyclewerks CX Team
57 Vincent Florack
58 John Lockwood Spidermonkey Cycling
59 James Depkon Northbrook Bicycle Club Inc.
60 Jason White
61 David Gosse
62 Erik Didriksen xXx Racing
63 Kurt Bentsen PSIMET Racing
64 Andrew Rizzo The Weather Channel
DNF Barry Batson Mox Multisport
DNF Ben Lund Hollander Benelux Racing p/b Badger
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 32   Cat 4: 17   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Naughton
2 Tim Boundy Verdigris-Village CX
3 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
4 Christando Lombardo True Veterinary Care Cycling p/b Gr
5 Dominic Casey Velosmith Bicycle Studio
6 Newt Cole The Pony Shop
7 Bryan Rheude The Pony Shop
8 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
9 Danny Warner Verdigris-Village CX
10 John paul Mccarthy SRAM Factory
11 Thomas Manderfeld Donkey Label
12 Troy Crady Mox Multisport
13 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
14 Marc Moeller Team Bicycle Heaven
15 Brian Tober Wheelfast Cycling Team
16 Steel Bokhof The Pony Shop
17 Martin Bell PSIMET Racing
18 Peter Rolewicz Club Bicicletta
19 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
20 Christopher Zigmont SRAM Factory
21 Ken Krebs Verdigris-Village CX
22 Edward Dutczak
23 Vincent Boyer Verdigris-Village CX
24 Eric Mcrae Spin City Racing
25 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
26 Omar Patalinghug Higher Gear Chicago Cycling Club
27 Dan Mallek
28 James Brady The Pony Shop
29 Kevin Moncrieff Team Bicycle Heaven
30 Michael Chiang Union Cycling Team
31 Andre Odendaal Bonkers Cycling
32 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
33 Randy Koren
34 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
35 James Nowak ABD Cycling Club
36 Terry Mcintyre
37 Gary Bentz Team Bicycle Heaven
38 James Linn Ten27 Cycling Club
39 Peter Tampa Rat City Racers
40 Gregory Campbell
41 Andrew Stover
42 Brian Kwak LifeLine Racing Team
43 Jim Cannella ABD Cycling Club
44 Rob Capps
45 Alfonso Reyes Heritage Race Club
46 Richard Prodans Alberto\'s Sport
47 Joseph Doyle Embros Bicycle Club
48 Matthew Paradis Team Bicycle Heaven
49 Carl Valentin Half Acre Cycling
50 Jeremy Treister Half Acre Cycling
51 Reid Montgomery Northbrook Bicycle Club Inc.
52 Thomas Nevills Bloomington Cycle Racing Team
53 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks CX Team
54 Jack Cahillane Spidermonkey Cycling
55 Robert Murray
56 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
57 Tim Oneil
58 John Casey Half Acre Cycling
59 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks CX Team
60 Jeff Provisor Main Street Bicycles Sasquatch Squa
61 John Orleans Half Acre Cycling
62 Chuck Judy Ten27 Cycling Club
63 Albert Mcmillen EGO p/b Sammy\'s Bikes
64 Charles Goldman xXx Racing
65 Thomas Leach Spidermonkey Cycling
66 Bart Huff
67 Scott Kauth Verdigris-Village CX
68 Peter Livaditis
69 John Mitchell xXx Racing
70 Chris Mcauliffe xXx Racing
71 Brian Delaney Pepper Palace Pro Cycling
72 Gary Merideth Heckawee
73 Bradley Green Tower Racing
74 Michael Dutczak
75 Jay Clark Heritage Cycling
76 Richard Robinson
77 Tiber Scheer xXx Racing
78 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 36   Cat 4: 20   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
2 Robert Garner V.C. Bikesport
3 David Mcclenahan PYOC
4 William Waters South Chicago Wheelmen
5 Dean Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
6 David Mccollum
7 Allan Thom The Pony Shop
8 Joel Roth The Pony Shop
9 Jeff Biedka Verdigris-Village CX
10 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
11 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
12 Keith Halsall Spin Doctor Cyclewerks CX Team
13 Gaylord Otte
14 Fran Connelly Tower Racing
15 John Reimbold Heckawee
16 John Bucksbaum The Pony Shop
17 Craig Mckenzie ABD Cycling Club
18 George Lambros Flatlandia Cycling Team
19 Kevin Mallory
20 Brian Kavanagh The Pony Shop
21 Gary Dicicco Spin Doctor Cyclewerks CX Team
22 Alex Derderian
23 Robert Berg Tower Racing
24 Albert Weigel Verdigris-Village CX
25 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
26 Russ Hoefer Team Higher Gear
27 Ludwig Montfort ABD Cycling Club
28 Walter Stoops ABD Cycling Club
29 Julian Coupland Verdigris-Village CX
30 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
31 Chris Mailing Ten27 Cycling Club
32 Tom Carlson
33 Charlie Saxe
34 Graham Wilson
35 Ross Browne ABD Cycling Club
36 Edward Reed The Pony Shop
37 Kurt Schabell Team Mack Racing Assn
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Heritage Race Club
2 Paul Hartner Bonkers Cycling
3 Solomon Treister xXx Racing
4 Mitchell Dutczak The Pony Shop
5 Luke Stover The Pony Shop
6 Blake Mezo
7 Jake Arrigoni Plus One Cycling
8 Audrey Ernst EGO p/b Sammys Bikes
9 Joe Sullivan Team Higher Gear
10 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
11 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks CX Team
12 Tyler Poore Main Street Bicycles Sasquatch Squa
13 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
14 William Lue
15 Jose Castro West Town Bikes
16 Alex Bolotin
17 Adam Grimm Flatlandia Cycling Team
18 Oliver Green
19 Henry Tamondong Flatlandia Cycling Team
20 Carel Jones West Town Bikes
21 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
22 Ava Cheevers West Town Bikes
23 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
24 Chris Heuser Team Bicycle Heaven
25 Hope Zimmerman Verdigris-Village CX
DNF Rico Robinson
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 11   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evert Lindberg The Pony Shop
2 Peter Swinand The Pony Shop
3 Bennett Lindberg The Pony Shop
4 Wyatt Stover The Pony Shop
5 Lincoln Scheer xXx Racing
6 Emma Osborne Team Extreme
7 Brianna Urban ABD Cycling Club
8 Aiden Riefe The Pony Shop
9 Joseph Arrigoni Plus One Cycling
10 Andrew Flynn The Pony Shop
11 Nathaniel Osborne Team Extreme
12 Cameron Zimmerman Verdigris-Village CX
13 Finn Stover The Pony Shop
14 Jonathan Costin The Pony Shop
15 Henry Praznowski The Pony Shop
16 Thomas Vantreeck The Pony Shop
17 Katherine Schafer Verdigris-Village CX
18 Charlotte Bokhof The Pony Shop
19 Melroy Holzhauer
20 Aidan Letzel The Pony Shop
21 Luke Goldman xXx Racing
22 Charles Livaditis
23 Pamela Gonzalez Heritage Race Club
24 Ellie Hosey UPB Cycling
25 Diane Vantreeck The Pony Shop
26 Henry Gilson The Pony Shop
27 Nicholas Labbe The Pony Shop
28 Leo Stover The Pony Shop
29 Sadie Scheer xXx Racing
30 Lexton Rockwell Team Bicycle Heaven
31 Roman Robinson
32 Eamon Mcintyre The Pony Shop
33 Jamie Heuser Team Bicycle Heaven
34 Avital Strauss The Pony Shop
35 Henri Zigmont SRAM Factory
36 Kate Doelman The Pony Shop
37 Malena Riefe The Pony Shop
38 Grant Diedrich UPB Cycling
39 Thibaut Burger Flatlandia Cycling Team
40 Francesca Swinand The Pony Shop
41 Elora Brady
42 Beatrix Gilson The Pony Shop
43 Sophie Centofanti The Pony Shop
44 Vivien Norris The Pony Shop
45 Pierce Norris The Pony Shop
46 Arielle Pomerantz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Pike The Pony Shop
2 Timothy Tanner The Pony Shop
3 Karson Glass Johnny Sprockets
4 Mike Conroy Mox Multisport
5 Joe Berlyoung
6 Greg Heck The Bonebell
7 Jeff Melcher Team Extreme
8 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team
9 Peter Chrapkowski Comrade Cycles Racing
10 Stephen Parkes Comrade Cycles Racing
11 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
12 Michael Bernal
13 Charlie Sonnenberg West Town Bikes
14 David Lawler Main Street Bicycles Sasquatch Squa
15 Willem Conradie Heritage Cycling
16 Jim Maddock Recycled Cycles Racing
17 Robert Higgins Johnny Sprockets
18 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
19 Brent Wegscheid
20 Johan Konter Union Cycling Team
21 Jonathan Vota
22 Bernd Hosey UPB Cycling
23 Christopher Koster Team UPB / ultimateprobikes.com
24 Zeno Molteni Plus One Cycling
25 Eric Mcrae Spin City Racing
26 Matthew Dawson The Cyclery Racing Team
27 Steve Biedron Mox Multisport
28 Joshua Arends Comrade Cycles Racing
29 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
30 Philippe Lunardelli
31 Michael Newman
32 Marc Royster Union Cycling Team
33 Matt Fox George Garner Cyclery Track Team
34 Jafet Torres Spoked Bikes
35 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
36 Kennen Hootman INTENT
37 Zachary Slavens Spoked Bikes
38 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
39 Thomas Martin
40 Timothy Puczkowskyj
41 Justice Leppanen The Pony Shop
42 Sean Kennedy Johnny Sprockets
43 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
44 Max Torres Beverly Bike/VeePak
45 Matt Henderson
46 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
47 Duane Crowe
48 Robert Paetsch Northbrook Bicycle Club Inc.
49 Aaron Swanton
50 Andrew Kirkwood
51 Kelsey Phillips Spidermonkey Cycling
52 Joseph Castello Beverly Bike/VeePak
53 Timothy Hejny
54 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
55 Gina Heiss
56 John Orleans Half Acre Cycling
57 Kyle Millns
58 Barry Batson Mox Multisport
59 Jean Carlos diaz West Town Bikes
60 Joseph Proszowski Spoked Bikes
61 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
DNF Stephen Drew Team Bicycle Heaven
DNF Gregory Campbell
DNF Vesselin Velev Mox Multisport
DNF Rick Schopp INTENT
DNF Cesar Meza duron West Town Bikes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 30   Cat 4: 19   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Powlison Evol Elite Racing
2 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
3 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew
4 Sarah Szefi PSIMET Racing
5 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
6 Lindsay Knight Heritage Race Club
7 Karyn Abraham Half Acre Cycling
8 Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
9 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
10 Katie Isermann PSIMET Racing
11 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
12 Beth Christiansen The Pony Shop
13 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
14 Nancy Heymann Verdigris-Village CX
15 Jennifer Groen Half Acre Cycling
16 Courtney Tanner The Pony Shop
17 Jodie Prestine
18 Lauren Meeth Heritage Race Club
19 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C
20 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
21 Monika Kowalska xXx Racing
22 Rosette Reynolds Chicago Cuttin Crew
23 Jessica Hill The Pony Shop
24 Christine Tejada The Pony Shop
25 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
26 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
27 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
28 Kathryn George xXx Racing
29 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
30 Melinda Higley Wild Card Cycling
31 Kelsey Phillips Spidermonkey Cycling
DNF Jasmin Welter BFF Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks CX Team
2 Audrey Ernst EGO p/b Sammys Bikes
3 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
4 Jennah Dunham Half Acre Cycling
5 Marissa Castner ABD Cycling Club
6 Gina Heiss
7 Erin Obradovich BFF Bikes
8 Jennifer Kosatka BFF Bikes
9 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
10 Haley Engle
11 Kristine Deibler Northwestern University
12 Amy Ancheta Spidermonkey Cycling
13 Ashley Cova
14 Lauren Matricardi
15 Kayci Sterzer BFF Bikes
16 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing
17 Barbara Karpiuk
18 Kim Stover
19 Maryann Sedor INTENT
20 Kelsey Campbell dollaghan BFF Bikes
21 Emily Leidenfrost BFF Bikes
22 Elizabeth Mckinley BFF Bikes
23 Kelly Hoffman
24 Wendy Esposito ABD
25 Gretchen Brauer Ten27 Cycling Club
26 Meesa Maeng Union Cycling Team
27 Alex Bayless The Cyclery and Fitness Center
28 Katie Kobeszka
29 Julie Yeagle BFF Bikes
30 Trisha Mccullough xXx Racing
31 Tammi Longsjo The Pony Shop
32 Leah Goldbloom
33 Laura Alagna
34 Faye Croteau Ten27 Cycling Club
35 Laura Kauth Verdigris-Village CX
36 Elizabeth Bosch
37 Lisa Lim
38 Sarah Obrien EMC2 / Elmhurst Masters
39 Erin Paradis Team Bicycle Heaven
40 Sara Laurino BFF Bikes
41 Claudia Reyestodd Heritage Cycling
42 Sarah Gulseth INTENT
43 Ania Wiatr Team Got Wind?
44 Crystal Costello BFF Bikes
45 Catlin Urban ABD Cycling Club
46 Gilyana Lidzheeva
47 Graciela Val
DNF Blanka Mikulkova xXx Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 44   Cat ?: 3