Log In
MABRA CX Championships • Nov 29 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
4.6
5.6
3
3.5
3.5
Mostly Cloudy, 43 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
5.6
Moisture
3
Accel
3.5
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Coblentz Unattached 0:46:38.1
2 Tom Simchak District Velocity Racing/District V 0:47:15.5
3 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:51.3
4 Damian Walsh Unattached 0:47:54.8
5 An Ha Unattached 0:48:28.8
6 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:49:24.2
7 Kyle Friis Unattached 0:49:43.1
8 Lucas Beirne Unattached 0:50:12.7
9 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc. 0:50:28.8
10 Chris Boland Unattached 0:50:30.8
11 Brenden Leavitt Unattached 0:50:43.5
12 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:51:12.3
13 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:51:29.3
14 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 0:51:36.1
15 Chris Brennan Unattached 0:51:43.6
16 Randall Calvert Unattached 0:52:01.4
17 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:05.1
18 Sam Green Wooden Wheels Racing 0:54:24.2
19 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:54:55.2
20 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:55:23.1
21 Marcus Springmann Tarmac & Trail Racing 1 Lap
DNF Carter Schultz Unattached DNF
DNF Christopher Calderon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic DNF
DNF Benjamin Mogren Unattached DNF
DNF Gerald Henderson V-DAY DNF
DNF Dustin Lippy NAG/Nuts About Granola DNF
DNF Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Dwyer Unattached 0:51:02.6
2 Andrew Mcdowell Unattached 0:52:51.8
3 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
4 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
5 Peter Childs Unattached 1 Lap
6 Bob Joos Unattached 1 Lap
7 David Martineau Unattached 0:51:10.3
8 Frederick Worthington Melo Velo Cycling Club 1 Lap
9 Ronald Lien Unattached 1 Lap
10 Lachlan Murdoch macneil Unattached 1 Lap
11 Steven Vadnais Unattached 1 Lap
12 Ryan Fishel Unattached 1 Lap
DNF Andrew Reiter Unattached DNF
DNF Eric Fehr Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:57.7
2 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:50.8
3 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 1 Lap
4 Alicen Kershaw Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
5 Uma Gupta Rock Creek Velo 1 Lap
6 Sara Lappano Unattached 1 Lap
7 Ellen Higginson Unattached 1 Lap
8 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
9 Angela Stevens Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Skomra Cycle-Smart Inc./Cycle-Smart Grassr 0:54:44.2
2 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:18.3
3 Jeremy Burkhardt C3-Twenty20 Cycling Co. 0:56:41.3
4 Christopher Beck Joe's Bike Shop 0:56:42.5
5 Craig Mattern Genesee Valley Cycling Club/Park Av 0:56:52.7
6 Andy Brooks Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:58:34.5
7 Tommy Steinebrunner Unattached 1:00:00.9
8 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:00:23.7
9 Michael Berry Unattached 1:03:10.4
10 Joshua Murdock Unattached 1 Lap
11 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sport 0:38:20.1
2 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:38:35.1
3 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:38:46.6
4 Marybeth Cochran Unattached 0:39:49.2
5 Rebecca Lewandowski Unattached 0:40:22.9
6 Evie Edwards SpokesWomen Syndicate Inc. 0:42:27.4
7 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:43:10.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Humphreys Rock Creek Velo 0:44:48.5
2 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 0:45:01.1
3 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:31.8
4 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 0:46:30.1
5 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:46:51.1
6 Shannon Field Adventures for the Cure 0:46:53.8
7 Israel Mccullough Unattached 0:47:09.0
8 Austin Butts Adventures for the Cure 0:48:37.4
9 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:48:45.5
10 Zachary Berkow Rock Creek Velo 0:54:04.0
11 Adam Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:50.3
2 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:43:51.5
3 Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:45:12.0
4 Cameron Newcombe Unattached 0:47:22.6
5 Lindsay Dugovich Baltimore Bicycle Club 1 Lap
6 April Greer Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Nelly Molano di targiani JAMSQUAD Cycling 1 Lap
DNF Amy Mccullough Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:15:22.9
2 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:23.2
3 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:15:49.7
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:10.0
5 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:16:16.1
6 Ean Mealey Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:16:34.1
7 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:16:48.9
8 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:17:05.1
9 Jesse Rider Rock Creek Velo 0:17:21.7
10 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:27.8
11 James Kelly Unattached 0:17:37.5
12 Ansel Casper HPC/HPC/LIST 0:17:45.8
13 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:00.1
14 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:18:00.6
15 Spencer Line The Bike Lane 0:18:24.9
16 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:18:39.6
17 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:18:50.5
18 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:55.2
19 Jackson Graham Unattached 0:19:35.5
20 Cullen Raab Baltimore Youth Cycling 0:19:47.0
21 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:57.0
22 Robert Potter Baltimore Youth Cycling 0:19:57.3
23 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:20:19.1
24 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:20:27.1
25 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:20:40.2
26 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:54.0
27 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:20:58.5
28 Ethan Dixon Rock Creek Velo 0:21:20.0
29 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:21:23.1
30 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:21:26.9
31 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:29.0
32 Liam Amick Baltimore Youth Cycling 0:22:23.5
33 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:23:23.4
34 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:23:30.1
35 Jack Reed The Bike Lane 0:23:35.9
36 Pushkin Crocker Unattached 0:25:02.3
37 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:25:06.9
38 Logan Crowe Baltimore Youth Cycling 0:25:57.7
39 Luca Bonzano Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:46:02.9
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club/Miller School 0:46:30.8
3 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:46:39.4
4 Owen Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:47:11.5
5 Bo Rider Rock Creek Velo 0:50:55.8
6 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:51:42.3
7 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:52:55.3
8 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:53:19.8
9 Judah Featherman Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike 1 Lap
10 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 1 Lap
11 Lucas Quilter Rock Creek Velo 1 Lap
12 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Luca Greenspun Unattached 1 Lap
15 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
16 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
17 Ilan Cohen Unattached 1 Lap
18 Terran Potter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DNF Ziad Lien Rock Creek Velo DNF
DNF Jonah Merriam Crosshairs Cycling DNF
DNF Seth Dolin Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:10:13.2
2 Miles Mattern Unattached 0:10:20.2
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc. 0:11:04.3
4 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:11:24.3
5 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:11:25.4
6 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:11:59.5
7 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:12:00.6
8 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:12:04.1
9 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:12:13.4
10 Ridge Johnson Rock Creek Velo 0:12:20.2
11 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:12:36.3
12 Joseph Joyce Rock Creek Velo 0:12:46.6
13 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:13:42.2
14 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:13:50.6
15 Benedetta Flecijn Rock Creek Velo 0:14:01.7
16 Luke Tontodonato Unattached 0:14:10.9
17 Julian Amick Baltimore Youth Cycling 0:14:11.1
18 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:14:43.1
19 Camden Gorman Crosshairs Cycling 0:15:14.2
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:18:09.2
2 Grace Mattern Unattached 0:18:18.6
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:18:35.9
4 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:19:17.2
5 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:20:03.7
6 Anna Mihalovich Unattached 0:20:41.2
7 Avery Johnston Rock Creek Velo 0:21:02.3
8 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:43.0
9 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:21:51.2
10 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:22:18.5
11 Sara Mihalovich Unattached 0:24:43.4
12 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:12.5
13 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:34.9
14 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:25:59.0
15 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:27:14.9
16 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:27:17.0
17 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:29:23.5
18 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:29:41.0
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:41:39.8
2 Madison Annis Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:45.3
3 Naomi Greenberg Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Turner Charm City Cycling LLC 0:43:10.1
2 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co 0:43:37.2
3 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:44:00.6
4 Nathan Goates RHR p/b Shirk's Bike Shop 0:44:00.9
5 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:45:01.8
6 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:45:31.0
7 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 0:45:40.5
8 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:56.3
9 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:46:32.2
10 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:28.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Vettori Joe's Garage 0:43:54.7
2 Mark Kitz Unattached 0:44:12.4
3 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:44:28.2
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:28.4
5 Eric Schmitt Joes Bike Shop Racing Team 0:44:28.8
6 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:46:02.4
7 Marc Vettori Deluxx Bicycles 0:46:06.6
8 Scott Harvey Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:07.5
9 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:46:15.5
10 Matthew Churchill Unattached 0:46:27.5
11 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:36.6
12 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:45.9
13 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling 0:46:55.7
14 Michael Webber Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:03.3
15 Ethan Frost First State Velo Sport / Henry's Bi 0:47:34.5
16 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:54.4
17 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:47:54.9
18 Matt Thomas Unattached 0:48:35.2
19 Joe Daub Deluxx Bicycles 0:48:37.2
20 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 0:48:41.7
21 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:49:17.6
22 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:49:18.3
23 Mike Trumpfheller DCMTB 0:49:23.5
24 Joshua Templeton Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:47.0
25 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:50:17.3
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:04.6
27 Michael Marinaro Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
28 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
29 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
30 Damien Clark Unattached 1 Lap
31 James Maiden Unattached 2 Laps
DNF Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Brian Clark Unattached DNF
DNF Ronald Barry Western Howard County Cycling/Sport DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sport 0:43:49.0
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:44:10.0
3 Mark Featherman Guys Racing Club 0:44:22.2
4 Rodger Carter Unattached 0:44:26.6
5 Daryl Grissom SEAVS/Haymarket 0:44:53.9
6 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:01.4
7 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:14.3
8 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:45:26.4
9 Stokely Samuel Unattached 0:45:30.0
10 John Lux Deluxx Bicycles 0:45:37.8
11 Peter Schultz Bikenetic 0:46:31.1
12 Bill Okeefe Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:46.4
13 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:24.8
14 Albert Greene DCMTB 0:48:29.0
15 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:31.8
16 David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team 0:49:04.3
17 Michael Warner Blue Sky Velo 0:49:09.0
18 Matt O'byrne Unattached 0:49:40.5
19 Mike Shaw Unattached 0:51:42.4
20 Jonathan Hanson Unattached 0:51:47.1
21 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Erik Whitlock Rock Creek Velo 1 Lap
23 Don Watkins Potomac Velo Club 1 Lap
24 Sol Schott Crosshairs Cycling 1 Lap
DNF Terry Kelly Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:39.1
2 Douglass Gray First State Velo Sport 0:45:44.1
3 Paul Wahner Mid Atl Masters Bicycle Org/GOCycli 0:46:37.7
4 John Rogers DCMTB 0:46:44.1
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:46.0
6 Shawn Downing Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:32.1
7 David Wolfel Route 1 Velo 0:48:17.9
8 Jim Bronson Western Howard County Cycling/Sport 0:49:21.5
9 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:49:26.6
10 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:51:25.7
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
13 Michael Williams First State Velo Sport/First State 1 Lap
14 Eric Marshall Unattached 1 Lap
15 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Nunzio Dibiasi Unattached 1 Lap
17 David Beavis Unattached 1 Lap
18 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 1 Lap
19 Robert Taylor Unattached 1 Lap
20 David Webber All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
21 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
22 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
23 Charles Feiszli Dew Crew 1 Lap
24 Gary Kelley Sports T.E.A.M. 2 Laps
25 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
26 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
27 Donald Muddiman Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marni Harker Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C 0:42:36.2
2 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:43:34.1
3 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:58.0
4 Cara Schultz Unattached 0:44:58.4
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
6 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 1 Lap
7 Karen Good Unattached 1 Lap
8 Denise Clearwater Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:43:34.1
2 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:58.0
3 Cara Schultz Unattached 0:44:58.4
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
5 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 1 Lap
6 Karen Good Unattached 1 Lap
7 Denise Clearwater Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:45:27.3
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 0:41:40.3
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Eustis Unattached 0:45:31.1
2 Adam Murak Unattached 0:45:44.8
3 Ryan Stahnke Bike Line 0:45:46.9
4 Andrew Webster Wooden Wheels Racing 0:47:48.6
5 Justin Howe Charm City Cycling LLC 0:47:57.7
6 Patrick Gore Joes Bike Shop Racing Team 0:49:27.6
7 Sean Mcdonough Unattached 0:50:38.6
8 Paul Kriewald Unattached 0:51:10.8
9 Ron Hermann Adventures for the Cure 0:51:20.3
10 Matthew Slater Unattached 0:51:31.8
11 Nicole Davison Unattached 1 Lap
12 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 April Greer Team Sticky Fingers 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1