Log In
NEOCX #7 Cross at the Fields • Nov 22 2015
5.3
5.4
4
5.3
5.5
Mostly Cloudy, 33 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
5.4
Moisture
4
Accel
5.3
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schicker
2 Chris Neag Snake Bite Racing
3 Joseph Melnyk
4 John Reedy
5 Alex Intihar
6 Jonathan Augustine bike ohio
7 Adam Mcneill South Mountain Cycle & Cafe
8 Jason Spieth
9 Craig Burland Bike Ohio
10 Joe Stratton
11 Alexander Valigosky
12 Brian Klueber
13 Frank Mocilnikar
14 Mitch Schrader
15 Michael Schmidt
16 Martin Zakes
17 Ed Masta
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Sroka Netherland Rubber p/b MVP
2 Matt Weeks Team Lake Effect
3 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling Team
4 Clayton Travis WAS Labs Cycling
5 Thomas Franek Lake Effect Cycling Team
6 Brett Mckay bike ohio
7 Aaron Cruikshank Giant Bicycles p/b CHG Inc. & Zinge
8 Zachary Chappell Snake Bite Racing
9 Jay Ganser
10 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
DQ Nate Loman Team Lake Effect
DNF Anthony Marut Team Lake Effect
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Reese
2 Stephen Glowacki
3 Justin Austin Team Snakebite Racing
4 Stephen Smeyak
5 James Libecco
6 Zachary Mellion
7 Jasper Stallings Case Western Reserve University
8 Doug Hayes
9 Lawrence Smith Summit Freewheelers
10 Rich Ryan Blue Sky Cycling Club
11 Mark Gibbons
12 John Graber
13 Brian Wahl
14 Thomas Depietro
15 Daniel Muskin-pierret Case Western Reserve University
16 Keith Bryant
17 Andrew Banyas
18 Michael Lepley
19 Kevin Kaucheck
20 Timothy Neff Summit Freewheelers
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Travis WAS Labs Cycling
2 Cameron Scacheri
3 Thomas Libecco
4 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams WAS Labs Cycling
2 Zachary Niles Pista Elite
3 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Benjamin Kuhlman
3 Ernesto Marenchin Twin Six
4 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
5 Matthew Pioro
6 Martin Zakes
7 Brian Rybak Spin/Litzler Automation
8 Christopher Pfeil 765 Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
2 Brian Pitell
3 William Marut Team Lake Effect
4 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
5 Scott Evans Spin/Litzler Automation
6 Michael Adams WAS Labs Cycling
7 Craig Burland Bike Ohio
8 Jonathan Scott
9 Michael Schmidt
10 Ed Masta
11 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
12 Sean Burkey Twin Six
13 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors
14 Christopher Reese
15 Robert Ludwig
DNF Mark Davis Spin/Litzler Automation
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
2 Scott Young
3 Jim Yankush Stark Velo
4 Larry Pandy
5 Ron Kubala
6 Mark Thomas
7 Steve O'bryan Team Bicycle Hub
8 Marshall Leininger Stark Velo
9 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
10 William Gibson Blue Sky Cycling Club
11 Jos Belich
12 Tom Wilson
13 Dale Seeds Stark Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser
2 James Dieringer
3 Ernesto Marenchin Twin Six
4 Alexander Kinney
5 Sean Burkey Twin Six
6 Adam Mcneill South Mountain Cycle & Cafe
7 Christopher Reese
8 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
9 William Gibson Blue Sky Cycling Club
10 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
11 Paul Hamad 765 Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Rote Wells Fargo Advisors
2 Lauren Baldarelli
3 Sarah Shaikh Summit Freewheelers
4 Catherine Neff WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
3 Emily Ponti Team Bicycle Hub
4 Kennedy Adams U23 Cyclocross Project
5 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
6 Jackie Mckay Bike Ohio
7 Daniela Mehech VeloFemme p/b Litzler
8 Mallory Miller VeloFemme p/b Litzler
9 Gillian Wenger U23 Cyclocross Project
10 Catherine Neff WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Marie Rote Wells Fargo Advisors
3 Gwen Davis VeloFemme p/b Litzler
DNF Sarah Shaikh Summit Freewheelers
DNF Angela Ridgel Team Snakebite Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1