Log In
Winchester Apple Cross, Day 1 • Nov 21 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.1
5
4.8
5.4
5.5
Clear, 49 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
5
Moisture
4.8
Accel
5.4
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holbrook Hayes Unattached 0:48:18.9
2 Gustav Ohrstrom SEAVS/Haymarket 0:49:50.5
3 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:27.5
4 Chris Boland Unattached 0:50:41.3
5 Jimmy Sosinski Unattached 0:50:57.8
6 Kevin Sundeen Unattached 0:51:18.8
7 Brenden Leavitt Unattached 0:51:30.1
8 Michele Lisi SEAVS/Haymarket 0:51:37.2
9 John Wright Keep It Tight 0:53:06.8
10 Adam Ward Unattached 0:53:10.9
11 Jeremy Cannon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:13.3
12 Elijah Shipp Rogue Velo Racing 0:53:13.6
13 Matthew Conte DCMTB 0:53:14.7
14 Scott Evans Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:53:35.1
15 George Lewis Team Bikenetic 0:53:39.3
16 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:54:12.1
17 David Mccurdy Crosshairs Cycling 0:54:30.0
18 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:46.6
19 Shawn Smith Unattached 0:54:48.9
20 Sean Murnane Unattached 0:55:09.0
21 Terry Kelly Unattached 0:55:14.6
22 Ed Medina Community Bicycle Racing 0:55:37.2
23 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:56:11.5
24 Wyatt Shields Unattached 0:57:15.6
25 Dylan Stagner Potomac Velo Club 1:01:17.5
26 Juan Constanza Unattached 1 Lap
27 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
28 Kevin Dillard Unattached 1 Lap
29 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
30 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
31 James Dvorsky Unattached 1 Lap
32 Chance Ebersold Unattached 1 Lap
33 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
34 Tyler Yoder Unattached 1 Lap
35 Charles Swain Unattached 1 Lap
36 Samuel Valdez personal card 1 Lap
37 Marcus Springmann Tarmac & Trail Racing 1 Lap
38 Andrew Karr District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
39 Gilbertace Apacible Unattached 1 Lap
40 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
41 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
42 Raymond Rosario US Military Endurance Sports 2 Laps
43 Bradley Kennedy Unattached 2 Laps
DNF David Miller Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:50:37.8
2 James Bradley Team Bikenetic 0:50:40.6
3 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:52:22.7
4 Ian Buggey Team Bikenetic 0:55:37.6
5 Rob Duncan Unattached 0:55:40.3
6 David Stuart Unattached 1 Lap
7 Steven Heger Unattached 1 Lap
8 Zac Simmons WVU Cycling team 1 Lap
9 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
10 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
11 Cully Macdonald Unattached 1 Lap
12 Flynn Hulver Bryce Bike Park 1 Lap
13 Dan Rader B-Team 1 Lap
14 Benjamin Phillips Unattached 1 Lap
15 Jesse Godby Unattached 1 Lap
16 Eric Fitzpatrick Unattached 1 Lap
17 John Becking Unattached 1 Lap
18 Brian Straightiff Winchester Wheelmen 1 Lap
19 Jason Mallett Unattached 1 Lap
20 Lachlan Murdoch macneil Unattached 1 Lap
21 Spencer Morgan Unattached 1 Lap
22 Timothy Bouck Unattached 1 Lap
23 Scott Bean 1863vc p/b RETS 1 Lap
24 Michael Klein B-Team 1 Lap
25 Andres Espinoza Unattached 1 Lap
26 John Foster Unattached 1 Lap
27 Gerald Henderson V-DAY 1 Lap
28 Matthew Wright Unattached 1 Lap
29 Tom Bendien Unattached 2 Laps
DQ Wade Zirkle TEAM USA Olympic Cyclocross DQ
DNF Ryan Von dohlen Unattached DNF
DNF Clay Moulton Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 22   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:34:57.8
2 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:42.7
3 Florence Lamirand Unattached 0:35:49.2
4 Carolyn Johnson Firefly Adventure Team 0:36:04.1
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:36:31.3
6 Lexi Christie Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:37:00.0
7 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:15.5
8 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 0:37:15.9
9 Carley Leins Unattached 0:38:07.8
10 Sara Lappano Unattached 0:38:58.2
11 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 0:40:52.6
12 Kristan Swehla Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:57.7
13 Uma Gupta Rock Creek Velo 0:42:45.6
14 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 0:43:16.5
15 Gabrielle Dreyfus Unattached 0:45:08.0
16 Caitlin Travis CT3 Racing 0:46:36.6
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 1:03:42.7
2 Eric Lundgren JBV Coaching 1:04:57.1
3 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 1:05:34.8
4 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:05:55.6
5 Jonathan Seibold DCMTB 1 Lap
6 Cory Smith Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter SEAVS/Haymarket 0:39:53.3
2 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc. 0:40:51.8
3 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:40:55.1
4 Karen Talley Two Wheel Fixation 0:41:13.3
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:41:25.8
6 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:41:54.7
7 Kelly Paduch Unattached 0:43:30.5
8 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:09.4
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Marni Harker Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Steinebrunner Unattached 0:44:59.6
2 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:00.3
3 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:16.1
4 Thomas Carey Rogue Velo Racing 0:47:52.8
5 Zachary Berkow Rock Creek Velo 0:48:07.3
6 Sean Gordon SQUADRA COPPI 0:48:57.8
7 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:08.9
8 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:27.0
9 Joshua Murdock Unattached 0:49:27.5
10 Bryce Lowrey Unattached 0:49:42.3
11 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:50:26.0
12 John Lancione Unattached 0:50:39.8
13 Noah Flaxman Unattached 0:50:40.1
14 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club 0:51:07.2
15 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 0:51:21.9
16 Christopher Milthaler Ghisallo Cycling Team Inc./Team Ghi 1 Lap
17 Pete Custer Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
18 Ryan Kephart Crosshairs Cycling 1 Lap
19 Jeremy Cannon National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
DNF Brian Cheung Foreign Auto Services Cycling DNF
DNF Zachary Whitlock Rock Creek Velo DNF
DNF Thomas Humphreys Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosalind Hain Unattached 0:45:32.5
2 Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:45:51.5
3 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:52.2
4 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:46:00.5
5 Grace Sheehy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 1 Lap
6 Beth Durman The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
7 Cameron Newcombe Unattached 1 Lap
8 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 1 Lap
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:21:27.9
2 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:46.8
3 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:21:48.4
4 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:26.7
5 James Kelly Unattached 0:24:46.5
6 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:25:35.4
7 Andre Gates Unattached 0:25:58.0
8 Presley Evans Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:26:02.6
9 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:26:59.0
10 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:35.7
11 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:27:40.3
12 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:41.4
13 David Carey Rogue Velo Racing 0:30:53.2
14 Sean Hughes Rogue Velo Racing 0:32:12.0
15 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:37:48.9
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:14:23.0
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:15:35.9
3 Marcus Pollack Unattached 0:15:36.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:48:46.1
2 Sam Roach East Coasters JR Team 0:48:46.5
3 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:38.6
4 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
5 Gentry Jefferson Monticello Velo Club/Miller School 1 Lap
6 Carlos Brooks Rock Creek Velo 1 Lap
7 Elijah Shipp Rogue Velo Racing 1 Lap
8 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 1 Lap
9 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
10 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
11 Seth Dolin Rock Creek Velo 1 Lap
12 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
13 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
15 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:24:35.8
2 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:26:09.9
3 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 0:28:08.0
4 Avery Johnston Rock Creek Velo 0:29:03.8
5 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:08.0
6 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:36:48.8
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:48.5
2 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:44:51.8
3 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:45:00.1
4 Brian Swehla Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:07.1
5 Nathan Goates ANTIETAM VELO CLUB 0:45:13.8
6 John Mead Two Wheel Fixation 0:46:31.7
7 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:46:32.4
8 John Dove Crosshairs Cycling 0:48:03.4
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:25.3
2 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:47:33.8
3 Scott Thompson Squadra Coppi 0:48:48.3
4 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:48:55.7
5 Brad Hawk Team Bikenetic 0:49:06.0
6 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:49:28.6
7 Mark Sanford Unattached 0:49:31.7
8 Scott Harvey Bayside Velo/Bike Doctor 0:49:32.2
9 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:49:49.6
10 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:22.9
11 Eric Dempster Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:37.6
12 Charles Kearns Crosshairs Cycling 0:52:00.6
13 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:52:47.0
14 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:54:02.1
15 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:54:10.6
16 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 0:54:41.5
17 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
18 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
19 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
20 James Maiden Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:45:31.2
2 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:45:52.5
3 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:35.2
4 Gary Roach Unattached 0:48:19.4
5 Stokely Samuel Unattached 0:48:38.4
6 Michael Burris Green Mountain Bicycle Club/1K2GO C 0:48:51.0
7 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:50:01.5
8 David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:30.0
9 Daryl Grissom SEAVS/Haymarket 0:50:57.8
10 Jonathan Hanson Unattached 0:51:31.6
11 Marc Genberg The Bike Lane 0:52:17.7
12 Frank Haranzo Unattached 0:52:24.0
13 Cory Smith Western Howard County Cycling/Sport 0:53:06.3
14 Stuart Wright Unattached 1 Lap
15 Doug Keim Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
16 Don Watkins Potomac Velo Club 1 Lap
17 Michael Bender The Bike Lane 1 Lap
18 Alven Williams Unattached 1 Lap
19 Erik Whitlock Rock Creek Velo 1 Lap
20 Chris Massonneau Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglass Gray First State Velo Sport 0:48:25.4
2 Gary Moon Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:56.1
3 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:50:10.1
4 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:42.5
5 Mike Connair Bike Line 0:51:06.9
6 David Wolfel Route 1 Velo 1 Lap
7 Jim Bronson Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
8 Eric Marshall Unattached 1 Lap
9 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
10 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
11 William Feasley DC Velo Limited 1 Lap
12 David Beavis Unattached 1 Lap
13 Steven Heger Unattached 1 Lap
14 Barry Wilcox ii Rock Creek Velo 1 Lap
15 David Webber All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
16 Ken Newcombe Rock Creek Velo 1 Lap
17 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
18 Drew Tracy Unattached 1 Lap
19 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
20 Gary Kelley Sports T.E.A.M. 2 Laps
21 Richard Menton SEAVS/Haymarket 2 Laps
22 Robert Taylor Unattached 2 Laps
23 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
DQ James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto DQ
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:34:51.3
2 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:35:47.1
3 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 0:36:47.2
4 Kathleen Hayes Unattached 0:37:30.8
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:37:31.7
6 Anne Sheehy Endorphin Fitness 0:38:18.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:42:45.9
2 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:17.3
3 Elwood Glass Unattached 0:45:18.0
4 Colin Eustis Unattached 0:45:54.1
5 George Lowe Western Howard County Cycling/Sport 0:47:43.1
6 Andrew Webster WOODEN WHEELS RACING 0:48:59.4
7 Sean Mcdonough Unattached 0:49:46.5
8 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
9 Stephen Heuser Unattached 1 Lap
10 Dave Provine Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 5