Log In
Cheshire Cross • Nov 14 2015
5.8
3
4.1
5.2
5.4
Partly Cloudy, 43 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
3
Moisture
4.1
Accel
5.2
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Mullaly TEAM EDGE
2 Tim Willis King Kog
3 David Maynard Cheshire Cycle Racing
4 Anson Ross CLR/www.clrracing.com
5 Bryan Banducci King Kog
6 William Goodman Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
7 Timothy Stenovec CRCA / FGX Racing
8 Cameron Scott Northampton Cycling Club/ JAM Fund
9 David Hall The 5th Floor NYC
10 Christian Baks BIKEMAN.COM
11 Alan Burgess cheshire cycle racing
12 Zachary Veugen Laughing Dog Cyclery
13 Joseph Tramontano R2 / fusionTHINK
14 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
15 Scott Rosenthal Zanconato Racing
16 Dan Stine Laurel Bike Club
17 Mathew Street CRCA/Health Warrior p/b RK&O
18 Jay Elling
19 Peter Miller Cyclocrossworld.com
20 Cesar Gallego
21 Eric Petersen Silk Road Cycles p/b hatchmap
22 Patrick Zelazek
23 Brett Baumann Burnside Forge
24 Scott Decoteau BARKS+WRECK Adventure Club
25 Patrick Cochran ecv | essex county velo
26 Phil Mazerolle Storrs Center Cycle Racing
27 Scott Frison NHBC
28 Craig Ross Cannondale
29 Dan Kurowski Cyclonauts Racers
30 Tyler Samson Competitive Edge ski and Bike
31 Mark Steffen King Kog
32 Samuel Oreilly King Kog
33 Daniel Walker BarkS+WRECK Adventure Club
34 Taylor Valentine New Haven Bicycling Club
35 Richard Kirby
36 Mark Sondeen Expo Wheelmen
37 Steve May GHCC
38 Brian Burke
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finnegan O'connor Competitive Edge Ski & Bike
2 Lance Jones Storrs Center Cycle Racing
3 Chad Gibson Metropolitan Music
4 Adam Szymkowicz Family Bike / Barks X Wreck
5 Gabriel Remillard Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
6 Thomas Ricardi TCR Cyclocross Racing
7 Casey Gonzalez
8 Wade Swift Swift Innovations
9 Aaron Keene Northampton Cycling Club
10 Jeffrey Kwolek
11 Matt Troutman Mystic Velo
12 Nicholas Nardelli Metropolitan Music
13 Chadli Mascarenhas Laughing Dog Bicycles
14 Ian Macdonald MVCX
15 Jeremy Zeidner
16 Timothy Mather
17 Wayne Lewis Burnside Forge
18 Stephen Gibertoni Cheshire Cycle Racing
19 Andy Scott Northampton Cycling Club
20 Andrew Barentine Yale Cycling Team
21 Gregory Nowak
22 Kyle Mullaly Team Edge
23 Benjamin Bruce Cheshire Cycle Racing
24 David Britt-friedman
25 George Ives CVC // VOSS SPORTS
26 Evan Tobey Handsome Jerks Racing
27 John Corbo
28 Patrick Taylor King Kog
29 Isaac Schell Silk Road/Hatchmap
30 Christopher Zerrip Union Velo
31 Andrew Strauss Class Cycles / Ovens of france
32 Colin Keaveney CRCA / KH-Pactimo p/b Century
33 Ian Mcfarland Mystic Velo Club
34 John Winchester
35 Andrew Pattison King Kog
36 Matthew Lang
37 Charles Schwartz Cycle-Smart
38 Steve Lamb Laurel Bicycle Club
39 Jason Twedt Pacific Cycling
40 Stephen Kohr The Bike Hub
41 Gregg Ferraris Cheshire Cycle Racing
42 David Kell Performance Physical Therapy
43 Mike Horton Handsome Jerks Racing
44 Andris Skulte Horst Engineering Cycling Team
45 Morgan Rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
46 David Kahn NHBC
47 Stephen Meszaros
48 Tim Gagne Cycle-Smart Grassroots Team
49 Gary Hoehne Deathrow /Vassago Cycles
50 Matt Lichack
51 Matthew Juros Riverside
52 Tom Williams Handsome Jerks Racing
53 Christopher Labby
54 Rick Perner Silk Road Cycles/Hatchmap
55 Keith Bangs
56 Jonathan O'keeffe Northampton Cycling Club (NCC)
57 William Kortum Yale Cycling
58 Vincent Morrow Pacific
59 Josh Barbero
60 Mike Marston
61 Timothy Cary Northampton Cycling Club
62 Joshua Chang Yale University
63 Greg Klimaytis
64 Colan Averill
65 Joshua Bressem
66 Chris Szabo The X-Men
67 John Cullinane
68 Matthew Waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
69 Evan Twarog United States Coast Guard Academy
70 William Davis
71 Jamison Bazinet
72 Philip Bloomfield Pacific Cycling
73 Anthony Guglielmo
74 William Vester Yale Cycling
75 Alexander Bruch Yale University
76 Andrew Barentine Yale Cycling Team
77 Eric Morris
78 William Bonin Storrs center cycle racing
79 David Ames
80 Colby Lake
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 23   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
2 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft
3 Xander Jones CCAP p/b Storrs Center Cycle Racin
4 Justin Peck CCAP Newtown
5 Kyle Crowell CT Cycling Advancement Program
6 Jared Yeomans comp edge cycling
7 Lucas Amoroso
8 Jason Davis Newtown Cyclocross
9 Jason Sherry Benidorm northwest cycling cx
10 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
11 Timothy Stephenson Northwest Regional Youth CX Team
12 Jaden Wise Northampton Cycling Club (NCC)
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team
2 Wyatt Cote Eastern Bloc Cycling Club
3 Kyle Mullaly Team Edge
4 Ryan Zwick CCAP / Cycling Concepts Racing Tea
5 Noah Levine Hamden Cheshire Rail Trailers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Thompson CT Cycling Advancement Junior Team
2 Kevin Mullaly Team Edge
3 Cole Ricardi CCAP Northeast CX Jr. Team
4 Luke Anthony CCAP
5 Rex Davis Newtown CCAP Regional CX Team
6 Benjamin Gyulay Hamden Cheshire Rail Trailers
7 Emmett Roswech Hamden Cheshire Rail Trailers
8 Frank O'reilly jr CCI RACING/TOWN CYCLE
9 Jacob Morris
10 Carlos Cristoffanini OGRCC
11 Ignacio Garcia
12 Unknown Rider
13 Nathaniel Summers Hamden Cheshire Rail Trailers
14 Huber Alejandro Hamden Cheshire Rail Trailers
15 Joshua Charlton OGRCC
16 Patrick Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
17 Sofia Gagliardo
18 Moki Kovacs Coyote Hill Mountain Bike Camp
19 Markus Dumoulin CCAP Newtown Regional Cyclocross
20 Reece Davis Newtown CCAP Regional CX Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Gibertoni Hamden Cheshire Rail Trailers
2 Aeryn Northway Hamden Cheshire Rail Trailers
3 Mia Dannucci Newtown CX Team
4 Anna Peck CCAP Newtown
5 Sadie Rueckert Team Seasons Federal Credit Union
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank O'reilly CCI RACING/TOWN CYCLE
2 Robert Marcinko R2 / FusionTHINK
3 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing
4 Brian Girard R2 / fusionTHINK
5 David Thompson Cycle-Smart
6 Matthew Kraus Keep It Tight
7 Patrick d. Rondeau Northampton Cycling Club (NCC)
8 Bryan Atwood team edge
9 Scott Livingston Horst Engineering Cycling Team
10 Craig Vettori Joe's Garage
11 Eric Weinrich Colonial bike Co
12 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team
13 Dominique Desmonts Team Danbury Audi
14 Arthur Roti Horst Engineering Masters Cycling T
15 John Meyerle Bethel Cycle
16 Stan Lezon Aetna-Expo Wheelmen
17 Jeffrey Mckay
18 Matt Rivera Keep it tight
19 Gabe Jiran GHCC
20 Joseph Tindal Expowheelmen
21 Mike Wonderly Horst Engineering Cycling Team
22 Mike Maximenko Van Dessel
DNF Philip Lavoie C3 Racing
DNF Tim Ahearn ErrACE
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team
2 Geoffrey House Northampton Cycling Club
3 Jonathan Tarbox Expowheelmen
4 Paul Nyberg Horst Engineering Cycling Team
5 Michael Parent Cyclocrossworld.com
6 Matthew Graham Cycle-Smart
7 Royce Yeomans Competitive edge cycling
8 Rich Allen Expowheelman
9 Keith Honda Expo Wheelmen
10 Paul Weiss Portland Velo Club/Cyclemania
11 Mike Cyr Storrs center cycle
12 David Marti
13 Joe Candeias Expo Wheelmen
14 Denis Niez Class Cycles / Ovens of france
15 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
16 Michael Rossi Bikers Edge
17 Al Curtis tarmac cycling
18 Daniel Servetas Capital Bicycle Racing Club
19 George Dickerson Stage One - FusionTHINK
20 Jeff Fowler Northampton Cycling Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Goodwin Northampton Cycling Club
2 Craig Walton BCA/Linen
3 David Rustico Team ERRACE p\b DSO Manufacturing
4 David White 1K2Go
5 Steven Abbott
6 Paul Hayes
7 Ron Grandchamp Family Bike Racing
8 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft
9 Todd Samuelson pedal power/ cannibal velo
10 Peter Finch Cannibal Velo Club/AECOM
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Timmerman Cannondale
2 Lane Maher RACE CF
3 Eneas Freyre TTEndurance
4 Alec Donahue JAM/NCC/Vittoria
5 Brendan Mccormack CCB Racing
6 Scott Smith Jam/NCC/Vittoria
7 Todd Bowden Trek CX Collective
8 Tim Ratta Barks X Wreck Adventure Club
9 Michael Landry Voler/Clif/HRS/Rock Lobster
10 Nicolas Catlin Sherpa
11 Aaron Oakes NYCROSS p/b Craft
12 Gerald Adasavage Hudson / Ludwig & Larsen Racing
13 Amos Brumble iv CCB racing
14 Joe Johnston
15 Andrew Lints RIT Cycling
16 Colin Reuter crossresults.com
17 Chris Pino The 5th Floor NYC
18 John Kniesly KING KOG
19 Daniel Coady BikeReg.com Cycling Club
20 Colin Tanner KING KOG
21 Chris Niesen JAM fund/NCC/vittoria
22 Evan Huff BikeReg
23 Sam Dodge Cannondale
24 Dylan Belknap-lerner NCC-Jam Fund
25 Coakley Jopling Bikeman.com
26 Eric Carlson Team Edge
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tyler Laughing Dog Cyclery
2 Brett Baumann Burnside Forge
3 Jesse Quagliaroli Expo Wheelmen
4 Eric Baumann STAMPEDE!
5 Tyler Knapp Laughing Dog Bicycles
6 George Lowe SPORTIF Coaching Group
7 Scott Rosenthal Zanconato Racing
8 Kevin Church Hup United
9 Matt Lolli Twin 6 METAL/Death Touch/Camelstac
10 Jacob Colvin Pedal Power CT
11 Peter Geloso Laurel Bike Club
12 Fabian Esponda Laurel
13 Wayne Lewis Burnside Forge
14 Jason Selwitz
15 Marty Waters Laurel
16 Chip Baker HUP United
17 Colby Lake
18 Gary Hoehne Deathrow /Vassago Cycles
19 Mark Lovejoy Fritz's Bicycle Shop
20 Greg Wise Northampton Cycling Club (NCC)
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Beckmann Sea Sports Cape Cod/ 4-D Racing
2 Thea Kent
3 Elizabeth Lukowski Woo Girl!
4 Lesli Cohen Hup United
5 Alecia Faustini Laurel Bike Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Begg-swider WooGirl!
2 Alecia Faustini Laurel Bike Club
3 Megan Bilodeau HUP! United
4 Amanda Bedard Cycling Concept Racing Team
5 Karen Kurowski Competitive Edge Cycling
6 Maris Mann-stadt Northampton Cycling Club
7 Katie Carlson Team Edge
8 Molly Byrnes Pacific Cycling
9 Kristin Anderson NEBC p/b Cycle Loft
10 Kyra Kenwood LiveLoveVelo
11 Laura Mullaly TEAM EDGE
12 Linda Pierce Bethel Cycle
13 Jill Lizotte
14 Nerea Cal
15 Lexi Abel Yale University
16 Vicki Quagliaroli Cycling Concepts
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jena Greaser JAM fund/NCC/vittoria
2 Rachel Beckmann Sea Sports Cape Cod/ 4-D Racing
3 Caitlin Szymkowicz crossresults.com
4 Nina Baum Stan's NoTubes Women's Elite
5 Joanne Ross Cannondale
6 Sheriden Bauman ERRACE
7 Natalie Tapias ThisTeamSavesLives
8 Clio Dinan NCVC/United Healthcare
9 Kelli Montgomery Stage 1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1