Log In
Cross Crusade: Barton Park • Nov 8 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.3
5.4
5.4
4.2
3.8
Drizzle, 49 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.3
Beers
5.4
Moisture
5.4
Accel
4.2
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
2 Matt Taini
3 Mike Hammess
4 Jeff Baratta Team Planet X USA
5 David Kuzma
6 Carl Aldrich
7 Samuel Morgan-clerelano
8 Cesar Carrillo
9 Artur Grochowski Threshold Velo
10 Peter Renziger
11 Jim White
12 Adam Nicholas
13 Scott Laplante
14 Bryan Gauntt
15 Alex Hult
16 Ryan Cotton
17 Cyrus Beedles
18 Jason Whittinton Team 10 Barrel
19 Don Gutzmann
20 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
21 Joel Thomspn
22 Luke Soto Hapi-Go!
23 Dee Snaughts
24 Scott Coleman Team Planet X USA
25 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
26 Caleb Unger
27 Nathan Petz
28 Jorge Lara Capitol Velo
29 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team
30 Teresa White
31 Austen Sofhauser
32 Jimmy Pacheco
33 Dennis Sweeten
34 Jeff Irwin
35 Dave Wardwell Team Flying Tigers
36 Larry Coates
37 Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
38 Michael Ybaben
39 John Golden
40 Steven Powell
41 Tom Armstrong
42 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
43 Eric Truong
44 Jennifer Kulle-jones Team Planet X USA
45 David Groskopf
46 Matthew Giem
DNF Dave Dallas
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Gonzales Hood River Velo
2 Taylor Snider
3 Mira Engler CX Machines
4 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
5 Megan Horst
6 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
7 Nicole Davenport
8 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Brittany Stover
10 Jody Rose Grouptrail Cycling
11 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
12 Lindsay Walker Metropolis Cycle Repair
13 Tasha Weber
14 Pam Guy
15 Jen Zak
16 Lucy Dahl
17 Tracy Miller Deschutes Brewery
18 Rachel Palmer
19 Paula Wichienkuer
20 Elli Daniels
DNF Rachel Bliesner
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing
2 Sean Babcock Team S+M
3 Quinn Keogh
4 Josh Kelley
5 Paul Lacava
6 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
7 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
8 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
9 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
10 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
11 Leland Gilmore
12 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
13 James Williams Deschutes Brewery
14 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
15 Gabriel Linn Trusty Switchblade
16 Josh Bauer
17 David Wilcox
18 Cole Lalomia
19 Donovan Birky Breadwinner Cycles
20 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
21 Joel Madrone Breadwinner Cycles
22 Ira Ryan Breadwinner Cycles
23 David Krause Trusty Switchblade
24 Jonathan Myers Team S+M
25 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
26 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
27 Patrick Means Team S+M
28 Bill Warburton Murder of Crows
29 James Williams
30 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
31 Ryan Garner Olympia Cycling Team
32 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
33 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
34 Sean Corey Breadwinner Cycles
35 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
36 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
38 Logan Trammell Hapi-Go!
39 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matthew Paez
DNF Robert Carver Olympia Cycling Team
DNF Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Erik Tonkin Team S+M
DNF John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
DNF Paolo Zanetti Biciclista Test Team
DNF Max Leonov
DNF Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
DNF Stephen Laurent
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Mike Chamblin
3 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
4 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
6 Brian Meyer
7 Kyle Berg
8 Adam Moore Grouptrail Cycling
9 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Alan Barton Olympia Cycling Team
11 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
12 Bradford White
13 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Josh Hulst
15 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
16 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
17 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Brian Gruenemay
19 Matt Jamison Grouptrail Cycling
20 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
21 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
22 Zach Rotstein
23 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
24 Jonathan Long
25 Nathanael Hart Hapi-Go!
26 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
27 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
28 Tristan Bond Mountain View Cycles Racing Team
29 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
30 Chris Ellis
31 Andy Letourneau River City Bicycles
32 Daniel Penner
33 Christian Martin River City Bicycles
34 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
35 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
36 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
37 Andy Evans
38 Sean Stroup KimMongers Cycle Club
39 Rafe Lehner Mountain View Cycles Racing Team
40 Kristopher Frochlich
41 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
42 Matt Monbouquette
43 Peder Dahl
44 Josue Jimenez
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
2 Corey Mcmanus
3 Justin Guidroz Audi
4 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
5 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Ryan Mclaughlin
7 Ty Goldsby
8 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
9 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
10 Russell Walker
11 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
12 Ryan Chase Deschutes Brewery
13 Sam Swan KimMongers Cycle Club
14 Cory Nann Team Planet X USA
15 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
16 Blaine Bartholomew
17 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
18 John Berrigan
19 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
20 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
21 Andrew Baxter River City Bicycles
22 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Alex Bigazzi
24 Andrew Slater
25 Adam Stewart
26 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
27 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
28 Jason Ladwig
29 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
30 Aaron Kravitz
31 Andy Borell Threshold Velo
32 Ryan Daugherty
33 Chris Rinehart
34 Cooper Irwin Hapi-Go!
35 Quinn Rohlf
36 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
37 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
38 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
40 Tim Breault
41 Sam Pitcavage
42 Ryan Schanno
43 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
44 Kevin Rayburn Team Planet X USA
45 Travis Bullard Team 10 Barrel
46 Matt Herr Olympia Cycling Team
47 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
48 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
49 Spencer Roedel
50 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
51 Dustin Long
52 Phil Avery Team Beer
53 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
54 Matt Barney
55 Jerry Pruiett
56 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
58 Tanner Schulz
59 Reyaz Rohani
DNF Dennis Lui
DNF Justin Tunis
DNF Kyle D'auria
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
3 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Michael Gasperson Team Oregon presented by Laurelwood
6 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
8 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
9 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
10 Joel Sherman
11 Mark Sather Team 10 Barrel
12 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
13 Colby Nightingale Deschutes Brewery
14 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
15 John Martin Team Lazy Tarantulas
16 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
18 Leopold Jung
19 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
21 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
23 Jacob Roth
24 Ed Waters
25 Brian Puskas
26 Karl Winston KimMongers Cycle Club
27 Eron Riddle
28 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
29 Ben Helgren
30 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Jeremiah Hartley
DNF Dave Wrast The Spokesmen
DNF Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Calvin Keane Bend Endurance Academy
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Davis Melkonian Hood River Velo
6 Caleb Trumbull Hood River Velo
7 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
10 Jace Petersen Hood River Velo
11 Elijah Krause Bend Endurance Academy
12 Spencer Scott Bend Endurance Academy
13 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
14 Jesse Polay Bend Endurance Academy
15 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
16 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
17 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
18 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
19 Aaron Lopez
20 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
21 Duncan Howell
22 Carson Griffith Bend Endurance Academy
23 Ian Brown Bend Endurance Academy
24 Jake Olander Bend Endurance Academy
25 Cooper Irwin Hapi-Go!
26 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
27 Luke Soto Hapi-Go!
28 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
29 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
30 Aidan Gonzales Hood River Velo
31 Nicholas Rich
32 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
33 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling
34 Ryan Devries
35 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
36 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
37 Federico Spedini
38 Simon Porter Cyclepath Racing
39 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
40 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
41 Mckenzie Kelly
42 Sean Harple
43 Jakob Stoller
44 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
45 Ketner Mizã©e
46 Jake Johansen Team 10 Barrel
47 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
48 Tully Carrillo
49 Kelley Boyles
50 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
51 Evan Vanderstoop
52 Avery Jackson
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 11   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
4 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
5 Carson Griffith Bend Endurance Academy
6 Ian Brown Bend Endurance Academy
7 Jake Olander Bend Endurance Academy
8 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
9 Luke Soto Hapi-Go!
10 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
12 Aidan Gonzales Hood River Velo
13 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
14 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling
15 Ryan Devries
16 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
17 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
18 Federico Spedini
19 Simon Porter Cyclepath Racing
20 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
21 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
22 Mckenzie Kelly
23 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
24 Jake Johansen Team 10 Barrel
25 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
26 Tully Carrillo
27 Kelley Boyles
28 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
29 Evan Vanderstoop
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Jace Petersen Hood River Velo
5 Elijah Krause Bend Endurance Academy
6 Jesse Polay Bend Endurance Academy
7 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
8 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
9 Jakob Stoller
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
6 Duncan Howell
7 Nicholas Rich
8 Sean Harple
9 Ketner Mizã©e
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Spencer Scott Bend Endurance Academy
3 Aaron Lopez
4 Cooper Irwin Hapi-Go!
5 Avery Jackson
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Ava Lilley
3 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kristina Owen Capitol Velo
5 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
6 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Aubrey Ellerbruch
8 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Olivia Hewett The Spokesmen
10 Emma Royce The Spokesmen
11 Keeley Brownback
12 Madeline Stover
13 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Madeline Stover
5 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Emma Royce The Spokesmen
4 Keeley Brownback
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Olivia Hewett The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Matt Williams Thump Coffee
4 Michael Wilson Team S+M
5 Derek Hardinge
6 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
7 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
8 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
9 Aaron Leritz Team S+M
10 Joe Santos Cyclepath Racing
11 Andrio Abero
12 Chris Moor Deschutes Brewery
13 Tim Joslin Cyclepath Racing
14 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
15 Webster Wilson VMR Racing
16 Rick Metz bicycleattorney.com
17 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
18 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
19 Martin Baker bicycleattorney.com
20 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
21 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
22 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
23 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Donald Newlands bicycleattorney.com
25 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
26 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
27 Matt Engel
28 Mark Deresta Hood River Velo
29 Dan Porter Cyclepath Racing
30 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
31 Andrej Miske Dr Will Bar
32 Ted Byram bicycleattorney.com
33 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
34 Eric Lanners
35 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
36 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
37 Jason Zadow
38 Michael Moody
39 Peter Rueegger Team Mudman
40 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
41 Scott Mares Threshold Velo
42 Rich Rosko Hammer Velo
43 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
44 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
45 Jon Burrill
46 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
47 Mark Widlund The Spokesmen
48 Scott Ballard Cyclepath Racing
49 Mike Heenan
50 Bret Berner River City Bicycles
51 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
DNF Ronald Kizziar
DNF Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
DNF Mike Szwaya bicycleattorney.com
DNF Jay Wisowaty
DNF Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
DNF Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing
2 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
3 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
4 Skye Fitzgerald
5 Doug Minarik bicycleattorney.com
6 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
7 Aaron Tarnow WebCyclery.com
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
10 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
11 Paul Zagacki bicycleattorney.com
12 Brian Little KimMongers Cycle Club
13 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Chris Roberts Hammer Velo
15 Gabe Doebler
16 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
18 Troy Nelson
19 Scott A rider Grouptrail Cycling
20 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing
21 Bryan Mcgeeny Hood River Velo
22 Jurgen Fennerl
23 Jeff Boehlke The Spokesmen
24 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
25 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
26 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
27 Matt Radich Dr Will Bar
28 Kenneth Pace Team S+M
29 Terry Campbell KimMongers Cycle Club
30 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
31 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
32 George P.s. mcconnell
33 Erik Offner
34 Tom Palke Team Mudman
35 Darin Swan Trusty Switchblade
36 Curtis Brawner
37 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
38 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club
39 Casey Davidson bicycleattorney.com
40 Chris Page
41 Ashley Williams
42 Andrew Eastman
43 Banjo Weymouth
44 David Anderson Boneyard Cycling
45 Dean Maclean Team Planet X USA
46 David Rasca Half Penny Cycling Team
47 Matthew Dial Deschutes Brewery
48 Eric Pool Team 10 Barrel
49 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
50 Jon Frommelt bicycleattorney.com
51 Steve Black
52 Aaron Even VMR Racing
53 David Hewett The Spokesmen
54 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
55 Billy Holcomb Trusty Switchblade
56 Max Frixione
57 Robert Christensen
58 Tom Lenth
59 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
61 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
62 Joe Gomez Team Mudman
63 Thomas Royce The Spokesmen
64 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
65 Thomas Pastor Deschutes Brewery
66 Josh Platis KimMongers Cycle Club
67 Trig Rogers bicycleattorney.com
68 David Dezellem Olympia Cycling Team
69 Rob Kerr Boneyard Cycling
70 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
71 Scott Hamness
72 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing
73 James Bender Beaverton Bicycle Club
74 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
75 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
76 Matthew Case Trusty Switchblade
77 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
78 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
79 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Jeff Chochon
DNF John Droege Filth and Fury
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Whitaker
2 John Hatfield Audi
3 Nolan Restivo
4 Jeff Copus Team 10 Barrel
5 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
6 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
7 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
8 Chris Wierman
9 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
10 Tony Weber
11 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
12 Curtis Hainie Hood River Velo
13 Eric Cress
14 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club
15 Eric Hagstette
16 Ed Rogers
17 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
18 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
19 James Lais
20 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
21 Raymond Egan The Spokesmen
22 Peter Iverson
23 Eric Evans
24 Dave Torrance
25 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
26 Neil Gibson
27 Jonathan Modie Team S+M
28 Joe Carpenter Team 10 Barrel
29 Josh Kneedler Cyclepath Racing
30 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
31 Luther Birdzell
32 Ian Gleason
33 Mike Sobolewski Hapi-Go!
34 Mark Hand Team Planet X USA
35 Ryan Temple
36 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
37 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club
38 Craig Deambrose Trusty Switchblade
39 Matthew Cordeiro Hood River Velo
40 Steve Kresl
41 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
42 Chris Rinehart
43 Jared Lathrop
44 Kevin Dickson
45 Toby Contreras
46 Eric Wallis
47 John Lehman
48 David Meyer
49 Jeff Dill Team Mudman
50 Albert Passadore Hammer Velo
51 David Blair Murder of Crows
52 Darin Hale
53 Jason Jones Team Planet X USA
54 Jason Bietz
55 James Owen Capitol Velo
56 Burk Webb Portland Velo Racing Team
57 Ian Harris
58 Eddie Wang River City Bicycles
59 Ben David
60 Tom Bird
61 Ben Hein Boneyard Cycling
62 Andy Morris
63 Daniel Mckenna
64 Andrew Hayes Rogue
65 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
66 Kyle Mountain
67 Richard Fattic Ruckus Test Team
68 Stephen Rich
69 John Dendiuk
70 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood
71 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
72 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club
73 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
74 Greg Eyerly
75 Mark Mcmurtry VMR Racing
76 Joshua Boelter Cyclepath Racing
77 Wesley Woosley
78 Jeff Spencer Team S+M
79 Todd Harple
80 Steven Soto Hapi-Go!
81 Bjoern Brunner
82 Chris Meilinger
83 Patrick Meigs
84 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
85 Phil Avery Team Beer
86 Jeb Hendrix
87 Scott Kringen
88 Jake Hofeld
89 Eric D. Mcmurtry
90 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
91 Dwight "ike" anunciado
92 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
93 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Anthony Smith
DNF Ryan Mcintyle
DNF Ethan Fuld
DNF James Self
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 77  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 John Mccaffrey Kesho Bicycles
3 Mark Bradley
4 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
5 Rodney Trepess Deschutes Brewery
6 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
7 Michael Metz bicycleattorney.com
8 Steven Thorne BikeFlights.com
9 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Steve Petersen Hood River Velo
11 Daniel Melkonian Hood River Velo
12 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Stephen Smith
15 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
16 Tom Hill bicycleattorney.com
17 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Jon Gove Grouptrail Cycling
19 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
20 Tim Ellerbruch
21 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
22 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Ed Locke Cyclepath Racing
24 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
25 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
26 Mike Taylor Deschutes Brewery
27 Erik Goodfriend Hammer Velo
28 Brendan Quinlan
29 Dave Luoma Cyclepath Racing
30 Ian Kennedy bicycleattorney.com
31 ? ?
32 Hugh Givens bicycleattorney.com
33 Dieter Hoffmann Team S+M
34 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
35 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
36 David Dorocke Deschutes Brewery
37 Steven Basden Cyclepath Racing
38 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
39 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
40 Vern Krist
41 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
42 Dan Davis WebCyclery.com
43 Mitch Gold Dr Will Bar
44 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
45 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
46 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
47 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
48 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
49 Richard Potestio
50 Dave Kaysen
51 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
52 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
53 John Climaldi
54 Dale Webster
55 Joseph Lagerstron
56 Greg Eyerly
57 Leland Jossy
58 Billy Thomas
59 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
60 Evelyn West Team S+M
61 Craig Diehl
62 David Forman Grouptrail Cycling
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Knight
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Cosmic Miller
4 Tom Webb Team Rose City
5 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
6 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Craig Mavis Deschutes Brewery
8 Ron Strasser Team S+M
9 Amory Cheney Boneyard Cycling
10 Steve Rearden
11 Steven Miller Team S+M
12 John Nicholas DNR Cycling
13 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
14 Edward Lanton
15 Tim Hanrahan
16 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Anne Davis usher Portland Bicycle Studio
5 Jaini Van scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
7 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
8 Juliette Oldfield
9 Renee Scott Deschutes Brewery
10 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
12 Erika Miranda Trusty Switchblade
13 Patricia Strange Deschutes Brewery
14 Jill Petersen Hood River Velo
15 Tracey March Deschutes Brewery
16 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
17 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Mielle Blomberg Team S+M
19 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
3 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
4 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Cecily Norris Highfive Cycling
6 Samantha Rousculp
7 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Lora Melkonian Hood River Velo
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
4 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
5 Susan Foster Deschutes Brewery
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
8 Sarah Tisdale Highfive Cycling
9 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
10 Jan Moss Highfive Cycling
11 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling
12 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
13 Donna Rosenberg
14 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
15 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
3 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
4 David Boerner Ruckus Test Team
5 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
6 Matt Fox Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles
8 Gabriel Linn Trusty Switchblade
9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
10 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
11 Ryan Barrett
12 Sven Geirnaert
13 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
15 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
16 Byron Breeden
17 Jordan Norris Joe Bike Racing
18 Brian Lynch Dr Will Bar
19 Justin Brauner KimMongers Cycle Club
20 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
21 Mike Bene
22 Lee Ordonez Ruckus Test Team
23 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
24 Sean Corey Breadwinner Cycles
25 Matthew Edwards
26 Jacob Furniss
27 Sam Caviglione
28 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
29 Scott Barker
30 Kenneth Pace Team S+M
31 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
33 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
34 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
35 Sven Macaller
36 Shane Beers
37 David Pedersen Portland Bicycle Studio
38 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
39 Tom Rousculp
40 Gabriel Cabatic
41 Steve Black
42 Scott Hamness
43 Daniel Carter KimMongers Cycle Club
44 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Max Leonov
46 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team
47 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
48 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
49 Adam Monkaba
50 Ethan Furniss
51 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 Cindy Lewellen
53 John Howe Team Beer
54 Paul Devries
55 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
DNF John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
DNF Stefano Spedini Biciclista Test Team
DNF Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Jade Koide Grouptrail Cycling
3 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing
4 Holland Larue Hood River Velo
5 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
9 Jericho Winter KimMongers Cycle Club
10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
11 Candida Hart Hapi-Go!
12 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi