Log In
Tacchino CX • Nov 8 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.3
4.4
4
4.2
4.2
Clear, 54 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
4.4
Moisture
4
Accel
4.2
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Butts Adventures for the Cure 0:43:07.1
2 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:17.8
3 Elijah Shipp Rogue Velo Racing 0:43:18.3
4 Sean Gordon SQUADRA COPPI 0:43:23.4
5 An Ha Unattached 0:43:32.8
6 Holbrook Hayes Unattached 0:43:38.0
7 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:44:03.2
8 Dylan Stagner Potomac Velo Club 0:44:36.2
9 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:44:39.5
10 Tom Simchak District Velocity Racing/District V 0:44:49.7
11 Ryan Von dohlen Unattached 0:44:55.4
12 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:58.6
13 Chris Brennan Unattached 0:45:04.4
14 Michele Lisi SEAVS/Haymarket 0:45:09.9
15 John Wright Keep It Tight 0:45:12.2
16 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 0:45:12.3
17 William Povell Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:19.3
18 Matthew Toigo Unattached 0:45:27.0
19 Michael Shipp Rogue Velo Racing 0:45:40.8
20 Justin Free Endorphin Fitness 0:46:02.5
21 Mark Vogelgesang Unattached 0:46:09.5
22 Alex Morse Unattached 0:46:09.6
23 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club 0:46:10.3
24 Clay Moulton Unattached 0:46:10.6
25 Jordan Steelman District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:46:26.5
26 Christopher Tank 0:46:33.3
27 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:46:44.8
28 Jonathan Poole Unattached 0:47:04.4
29 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:25.6
30 Daniel Hoefert Unattached 0:47:36.4
31 Matthew Conte DCMTB 0:47:42.0
32 Triston Mcintyre Western Howard County Cycling/Sport 0:47:42.4
33 Anthony Reedy Unattached 0:47:59.3
34 Brenden Leavitt Unattached 0:48:13.5
35 David Fischer Unattached 0:48:16.0
36 Colin Fischer Unattached 0:48:19.4
37 Robert Caudill Unattached 0:48:19.6
38 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick 0:48:19.9
39 Jesper Frant Unattached 0:48:28.0
40 Nicholas Wood Unattached 0:48:28.4
41 Elliott Cheresh Unattached 0:48:48.3
42 George Lewis Team Bikenetic 0:48:53.0
43 Lucas Beirne Unattached 0:48:58.5
44 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All 0:49:01.1
45 Jesse Buppert Unattached 0:49:04.3
46 Adam Monico JAMSQUAD Cycling 1 Lap
47 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
48 David Mccurdy Crosshairs Cycling 1 Lap
49 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
50 Sean Murnane Unattached 1 Lap
51 Phill Melton Unattached 1 Lap
52 Jeffrey Peaper PHPI 1 Lap
53 Robert Spinks Team Bikenetic 1 Lap
54 Hans Ruppenthal Unattached 1 Lap
55 Robert Loeb Patuxent Velo 1 Lap
56 Chris Huller Unattached 1 Lap
57 Danny Romanoff District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
58 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
59 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
60 Juan Constanza Unattached 1 Lap
61 Ian Cameron Unattached 1 Lap
62 Michael Minnis Unattached 1 Lap
63 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
64 Kyle Thornton Route 1 Velo 1 Lap
65 Andrew Bober Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
66 Michael Hepp Unattached 1 Lap
67 Wyatt Shields Unattached 1 Lap
68 Scott Leary Unattached 1 Lap
69 Daniel Schutt Unattached 1 Lap
70 Joseph Laciny Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
71 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
72 Robert Steele US Military Endurance Sports 1 Lap
73 Michael Diakiwsky Team Bikenetic 1 Lap
74 Carson Filipowski Unattached 1 Lap
75 Patrick Dennis Unattached 1 Lap
76 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
77 Sean Mcknight Unattached 1 Lap
78 Michael Levesque Phase Cycling 1 Lap
79 Justin Spratley Unattached 1 Lap
80 Jack Fisher Unattached 1 Lap
81 Bryan Diederich Unattached 1 Lap
82 Owen Wilson Unattached 1 Lap
83 Kelly Gray Unattached 1 Lap
84 James Maiden Unattached 1 Lap
85 Jason Mallett Unattached 1 Lap
86 Warren Chambers Unattached 1 Lap
87 Joshua Litwin Unattached 1 Lap
88 Jeremy Brooks The Bike Lane 1 Lap
89 Roger Stanton Unattached 1 Lap
90 William Eiseman Unattached 1 Lap
91 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
92 Matthew Wright Unattached 1 Lap
93 Justin Binder Unattached 1 Lap
94 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
95 Raymond Rosario US Military Endurance Sports 1 Lap
96 Gerald Henderson V-DAY 2 Laps
DNF Adam Issenberg Unattached DNF
DNF Gilbertace Apacible Unattached DNF
DNF Patrick Gray Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT DNF
DNF Alex Myers Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 61   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Sheehy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:38:08.8
2 Abbie Shoemaker Unattached 0:38:40.5
3 Rosalind Hain Unattached 0:39:19.6
4 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:39:54.7
5 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:57.2
6 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:58.2
7 Sagada Penano The Bike Lane 0:40:24.2
8 Lexi Christie Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:40:42.4
9 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:38.6
10 Kim Bailey VeloWorks-Spokes Etc 0:42:16.3
11 Alicen Kershaw Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:03.3
12 Leslie Keck The Bike Lane 0:43:04.2
13 Lynn Grasso Unattached 0:43:17.7
14 Carley Leins Unattached 0:43:29.4
15 Uma Gupta Rock Creek Velo 0:43:41.1
16 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:44:24.4
17 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:44:32.1
18 Elizabeth Fulton The Bike Lane 0:45:35.0
19 Monika Kornhauser Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 0:45:43.2
20 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 0:46:08.4
21 Sarah Hackney Unattached 0:46:14.2
22 Sara Lappano Unattached 0:46:20.4
23 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 0:48:12.6
24 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Shaina Perkal Unattached 1 Lap
26 Julia Hershberger Unattached 1 Lap
27 Caitlin Travis CT3 Racing 1 Lap
28 Bridgette Kim Endorphin Fitness 1 Lap
29 Kathryn Conte Unattached 1 Lap
30 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
31 Jeanne Simon Unattached 1 Lap
32 Naomi Greenberg Unattached 2 Laps
33 Jomarie Hoholik The Bike Lane 2 Laps
34 Haley Spurrier Baltimore Youth Cycling 2 Laps
DNF Madelyn Wood National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:55:58.2
2 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:56:58.4
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:58:23.5
4 Lance Byrd Unattached 0:58:23.9
5 Eric Lundgren JBV Coaching 0:59:19.9
6 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:59:27.9
7 Andrew Mcgowan C3-Twenty20 Cycling 1:00:01.6
8 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 1:00:17.7
9 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:00:19.7
10 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:01:01.8
11 Andy Brooks Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1:01:31.1
12 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:01:43.6
13 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 1:01:51.6
14 Larry Miller Crosshairs Cycling 1:02:31.3
15 Kevin Hays Crosshairs Cycling 1:02:44.2
16 Chris Dobroth Wicked Wash Racing 1 Lap
17 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
DNF Brad Cole KCCX Elite Cyclocross Team p/b Clem DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avanell Schmitz Celerity Cycling/Mermaid Winery 0:41:03.7
2 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sport 0:42:12.4
3 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:42:18.3
4 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:42:25.2
5 Alice Henriques Zanconato Racing 0:42:33.6
6 Karen Talley Two Wheel Fixation 0:42:50.4
7 Melissa Presnell Rogue Velo Racing 0:42:57.1
8 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:29.7
9 Evie Edwards SpokesWomen Syndicate Inc. 0:44:40.2
10 Marybeth Cochran Unattached 0:44:42.7
11 Leah Tingley Unattached 0:44:51.3
12 Samantha Rynas New Mexico Spokette Racing Team/NM 0:47:01.7
13 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:47:05.4
14 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc. 1 Lap
15 Beth Durman The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
16 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:17:05.2
2 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:17:19.2
3 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:42.6
4 August Milliken Rock Creek Velo 0:17:46.4
5 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:18:14.7
6 Ean Mealey Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:18:52.2
7 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:08.8
8 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:19:28.2
9 Ansel Casper HPC/HPC/LIST 0:19:38.4
10 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:20:04.1
11 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:07.9
12 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:18.1
13 Andre Gates Unattached 0:21:03.5
14 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:21:12.2
15 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:21:20.1
16 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:26.1
17 Cullen Raab Baltimore Youth Cycling 0:21:27.6
18 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:21:50.5
19 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:22:04.4
20 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:22:08.1
21 Liam Amick Baltimore Youth Cycling 0:22:17.7
22 Robert Potter Baltimore Youth Cycling 0:22:18.1
23 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:05.9
24 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:23:08.8
25 Ethan Dixon Rock Creek Velo 0:23:26.7
26 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:53.3
27 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:24:05.9
28 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:24:16.5
29 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:24:35.6
30 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:24:43.2
31 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:55.2
32 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:25:01.6
33 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:25:05.7
34 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:06.5
35 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:25:09.1
36 William Klinefelter Unattached 0:25:23.0
37 Jason Poon Baltimore Youth Cycling 0:25:54.7
38 Ridge Johnson Rock Creek Velo 0:26:45.8
39 Logan Crowe Baltimore Youth Cycling 0:26:46.2
40 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:27:05.0
41 Zachary Robertsweigert Rock Creek Velo 0:27:26.5
42 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:28:08.1
43 Juniper Jones National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:34.1
44 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:29:40.0
45 Camden Gorman Crosshairs Cycling 0:30:23.8
46 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:32:18.3
47 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:33:23.8
48 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:35:39.3
49 Luca Bonzano Unattached 0:39:59.4
50 Julian Zegal Rock Creek Velo 1 Lap
51 Zander Greenspun Unattached 1 Lap
DNF Julian Amick Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 43   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:49:14.8
2 Richard Furchtgott Rock Creek Velo 0:49:53.8
3 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:12.5
4 Max Pulone Baltimore Youth Cycling 0:51:05.4
5 Samuel Kristy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:51:47.3
6 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 0:52:27.1
7 Bo Rider Rock Creek Velo 0:52:43.6
8 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:07.5
9 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
10 Carlos Brooks Rock Creek Velo 1 Lap
11 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
12 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
14 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
16 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 1 Lap
17 Usman Zafar Phoenix Bikes 1 Lap
18 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
19 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
20 Seth Dolin Rock Creek Velo 1 Lap
21 Luca Greenspun Unattached 1 Lap
22 Jorge Guevara martinez Phoenix Bikes 1 Lap
23 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 1 Lap
24 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
25 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
26 Terran Potter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
27 Lucas Quilter Rock Creek Velo 2 Laps
28 Declan Butler National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Leonardo Watkins Phoenix Bikes DNF
DNF Ilan Cohen Unattached DNF
DNF Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:20:12.0
2 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:20:47.4
3 Elizabeth Cayenne-mccall Rock Creek Velo 0:20:51.8
4 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:21:24.1
5 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:21:31.7
6 Anna Mihalovich Unattached 0:21:55.7
7 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:10.2
8 Ava Larkin Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:22:37.4
9 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:24:43.8
10 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:24:44.7
11 Mikaela Garza Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:24:47.9
12 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:52.3
13 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:25:12.0
14 Anna Powell Altius Cycling Team 0:25:16.3
15 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:25:30.4
16 Sara Mihalovich Unattached 0:25:33.7
17 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:27:13.7
18 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:27:36.1
19 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:27:36.3
20 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:28:27.2
21 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:28:44.9
22 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:30:17.3
23 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:30:21.5
24 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:32:11.6
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Cole KCCX Elite Cyclocross Team p/b Clem 0:44:41.1
2 Raul Rojas DCMTB 0:44:47.1
3 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:45:25.0
4 Daniel Proulx Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:49.2
5 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:46:22.9
6 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:28.6
7 David Galati La Prima Espresso Co. Racing 0:46:53.4
8 Michael Berry Unattached 0:46:56.4
9 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:05.9
10 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:47:07.1
11 John Mcgreevy Unattached 0:47:22.8
12 Ed Dunne Bike Rack 0:47:25.0
13 Matt Cooper Adventures for the Cure 0:47:29.1
14 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:47:37.9
15 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:47:47.3
16 Brigham Lumm Route 1 Velo 0:48:05.8
17 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:18.3
18 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:48:28.7
19 Neil Schirmer DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:02.3
20 Joshua Delmanzo Unattached 0:49:02.5
21 Chris Scales Celerity Cycling 0:49:19.3
22 Robert Campbell BCVC/Uniyed Healthcare 0:49:47.7
23 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:59.9
24 Mark Sypher SEAVS/Haymarket 0:50:33.6
25 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:50:35.0
26 Michael Seek Rogue Velo Racing 0:51:31.1
27 Michael Webber Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:51:46.4
28 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 18   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Lepene Unattached 0:41:01.2
2 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:41:49.1
3 Jason Aytes Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:41:49.6
4 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:42:16.5
5 Todd Everett Unattached 0:42:34.3
6 Israel Mccullough Unattached 0:42:44.2
7 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:43:03.3
8 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling 0:43:16.7
9 Robert Chase Velosport Racing/FFKR - CONTENDER R 0:43:18.2
10 Gregory Butler Squadra Coppi 0:43:18.3
11 Scott Huddleston Unattached 0:43:18.9
12 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team 0:43:32.7
13 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:35.9
14 Matt Bully Squadra Coppi 0:43:36.8
15 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:38.4
16 Nick Cordaro Unattached 0:44:04.1
17 Shane Mccready Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:44:12.7
18 Richard Mcafee The Bike Lane 0:44:23.3
19 Matthew Churchill Unattached 0:44:40.7
20 William Faucette Unattached 0:44:41.1
21 Jay Schrum Unattached 0:44:56.0
22 John Rohrer Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:17.9
23 Christian Zegal District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:45:18.9
24 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:38.1
25 Joe Penano The Bike Lane 0:45:39.3
26 Alistair Hastings The Bike Lane 0:45:39.4
27 Aaron Welsh National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:39.7
28 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:46:09.4
29 Eric Saidel Unattached 0:46:32.5
30 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:38.6
31 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:39.3
32 Charles Kearns Crosshairs Cycling 0:46:40.7
33 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:48.2
34 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:46:59.9
35 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:47:06.9
36 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:47:10.9
37 Abe Ehlers Unattached 0:47:17.6
38 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 0:47:49.3
39 Dexter Steis District Taco Cycling p/b BicycleSP 1 Lap
40 Michael Loftus US Military Endurance Sports 1 Lap
41 Rob Hermstein Unattached 1 Lap
42 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
43 Pete Blair SEAVS/Haymarket 1 Lap
44 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
45 Jason Miller Team XXL 1 Lap
46 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
47 Chris Larkin Unattached 1 Lap
48 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
49 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
50 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
51 Michael Marinaro Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
52 Michael Bender The Bike Lane 1 Lap
53 Kevin Gallo Squadra Coppi 1 Lap
54 Tark Essawi Unattached 1 Lap
55 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
56 Mallory Buford Unattached 1 Lap
57 William Pott Phoenix Bikes 1 Lap
58 Jonathan Ivins Squadra Coppi 1 Lap
59 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
60 David Martineau Unattached 1 Lap
61 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
62 Gregg Benton Unattached 1 Lap
63 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
64 John Hitchingham Unattached 1 Lap
65 Lachlan Murdoch macneil Unattached 1 Lap
66 Quentin Hodgson Unattached 1 Lap
67 Graham Davis Unattached 2 Laps
68 Stuart Kern Rock Creek Velo 2 Laps
DNF Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 35   Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sport 0:46:32.5
2 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:47:03.9
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:47:04.9
4 Daryl Grissom SEAVS/Haymarket 0:47:56.6
5 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company 0:48:11.9
6 Jonathan Houghton Adventures For the Cure 0:48:18.8
7 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:29.9
8 Dave Chamblin Unattached 0:48:36.9
9 Sean Easley US Military Endurance Sports 0:48:47.6
10 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:48:54.7
11 Robert Campbell BCVC/Uniyed Healthcare 0:49:00.5
12 Thomas Shaw The Bike Lane 0:49:03.8
13 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:49:08.8
14 Chris Scott Shenandoah Valley Bicycle Coalition 0:49:09.9
15 Peter Schultz Bikenetic 0:49:15.8
16 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:23.5
17 Christopher Schmidt Unattached 0:49:27.5
18 Scott Thompson Squadra Coppi 0:49:29.3
19 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:38.7
20 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:50:00.4
21 Eric Schmitt Joes Bike Shop Racing Team 0:50:10.3
22 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:50:19.5
23 Jonathan Seibold DCMTB 0:50:52.9
24 Chris Merriam Crosshairs Cycling 0:50:53.2
25 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:50:57.2
26 George Branyan Route 1 Velo 0:50:57.7
27 Anthony Monaco Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:00.0
28 Neal Sapp Unattached 0:51:13.8
29 Tim Powell Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 0:51:35.5
30 Eric Werner Unattached 0:51:38.1
31 Matt O'byrne Unattached 0:51:38.6
32 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:10.8
33 Mike Shaw Unattached 0:52:53.8
34 Marc Genberg The Bike Lane 0:53:14.6
35 Gregory Wood DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:53:27.1
36 Chris Hardee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:38.0
37 John Messersmith Altius Cycling Team 0:54:38.5
38 Joseph Notarnicola Altius Cycling Team 1 Lap
39 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
40 Brian Clark Unattached 1 Lap
41 Raymond Crew Potomac Velo Club 1 Lap
42 Geoff Silberman Unattached 1 Lap
43 Kelly Vanover Unattached 2 Laps
44 Sol Schott Crosshairs Cycling 2 Laps
DNF Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 18   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:03.8
2 John Rogers DCMTB 0:48:59.6
3 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:49:33.9
4 Shawn Downing Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:38.4
5 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc. 0:50:22.4
6 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:55.1
7 David Wolfel Route 1 Velo 0:51:07.1
8 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
9 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 1 Lap
10 Jim Bronson Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
11 Thomas Craney Unattached 1 Lap
12 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
13 Jim Klender Unattached 1 Lap
14 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
15 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
16 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
17 Steve Klose Adventures for the Cure 1 Lap
18 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
19 David Beavis Unattached 1 Lap
20 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Robert Taylor Unattached 1 Lap
22 Russ Baxter Unattached 1 Lap
23 Ken Newcombe Rock Creek Velo 1 Lap
24 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
25 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
26 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
27 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
DNF Jed Dinger Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:38:55.8
2 Marni Harker Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C 0:39:32.7
3 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:40:10.5
4 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:41:04.0
5 Evelyn Egizi Western Howard County Cycling 0:42:36.6
6 Robin Khan Unattached 0:42:53.4
7 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:32.4
8 Amy Luebbering Unattached 0:44:28.9
9 Anne Sheehy Endorphin Fitness 0:44:45.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 0:44:44.2
2 Tommy Steinebrunner Unattached 0:44:56.8
3 Francis Tatem Unattached 0:44:59.0
4 Lee Robinson Team Bikenetic 0:45:33.4
5 Marko Rajkovic Unattached 0:45:41.2
6 Peter Tyson Team Bikenetic 0:45:44.6
7 Thomas Humphreys Rock Creek Velo 0:45:51.4
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:46:40.7
9 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:50.6
10 Michael Russo PTS Racing 0:46:54.5
11 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:47:24.6
12 Shannon Field Adventures for the Cure 0:47:25.6
13 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:47:40.3
14 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:47:48.5
15 Ryan Stouten Family Bike Shop 0:48:20.1
16 Zachary Berkow Rock Creek Velo 0:48:35.7
17 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:48:37.9
18 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club 0:48:56.4
19 William Hilsman ZENBERRYMIX.COM 0:48:59.6
20 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:49:01.2
21 Samuel Park Richmond Bicycle Studio Racing 0:49:14.2
22 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:49:19.6
23 Peter Schultz Bikenetic 0:49:26.1
24 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:28.3
25 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:49:36.8
26 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:50:14.0
27 Tyler Lulich V-DAY 0:50:17.8
28 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 0:50:55.0
29 Sean Yeager Altius Cycling Team 0:51:11.0
30 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:51:28.6
31 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:51:30.0
32 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:45.6
33 Brandon Obrien Unattached 0:51:48.0
34 Christopher Milthaler Ghisallo Cycling Team Inc./Team Ghi 1 Lap
35 Thomas Schreck Adventures for the Cure 1 Lap
36 Spencer Seibert Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
37 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
38 Brian Beckmann Team Carytown Bicycle Company/Team 1 Lap
39 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
40 John Emanuel Team Carytown Bicycle Company/Team 1 Lap
41 Joseph Notarnicola Altius Cycling Team 1 Lap
42 Owen Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 2 Laps
DNF Jonathan Poole Unattached DNF
DNF Alex Ticu Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Chris Spurrier US Military Endurance Sports DNF
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Byrd Unattached 0:47:52.6
2 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:47:55.4
3 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:55.6
4 Bentley Brooks Crosshairs Cycling 0:49:24.9
5 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:49:27.8
6 Tony Doll The Bike Shak Cycling Team 0:49:48.4
7 Kevin Sundeen Unattached 0:50:51.1
8 Ron Hermann Adventures for the Cure 0:51:12.6
9 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 1 Lap
10 Matthew Aune NCVC/UnietdHealthCare 1 Lap
11 Jonathan Seibold DCMTB 1 Lap
12 Jonah Merriam Crosshairs Cycling 1 Lap
13 Pete Van riper Route 1 Velo 1 Lap
14 Dave Provine Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
15 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
16 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
17 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club 1 Lap
18 Paul Kriewald Unattached 1 Lap
19 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
20 Andrew Karr District Hardware Cycling Collectiv 2 Laps
21 April Greer Team Sticky Fingers 2 Laps
DNF Stuart Beaulieu Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:43:48.6
2 Lindsey Crifasi District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:43:54.7
3 Denelle Grant Unattached 0:44:23.2
4 Mackenzie Vanover Unattached 0:44:47.1
5 Anna-lena Kempen Appalachian Bicycle Racing Associat 0:45:17.5
6 Courtney Cotton Richmond Bicycle Studio Racing 0:45:21.6
7 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:10.5
8 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 0:46:58.2
9 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:08.9
10 Amy Mccullough Unattached 0:47:31.8
11 Cameron Newcombe Unattached 1 Lap
12 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
13 Kathy Lett Unattached 1 Lap
14 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Leslie Keck The Bike Lane 1 Lap
16 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
17 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat ?: 1