Log In
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two • Nov 1 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.6
4.9
4
5.3
2.9
Clear, 51 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.6
Beers
4.9
Moisture
4
Accel
5.3
Tech
2.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Brazel
2 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
3 Julie Deal
4 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
5 Sarah Umberhandt
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Giem
2 Andy Borell Threshold Velo
3 Carl Aldrich
4 Mike Wolber Team 10 Barrel
5 Jason Whittinton Team 10 Barrel
6 Nolan King
7 Nathan Ulrich
8 Jeff Baratta Team Planet X USA
9 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Kyle Morris
11 George Crown
12 Austen Sofhauser
13 Kevin Claggett
14 ? ?
15 Alastair Cox
16 John Worthington
17 Nathan Boyett
18 Cesar Carrillo
19 David Swope
20 Ryan Parker
21 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
22 Scott Coleman Team Planet X USA
23 Brian Quigley Capitol Velo
24 David Dodge
25 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team
26 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
27 Steven Powell
28 Jacob Fortunas
29 Brent Peterson
30 Jason Flanagan Capitol Velo
31 Donna Russell Half Penny Cycling Team
32 Dave Dallas
33 John Degenhardt
34 Zachary Goude Team Planet X USA
35 Jorge Lara Capitol Velo
36 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
37 Renee Patrick
38 ? ?
39 Adryon Wong
40 Bill Ellis
41 Jp Petrin Capitol Velo
42 Jennifer Kulle-jones Team Planet X USA
43 Stephanie Brook evans
DNF Krystal Duncan
DNF David Groskopf
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Gonzales Hood River Velo
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Brittany Stover
4 Luce Peterson
5 Epiphany Couch
6 Megan Horst
7 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
8 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
9 Tracy Miller Deschutes Brewery
10 Donna Roddvik
11 Janet O'leary
12 Jody Rose Grouptrail Cycling
13 Allison Combs
14 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
15 Haley Guettler
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Babcock Team S+M
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Joshua Johnston
4 Erik Tonkin Team S+M
5 Brennan Wodtli
6 Ben Thompson Thump Coffee
7 Josh Kelley
8 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
9 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
10 Paul Lacava
11 Quinn Keogh
12 Leland Gilmore
13 James Williams Deschutes Brewery
14 Christopher Jones
15 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
16 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
17 Javier Colton
18 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
19 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
20 Donovan Birky Breadwinner Cycles
21 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
22 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
23 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
24 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
25 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
26 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
27 Chris Peariso
28 Joel Madrone Breadwinner Cycles
29 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
30 Jonathan Myers Team S+M
31 Gabriel Linn Trusty Switchblade
32 Tyler Fox Trinity Bikes
33 Joseph Reynolds
34 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
35 Ira Ryan Breadwinner Cycles
36 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
37 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
38 David Krause Trusty Switchblade
39 Kyle Thornton
40 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
41 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
42 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Trevor Lane Boneyard Cycling
44 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
45 Przenek Antczak
46 Chaz Hogenauer
47 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
48 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
49 Stephen Laurent
50 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Ryan Funke Deschutes Brewery
DNF Matthew Paez
DNF Ian Wilson Bend Endurance Academy
DNF Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Sean Corey Breadwinner Cycles
DNF Ryan Garner Olympia Cycling Team
DNF Daniel Recordon Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Pardi Team Planet X USA
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Brian Meyer
4 Thomas Mcdonagh
5 Mahlon Houk Audi
6 Matthew T briggs
7 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
8 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Nicolas Baudin
10 Timber Weiss
11 Jon Houk Audi
12 Kyle Berg
13 Paul Hynes Therapeutic Associates of Bend/Pine
14 Clinton Hodges
15 Bradford White
16 Matt Jamison Grouptrail Cycling
17 Jordan Wilson Pacific Power Blue Sky
18 Damon Runberg Team 10 Barrel
19 Neil Byzick GET FIT Cycling
20 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 David Marchi Murder of Crows
23 Alan Barton Olympia Cycling Team
24 Adam Moore Grouptrail Cycling
25 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
26 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
28 Jared Holm
29 John Pearson GET FIT Cycling
30 Grant Headley
31 Christian Martin River City Bicycles
32 Josh Hulst
33 Tristan Bond Mountain View Cycles Racing Team
34 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
35 Marshall Greene
36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
37 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
38 Kristopher Frochlich
39 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
40 Chris Page
41 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
42 Jared Mcclintock
43 Thomas Pastor Deschutes Brewery
44 Jonathan Long
45 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
46 Chuck Meyer Murder of Crows
47 Billy Holcomb Trusty Switchblade
48 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
DNF Christopher Muhs Grouptrail Cycling
DNF Michael Shearer Team 10 Barrel
DNF Sterling Quinn
DNF Kevin Neidorf River City Bicycles
DNF Adam Karch
DNF Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
DNF Thad Jordan
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
2 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
3 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Justin Guidroz Audi
5 Mike Keller
6 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
7 Russell Walker
8 Ty Goldsby
9 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
10 Kyle D'auria
11 Andy Evans
12 Skyler Bastian
13 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
14 Cory Nann Team Planet X USA
15 Andrew Baxter River City Bicycles
16 Michael Collins bicycleattorney.com
17 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Dan Dellitt
19 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
20 Brad Haag Murder of Crows
21 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
22 Randall Fransen Team Lost Highway
23 John Berrigan
24 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
25 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
26 Joseph French Team Lost Highway
27 Mike Purcell
28 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
29 Mike Tomlinson
30 Andrew Slater
31 Ryan Daugherty
32 Matthew Robinson
33 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
34 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
35 Gabriel Dommers dawsen
36 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
37 Kevin Rayburn Team Planet X USA
38 Andrew Stewart
39 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
40 Brendan Flynn
41 Matt Herr Olympia Cycling Team
42 Dave Hirsch Boneyard Cycling
43 Dustin Long
44 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
45 Eric Hagen
46 Hannah Hart Hapi-Go!
47 "jason Bavuso"
48 Andres Pedersen
49 Dennis Lui
50 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
51 Nicholas Leuenhagen
52 Perry Brooks
53 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
54 James Mcdonagh
55 Matt Reiner
56 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
57 Eric Taylor
58 Johnny Bolinder
59 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
60 Kate Ayres
61 Matthew Smith
62 Kali Abel
63 Spencer Severance
DQ Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
DNF Ryan Chase Deschutes Brewery
DNF Ryan Mclaughlin
DNF Zach Violett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
2 Jack Trumbull Hood River Velo
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery
4 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
5 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
6 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Josh Olfsen
10 Colby Nightingale Deschutes Brewery
11 Mark Sather Team 10 Barrel
12 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
13 A' Mitchell
14 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
15 Ron Lopez Marty's Cycles
16 Earl Hazekamp Capitol Velo
17 Geoff Rogers
18 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team
19 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
20 Steve Lamper Portland Velo Racing Team
21 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
22 Thomas Clawson
23 Chris Diminno Green Submarine Records
24 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Daniel Oneill
26 John Livingston Murder of Crows
DNF Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
6 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
7 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
9 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Calvin Keane Bend Endurance Academy
12 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
13 Caleb Trumbull Hood River Velo
14 Jace Petersen Hood River Velo
15 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Spencer Scott Bend Endurance Academy
17 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
18 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
19 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
20 Owen Szwaya bicycleattorney.com
21 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
22 Jackson Jones
23 Cassell Lefevre Hood River Velo
24 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
25 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
26 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
27 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
28 Nathanael Hart
29 Duncan Howell
30 Ian Brown Bend Endurance Academy
31 Evan Grover Bend Endurance Academy
32 Chance Caruso
33 Jacob Olander Bend Endurance Academy
34 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
35 Ethan Wong
36 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
37 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
38 Carson Griffith Bend Endurance Academy
39 Johnny Bolinder
40 Emmett Reeb
41 Oscar Powell
42 Henry Winnenberg
43 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
44 Aidan Gonzales Hood River Velo
45 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
46 Jake Johansen Team 10 Barrel
47 Jack Rosell
48 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
49 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
50 Jack Arildson
51 Tully Carrillo
52 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
53 Eli Tait
54 Aaron Lopez
DNF Jesse Polay Bend Endurance Academy
DNF Elijah Krause Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 16   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Jackson Jones
3 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
5 Ian Brown Bend Endurance Academy
6 Evan Grover Bend Endurance Academy
7 Jacob Olander Bend Endurance Academy
8 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
9 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
10 Carson Griffith Bend Endurance Academy
11 Henry Winnenberg
12 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
13 Aidan Gonzales Hood River Velo
14 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Jake Johansen Team 10 Barrel
16 Jack Rosell
17 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
18 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
19 Tully Carrillo
20 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
21 Eli Tait
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Jace Petersen Hood River Velo
5 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
6 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
7 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
8 Cassell Lefevre Hood River Velo
9 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
10 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Nathanael Hart
12 Chance Caruso
13 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
14 Ethan Wong
15 Johnny Bolinder
16 Emmett Reeb
17 Oscar Powell
DNF Jesse Polay Bend Endurance Academy
DNF Elijah Krause Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
5 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
8 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Owen Szwaya bicycleattorney.com
10 Duncan Howell
11 Jack Arildson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
4 Spencer Scott Bend Endurance Academy
5 Aaron Lopez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Mitchell
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Grace Green
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Mitchell
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Grace Green
4 Ava Lilley
5 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
6 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Jennelle Holmes WebCyclery.com
8 Kloe Pfannmuller
9 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
10 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing
11 Allyson Selander
12 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
13 Kristina Owen Capitol Velo
14 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
15 Mahileg Peterson
16 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
17 Keeley Brownback
18 Roxanna Hart Hapi-Go!
19 Madeline Stover
20 Katerina Amore
21 Isabelle Umberhandt
DNF Makena Gove Ruckus Test Team
DNF Linnea Owen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Allyson Selander
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Mahileg Peterson
6 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
7 Roxanna Hart Hapi-Go!
8 Madeline Stover
9 Isabelle Umberhandt
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com
4 Kloe Pfannmuller
5 Keeley Brownback
6 Katerina Amore
DNF Makena Gove Ruckus Test Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Matt Williams Thump Coffee
4 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
5 Michael Wilson Team S+M
6 Owen Murphy Murder of Crows
7 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
8 Jason Walker
9 Andy Olsson Hood River Velo
10 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
11 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
12 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
13 Peter Vraniak
14 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
15 Chris Moor Deschutes Brewery
16 Andie Michaud
17 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
18 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
19 Webster Wilson VMR Racing
20 Joe Santos Cyclepath Racing
21 Dave Reitz Team Cycle Sport
22 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
23 Tad Hamiltobn
24 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
25 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
26 Tim Joslin Cyclepath Racing
27 Matt Reeves WebCyclery.com
28 Mark Deresta Hood River Velo
29 William Alcorn BikeFlights.com
30 Erik Hammer Deschutes Brewery
31 Michael Moody
32 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
33 Matt Hickey Murder of Crows
34 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
35 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
36 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
37 Donald Newlands bicycleattorney.com
38 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
39 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
40 Eric Lanners
41 Wade Miller Sunnyside Sports
42 Bob Jacobs bicycleattorney.com
43 Craig Aaker
44 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Jon Burrill
46 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
47 David Martin Deschutes Brewery
48 Alexander Roddvik Hood River Velo
49 Mark Williams Team Cycle Sport
50 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
51 Bret Berner River City Bicycles
DNF Ryan Ness Boneyard Cycling
DNF Bear Perrin
DNF Jason Musengo Portland Bicycle Studio
DNF Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
DNF Mike Szwaya bicycleattorney.com
DNF Rich Rosko Hammer Velo
DNF Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Jay Wisowaty
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Kunkler Hood River Velo
2 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
3 Skye Fitzgerald
4 Gabe Doebler
5 Aaron Tarnow WebCyclery.com
6 Shaun Staples
7 Tristan Jones
8 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
9 Greg Freyberg Boneyard Cycling
10 Brian Kohagen
11 Doug Minarik bicycleattorney.com
12 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
13 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
14 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
15 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
16 Chris Roberts Hammer Velo
17 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
18 Andrew Steiner Boneyard Cycling
19 Troy Nelson
20 Justin Johnson
21 Drew Moore Team 10 Barrel
22 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Thomas Pastor Deschutes Brewery
24 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
25 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
26 Banjo Weymouth
27 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
28 Paul Miers
29 Darin Swan Trusty Switchblade
30 Kevin Morgan Murder of Crows
31 Curtis Brawner
32 Brett Golden
33 Jurgen Fennerl
34 David Rasca Half Penny Cycling Team
35 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
36 Stuart Pearson
37 Bryan Mcgeeny Hood River Velo
38 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
39 Chris Page
40 Todd Schmidt
41 Michael Marler
42 Matthew Dial Deschutes Brewery
43 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
44 Erik Offner
45 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
46 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
47 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
48 Scott Hamness
49 Tony Curtis The Spokesmen
50 Tiago Reis
51 John Adkins
52 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
53 Mark Backus Boneyard Cycling
54 Michel Waller Deschutes Brewery
55 Nick Leggett
56 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
57 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
58 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
59 Juan Ramirez
60 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
61 Tyson Hart
62 Josh Gobershock Boneyard Cycling
63 David Anderson Boneyard Cycling
64 Jon Frommelt bicycleattorney.com
65 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
66 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
67 George P.s. mcconnell
68 Dean Maclean Team Planet X USA
69 Anthony Morales Boneyard Cycling
70 Adam Holt Boneyard Cycling
71 Matt Wilkin Team S+M
72 Kyle Mills Murder of Crows
73 Lars Pedersen
74 Rob Kerr Boneyard Cycling
75 Billy Holcomb Trusty Switchblade
76 Chuck Hood
77 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
78 Josh Platis BeerMongers Cycle Club
79 Barry Holman Sunnyside Sports
80 Michael Gordon
81 Chad Sage Sunnyside Sports
82 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
83 Mark Miskowiec Sunnyside Sports
84 Tim Peterson Boneyard Cycling
85 Andy Platt
86 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
87 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
88 Todd Grover Boneyard Cycling
89 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
90 Travis Dougan
91 David Miller Team Lazy Tarantulas
92 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
DNF Brian Little BeerMongers Cycle Club
DNF Dustin Henderson Murder of Crows
DNF Brian Petrucci Cyclepath Racing
DNF Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
DNF David Marchi Murder of Crows
DNF Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions
DNF Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
DNF Brian Schiller Guinness Cycling Team
DNF Ryan Kephart
DNF Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF David Romilly
DNF Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Wilhite
2 Eric Pool Team 10 Barrel
3 David Sjogren Sunnyside Sports
4 Ryan Mcintyle
5 Chris Wierman
6 Andrew Stewart
7 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
8 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
9 Curtis Hainie Hood River Velo
10 Dave Torrance
11 Jay Battleson
12 Jeff Copus Team 10 Barrel
13 Nolan Restivo
14 Phillip M trost Team S+M
15 Chris Thier Boneyard Cycling
16 Peter Iverson
17 Eric Mckee
18 John Lehman
19 Curtis Milander
20 Joel Gaff jr.
21 James Bender Beaverton Bicycle Club
22 Paul Barlow
23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
24 Toby Contreras
25 Robert Winnenberg
26 Matthew Cordeiro Hood River Velo
27 Burk Webb Portland Velo Racing Team
28 John Shorb
29 Eric Fykerud
30 Lee Debruler
31 Darin Hale
32 James Owen Capitol Velo
33 Mike Lurie bicycleattorney.com
34 Dan Kearsley
35 Owen Hutchinson
36 Jason Jones Team Planet X USA
37 Jeff Dill Team Mudman
38 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
39 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
40 Jim Scott
41 Albert Passadore Hammer Velo
42 Daniel Mckenna
43 Jason Gearhart
44 Drexell Barnes
45 Joshua Boelter Cyclepath Racing
46 Ian Gleason
47 Jeff Clay
48 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
49 Mark Hand Team Planet X USA
50 Benjamin Tomkins
51 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
52 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
53 Dave Molenaar
54 Jonathan Elek Team 10 Barrel
55 Adam Clement
56 Mark Hansen
57 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
58 Ethan Fuld
59 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
60 Beau Eastes
61 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
62 Tim Schallberger Sunnyside Sports
63 Jeff Muehling
64 Jason Dimmig
65 Ike Anuneiado
66 Ian Stromquist Team Finger
67 Chris Valencia Boneyard Cycling
68 Wesley Woosley
69 Will Symms
70 Paul Devries
71 Bret Madrigal
DNF Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Joe Carpenter Team 10 Barrel
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
2 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Rodney Trepess Deschutes Brewery
4 Michael Brazel
5 John Wilson Team S+M
6 Nathan Sheafor Marty's Cycles
7 Mark Bradley
8 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
9 Terry Knight
10 Michael Metz bicycleattorney.com
11 Charles Stearns
12 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Steven Thorne BikeFlights.com
14 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes
16 Michael Nyberg Sunnyside Sports
17 Daniel Melkonian Hood River Velo
18 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Steve Petersen Hood River Velo
20 Stephen Smith
21 Mike Taylor Deschutes Brewery
22 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
23 David Edic
24 Dale Nelson
25 Kent Cramer Boneyard Cycling
26 Don Wright Boneyard Cycling
27 Thane Jennings Sunnyside Sports
28 James Thompson unattached
29 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
30 Brian Smith WebCyclery.com
31 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
32 Dan Davis WebCyclery.com
33 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
34 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
35 Kent Reynolds Murder of Crows
36 Dale Webster
37 Dave Kaysen
38 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
39 Dieter Hoffmann Team S+M
40 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
41 Ian Kennedy bicycleattorney.com
42 Dave Luoma Cyclepath Racing
43 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
44 Matt Muehlhausen
45 Michael Mccandres
46 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
47 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
48 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
49 Brendan Quinlan
50 David Dorocke Deschutes Brewery
51 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
52 Robert Smith-gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
53 Billy Thomas Deschutes Brewery
54 David Lenhart Boneyard Cycling
55 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
56 Michael Coe Boneyard Cycling
DNF Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Longmire
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Tom Webb Team Rose City
4 Craig Mavis Deschutes Brewery
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Mark Miller Team Dirt
7 Stan Kiefer Boneyard Cycling
8 Jerry Radant Boneyard Cycling
9 John Ramey
10 Steven Miller Team S+M
11 Tim Hanrahan
12 Ralph Tolli Boneyard Cycling
13 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Robert Luoma
15 Edward Lanton
16 Bob Kuehn Boneyard Cycling
DQ Bob Daugherty Cyclepath Racing
DNF Tad Hodgert Deschutes Brewery
DNF Russell Brownyer
DNF Jeff Monson Boneyard Cycling
DNF Amory Cheney Boneyard Cycling
DNF Sam Medrano
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Stephanie Uetrecht
4 Anne Davis usher Portland Bicycle Studio
5 Jaini Van scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
7 Michelle Mills Sunnyside Sports
8 Ann Kennedy bicycleattorney.com
9 Linda Tesman
10 Juliette Oldfield
11 Jennifer Johnson
12 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
13 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Joanne Eastwood Deschutes Brewery
15 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions
16 Tracey March Deschutes Brewery
17 Amber Clark Murder of Crows
18 Patricia Strange Deschutes Brewery
19 Jill Petersen Hood River Velo
20 Hazel Gross
21 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
22 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes
23 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Hansel-pauly
2 Leslie Griffith Boneyard Cycling
3 Jennifer Bartloff Team Alex
4 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
5 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
6 Jenny Kneece
7 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
8 Erin Reis
9 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
10 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Sara Thomas
DNF Shellie Heggenberger
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Lora Melkonian Hood River Velo
4 Susan Foster Deschutes Brewery
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Mary Skrzynski Deschutes Brewery
7 Michelle Mercer Deschutes Brewery
8 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
9 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
10 Cynthia Engel Deschutes Brewery
11 Nancy Odle
12 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling
13 Heather Lynch Boneyard Cycling
14 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
15 Michelle Thorstrom
16 Donna Rosenberg
17 Loraine Blake Cyclepath Racing
18 Devon Jero
DNF Gina Miller Sunnyside Sports
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
2 Parker Bloom
3 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
4 James Rowan
5 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
6 Lee Ordonez Ruckus Test Team
7 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine
8 Matt Fox Therapeutic Associates of Bend/Pine
9 Joseph Reynolds
10 David Boerner Ruckus Test Team
11 Andy Redden
12 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
13 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
14 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
15 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
16 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
17 Matthew Hornland
18 Brad Collins
19 Mike Bene
20 Tony Kic Gentle Lovers