Log In
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One • Oct 31 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
1.5
4.3
4.9
4.7
Drizzle, 59 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.5
Moisture
4.3
Accel
4.9
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Julie Deal
3 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
4 Sarah Umberhandt
5 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Zwonitzer
2 Andy Borell Threshold Velo
3 David Swope
4 Carl Aldrich
5 Austen Sofhauser
6 Jeff Baratta Team Planet X USA
7 Jason Whittinton Team 10 Barrel
8 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Matthew Giem
10 Meekin Paisley
11 Nathan Boyett
12 David Visnek
13 Alastair Cox
14 Cesar Carrillo
15 Benjamin Tomkins
16 Ryan Parker
17 Jimmy Pacheco
18 Juli Huddleston
19 Dave Dallas
20 Paul Bradburn
21 Jacob Colpole
22 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
23 Scott Coleman Team Planet X USA
24 Jason Flanagan Capitol Velo
25 Brian Quigley Capitol Velo
26 Kevan Olhausen
27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
28 Jorge Lara Capitol Velo
29 Donna Russell Half Penny Cycling Team
30 David Watson
31 Steven Powell
32 Brent Peterson
33 Scott Wood
34 Matt Feldmar
35 Jp Petrin Capitol Velo
36 Zachary Goude Team Planet X USA
37 Lara Gegloff
38 Bill Ellis
39 Richard Linford
40 Caitlin Espina
41 Caitlin Steinhoge
DNF ? ?
DNF John Worthington
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Baird Boneyard Cycling
2 Brittany Stover
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Megan Horst
5 Erin Rankin Deschutes Brewery
6 Luce Peterson
7 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
8 Epiphany Couch
9 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
10 Tracy Miller Deschutes Brewery
11 Donna Roddvik
12 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
13 Bethany Sloane
14 Lindsay Walker Metropolis Cycle Repair
15 Kelly Brawner
16 Valerie Thorsted
17 Jen Zak
18 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
19 Katie Rapp
20 Kate Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
21 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Saralinka Rejholer
DNF Molly Wheatley
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Sean Babcock Team S+M
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
5 Brennan Wodtli
6 Joshua Johnston
7 James Williams Deschutes Brewery
8 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
9 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
10 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
11 Ben Thompson Thump Coffee
12 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
13 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
14 Gabriel Linn Trusty Switchblade
15 Quinn Keogh
16 Josh Kelley
17 Leland Gilmore
18 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
19 Paul Lacava
20 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
21 Chris Field
22 Parker Bloom
23 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
24 Javier Colton
25 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
26 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
27 Jeremy Tufts
28 Bo Thonell
29 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
30 Chaz Hogenauer
31 Joel Madrone Breadwinner Cycles
32 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
33 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
34 David Krause Trusty Switchblade
35 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
36 Donovan Birky Breadwinner Cycles
37 Ryan Garner Olympia Cycling Team
38 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
39 Ira Ryan Breadwinner Cycles
40 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
41 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
42 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
43 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
44 Stephen Laurent
45 Trevor Lane Boneyard Cycling
46 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
47 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
48 Robert Carver Olympia Cycling Team
49 Matthew Paez
50 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
51 Przenek Antczak
52 Kyle Thornton
53 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
DNF Tyler Fox Trinity Bikes
DNF Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
DNF Ryan Funke Deschutes Brewery
DNF Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
DNF Patrick Means Team S+M
DNF Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Colin Rowan Portland Bicycle Studio
DNF Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Thomas Mcdonagh
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Evan Pardi Team Planet X USA
5 Mahlon Houk Audi
6 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
7 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
9 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Kyle Berg
11 Paul Hynes Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
13 Kyle Gray Team 10 Barrel
14 Sterling Quinn
15 Timber Weiss
16 Nicolas Baudin
17 Matthew T briggs
18 John Chapman
19 Jeremiah Jensen
20 Matt Jamison Grouptrail Cycling
21 Brian Meyer
22 Adam Karch
23 Clinton R hodges iii
24 Michael Shearer Team 10 Barrel
25 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
26 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
27 Duncan Russell
28 Mike Keller
29 James Bradley Rogue
30 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Jared Holm
32 Damon Runberg Team 10 Barrel
33 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
34 Dale Nelson
35 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
36 Keith Levesque
37 Kevin Neidorf River City Bicycles
38 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
39 Christian Martin River City Bicycles
40 Grant Headley
41 Jon Houk Audi
42 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
43 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
44 Chris Magel
45 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing
46 Nathanael Hart Hapi-Go!
47 Jeremy Bowler
48 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
49 Alex Freiman
50 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
51 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
52 Jonathan Long
53 Chuck Meyer Murder of Crows
54 Chris Page
55 George Cook
56 Jared Mcclintock
57 John Pearson GET FIT Cycling
DNF Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Ben King
DNF Bradford White
DNF Neil Byzick GET FIT Cycling
DNF Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
DNF Marshall Greene
DNF Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jordan Wilson Pacific Power Blue Sky
DNF Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 16   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Evans
2 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
3 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Justin Guidroz Audi
5 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
6 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
7 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
8 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
9 Zach Violett
10 Andrew Slater
11 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
12 Brad Haag Murder of Crows
13 Ben Swanson Murder of Crows
14 Ryan Mclaughlin
15 Russell Walker
16 John Berrigan
17 Spencer Severance
18 Kyle D'auria
19 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
20 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
21 Garrett Handke
22 Ty Goldsby
23 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Ryan Chase Deschutes Brewery
25 Mike Purcell
26 James Coggins
27 Nolan Restivo
28 Mike Tomlinson
29 Curtis Feltner
30 Dan Dellitt
31 Skyler Bastian
32 David Sargent
33 Matthew Robinson
34 Shay Mavis Deschutes Brewery
35 Cory Nann
36 Ian Boggs
37 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
38 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
39 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
40 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
41 Bret Waldron
42 Andrew Stewart
43 Kirk Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
44 Ryan Daugherty
45 Dave Hirsch Boneyard Cycling
46 Joseph French Team Lost Highway
47 Dustin Long
48 Eric Hagen
49 Andres Pedersen
50 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
51 Matt Herr Olympia Cycling Team
52 Greg Logan Deschutes Brewery
53 Jackson Jones
54 Ethan Wong
55 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
56 Kevin Rayburn Team Planet X USA
57 Nicholas Leuenhagen
58 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
59 Adam Bergerson Capitol Velo
60 James Mcdonagh
61 Spike Schillo
62 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
63 Johnny Bolinder
64 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
65 Chas Esping
DNF Randall Fransen Team Lost Highway
DNF Casey Varnum
DNF Daniel Kirkham Team 10 Barrel
DNF John Hughes
DNF Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
DNF Matt Barney
DNF Michael Collins bicycleattorney.com
DNF Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
DNF Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Ryan Kruit Murder of Crows
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 7   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery
4 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi
5 Jack Trumbull Hood River Velo
6 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
7 Tyson Hart
8 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Justin Lair
12 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
13 Mark Sather Team 10 Barrel
14 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
15 Colby Nightingale Deschutes Brewery
16 Josh Olfsen
17 Joe Larson Deschutes Brewery
18 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
19 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 John Livingston Murder of Crows
21 Al Mitchell
22 Steve Lamper Portland Velo Racing Team
23 Earl Hazekamp Capitol Velo
24 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Ron Lopez Marty's Cycles
26 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team
27 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
28 Hugo Ortiz
29 Geoffrey Carpenter
30 Rob Jordan
DNF Chris Diminno Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Davis Melkonian Hood River Velo
5 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Caleb Trumbull Hood River Velo
11 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
12 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Jesse Polay Bend Endurance Academy
14 Jace Petersen Hood River Velo
15 Spencer Scott Bend Endurance Academy
16 Spencer Severance
17 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
18 Owen Szwaya bicycleattorney.com
19 Elijah Krause Bend Endurance Academy
20 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
21 Cassell Lefevre Hood River Velo
22 Aaron Lopez
23 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
24 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
25 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
26 Duncan Howell
27 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
28 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
29 Chance Caruso
30 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
31 Ian Brown Bend Endurance Academy
32 Jacob Enos
33 Jacob Olander Bend Endurance Academy
34 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
35 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
36 Luke Lehman
37 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
38 Luke Larsen
39 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
40 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
41 Henry Winnenberg
42 Andrew Hull
43 Jake Johansen Team 10 Barrel
44 Liam Bielat
45 Tully Carrillo
46 Eli Tait
47 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
48 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
49 Elliott Crowder
50 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
DNF Jack Sullivan
DNF Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
4 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
5 Ian Brown Bend Endurance Academy
6 Jacob Olander Bend Endurance Academy
7 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
8 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
9 Luke Lehman
10 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
11 Luke Larsen
12 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
13 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Henry Winnenberg
15 Andrew Hull
16 Jake Johansen Team 10 Barrel
17 Liam Bielat
18 Tully Carrillo
19 Eli Tait
20 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
21 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
22 Elliott Crowder
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Jesse Polay Bend Endurance Academy
5 Jace Petersen Hood River Velo
6 Spencer Severance
7 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy
9 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
10 Cassell Lefevre Hood River Velo
11 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
12 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Chance Caruso
14 Jacob Enos
DNF Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
DNF Michael Zoormajian
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Owen Szwaya bicycleattorney.com
9 Duncan Howell
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Spencer Scott Bend Endurance Academy
4 Aaron Lopez
DNF Jack Sullivan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Mitchell
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Makena Gove Ruckus Test Team
4 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Ava Lilley
6 Grace Green
7 Katerina Amore
8 Kloe Pfannmuller
9 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Kristina Owen Capitol Velo
11 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing
12 Aubrey Whitty
13 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
14 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
15 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
16 Allyson Selander
17 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
18 Keeley Brownback
19 Mahileg Peterson
20 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
21 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 Madeline Stover
23 Roxanna Hart Hapi-Go!
24 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Allyson Selander
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Mahileg Peterson
5 Madeline Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
6 Madeline Stover
7 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makena Gove Ruckus Test Team
2 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Ava Lilley
4 Katerina Amore
5 Kloe Pfannmuller
6 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
7 Keeley Brownback
8 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Mitchell
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Grace Green
4 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing
3 Aubrey Whitty
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bear Perrin
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Matt Williams Thump Coffee
5 Michael Wilson Team S+M
6 Dave Reitz Team Cycle Sport
7 Andy Olsson Hood River Velo
8 Tad Hamiltobn
9 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
10 Chris Moor Deschutes Brewery
11 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
13 Andie Michaud
14 Michael Moody
15 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
16 Peter Vraniak
17 Ryan Ness Boneyard Cycling
18 Owen Murphy Murder of Crows
19 Craig Aaker
20 Webster Wilson VMR Racing
21 Mike Szwaya bicycleattorney.com
22 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
23 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
24 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
25 William Alcorn BikeFlights.com
26 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
28 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
29 Erik Hammer Deschutes Brewery
30 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
31 Mark Deresta Hood River Velo
32 Mark Williams Team Cycle Sport
33 Matt Reeves WebCyclery.com
34 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
35 Bart Bowen Deschutes Brewery
36 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
37 Donald Newlands bicycleattorney.com
38 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
39 Rich Rosko Hammer Velo
40 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine
41 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
42 Eric Lanners
43 Jon Burrill
44 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
45 Bob Jacobs bicycleattorney.com
46 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
48 Aaron Leritz Team S+M
49 Jason Walker
50 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
51 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
52 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
53 Alexander Roddvik Hood River Velo
54 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
55 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
56 Jay Wisowaty
57 David Martin Deschutes Brewery
58 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
59 Montgomery Hill
60 Scott Ballard Cyclepath Racing
61 Cort Buchholz
62 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
63 Shannon Skerritt
64 Bret Berner River City Bicycles
65 Andy Meeks bicycleattorney.com
66 Kevin Sundberg Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
DNF Eric Vickers Half Penny Cycling Team
DNF Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing
DNF Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Kunkler Hood River Velo
2 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
3 Paul Miers
4 Doug Minarik bicycleattorney.com
5 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso
6 Andrew Steiner Boneyard Cycling
7 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
8 Stuart Pearson
9 Aaron Tarnow WebCyclery.com
10 Brian Little BeerMongers Cycle Club
11 Gabe Doebler
12 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
13 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
14 Skye Fitzgerald
15 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
16 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
17 Greg Freyberg Boneyard Cycling
18 Josh Kobobel Murder of Crows
19 Bryan Mcgeeny Hood River Velo
20 Tristan Jones
21 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
22 Curtis Brawner
23 Troy Nelson
24 Kevin Morgan Murder of Crows
25 Thomas Pastor Deschutes Brewery
26 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Chris Page
28 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
29 Shaun Staples
30 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
31 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
32 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
33 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
34 Barry Holman Sunnyside Sports
35 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
36 Todd Schmidt
37 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
38 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
40 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 Banjo Weymouth
42 Brandon Gallagher Murder of Crows
43 Nick Leggett
44 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
45 David Anderson Boneyard Cycling
46 Jurgen Fennerl
47 George P.s. mcconnell
48 Anthony Morales Boneyard Cycling
49 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
50 Brian Kohagen
51 Darin Swan Trusty Switchblade
52 Brett Golden
53 Matthew Dial Deschutes Brewery
54 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
55 Jack Trumbull Hood River Velo
56 Steve Black
57 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
58 Billy Holcomb Trusty Switchblade
59 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
60 Drew Moore Team 10 Barrel
61 Gabriel Cabatic
62 Juan Ramirez
63 Justin Johnson
64 Adam Holt Boneyard Cycling
65 Scott Hamness
66 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
67 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
68 "jason Bavuso"
69 John Adkins
70 Brian Schiller Guinness Cycling Team
71 David Rasca Half Penny Cycling Team
72 Dean Maclean Team Planet X USA
73 Josh Gobershock Boneyard Cycling
74 Chuck Hood
75 Erik Offner
76 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
77 Michael Marler
78 Josh Platis BeerMongers Cycle Club
79 Jon Frommelt bicycleattorney.com
80 Justin Graybeeal
81 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
82 Kyle Mills Murder of Crows
83 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
84 Rob Kerr Boneyard Cycling
85 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
86 Trig Rogers bicycleattorney.com
87 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
88 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
89 Drew Holmes WebCyclery.com
90 Ryan Kephart
91 Michael Gordon
92 Lars Pedersen
93 Stevan Vinci Boneyard Cycling
94 Travis Dougan
95 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
96 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
97 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
98 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
99 Chris Roberts Hammer Velo
DNF Michel Waller Deschutes Brewery
DNF Peter Blenkiron bicycleattorney.com
DNF Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
DNF Dustin Henderson Murder of Crows
DNF Danny Lopez Trusty Switchblade
DNF David Marchi Murder of Crows
DNF Dan Arildson
DNF Tiago Reis
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 6   Cat ?: 79  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Weber
2 Josh Wilhite
3 Matt Forness
4 Andrew Stewart
5 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
6 Eric Pool Team 10 Barrel
7 Ryan Mcintyle
8 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
9 Jeff Copus Team 10 Barrel
10 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
12 Jay Battleson
13 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
14 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
15 Eric Evans
16 Dave Torrance
17 Luther Birdzell
18 Eric Hagstette
19 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
20 Robert Winnenberg
21 Curtis Milander
22 Chris Meilinger
23 Eric Mckee
24 Dean Bailey
25 James Owen Capitol Velo
26 Darin Hale
27 Chris Thier Boneyard Cycling
28 Wick Ashley
29 Ian Gleason
30 Mark Hand Team Planet X USA
31 John Shorb
32 Joe Carpenter Team 10 Barrel
33 Ed Rogers
34 Matthew Cordeiro Hood River Velo
35 David Arndt
36 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
37 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
38 Dom Phipps
39 Ben Hein Boneyard Cycling
40 Mike Lurie bicycleattorney.com
41 Joel Gaff jr.
42 Martin Brown
43 John Lehman
44 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
45 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
46 Jason Jones Team Planet X USA
47 Anthony Smith
48 Dan Kearsley
49 ? ?
50 Martin Matsumura
51 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
52 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
53 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
54 Joshua Boelter Cyclepath Racing
55 Burk Webb Portland Velo Racing Team
56 Wesley Woosley
57 Adam Clement
58 Ethan Fuld
59 Paul Barlow
60 Jeff Dill Team Mudman
61 Lee Debruler
62 Jay Marsh Boneyard Cycling
63 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
64 Ian Stromquist Team Finger
65 Daniel Mckenna
66 Andy Morris
67 Drexell Barnes
68 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
69 Ryan Schimpf The Spokesmen
70 Heath Brown
71 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
72 Jason Gearhart
73 Steven Rose
74 Simon Burn
75 Tim Schallberger Sunnyside Sports
76 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
77 ? ?
78 Chris Valencia Boneyard Cycling
79 Todd Marley
80 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
DNF ? Andrew Deschutes Brewery
DNF Mark Hansen
DNF David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
DNF James Bender Beaverton Bicycle Club
DNF Beau Eastes
DNF Dave Molenaar
DNF Andy Casebeer Team S+M
DNF Benjamin Tomkins
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 74  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Russenbarger
2 John Wilson Team S+M
3 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Nathan Sheafor Marty's Cycles
5 Rodney Trepess Deschutes Brewery
6 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
7 Steven Thorne BikeFlights.com
8 Michael Nyberg Sunnyside Sports
9 Charles Stearns
10 Mark Bradley
11 Joseph Fricke Cyclepath Racing
12 Michael Metz bicycleattorney.com
13 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Steve Petersen Hood River Velo
15 Jon Gove Grouptrail Cycling
16 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
17 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes
18 Stephen Smith
19 Jim Juenger
20 Daniel Melkonian Hood River Velo
21 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
22 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
23 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
24 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Dale Nelson
26 Kent Cramer Boneyard Cycling
27 David Edic
28 Jeff Otto Audi
29 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
30 Don Wright Boneyard Cycling
31 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
32 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
33 Dave Luoma Cyclepath Racing
34 Kevin Schoch
35 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
36 Kent Reynolds Murder of Crows
37 David Dorocke Deschutes Brewery
38 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
39 Brendan Quinlan
40 Michael Coe Boneyard Cycling
41 James Thompson unattached
42 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
43 Dan Davis WebCyclery.com
44 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
45 Mark Reinecke
46 Mike Taylor Deschutes Brewery
47 Ian Kennedy bicycleattorney.com
48 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
50 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team
51 Jim Hinkley
52 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
53 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
54 Matt Muehlhausen
55 Dale Webster
56 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Brian Smith WebCyclery.com
58 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
59 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
60 Richard Potestio
61 Billy Thomas Deschutes Brewery
62 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
63 Michael Mccandres
64 Mark Nielson
65 David Lenhart Boneyard Cycling
DNF Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Vern Krist Showers Pass MTB/CX Team
DNF Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Knight
2 Michael Longmire
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Cosmic Miller
5 Tom Webb Team Rose City
6 Peter Spir Team S+M
7 Craig Mavis Deschutes Brewery
8 Gary Porter
9 Steve Lacey Team S+M
10 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Steven Miller Team S+M
12 Ralph Tolli Boneyard Cycling
13 John Ramey
14 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Jerry Radant Boneyard Cycling
16 Bob Daugherty Cyclepath Racing
17 Tim Hanrahan
18 Robert Luoma
19 Edward Lanton
20 Gary Holm
21 Sam Medrano
22 Tad Hodgert Deschutes Brewery
23 Bill Alsup bicycleattorney.com
24 Bob Kuehn Boneyard Cycling
DNF Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
DNF Amory Cheney Boneyard Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Uetrecht
2 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Renee Scott Deschutes Brewery
4 Ann Kennedy bicycleattorney.com
5 Erica Wescott Sunnyside Sports
6 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions
7 Jaini Van scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Erica Lurie
9 Joanne Eastwood