Log In
DCCX Day 1 • Oct 24 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.9
2.4
4.6
4.5
4.5
Mostly Cloudy, 56 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.4
Moisture
4.6
Accel
4.5
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Eustis Unattached
2 Nathan Werner Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
3 Tyler Chapman The Bike Rack/Bike Rack Racing
4 Joshua Olsen Unattached
5 Randall Calvert Unattached
6 Tom Simchak District Velocity Racing/District V
7 Holbrook Hayes Unattached
8 Austin Butts Adventures for the Cure
9 Grant Mandsager District Velocity Racing
10 Nathan Cristler Unattached
11 Mike Tam Unattached
12 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure
13 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing
14 Benjamin Mogren Unattached
15 Dylan Stagner Potomac Velo Club
16 John Wright Keep It Tight
17 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor
18 Triston Mcintyre Western Howard County Cycling/Sport
19 Florian Lungu J Mac Cycling LLC
20 Brenden Leavitt Unattached
21 Dave Kirschner Team Bikenetic
22 David Fischer Unattached
23 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54
24 Matthew Toigo Unattached
25 Chris Boland Unattached
26 Michele Lisi SEAVS/Haymarket
27 John Scicchitano Team Bikenetic
28 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
29 Michael Loftus US Military Endurance Sports
30 William Povell Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
31 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
32 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick
33 Stuart Wright Unattached
34 Steven Bourque Unattached
35 Christopher Tank
36 Elliott Cheresh Unattached
37 Kai Filion Bike House
38 Jay Owen Team Bikenetic
39 Christopher Krebs Team Punch
40 Joseph Petty Crosshairs Cycling
41 Michael Defferding Unattached
42 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc
43 Matthew Conte DCMTB
44 William Lynn Team Bikenetic
45 Timothy Smiley Unattached
46 Daniel Hoefert Unattached
47 James Wiedhahn Unattached
48 Patrick Mclaughlin Unattached
49 Aaron Wieczorek Unattached
50 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports
51 Matt Juaneza Unattached
52 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe
53 Stephen Heuser Unattached
54 Ian Bucala Unattached
55 Sean Murnane Unattached
56 Daniel Liebowitz Unattached
57 Travis Herret Crosshairs Cycling
58 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc
59 Jesper Frant Unattached
60 Carter Bower Unattached
61 Drew Ball Unattached
62 Scott Evans Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes
63 Matthew Huisman Unattached
64 David Stuart Unattached
65 Patrick Dennis Unattached
66 Glenn Stevens Artemis Racing
67 Michael Minnis Unattached
68 Carson Filipowski Unattached
69 Erik Rapprich Team Bikenetic
70 Paul Hunt Unattached
71 Scott Leary Unattached
72 James Harris Unattached
73 Vince Tur-rojas Unattached
74 Jason Schafer Unattached
75 Sean Mcknight Unattached
76 Jonathan Poole Unattached
77 Alex Morse Unattached
78 Jack Sterne Unattached
79 Pablo Bachelet BIDciclista
80 Dane Paris Team Bikenetic
81 Robert Lowe Team Bikenetic
82 Jesse Godby Unattached
83 Alex Harisiadis Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
84 David Weigert Rock Creek Velo
85 Dan Rader B-Team
86 Richard Anderson DHCC
87 Troy Hughes Unattached
88 Marek Sotola Unattached
89 Andrew Reiter Unattached
90 James Maiden Unattached
91 Bryan Diederich Unattached
92 Matthew Roper Unattached
93 Jason Mallett Unattached
94 Daniel Summers Unattached
95 Mark Schuermann Unattached
96 Gilbertace Apacible Unattached
97 Gwokang Yang Unattached
98 Michael Klein B-Team
99 Bradley Kennedy Unattached
100 Lachlan Murdoch macneil Unattached
101 Demetris Taylor Phase Cycling
102 Matthew Wright Unattached
103 Tyler Corson rikert Route 1 Velo
104 Joel Christie Unattached
105 Clay Moulton Unattached
106 Andrew Karr District Hardware Cycling Collectiv
107 Dustin Wright Unattached
108 Gerald Henderson V-DAY
109 Judd Linscott Unattached
110 Joshua Litwin Unattached
111 Rick Fisher Unattached
112 Brannon Walsh Team Bikenetic
113 Addison Larrow Wild Yeti Racing
114 Joao pedro Azevedo Unattached
115 Brian Ezzelle Unattached
116 Mark Linscott Unattached
117 An Ha Unattached
118 Robert Spinks Team Bikenetic
119 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club
120 David Mccurdy Crosshairs Cycling
121 Daniel Hutton Unattached
122 Gabriel Bell Unattached
123 Jacob Coblentz GWU
DNF Jack Fu Unattached DNF
DNF Lucas Beirne Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 42   Cat 5: 67   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abbie Shoemaker Unattached
2 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC
3 Ellen Tarquinio Unattached
4 Laura Cathers Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C
5 Michelle Adams Rogue Velo Racing
6 Cathryn Murphey Virginia Commonwealth University
7 Cyndi Janetzko Team Bikenetic
8 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing
9 Jessica Stuart ThisTeamSavesLives
10 Sagada Penano The Bike Lane
11 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
12 Carolyn Johnson Firefly Adventure Team
13 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe
14 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC
15 Nina Zegler Unattached
16 Amanda Zayas US Military Endurance Sports
17 Kim Bailey VeloWorks-Spokes Etc
18 Anna Scialli River CIty Women's Racing
19 Madison Annis Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
20 Elisabeth Huff Unattached
21 Shannon Mulcahy Unattached
22 Jenny Bourque Unattached
23 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo
24 Devin Draudt Great Eskape
25 Avery Johnston Rock Creek Velo
26 Shaina Perkal Unattached
27 Jill Liddie Unattached
28 Vanessa Gonzalez Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Smith East Coasters JR Team
2 Tommy Steinebrunner Unattached
3 Camden Brooks Corner Cycle Cycling Club/Bay Hill
4 Owen Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast
5 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
6 Joshua Townes Rock Creek Velo
7 Bo Rider Rock Creek Velo
8 Carlos Brooks Rock Creek Velo
9 Samuel Kristy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes
10 Brandon Carboni Rock Creek Velo
11 Maximus Oleynik Rock Creek Velo
12 Aidan Dixon Rock Creek Velo
13 Lucas Quilter Rock Creek Velo
14 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
15 Seth Dolin Rock Creek Velo
16 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe
17 Adam Choate Team Bikenetic
18 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling
19 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling
20 Eli Grosser Rock Creek Velo
21 James Millett Unattached
22 Joseph Kennedy Rock Creek Velo
23 Luca Greenspun Unattached
24 Declan Butler National Capital Velo Club/UnitedHe
25 Terran Potter Baltimore Youth Cycling
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo
2 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe
4 Ean Mealey Nuts About Granola/Hoffman DieCast
5 Coleson Lindsey Unattached
6 James Lloyd Rogue Velo Racing
7 Zachary Cozza UPMC/ Pro Bikes
8 George Provine Western Howard County Cycling/Sport
9 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling
10 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe
11 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe
12 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
13 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe
14 Nathan Cusack Rock Creek Velo
15 Matthew Kennedy Rock Creek Velo
16 Jonah Killy Rock Creek Velo
17 Cullen Raab Unattached
18 James Kelly Unattached
19 Cameron Spicer Rock Creek Velo
20 Jackson Graham Unattached
21 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc.
22 Robert Potter Baltimore Youth Cycling
23 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling
24 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport
25 Christopher Hardee Rock Creek Velo
26 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling
27 Alexander Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe
28 Christopher Blake Rock Creek Velo
29 Aidan Joyce Rock Creek Velo
30 Everett Mclaughlin Horst
31 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe
32 Ansel Casper Unattached
33 Sanyi Kish Rock Creek Velo
34 Sean O'brien National Capital Velo Club/UnitedHe
35 Maximus Dillon National Capital Velo Club/UnitedHe
36 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling
37 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling
38 Krishna Gupta Unattached
39 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe
40 Jack Reed The Bike Lane
41 Zachary Robertsweigert Rock Creek Velo
42 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe
43 Jason Poon Baltimore Youth Cycling
44 Ethan Joyce Rock Creek Velo
45 Gellert Kish Rock Creek Velo
46 Finn Leary Baltimore Youth Cycling
47 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling
48 Pushkin Crocker Unattached
49 Camden Gorman Crosshairs Cycling
50 Haydn Miller Rogue Velo Racing
51 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team
52 Zander Greenspun Unattached
53 Luca Bonzano Unattached
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo
2 Elizabeth Cayenne-mccall Rock Creek Velo
3 Samantha Williams Rock Creek Velo
4 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
5 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast
6 Anna Mihalovich Unattached
7 Sienna Cozza UPMC/ Pro Bikes
8 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe
9 Gabriella Cozza UPMC/ Pro Bikes
10 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling
11 Ava Larkin Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes
12 Anna Avila Rock Creek Velo
13 Sydney Oclery Rock Creek Velo
14 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo
15 Anna Powell Altius Cycling Team
16 Mikaela Garza Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes
17 Sara Mihalovich Unattached
18 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHe
19 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo
20 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling
21 Alexa Avila Rock Creek Velo
22 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling
23 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
24 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Shawn Downing Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
3 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative
5 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc.
6 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team
7 David Wolfel Route 1 Velo
8 Michael Zoeller Crosshairs Cycling
9 William Ehler UPMC/ Pro Bikes
10 Jim Bronson Western Howard County Cycling/Sport
11 Thomas Craney Unattached
12 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling
13 John Messersmith Altius Cycling Team
14 Thomas Fulcher Rock Creek Velo
15 Karl Kensinger National Capital Velo Club/UnitedHe
16 Ad Bax DC Velo Limited/Team Beyer Auto
17 Steven Abbott Unattached
18 0 0
19 Lloyd Greenberg Unattached
20 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto
21 Donald Muddiman Unattached
22 Gary Kelley Sports T.E.A.M.
23 John Rogers DCMTB
24 Joseph Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast
25 Michael Ellis UPMC/ Pro Bikes
26 Barry Wilcox ii Rock Creek Velo
27 Jed Dinger Unattached
28 David Webber All American Bicycle Club Inc./All
29 James Carlson Potomac Velo Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Cozza UPMC/ Pro Bikes
2 Edwin Bull Van Dessel Factory Team
3 Nick Sears Unattached
4 Jason Cyr Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk
5 Raul Rojas DCMTB
6 Paul Rades The November Bicycles /The November
7 Eric Sondag The Pony Shop
8 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
9 Daniel Proulx Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
10 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co
11 Chris Mayhew JBV Coaching
12 Daniel Langlois Arrow Racing
13 Willem Heydendael Arrow Racing
14 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
16 John Mcgreevy Unattached
17 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling
18 R Scott hannan Team SCARR/Empire Brewing - Syracus
19 David Sellars Cardinal Bicycle
20 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv
21 Brian Swehla Baltimore Bicycle Club/Team BBC
22 Michael Berry Unattached
23 Matthew Donahue DCMTB
24 Neil Schirmer DC Velo Limited/Team Beyer Auto
25 Michael Stein Velo Riot/VeloRiot!
26 Adam Northup Bon Secours
27 Matt Cooper Adventures for the Cure
28 Brett Rothmeyer Crosshairs Cycling
29 Brigham Lumm Route 1 Velo
30 Nathan Goates ANTIETAM VELO CLUB
31 John Dove Crosshairs Cycling
32 John Mead Two Wheel Fixation
33 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
34 Chris Mcgill Crosshairs Cycling
35 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
36 Joseph Ashman Unattached
37 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor
38 Eric Griffin SEAVS/Haymarket
39 Jason Stephens Syn-Fit Race Team
40 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling
41 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
42 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
43 Ryan Jenkins The Bike Lane
44 Michael Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast
45 Michael Seek Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 29   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Appalachian Bicycle Racing Associat
2 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sport
3 John paul Mccarthy SRAM Factory
4 Gary Rodosta Unattached
5 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
6 Matthew Parse Crosshairs Cycling
7 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
8 Joe Bothell Bike Line
9 Michael Vanderbilt Crosshairs Cycling
10 Unknown Rider
11 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto
12 Peter Schultz Bikenetic
13 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe
14 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto
15 David Tricamo Unattached
16 Tom Richeson, jr. Design Physics Racing
17 Christopher Schmidt Unattached
18 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
19 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe
20 Daniel Klaussen Squadra Coppi
21 Bill Okeefe Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
22 Scott Thompson Squadra Coppi
23 Michael Burris Green Mountain Bicycle Club/1K2GO C
24 Jeff Koontz UPMC/ Pro Bikes
25 Bill Wheeler Adventures for the Cure
26 Abe Ehlers Unattached
27 Albert Greene DCMTB
28 George Branyan Route 1 Velo
29 Raymond Whitney Adventures for the Cure
30 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC
31 Brian Geary Western Howard County Cycling/Sport
32 Jay Downs QCW Cycling/QCW Cycling p.b. Breaka
33 Chas Ryan Potomac Velo Club
34 Lawrence Czarnecki Southern Cycling Operations (SCO)/M
35 Sol Schott Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldorf
36 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
37 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
38 David Parse Juggernaught
39 Jonathan Seibold DCMTB
40 Marc Genberg Two Wheel Fixation
41 Thori Wolfe Juggernaught
42 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHe
43 Geoff Silberman Unattached
44 Edward Obrien Snotty Shoulders
45 Unknown Rider
DNF Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 24   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Aytes Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
2 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
3 Benjamin Lepene Unattached
4 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team
5 Ian Kennedy Adventures for the Cure
6 Joshua Gorman Crosshairs Cycling
7 Allen Traylor Team Rhino Rush
8 Gregory Butler Squadra Coppi
9 Robert Chase Velosport Racing/FFKR - CONTENDER R
10 Mark Cavey Crosshairs Cycling
11 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Tyler Chapman The Bike Rack/Bike Rack Racing
13 Shane Mccready Nuts About Granola/Hoffman DieCast
14 Brad Hawk Team Bikenetic
15 Andrew Shoaff National Capital Velo Club/UnitedHe
16 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC
17 John Reed The Bike Lane
18 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe
19 Michael Webber Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
20 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
21 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
22 Philip Wright Unattached
23 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
24 Christopher Mckay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
25 Chris Mcilroy Unattached
26 Keith Kaetzel Unattached
27 Michael Scardaville DCMTB
28 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe
29 Jay Schrum Unattached
30 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing
31 Eric Werner Fresh Bikes
32 Daniel Warren Unattached
33 Victor Pradel Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
34 Mark Vichich Unattached
35 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe
36 Chris Spurrier US Military Endurance Sports
37 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club
38 Pierre Martel The Bike Lane
39 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing
40 Patrick Cusack Rock Creek Velo
41 Charles Kearns Crosshairs Cycling
42 Ronald Barry Western Howard County Cycling/Sport
43 Scott Gordon Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
44 Dan Hicks Unattached
45 Darren Biggs DCMTB
46 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club
47 Joe Penano The Bike Lane
48 Chuck Miller Rogue Velo Racing
49 Spike Mclaughlin Squadra Coppi
50 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe
51 Matthew Dixon Rock Creek Velo
52 Pete Blair SEAVS/Haymarket
53 Chris Larkin Unattached
54 Dexter Steis District Taco Cycling p/b BicycleSP
55 Shawn Smith Unattached
56 Brian Dalton Unattached
57 Ted Blake Rock Creek Velo
58 Don Watkins Potomac Velo Club
59 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
60 Terry Kelly Unattached
61 William Haley Blue Mountain Velo
62 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V
63 Christopher Dobbins Unattached
64 Ian Cameron Unattached
65 Patrick Gray Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
66 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
67 Hans Ruppenthal Unattached
68 Adam Austin Crosshairs Cycling
69 Lee Bacon Unattached
70 Juan Constanza Unattached
71 Marvin Teets Unattached
72 Brian Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe
73 Kevin Gallo Squadra Coppi
74 Martin Thomas Unattached
75 Robert Steele US Military Endurance Sports
76 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe
77 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
78 Joshua Templeton Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
79 Lawrence Cautilli The Bike Lane
80 William Pott NA
81 Jarrett Conway District Hardware Cycling Collectiv
82 James Mackeith Unattached
83 Quentin Hodgson Unattached
84 Nick Cordaro Districct Taco
85 Raymond Rosario US Military Endurance Sports
86 Brian Ezzelle Unattached
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 48   Cat 5: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc.
2 Marni Harker Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C
3 Sonya Gagnon River CIty Women's Racing
4 Cara Schultz Unattached
5 Amy Luebbering Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schulz Van Dessel Factory Team
2 Joshua Teets Unattached
3 Scott Mcgill, jr. Unattached
4 Ryan Knight Adventures for the Cure
5 Tony Abate District Velocity Racing/District V
6 Keith Omundson Joes Bike Shop Racing Team
7 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC
8 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
9 Kevin Hays Crosshairs Cycling
10 Thomas Humphreys Rock Creek Velo
11 Geoffrey Siepker Cycle-Smart Inc./Cycle-Smart Grassr
12 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V
13 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
14 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
15 Matthew Jones BRECycling
16 Peter Tyson Team Bikenetic
17 Shannon Field Adventures for the Cure
18 Laraib Laubach Rock Creek Velo
19 Ryan Stouten Family Bike Shop
20 Mark Kilgore Keystone Velo Club
21 Alex Ticu Baltimore Bicycle Club/Team BBC
22 Chris James SEAVS/Haymarket
23 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing
24 Casey Fulton Rogue Velo Racing
25 Michael Russo PTS Racing
26 Mitchell Collins Unattached
27 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe
28 Matt Earman Virginia Commonwealth University
29 Ben Reynolds Unattached
30 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
31 John Compton Team SCARR/Empire Brewing - Syracus
32 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC
33 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC
34 Luke Thomas Rochester Institute of Technology/R
35 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC
36 Zachary Berkow Rock Creek Velo
37 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
38 Christopher Arndt Paradise Garage Racing
39 Josh Doorly SEAVS/Haymarket
40 Adam Trexler Unattached
41 Matthew Crawford Unattached
42 Christopher Wynnyk Crosshairs Cycling
43 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling
44 Will Mahler Nuts About Granola/Hoffman DieCast
45 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv
46 Christopher Grengs Squadra Coppi
47 William Hilsman ZENBERRYMIX.COM
48 Samuel Park Richmond Bicycle Studio Racing
49 Robert Carrico Altius Cycling Team
50 Mike Tam Unattached
51 Daniel Hadley Semi-Tough Cycling Club/Semi-Tough
52 Tyler Lulich V-DAY
53 James Braswell PATHFINDER of WV Race Team
54 Andrew Titmus Unattached
55 Brian Cheung Foreign Auto Services Cycling
56 Kyle Kranz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
57 Adam Fulcher Rock Creek Velo
58 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe
59 Kevin Sundeen Unattached
60 Jesse Morse Unattached
61 Qasim Warraich King Kog
62 David Stevens Unattached
63 John Emanuel Team Carytown Bicycle Company/Team
64 Aaron Welsh National Capital Velo Club/UnitedHe
65 John Messersmith Altius Cycling Team
66 Robert Vester Palomino American Cyclocross
67 Frank Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
68 Peter Henry Altius Cycling Team
69 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv
70 Nathan Moyer Unattached
71 Brian Flynn Baltimore Bicycle Club
72 Jan Grajkowski Unattached
73 Matthew Malloy Unattached
74 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
75 Corey Hilliard Unattached
76 Aron Kansal Unattached
77 Rebecca Frederick Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
78 Dale Kunce Unattached
79 Glenn Stevens Artemis Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 45   Cat 4: 32   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Dodge Unattached 1:03:43.0
2 Ben Berden dope Unattached 1:03:54.0
3 Ben Frederick beyondCX 1:03:55.0
4 Dan Timmerman Stan's NoTubes Elite CX 1:04:32.0
5 Justin Lindine Team Redline 1:04:36.0
6 Robert Marion Unattached 1:04:41.0
7 Tristan Cowie Unattached 1:04:52.0
8 Cole Oberman Rare Disease Cycling 1:05:20.0
9 Christian Favata Unattached 1:05:31.0
10 Daniel Chabanov Connecticut Yankee BC/HOUSE INDUSTR 1:05:51.0
11 Jordan Snyder C3 Twenty 20 Cycling 1:05:52.0
12 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 1:06:28.0
13 Greg Wittwer Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:06:36.0
14 Ryan Woodall Unattached 1:06:38.0
15 Matt Timmerman Cannondale 1:06:46.0
16 Sam O'keefe Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:06:53.0
17 Alex Ryan Mock Orange Bikes/Mock Orange Bikes 1:06:54.0
18 David Flaten US Military Endurance Sports 1:07:03.0
19 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:07:26.0
20 Charles Berhtram Unattached 1:07:28.0
21 Aaron Oakes nycross.com 1:07:29.0
22 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 1:07:37.0
23 Lucas Livermon Champion System/DCX 1:07:39.0
24 Coop Willsey Cyclocrossworld 1:07:40.0
25 Philip Short Hearts Racing Club 1:07:42.0
26 William Sheftall Delta Racing/Raising Cane's Racing 1:07:43.0
27 Abe Goorskey Unattached 1:07:46.0
28 Jeremy Burkhardt C3-Twenty20 Cycling Co. 1:07:49.0
29 Charles Snyder Unattached 1:07:52.0
30 Merwin Davis PATHFINDER of WV Race Team 1:07:55.0
31 Andy Brooks Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1:07:58.0
32 Christopher Rabadi Unattached 1:08:01.0
33 Nick Waite Unattached 1:08:03.0
34 Dan Wolf Unattached 1 Lap
35 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
36 Andrew Mcgowan C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
37 Eric Lundgren JBV Coaching 1 Lap
38 Nathan Annon Unattached 2 Laps
39 Elliott Caldwell Crosshairs Cycling 3 Laps
40 Jesse Stauffer Lateral Stress Velo Inc. 3 Laps
41 Larry Miller Crosshairs Cycling 3 Laps
42 Andrew Reimann Cyclocross Magazine Racing/Cyclocro 4 Laps
43 Jake Thompson Monticello Velo Club/Miller School 4 Laps
44 Taylor Jones Crosshairs Cycling 4 Laps
DNF Matt Mcloone Battley Harley-Davidson DNF
DNF Jordan Villella Pro Tested Gear DNF
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Hodala!
2 Timothy Mitchell CCB/CCB Racing
3 Elwood Glass Unattached
4 Stuart Beaulieu Crosshairs Cycling
5 Bentley Brooks Crosshairs Cycling
6 Eric Crandell Rogue Velo Racing
7 Matthew Means Charm City Cycling LLC
8 Sean Campbell Team Vulpes
9 Jonathan Carney Crosshairs Cycling
10 Colin Hughes DCMTB
11 Spencer Hackett Cap City/Brioso Coffee Cycling
12 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle
13 Paul Kriewald Unattached
14 Jonathan Walsh The Bike Lane
15 Lawrence Czarnecki Southern Cycling Operations (SCO)/M
16 Pete Van riper Route 1 Velo
17 Colin Cark Unattached
18 Tim Pope Rogue Velo Racing
19 Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe
20 Matthew Ringer District Velocity Racing/District V
21 Dave Provine Western Howard County Cycling/Sport
22 Charles Swain Unattached
23 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX)
2 Lucy Cutting Spokeswomen Racing
3 Denelle Grant Unattached
4 Kelly Paduch Unattached
5 Nicole Dorinzi PATHFINDER of WV Race Team
6 Elisabeth Reinkordt Laser Cats Feline All Stars
7 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC
8 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle
9 Simona Vincenciova Team Bikenetic
10 Nathalie Anderson Arrow Racing
11 Cameron Newcombe Unattached
12 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
13 Jenn Sears Unattached
14 Cindy Berhtram Unattached
15 Stacie Truszkowski J Mac Cycling LLC
16 Amy Coleman River CIty Women's Racing
17 Julia Slejko Unattached
18 Stacey Bran Team Sticky Fingers
19 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe
20 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/UnitedHe
21 Lindsay Nelson Twin Six Team Metal
22 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
23 April Greer Team Sticky Fingers
24 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers
25 Laura Ralston Unattached
26 Bridget Zolman Potomac Velo Club
27 Anna-lena Kempen Appalachian Bicycle Racing Associat
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko Van Dessel Factory Team 12:33:06.4
2 Jena Greaser Unattached 12:41:26.7
3 Meghan Korol Don Walker Cycles Racing 12:41:26.7
4 Kathryn Cumming Cyclocross Magazine Racing/Cyclocro 12:42:21.7
5 Jessica Cutler Unattached 12:42:22.6
6 Laura Van gilder Van Dessel Factory Team 12:42:26.2
7 Jenna Blandford VO2 12:42:52.7
8 Julie Hunter SEAVS/Haymarket 12:42:55.7
9 Rachel Rubino Arrow Racing 12:43:37.1
10 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling/UCI WPT: 12:44:04.9
11 Avanell Schmitz Celerity Cycling/Mermaid Winery 12:44:06.2
12 Erin Faccone Unattached 12:44:43.1
13 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sport 12:45:04.0
14 Natalie Tapias Unattached 12:45:25.8
15 Jennifer Malik Granville Brewing Co - Stanridge CX 12:45:27.8
16 Traci Rodosta Unattached 12:45:41.5
17 Diedre Ribbens GPCX on the DL 12:45:42.4
18 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 12:45:56.4
19 Karen Talley Two Wheel Fixation 12:45:56.4
20 Svetlana Mack Rock Creek Velo 12:46:11.9
21 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC 12:46:13.9
22 Melissa Presnell Rogue Velo Racing 12:47:06.7
23 Mindy Simmons Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C 12:47:56.5
24 Stephanie Swan Unattached 12:48:17.0
25 Evie Edwards SpokesWomen Syndicate Inc. 12:49:02.9
26 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 12:50:33.4
27 Lisa Jancy Crosshairs Cycling 1 Lap
DNF Kate Kirkpatrick SEAVS/Haymarket
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 13   Cat 3: 2   Cat ?: 1