Log In
Gray Goat Sports Indy Cross #3 - Traders Point • Oct 24 2015
4.7
5.2
3.1
4.3
4.7
Overcast, 69 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.2
Moisture
3.1
Accel
4.3
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Hayes Js Bikes Racing
2 Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
3 Tristen Spalding None
4 Alex Corby Midwest DEVO/Corby Concepts
5 Eddie Stillman Midwest Development Cycling Inc.
6 Matthew Albert midwest devo
7 Aaron Banks Midwest Development Cycling Inc.
8 Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc.
9 Henry Conaway Midwest Development Cycling Inc.
10 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
11 Ayrton Houk Midwest Development Cycling Inc.
12 Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc.
13 Tanner Spalding Midwest Development Cycling Inc.
14 Lunden Olinger Midwest Devo
15 Gibson Frizzell Midwest Development Cycling Inc.
16 Aidan Dobbins Gray Goat
17 Erik Grotland Midwest Development
18 Ellis Olinger Midwest Devo
19 Riley Mcguire Midwest Development Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson ZIPP Masters Team
2 Donald Galligher Don Galligher-DRT Consulting
3 Chris Bowman grey goat sports
4 Ryan Burnette None
5 Greg Bauer Speedway Wheelmen
6 Ty Peck Team Heroes- MOB
7 William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
8 Michael Hemelgarn Don Galligher-DRT Consulting
9 Brad Hayes Js Bikes Racing
10 Randy Witte The Bicycle Station
11 Jim Jensen Gray Goat Sports
12 John Porter Fit Livin Cycling Team
13 Jason Renschler Speedway Wheelmen
14 Todd Belanger Rollfast
15 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
16 Russell Nichols Team World Bicycle Relief
17 Robert Church None
18 Tim Odonnell Shamrock Cycles
19 Scott Perry Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b IU Health
2 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
3 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
4 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
5 Scott Bond Speedway Wheelmen
6 Bryan Boggs ZIPP Masters Team
7 Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
8 Ramon Vasquez No Limit Racing
9 Michael Henry Team Nebo Ridge
10 Timothy Gavin Team Nebo Ridge
11 Craig Reynolds Js Bikes Racing
12 Matthew Rouse None
13 John Gardner Js Bikes Racing
14 Tom Peek Speedway Wheelmen
15 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
16 Dave Garriott Gray Goat Sports
17 James Beebe
18 Mark Hamilton Ft. Wayne Outfitters
DNF Kevin Kalbfell
DNF Vern Lamere T3 Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Sam Winters Marian University
3 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
4 Eric Yandl Team Upland Brewing
5 Hogan Sills Astella
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Miller Team Six One Four
2 Lewis Henrickson Team Upland Brewing
3 Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
5 Paul Franco None
6 Erik Albers Speedway Wheelmen
7 Galen Denney Speedway Wheelmen
8 Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
9 Dustin Folger Team Novo Nordisk
10 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
DNF Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Ortiz Purdue University
2 Chase Wark Birchwood
3 Bryan Downs Team World Bicycle Relief
4 Robert Frangi Dash Racing
5 Nicholas Allman None
6 Spencer Miller ROLLFAST
7 Matt Emmert None
8 Matthew Hohn None
9 Edward Fujawa Matthews Racing
10 Zach Douglas
11 Thomas Mcmannis Bicycle Garage Indy
12 Craig Kielbasa None
13 John P ryan Team Indiebike
14 Chris Moore Cycling & Fitness Warehouse
15 Rob Raguet-schofield None
16 Dave Harstad Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
17 Brett Conaway None
18 Barry Wilham Gray Goat Sports
19 Shawn Thomas SRAM Factory
20 Adam Kasch Gray Goat Sports
21 David Palmer Team World Bicycle Relief
22 Jerod Kizer Js Bikes Racing
23 Nathan Damm The Bicycle Station
24 Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
25 Chuck Warren None
26 Shelby Gibbs Dash Racing
27 Frank Troiano Heroes Foundation Cycling Team
28 Zachary Andrews None
29 Chad Nay None
30 Timothy Casady Team Nebo Ridge
31 Gavin Shipley #Bikes
32 Kevin Houk Bicycle Outfitters Indy
33 Jimmy Ryan Small Batch
34 Jacob Banks Midwest Development Cycling Inc.
35 Eric Lewis Spearing & Son Racing
36 Joshua Harpe The Cycle Studio
37 Carter Conaway None
38 Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
39 Dennis Hall
40 Dough Mccullough
41 Derek Mantyla None
42 Jeffery Whipple Spearing and Son Racing
43 Jeffrey Parmelee Midwest Development Cycling Inc.
44 Chad Sommerville Spearing & Son Racing
45 Loren Anderson World Bicycle Relief
DNF Jonathan E lowry None
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 19   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Boneff The Village Cyclery
2 Tyler Conant Dash Racing
3 Scott Wagner Summit City Cyclocross Team
4 Chad Nay None
5 James Foster Shamrock Cycles
6 Nate Lake Dash Racing
7 Ricky Crosby J's Bikes Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eliza Gregoire
2 Eleanor Dyas Midwest Development Cycling Inc.
3 Mari Grassi Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Renschler Speedway Wheelmen
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire
3 Molly Trueblood Speedway Wheelmen
4 Natalie Smith Team Six One Four
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Hedrich None
2 Judy Porter Fit Liv
3 Michelle Dyas None
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1