Log In
Sun Prairie Cup • Oct 24 2015
4.7
5.6
3.9
5.5
4.3
Mostly Cloudy, 56 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.6
Moisture
3.9
Accel
5.5
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
2 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Kevin Momber
4 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
5 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Josh Mckinney
7 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
8 Scott Hoyer Great Dane Velo Club p/b Capital Br
9 Zach Giffey
10 Christopher Finkeldei
11 Zachary Schuster L5 Racing
12 Alex Bedinghaus
13 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
14 Jereme Noffke
15 Matthew Ghiloni
16 Mark Schindel
17 Troy Sable
DNF Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
2 Henry Lutz
3 Edward Alsop
4 Jacob Musha L5 Racing
5 Spencer Graves Rat City Racers
6 Calhan Norman Team Extreme
7 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
8 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
9 Jeffrey Bopp
10 Andrew Carlson L5 Racing
11 Ben Grabow Brazen Dropouts
12 Gaben Moore MadCity Racing
13 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
14 Kurt Druffel University of Wisconsin-Platteville
15 Dana Kalina
16 Carl Hoffman
17 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
18 Daniel Blumberg Wisconsin Cycling at UW-Madison
19 Randy Koplin
20 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team
21 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
22 Shane Armstrong
23 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
24 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
25 Eduardo Acosta
26 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br
27 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
28 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Andrew Dutcher
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kernan
2 Corey Horning
3 Branden Downs
4 Patrick Mcintyre
5 Andrew Perez University of Vermont
6 Matthew Mckay
7 Greg Cooper
8 Mike Roethel
9 Daniel Eckerson
10 Dan Baumhover
11 Daniel Krutzik
12 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
13 Kohl Adasmon
14 Colin Huffer
15 Scott Whittingham
16 Adam Jerzak
17 Derek Jones
18 Eric Moore
19 Curran Beckler University of Wisconsin-Platteville
20 Arick Pustaver
21 Stephen Elliott
22 Brian Koll Palomino American Cyclocross
23 Lucas Adams
24 Brian Trybula Gryphon Velo Racing
25 Andrew Dutton
26 Jorge Negron Revolution Cycles Club
27 Brian Ward
28 Dustin Morfey
29 Adam Maizel
30 Theodore Pyzyk Wisconsin Cycling at UW-Madison
31 Jason Houge
32 Eric Fassnacht
33 Kendall Hudson xXx Racing
34 Tim Boettcher
35 Scott Eisenhardt
36 Gavin Lafave
37 James Sitter
38 Adam Umbarger
39 Timothy Barber
40 Nathaniel Dowse
41 Cordell Adamson
DNF John Geiger
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 32   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Hildebrandt The Underground Project
2 Tristan Schouten
3 Isaac Neff 5Nines/Motorless Motion
4 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
5 Caleb Swartz Trek Cyclocross Collective
6 Alexander Martin Revolution Cycles Club
7 Travis Braun Revolution Cycles Club
8 Seth Eckert Trek Midwest Team
9 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
10 Bryan Fosler Trek Midwest Team
11 Matthew Riley
12 Luis Camacho suarez Specialized - Colono
13 Douglas Ansel
14 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
15 Tyler Stein L5 Racing
16 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
17 Drew Wilson Milltown Cycles / Trek / CycloCarbo
DNF John Acker Team Wheel & Sprocket
DNF Mark Norton KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
DNF David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Thompson
2 Kevin Hulick KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Ryan Krayer
4 Al Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
6 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
7 Joe Curtes Twin Six
8 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
9 Jason Balden KS Energy Services / MOSH / Team Wi
10 Jay Maas Trek Midwest Team
11 Lee Unwin L5 Racing
12 Brian Karlow Intelligentsia Coffee
13 Ted German MadCity Racing
14 Eric Brandt KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Christopher Morris Great Dane Velo Club p/b Capital Br
16 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
17 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
18 Zachary Redding MadCity Racing
19 David Studner Trek Midwest Team
20 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
21 Aaron Mock
22 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
23 Jarred Cassady Trek Midwest Team
24 Nathan Jacques Top Natchez Racing
25 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
26 Matthew Block Bikeman.com
27 Michael Duschak BELGIANWERKX
28 Grant Coisman MadCity Racing
DNF Brady Frederick Team Velocause
DNF Chad Brown Trek Cyclocross Collective
DNF Chris Brown
DNF Mark Vareschi Revolution Cycles Club
DNF Ben Coates Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
2 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
3 Chris Brown
4 Aaron Ament Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
5 Reggie Lund
6 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
7 David Cestelli
8 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
9 Michael Duschak BELGIANWERKX
10 Jamison Stachel
11 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
12 Derek Jones
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
15 Matt Eberly
16 Jon Krouse
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 Arlen Spicer BELGIANWERKX
4 Theodore Schaff Diablo Cycling
5 David Blomme Trek Midwest Team
6 Jeff Abitz Diablo Cycling
7 Michael Curtes Twin Six
8 Jay Skrede
9 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
10 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Travis Goodlund Brazen Dropouts
12 Paul Warloski Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
13 John Riley Trek Midwest Team
14 John Lichtenberg Diablo Cycling
15 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
16 Jeffrey Schifano
17 Troy Sable
18 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
19 Randall Swanson PSIMET Racing
20 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
21 David Hanrahan Team Pedal Moraine
22 Jeff Wren Team Extreme
23 Kurt Greenslit Colavita Racing
24 Otley Freymiller
DNF Jon Suyko BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Schifano
2 John Riley Trek Midwest Team
3 Steven Kattman
4 Michael Hartzell Trek Midwest Team
5 Jerry Meister ABD Cycling Club
6 Kurt Greenslit Colavita Racing
7 Charles Cunningham Gryphon Velo Racing
8 Joel Patenaude
9 Christopher Quinn
10 Jeff Wren Team Extreme
11 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
12 Chuck Strawser
13 Craig Billings
14 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
15 Mike Barrier
16 Kevin Brown
17 Dirk Shelley
18 Michael Devogel
19 Kevin Mcguinnis
20 Otley Freymiller
DNF Randall Swanson PSIMET Racing
DNF Matthew Terski
DNF David Lieck
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garber Hampshire Cycle Club
2 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 David Mcclenahan PYOC
4 Glen Jones Trek Midwest Team
5 Robert Garner V.C. Bikesport
6 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Joseph King Angry Monkeys Racing
8 Dominic Leone Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
9 Barney Sheafor Trek Midwest Team
10 David Mccollum
11 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
13 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
14 Oliver Clements Colavita Racing
DNF Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Dorn
2 Gary Goebel
3 Peter Ackermann
4 David Erickson MadCity Racing
5 Erik Hofmeister
6 Kobus Rossouw
7 Thomas Silbernagel Team Extreme
8 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Austin Peterson Brazen Dropouts
3 Elliot Hotchkiss L5 Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz
2 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
3 Andrew Statz
4 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Avery Hotchkiss L5 Racing
6 Jakob Statz
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Buckley Birkholz Colavita Racing
2 Cale Dorn
3 Travis Gruchow L5 Racing
4 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
5 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
6 Chris Lowry River Valley Cycling Club- RVCC
7 Robert Berry BELGIANWERKX
8 Michael Curtes Twin Six
9 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
10 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
11 Ben Grabow Brazen Dropouts
12 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
13 Thomas Normington
14 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
16 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
17 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
18 Carl Bakker Angry Monkeys Racing
19 Joseph King Angry Monkeys Racing
20 Brian Trybula Gryphon Velo Racing
21 Muse Davis Revolution Cycles Club
22 William Calkins Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel
2 Heidi Beck Twin Six
3 Erin Feldhausen Hollander Benelux Racing p/b Badger
4 Nicki Lock BELGIANWERKX
5 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
6 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
7 Claire Armstrong Endorphin Fitness/ Bon Secours
8 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi
9 Jessica Whiton xXx Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niki Soderberg Colavita Racing
2 Holly Lavesser Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
3 Margaret Robinson Revolution Cycles Club
4 Kristin Gallagher
5 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
6 Jodie Prestine
7 Erica Mueller Revolution Cycles Club
8 April Dombrowski
9 Jessica Bouziane
10 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
11 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
12 Kari Myrland
13 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
14 Amanda Mack Trek Midwest Team
15 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing p/b Badger
DNF Rachel Headley Avant Cycling p/b Precision Plus
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Laura Slaymaker Revolution Cycles Club
3 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
4 Sarah Balgooyen
5 Amanda Elliott
6 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Valerie Mcgoldrick PJW Racing
8 Liz Horning
9 Holly Cho
10 Kelly Lambeth
11 Evelyn Johnson
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
2 Beatrix Cornia
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck Twin Six
2 Jessica Whiton xXx Racing
3 Lisa Krayer
4 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
5 Elizabeth Mach
6 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing p/b Badger
DNF Erin Beaver
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1