Log In
NEOCX #5 North Coast Gran Prix of Cyclocross • Oct 25 2015
5.3
2
5.8
5.7
5.9
Partly Cloudy, 53 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
2
Moisture
5.8
Accel
5.7
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schicker
2 Brent Thompson WAS Labs Cycling
3 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
4 Chris Neag Snake Bite Racing
5 Joseph Melnyk
6 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
7 Jason Spieth
8 Alexander Valigosky
9 Craig Burland Bike Ohio
10 Jonathan Augustine bike ohio
11 Matthew Swartwout Case Western Reserve University
12 Corey Atchison Qwik Fix
13 Adam Mcneill South Mountain Cycle & Cafe
14 Connor Landreth WAS Labs Cycling
15 Brian Klueber
16 Scott Young
17 Joe Stratton
18 John Reedy
19 Josh Schmidt Snake Bite Racing
20 Dennis Patton East End Cycling Club
21 Mitch Schrader
22 Gary Burkholder Snake Bite Racing
23 Carlton Kanner
24 Brian Boltz WAS Labs Cycling
25 Ed Masta
26 Michael Schmidt
27 Roger Sapp Team Lake Effect
28 Robert Ludwig
DNF Michael Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam York Giant Bicycles p/b CHG Inc. & Zinge
2 Eric Ingalsbe
3 Austin Skomra Cycle-Smart Grassroots Team
4 Robert Sroka Netherland Rubber p/b MVP
5 Clayton Travis WAS Labs Cycling
6 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling Team
7 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
8 David Rohrer Team Athens
9 Doug Carraway Veloscience Cycling Team
10 Cory Kuhns Team Towpath
11 Thomas Franek Lake Effect Cycling Team
12 Anthony Marut Team Lake Effect
13 Brent Evans
14 Zachary Chappell Snake Bite Racing
15 Stefan Kadar St. Francis Animal Hospital of Clev
16 Aaron Hershberger Ride On Wooster
17 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
18 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation
19 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
20 David Chernosky St. Francis Animal Hospital of Clev
21 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
22 Nate Szabo Team Lake Effect
DNF Nate Loman Team Lake Effect
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachery Carmel
2 Luke Spisak
3 Nathan Molnar
4 Alex Intihar
5 Stephen Smeyak
6 James Libecco
7 Justin Austin Team Snakebite Racing
8 Eric Jennings
9 Lawrence Smith Summit Freewheelers
10 James Villacron
11 Jason Leuenberger
12 Connor Landreth WAS Labs Cycling
13 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
14 Rich Ryan Blue Sky Cycling Club
15 Corey Gregg
16 Keith Bryant
17 Chris Karpowicz
18 James Holley
19 Bill Braun bike ohio
20 Dean Koch
21 Doug Hayes
22 Joe Simonetti Blue Sky Cycling Club
23 Brian Wahl
24 Zac Waugh
25 Thomas Dipietro
26 Rick Deshields
27 Michael Salinger
28 Richard Smich WAS Labs Cycling
29 Jasper Stallings Case Western Reserve University
30 Timothy Neff Summit Freewheelers
31 Michael Lepley
32 Edward Barbour
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 25   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Travis WAS Labs Cycling
2 Cameron Scacheri
3 Nathaniel Abbott
4 Thomas Libecco
5 Ian Niles Pista Elite
6 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Stone
2 Keaton Adams WAS Labs Cycling
3 Zachary Niles Pista Elite
4 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Burke Fortner Wells Fargo Advisors
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Benjamin Kuhlman
3 Brent Thompson WAS Labs Cycling
4 Christopher Smith Stark Velo
5 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
6 Martin Zakes
7 David Shaffer Team Citius
8 Paul Hamad 765 Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Pitell
2 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
3 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
4 Scott Evans Spin/Litzler Automation
5 Raymond Auger Cycle-Smart
6 Craig Burland Bike Ohio
7 William Marut Team Lake Effect
8 Paul Marasco
9 Corey Green Element CX
10 Michael Adams WAS Labs Cycling
11 Bruce Pisarek Team Six One Four
12 Michael Schmidt
13 Ed Masta
14 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
2 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation
3 Scott Young
4 Andrew Klumb
5 Larry Pandy
6 Ron Kubala
7 Steve O'bryan Team Bicycle Hub
8 Richard Brink
9 William Gibson Blue Sky Cycling Club
10 Mark Thomas
11 Christopher Hroblak
12 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
13 Tom Wilson
14 Richard Grella Stark Velo
15 Jeffrey Craft Team Lake Effect
DNF Frank Strang Stark Velo
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Auger Cycle-Smart
2 Jay Ganser
3 Sean Burkey Twin Six
4 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling p/
5 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
6 Andys Burns Central Ohio Bicycle Club
7 Chris Karpowicz
8 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling
9 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
Finishers: Cat 3: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Weber
2 Catherine Neff WAS Labs Cycling
3 Lauren Baldarelli
4 Katharine Jordan
5 Lesley Jones
6 Sarah Shaikh Summit Freewheelers
7 Sandra Gliga Team Bicycle Hub
8 Diana Miller
9 Dana Tinkey
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katina Walker
2 Julie Saeler Trek Cyclocross Collective
3 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
4 Samantha Brode VeloFemme p/b Litzler
5 Emily Ponti Team Bicycle Hub
6 Jackie Mckay bike ohio
7 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
8 Daniela Mehech
9 Anneke Frankemolle VeloFemme p/b Litzler
10 Mallory Miller VeloFemme p/b Litzler
11 Marie Rote Wells Fargo Advisors
12 Catherine Neff WAS Labs Cycling
DNF Kennedy Adams U23 Cyclocross Project
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco
2 Izabella Shaffer
3 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Amanda Schmidt Team Snakebite Racing
3 Kellie Strang VeloFemme p/b Litzler
4 Angela Ridgel Team Snakebite Racing
5 Rosalie Franek Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1